Бекітілді:
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Күні |
18.03.2024 жыл |
|
|
Мұғалімнің есімі: |
|
|
|
Сынып 9 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие сағатының тақырыбы: |
«Ұлттық құндылықтар» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Ұлттық сана-сезімі қалыптасқан, ұлттық мүдденің өркендеуіне үлес қоса алатын ұлттық құндылықтар мен жалпы адамзаттық құндылықтарды өзара ұштастыра алатын ұлтжанды тұлғаны тәрбиелеу. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық құндылықтарды дәріптей отыра, балалардың өз ұлтына деген сүйіспеншілігін арттыру. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурс |
|
Сабақ басы
(5мин) |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысымын тексеру. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу. |
|
|
|
Негізгі бөлім
ақпарат (15мин) |
Әр ұлттың өзінің ұлттық құндылықтары болады. Бір ұлтты ерекшелендіріп тұратыны оның: тілі, ертегілері, мақал-мәтелдері, лиро-эпостық және батырлар жырлары, әдет- ғұрпы, салт-санасы, менталитеті, мәдениеті, өнері, тағамдары, ұлттық қолөнері, тұрмыстық бұйымдары, ұлттық ойындары, т.б. өзгелерге ұқсамайтын қасиеттері. Осылардың бәрі – ұлттық құндылықтарға жатады. Ұлттық құндылықтарды әр ұлттың ата-бабалары өздерінің өмір сүру салтына байланысты шығарып, пайдаланып, дамытып ұрпақтарына мұра етіп қалдырып отырған. Сондықтан ұлттық құндылықтар сол ұлттың меншігі болып есептеледі. |
Тәрбие сағатының тақырыбымен танысады.
|
Слайд
|
|
Тапсырмалар (15 мин)
|
1-тапсырма. Әр топқа ұлттық құндылықтар тақырыбы бойынша LearningApps.org қосымшасы арқылы салт-дәстүрлерді анықтау тапсырмасы беріледі.
Ата-аналардың келісімімен қыз бен жігітті алғаш көрістіру дәстүрі Үйдің үлкендері жолаушылап кеткенде ауылдың жастары сол үйге жиын жасауы Жас баланың болашағы жарқын болсын деп үлкендердің қонақ шақыруы
Жас келіннің құрбылары Ұзатылатын қыз Жас келіннің жеңгелері
Байғазы Сүйінші Енші
Отау тіккен жастар бөлек шыққанда берілетін дүние Абысындардың бір үйде тұруы
Балалардың бесігін ауыстырған адамдар Бесік жырын айтқан адамдар Балалары бесікте жатқанда құдаласқан адамдар
Үлкен кісілердің кішілерге табақтағы еттің сыбағалы мүшесін беруі Жасы кіші адамдардың үлкен кісілерге табақтан ет асатуы Қарт әжелердің шөбересіне алғаш рет тамақ беруі
2-тапсырма. Сұрақ-жауап (Қыз қуу ұлттық әдісі бойынша). «Қыз қуу» – қазақ халқының өте ертеден келе жатқан ұлттық ойындарының бірі. Халық арасында кең тараған қыз қуу ұлттық ат ойындары тобына жатады. Бұл ойын ертеде «Қыз қашар», «Қыз қуалар» деп аталған екен. Бірақ бүгінгі күнге дейін қыз қуу ойыны аса қатты өзгеріске ұшырай қоймаған. Бұрын болған ойын тәртібі қазір де сақталады. Біздің заманымыздан бұрынғы VII-VIII ғасырларда қазақ даласында бұл ойын жігіт пен оның қалыңдығы арасында өткізілген.
1. Үш арсыз:Ұйқы арсыз, тамақ арсыз, күлкі арсыз. 2. Үш қуаныш: 1.Алғыс алу. 2. Өзіңді көптің іздеуі 3. Ісіңнің өшпеуі 3. Бес қару: Айбалта,найза, қылыш, садақ, мылтық. 4. Абай Құнанбаевтың бес асыл ісін және бес дұшпанын ата: Бес ақыл, бес дұшпан Бес нәрседен қашық бол, Бес нәрсеге қашық бол, Адам болам десеңіз… Еріншек, бекер мал шашпақ- Бес дұшпаның білсеңіз Талап,еңбек,терең ой, Қанағат, рақым ойлап қой- Бес асыл іс көнсеңіз. 5. Жеті атаңды ата: 1.Жеті ата 2.Түп ата 3.Тек ата 4.Баба 5.Арғы ата 6.Ата 7.Әке. 6. Жеті қазына: Ер жігіт, сұлу әйел, ақыл, білім. Жүйрік ат, қыран бүркіт, берен мылтық, құмай тазы(ит) 3-тапсырма. Дауыс беру Қазіргі заманауи жастар ойынның қай түрін таңдайды? Ұлттық ойын түрлері(асық, бәйге, қыз қуу) Заманауи ойын түрлері(Free fire, need for speed)
|
Тасырманы орындайды. Салт-дәстүрлердің анықтамасын табады.
Берілген сұрақтарға жауап береді.
