Тәрбие сағаты Ш.Құдайбердіұлы "Адамдық борышың" өлеңі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тәрбие сағаты Ш.Құдайбердіұлы "Адамдық борышың" өлеңі

Материал туралы қысқаша түсінік
оқушылардың Шәкәрім Құдайбердіұлы туралы білімдерін толықтыру; ақын өлеңдерінің идеясын ашу.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Тақырыбы: Ш. Құдайбердіұлы «Адамдық борышың» өлеңі

Мақсаты: 1) оқушылардың Шәкәрім Құдайбердіұлы туралы білімдерін толықтыру; ақын өлеңдерінің идеясын ашу.

2) оқушылардың өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын дамыту.

3) ақын өлеңдерінің мазмұны арқылы оқушылар бойында адамгершілік қасиеттерді қалыптастыруға ықпал ету.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі-тәсілдері: интерактивті (сұрақ-жауап, пікірлесу)

Көрнекіліктер: қаламгер шығармаларының көрмесі, қосымша материалдар

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеу, сабақтың мақсат-міндеттерімен таныстыру.

ІІ Үй тапсырмасын тексеру.

«Ой шақыру» стратегиясы арқылы Абай кім? Абай туралы не білеміз? Сұрақтарына жауап береді.

ІІІ Жаңа сабақ: Ш.Құдайбергенұлы «Адамдық борышың» өлеңі

Кіріспе. (Шәкәрімнің қазақ халқының рухани мәдениетінің тарихында алатын орны, қазақ әдебиетін жаңа белеске көтерген қазақ халқының көркемдік ойының үздік үлгілерін туғызған, қазақ өлеңін түрлендіре түскен кемеңгер ақын екендігі туралы түсінік беру)

ІҮ «Ой қозғау» стратегиясы. «Шәкәрім кім?» оқушылар тақтадағы кестеге ақын туралыбілетіндерін жазады.

Шәкәрім

Кім?








Ү. Жаңа сабақты меңгерту кезеңі.

1) Ақынның «Адамдық борышың» өлеңін мәнерлеп оқу

2) Сөздік жұмысын жүргізу, сөзтіркесін, сөйлем құрастыру.

Айнымау – не отрекаться

Ар – честь

Тұл – ничего

Мансап – должность

Нәпсі – похоть

Сарп қылу – посвятить

3) Ақын «адамдық борыш» деген ұғымға қандай түсініктерді енгізгенін сызба арқылы көрсету.

Адамдық борыш









4) «Борыш» сөзімен сөзжасамдық ұя жасау:

Борыш







ҮІ Сабақты бекіту.

Екі жақты түсіндірмелі күнделік толтыру

Осы өлеңнің маған әсер еткен шумағы

Неліктен ол маған әсер етті?



ҮІІ Сергіту сәті. «Даналық ағашы » ойыны. Оқушылар арасынан жүргізуші сайлап алынады. Жүргізушінің қолында сандықша немесе қорап болуы керек. Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар құрастырылып. Жүргізушіге береді. Әр қайсысы сұрақтарды алып жауап береді.

ҮІІІ Сабақты қорытындылау.

Ақынның шығармашылығы туралы: Не білдім? Не білгім келеді? деген сұрақтарға жауап беру.

Үйге тапсырма беру: өлеңді жаттау.

Бағалау.

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
22.05.2020
4669
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі