Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
Тексерілді:
|
Тәрбие сағатының тақырыбы: |
«Тәртіп – тәрбие бастауы» |
|
|
Қауіпсіздік сабағы: |
«Қауіпсіз еңбек жағдайларын қалай қамтамасыз ету керек?» |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Тәрбиенің өмірлік қажеттілігін оқушыларға
түсіндіру. Тәрбиенің, жігердің қоғамда маңызы зор екендігі
түсіндіру. Өз ойларын еркін айтуға
үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты: |
-қауіпсіз еңбек туралы ақпарат беру, оны қамтамасыз ету жолдарымен таныстыру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Бірлік және ынтымақ |
|
|
Апта дәйексөзі |
"Тәртіп жоқ жерде – тәрбие де жоқ." – Әл-Фараби |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
1. Сәлемдесу: -Мұғалім оқушылармен жылы жүзбен амандасады. -Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (қалам, дәптер, оқулық).
2. Оқушылардың зейінін шоғырландыру:
3. Топқа бөлу:
|
Оқушылар мұғаліммен амандасып, өз орындарына жайғасады.
Оқушылар бір – бірлеріне жылы лебіздерін айтады
Оқушылар киіз үйдің есігін ашу арқылы 3 топқа бөлінеді |
|
|
Сабақтың ортасы |
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсіндіру. Ой қозғау (5 минут)
Мұғалімнің түсіндірмесі (10 минут) «Бүгін біз тәртіп пен тәрбиенің байланысы туралы әңгімелесеміз. Сабақ барысында белсенді қатысып, өз ойларыңызды ортаға салыңыздар» деп түсіндіріледі.
Топтық жұмыс (10 минут)
2-тапсырма. Kahoot программасында сұрақтарға жауап беру. Сұрақтар үлгісі:
1. Тәртіп дегеніміз
не?
2. Қоғамда тәртіптің маңызы
қандай?
3. Мектептегі тәртіптің басты
ережесі қандай?
4. Көшеде тәртіп сақтамасаң не
болуы мүмкін?
5. Тәртіпті адам қандай
қасиеттерге ие? 3 – тапсырма.Рөлдік ойын (Жағдаяттық тапсырма)
Тапсырма: Жағдаяттар:
|
Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдап, өз ойларын ортаға салады
Топтар «Тәртіп – тәрбие бастауы» тақырыбында постер қорғайды.
Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.
Әр топ мүшелері жағдаятты шешуге байланысты рөлдік ойын көрсетеді.
|
Презентация
Жасанды интеллект Kahoot
|
|
Қауіпсіздік сабағы (10 минут) |
Кіріспе Қауіпсіз еңбек жағдайлары – адамның негізгі құқықтарының бірі және «Қауіпсіз еңбек» ұғымының ажырамас бөлігі. Халықаралық еңбек ұйымы еңбекті қорғауды, еңбек стандарттарын, әлеуметтік диалогті, қызметкерлердің осал санаттарын әлеуметтік қорғауды дамыта отырып, лайықты еңбек қағидаттарын қалыптастырады. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын орындамау кәсіпорындардың экономикалық әл-ауқатына нұқсан келтіреді, оның тұрақты даму стратегиясына және жалпы алғанда ел экономикасына кері әсер етеді. 2. Негізгі бөлім(6 мин): Еңбек қауіпсіздігі – еңбек қызметі процесінде жұмыскерлерге зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерінболғызбайтын іс-шаралар кешенімен қамтамасыз етілген, жұмыскерлердің қорғалуының жай-күйі. Кәсіпорындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау (бұдан әрі – ЕҚжЕҚ) жағдайлары ҚР Еңбек Кодексімен реттеледі. Еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі принциптері: ➢ қауіп көздерін жою немесе шектеу, жабдықты жаңарту; ➢ технологиялық процестерді, жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын жетілдіру. Еңбекті қорғау – құқықтық, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдастырушылық- техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық, емдеу-профилактикалық, оңалту және өзге де іс-шаралар мен құралдарды қамтитын, еңбек қызметі процесінде жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі. Еңбек шартын жасасқан кезде жұмыскер өз еңбек функциясын қандай еңбек жағдайында атқаратыны және бұл жұмыс оның денсаулығына, өміріне қандай зиян тигізетіні туралы толық мәлімет алып, жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарына қатысты жүргізілген аттестация қорытындысымен толық танысуға құқылы. Жұмыскердің құқықтары мен міндеттері Еңбек кодексінің 22-бабында ескерілген. Еңбек қатынастарына түскен әр адам осы заңды мұқият оқып шықса, өзіне жақсы.
Тапсырма.