Арнайы QR код арқылы дауыс беріп, ойынның түрін таңдайды. |
Интерактивті ойын
https://learningapps.org/watch?v=pb17pbqqj24
Көрнекіліктер, суреттер
Интерактивті тапсырма https://www.menti.com/aligxy218uvo |
|
Соңы (5 мин)
|
Рефлексия. Қорытындылау
«Шаңырақ асты – құт мекен» атты шаттық шеңберімен сабақ қорытындыланады. |
Қорытындылау
|
Стикерлер
Шаңырақ |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты “Ұлттық құндылықтар”
Тәрбие сағаты “Ұлттық құндылықтар”
Бекітілді:
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Күні |
18.03.2024 жыл |
|
|
Мұғалімнің есімі: |
|
|
|
Сынып 9 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие сағатының тақырыбы: |
«Ұлттық құндылықтар» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Ұлттық сана-сезімі қалыптасқан, ұлттық мүдденің өркендеуіне үлес қоса алатын ұлттық құндылықтар мен жалпы адамзаттық құндылықтарды өзара ұштастыра алатын ұлтжанды тұлғаны тәрбиелеу. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық құндылықтарды дәріптей отыра, балалардың өз ұлтына деген сүйіспеншілігін арттыру. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурс |
|
Сабақ басы
(5мин) |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысымын тексеру. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу. |
|
|
|
Негізгі бөлім
ақпарат (15мин) |
Әр ұлттың өзінің ұлттық құндылықтары болады. Бір ұлтты ерекшелендіріп тұратыны оның: тілі, ертегілері, мақал-мәтелдері, лиро-эпостық және батырлар жырлары, әдет- ғұрпы, салт-санасы, менталитеті, мәдениеті, өнері, тағамдары, ұлттық қолөнері, тұрмыстық бұйымдары, ұлттық ойындары, т.б. өзгелерге ұқсамайтын қасиеттері. Осылардың бәрі – ұлттық құндылықтарға жатады. Ұлттық құндылықтарды әр ұлттың ата-бабалары өздерінің өмір сүру салтына байланысты шығарып, пайдаланып, дамытып ұрпақтарына мұра етіп қалдырып отырған. Сондықтан ұлттық құндылықтар сол ұлттың меншігі болып есептеледі. |
Тәрбие сағатының тақырыбымен танысады.
|
Слайд
|
|
Тапсырмалар (15 мин)
|
1-тапсырма. Әр топқа ұлттық құндылықтар тақырыбы бойынша LearningApps.org қосымшасы арқылы салт-дәстүрлерді анықтау тапсырмасы беріледі.
Ата-аналардың келісімімен қыз бен жігітті алғаш көрістіру дәстүрі Үйдің үлкендері жолаушылап кеткенде ауылдың жастары сол үйге жиын жасауы Жас баланың болашағы жарқын болсын деп үлкендердің қонақ шақыруы
Жас келіннің құрбылары Ұзатылатын қыз Жас келіннің жеңгелері
Байғазы Сүйінші Енші
Отау тіккен жастар бөлек шыққанда берілетін дүние Абысындардың бір үйде тұруы
Балалардың бесігін ауыстырған адамдар Бесік жырын айтқан адамдар Балалары бесікте жатқанда құдаласқан адамдар
Үлкен кісілердің кішілерге табақтағы еттің сыбағалы мүшесін беруі Жасы кіші адамдардың үлкен кісілерге табақтан ет асатуы Қарт әжелердің шөбересіне алғаш рет тамақ беруі
2-тапсырма. Сұрақ-жауап (Қыз қуу ұлттық әдісі бойынша). «Қыз қуу» – қазақ халқының өте ертеден келе жатқан ұлттық ойындарының бірі. Халық арасында кең тараған қыз қуу ұлттық ат ойындары тобына жатады. Бұл ойын ертеде «Қыз қашар», «Қыз қуалар» деп аталған екен. Бірақ бүгінгі күнге дейін қыз қуу ойыны аса қатты өзгеріске ұшырай қоймаған. Бұрын болған ойын тәртібі қазір де сақталады. Біздің заманымыздан бұрынғы VII-VIII ғасырларда қазақ даласында бұл ойын жігіт пен оның қалыңдығы арасында өткізілген.
1. Үш арсыз:Ұйқы арсыз, тамақ арсыз, күлкі арсыз. 2. Үш қуаныш: 1.Алғыс алу. 2. Өзіңді көптің іздеуі 3. Ісіңнің өшпеуі 3. Бес қару: Айбалта,найза, қылыш, садақ, мылтық. 4. Абай Құнанбаевтың бес асыл ісін және бес дұшпанын ата: Бес ақыл, бес дұшпан Бес нәрседен қашық бол, Бес нәрсеге қашық бол, Адам болам десеңіз… Еріншек, бекер мал шашпақ- Бес дұшпаның білсеңіз Талап,еңбек,терең ой, Қанағат, рақым ойлап қой- Бес асыл іс көнсеңіз. 5. Жеті атаңды ата: 1.Жеті ата 2.Түп ата 3.Тек ата 4.Баба 5.Арғы ата 6.Ата 7.Әке. 6. Жеті қазына: Ер жігіт, сұлу әйел, ақыл, білім. Жүйрік ат, қыран бүркіт, берен мылтық, құмай тазы(ит) 3-тапсырма. Дауыс беру Қазіргі заманауи жастар ойынның қай түрін таңдайды? Ұлттық ойын түрлері(асық, бәйге, қыз қуу) Заманауи ойын түрлері(Free fire, need for speed)
|
Тасырманы орындайды. Салт-дәстүрлердің анықтамасын табады.
Берілген сұрақтарға жауап береді.
Арнайы QR код арқылы дауыс беріп, ойынның түрін таңдайды. |
Интерактивті ойын
https://learningapps.org/watch?v=pb17pbqqj24
Көрнекіліктер, суреттер
Интерактивті тапсырма https://www.menti.com/aligxy218uvo |
|
Соңы (5 мин)
|
Рефлексия. Қорытындылау
«Шаңырақ асты – құт мекен» атты шаттық шеңберімен сабақ қорытындыланады. |
Қорытындылау
|
Стикерлер
Шаңырақ |
шағым қалдыра аласыз















