Қысқа мерзімді жоспар
Дүниетану 21-сабақ
|
Бөлім |
Өнер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып:3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№21Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғаудың маңызы не? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.3.2.1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір сүру салтын анықтау. 3..3.1.2 тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты/Бағалау критерйиі |
Түркілердің өмір сүру салтын анықтап, тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіре алады. |
||||
|
Құндылықты дарыту |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық ізденімпаз,жасампаз тұлға тәрбиелеу, жаңа идеяларды қалыптастыру |
||||
|
|
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 мин |
Психологиялық ахуал. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Қатар-қатар тізіліп, Оқушыға лайық. Қолымызды жіберіп, Түп-түзу боп тұрайық. Жақсы болып сабақта, Әдеп сақтау сәніміз. Отыруға нақпа-нақ, Дайындалдық бәріміз. I - қатар – жай отыр, II- қатар – тез отыр, III – қатар – сен де отыр, Сабақ бастар кез боп тұр! «Сен мен үшін кімсің?» Өткен тақырыпқа шолу Жаңа тақырыпты ашу «Миға шабуыл» әдісімен өтеді: Түркілер сөзін естігенде ойларыңа нелер келеді? -Түркілер деп кімдерді айтады? -Түркілер туралы не айта аласың? - Олай болса, бүгінгі сабағымызда түркілер туралы оқимыз. Сабақ мақсаты жария етемін.«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық ізденімпаз,жасампаз тұлға тәрбиелеу, жаңа идеяларды қалыптастыру |
Психологиялық тренингке қатысады. Сұрақтарға жауап береді. Тақырып ашады. |
Бағалау шкаласымен бағаланады.
|
Акт тақта, презентация,үлестірмелі парақтар. |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 1-тапсырма Жұптық жұмыс «Галлерея» әдісі.ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау Суретпен жұмыс. Суретте Түркістан, Алматы,
Семей, орал қалалары мен облыстарындағы тарихи-мәдени
ескерткіштер
бейнеленген. Таныс ескерткіштерді ата. Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық ізденімпаз,жасампаз тұлға тәрбиелеу, жаңа идеяларды қалыптастыру ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Мәтінді оқиды |
Таныс ескерткіштерді атайды Суреттегі қалаларды атап шығады Тарихи қала жайлы әңгімелейді |
Дескриптор:
|
Оқулық, Суреттер Акт тақта, презентация,үлестірмелі парақтар |
|
|
2 мин |
Сергіту сәтінде «Доптты қағып алу» әдісімен өтеді Балалар допты лақтырып қалалардың атын атайды.Соңғы әріпі қандай әріппен аяқталса келесі оқушы сол әріптен басталатын қалаларды атайды |
Сергіту жаттығуларын жасайды. |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 2-тапсырма Жұптық жұмыс Мәтінмен жұмыс. Виртуалды саяхат. Өздеріңді экскурсия жүргізушісімін деп ойлап, өз жерің туралы экскурсия жүргізіңдер. Сұрақтарға жауап беру арқылы әңгіме құрастырыңдар. -Тұратын жеріңнің құрылғанына қанша жыл болды? -Шардара ауданының 60 жылдық мерейтойы қандай іс –шаралар жүргізілуде? -Онда қандай тарихи-мәдени ескерткіштер бар? -Ол ненің құрметіне немесе қандай оқиғаға байланысты қойылған? Эссе жазу. «Менің сүйікті ескерткішім» тақырыбында 7-8 сөйлемнен тұратын эссе жазыңдар. |
Ойын барысында Қазақстанның ресми емес нышандарын атайды
|
Дескриптор: Өз жері туралы экскурсия жүргізеді-1балл. Сұрақтарға жауап беру арқылы әңгіме құрастырады-1балл. - «Менің сүйікті ескерткішім» тақырыбындаэссе жазады-2балл. |
|
|
|
5 мин |
Дәлелдеу. «Болашағын ойлаған адам ескерткіш орнатады» деген сөз төңірегінде ой-пікір білдіріңдер. Жадынама жазу. «Жер бетінде мәдени және тарихи ескерткіштер сақталу үшін не жасай аламын?» тақырыбында жадынама жазыңдар. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Жадынама жазады |
«Болашағын ойлаған адам ескерткіш орнатады» деген сөз төңірегінде ой-пікір білдіреді- «Жер бетінде мәдени және тарихи ескерткіштер сақталу үшін не жасай аламын?» тақырыбында жадынама жазады |
Дескриптор: «Болашағын ойлаған адам ескерткіш орнатады» деген сөз төңірегінде ой-пікір білдіреді-2балл. «Жер бетінде мәдени және тарихи ескерткіштер сақталу үшін не жасай аламын?» тақырыбында жадынама жазады-2балл. |
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді. Оқушылар шеңберге тұрып бүгінгі тақырыптан алған білімі туралы талдайды.
Үй тапсырмасы:мәтінді оқып мазмұндау. |
Кері байланыс жасайды. Оқу тапсырмасын жазып алады. |
ҚБ қойылады |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғаудың маңызы не?
Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғаудың маңызы не?
Қысқа мерзімді жоспар
Дүниетану 21-сабақ
|
Бөлім |
Өнер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып:3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№21Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғаудың маңызы не? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.3.2.1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір сүру салтын анықтау. 3..3.1.2 тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты/Бағалау критерйиі |
Түркілердің өмір сүру салтын анықтап, тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіре алады. |
||||
|
Құндылықты дарыту |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық ізденімпаз,жасампаз тұлға тәрбиелеу, жаңа идеяларды қалыптастыру |
||||
|
|
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 мин |
Психологиялық ахуал. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Қатар-қатар тізіліп, Оқушыға лайық. Қолымызды жіберіп, Түп-түзу боп тұрайық. Жақсы болып сабақта, Әдеп сақтау сәніміз. Отыруға нақпа-нақ, Дайындалдық бәріміз. I - қатар – жай отыр, II- қатар – тез отыр, III – қатар – сен де отыр, Сабақ бастар кез боп тұр! «Сен мен үшін кімсің?» Өткен тақырыпқа шолу Жаңа тақырыпты ашу «Миға шабуыл» әдісімен өтеді: Түркілер сөзін естігенде ойларыңа нелер келеді? -Түркілер деп кімдерді айтады? -Түркілер туралы не айта аласың? - Олай болса, бүгінгі сабағымызда түркілер туралы оқимыз. Сабақ мақсаты жария етемін.«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық ізденімпаз,жасампаз тұлға тәрбиелеу, жаңа идеяларды қалыптастыру |
Психологиялық тренингке қатысады. Сұрақтарға жауап береді. Тақырып ашады. |
Бағалау шкаласымен бағаланады.
|
Акт тақта, презентация,үлестірмелі парақтар. |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 1-тапсырма Жұптық жұмыс «Галлерея» әдісі.ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау Суретпен жұмыс. Суретте Түркістан, Алматы,
Семей, орал қалалары мен облыстарындағы тарихи-мәдени
ескерткіштер
бейнеленген. Таныс ескерткіштерді ата. Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық ізденімпаз,жасампаз тұлға тәрбиелеу, жаңа идеяларды қалыптастыру ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Мәтінді оқиды |
Таныс ескерткіштерді атайды Суреттегі қалаларды атап шығады Тарихи қала жайлы әңгімелейді |
Дескриптор:
|
Оқулық, Суреттер Акт тақта, презентация,үлестірмелі парақтар |
|
|
2 мин |
Сергіту сәтінде «Доптты қағып алу» әдісімен өтеді Балалар допты лақтырып қалалардың атын атайды.Соңғы әріпі қандай әріппен аяқталса келесі оқушы сол әріптен басталатын қалаларды атайды |
Сергіту жаттығуларын жасайды. |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 2-тапсырма Жұптық жұмыс Мәтінмен жұмыс. Виртуалды саяхат. Өздеріңді экскурсия жүргізушісімін деп ойлап, өз жерің туралы экскурсия жүргізіңдер. Сұрақтарға жауап беру арқылы әңгіме құрастырыңдар. -Тұратын жеріңнің құрылғанына қанша жыл болды? -Шардара ауданының 60 жылдық мерейтойы қандай іс –шаралар жүргізілуде? -Онда қандай тарихи-мәдени ескерткіштер бар? -Ол ненің құрметіне немесе қандай оқиғаға байланысты қойылған? Эссе жазу. «Менің сүйікті ескерткішім» тақырыбында 7-8 сөйлемнен тұратын эссе жазыңдар. |
Ойын барысында Қазақстанның ресми емес нышандарын атайды
|
Дескриптор: Өз жері туралы экскурсия жүргізеді-1балл. Сұрақтарға жауап беру арқылы әңгіме құрастырады-1балл. - «Менің сүйікті ескерткішім» тақырыбындаэссе жазады-2балл. |
|
|
|
5 мин |
Дәлелдеу. «Болашағын ойлаған адам ескерткіш орнатады» деген сөз төңірегінде ой-пікір білдіріңдер. Жадынама жазу. «Жер бетінде мәдени және тарихи ескерткіштер сақталу үшін не жасай аламын?» тақырыбында жадынама жазыңдар. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Жадынама жазады |
«Болашағын ойлаған адам ескерткіш орнатады» деген сөз төңірегінде ой-пікір білдіреді- «Жер бетінде мәдени және тарихи ескерткіштер сақталу үшін не жасай аламын?» тақырыбында жадынама жазады |
Дескриптор: «Болашағын ойлаған адам ескерткіш орнатады» деген сөз төңірегінде ой-пікір білдіреді-2балл. «Жер бетінде мәдени және тарихи ескерткіштер сақталу үшін не жасай аламын?» тақырыбында жадынама жазады-2балл. |
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді. Оқушылар шеңберге тұрып бүгінгі тақырыптан алған білімі туралы талдайды.
Үй тапсырмасы:мәтінді оқып мазмұндау. |
Кері байланыс жасайды. Оқу тапсырмасын жазып алады. |
ҚБ қойылады |
|
|
шағым қалдыра аласыз


