«Еңбек қауіпсіздігі бойынша жаднама
дайындау» |
Оқушылар қауіпсіздік сабағымен танысады
Оқушылар болашақ мамандықтарына байланысты жадынама жасайды. |
https://youtu.be/DpMSqGKZBno?si=OhIfjkuMghn-2-vr https://youtu.be/DpMSqGKZBno?si=H4966mKInWa91l_R
Жадынама
|
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Менің тәртіпке деген көзқарасым" шағын пікірталасы – 4 минут
Рефлексия «Тілек ағашы» |
Оқушылар қағаз жапырақтарға сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазып, ағашқа іледі. Мақсаты: оқушылар алған білімдері арқылы ағашты көгалдандырады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәртіп - тәрбие бастауы
Тәртіп - тәрбие бастауы
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
Тексерілді:
|
Тәрбие сағатының тақырыбы: |
«Тәртіп – тәрбие бастауы» |
|
|
Қауіпсіздік сабағы: |
«Қауіпсіз еңбек жағдайларын қалай қамтамасыз ету керек?» |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Тәрбиенің өмірлік қажеттілігін оқушыларға
түсіндіру. Тәрбиенің, жігердің қоғамда маңызы зор екендігі
түсіндіру. Өз ойларын еркін айтуға
үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты: |
-қауіпсіз еңбек туралы ақпарат беру, оны қамтамасыз ету жолдарымен таныстыру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Бірлік және ынтымақ |
|
|
Апта дәйексөзі |
"Тәртіп жоқ жерде – тәрбие де жоқ." – Әл-Фараби |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
1. Сәлемдесу: -Мұғалім оқушылармен жылы жүзбен амандасады. -Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (қалам, дәптер, оқулық).
2. Оқушылардың зейінін шоғырландыру:
3. Топқа бөлу:
|
Оқушылар мұғаліммен амандасып, өз орындарына жайғасады.
Оқушылар бір – бірлеріне жылы лебіздерін айтады
Оқушылар киіз үйдің есігін ашу арқылы 3 топқа бөлінеді |
|
|
Сабақтың ортасы |
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсіндіру. Ой қозғау (5 минут)
Мұғалімнің түсіндірмесі (10 минут) «Бүгін біз тәртіп пен тәрбиенің байланысы туралы әңгімелесеміз. Сабақ барысында белсенді қатысып, өз ойларыңызды ортаға салыңыздар» деп түсіндіріледі.
Топтық жұмыс (10 минут)
2-тапсырма. Kahoot программасында сұрақтарға жауап беру. Сұрақтар үлгісі:
1. Тәртіп дегеніміз
не?
2. Қоғамда тәртіптің маңызы
қандай?
3. Мектептегі тәртіптің басты
ережесі қандай?
4. Көшеде тәртіп сақтамасаң не
болуы мүмкін?
5. Тәртіпті адам қандай
қасиеттерге ие? 3 – тапсырма.Рөлдік ойын (Жағдаяттық тапсырма)
Тапсырма: Жағдаяттар:
|
Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдап, өз ойларын ортаға салады
Топтар «Тәртіп – тәрбие бастауы» тақырыбында постер қорғайды.
Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.
Әр топ мүшелері жағдаятты шешуге байланысты рөлдік ойын көрсетеді.
|
Презентация
Жасанды интеллект Kahoot
|
|
Қауіпсіздік сабағы (10 минут) |
Кіріспе Қауіпсіз еңбек жағдайлары – адамның негізгі құқықтарының бірі және «Қауіпсіз еңбек» ұғымының ажырамас бөлігі. Халықаралық еңбек ұйымы еңбекті қорғауды, еңбек стандарттарын, әлеуметтік диалогті, қызметкерлердің осал санаттарын әлеуметтік қорғауды дамыта отырып, лайықты еңбек қағидаттарын қалыптастырады. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын орындамау кәсіпорындардың экономикалық әл-ауқатына нұқсан келтіреді, оның тұрақты даму стратегиясына және жалпы алғанда ел экономикасына кері әсер етеді. 2. Негізгі бөлім(6 мин): Еңбек қауіпсіздігі – еңбек қызметі процесінде жұмыскерлерге зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерінболғызбайтын іс-шаралар кешенімен қамтамасыз етілген, жұмыскерлердің қорғалуының жай-күйі. Кәсіпорындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау (бұдан әрі – ЕҚжЕҚ) жағдайлары ҚР Еңбек Кодексімен реттеледі. Еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі принциптері: ➢ қауіп көздерін жою немесе шектеу, жабдықты жаңарту; ➢ технологиялық процестерді, жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын жетілдіру. Еңбекті қорғау – құқықтық, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдастырушылық- техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық, емдеу-профилактикалық, оңалту және өзге де іс-шаралар мен құралдарды қамтитын, еңбек қызметі процесінде жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі. Еңбек шартын жасасқан кезде жұмыскер өз еңбек функциясын қандай еңбек жағдайында атқаратыны және бұл жұмыс оның денсаулығына, өміріне қандай зиян тигізетіні туралы толық мәлімет алып, жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарына қатысты жүргізілген аттестация қорытындысымен толық танысуға құқылы. Жұмыскердің құқықтары мен міндеттері Еңбек кодексінің 22-бабында ескерілген. Еңбек қатынастарына түскен әр адам осы заңды мұқият оқып шықса, өзіне жақсы.
Тапсырма.
«Еңбек қауіпсіздігі бойынша жаднама
дайындау» |
Оқушылар қауіпсіздік сабағымен танысады
Оқушылар болашақ мамандықтарына байланысты жадынама жасайды. |
https://youtu.be/DpMSqGKZBno?si=OhIfjkuMghn-2-vr https://youtu.be/DpMSqGKZBno?si=H4966mKInWa91l_R
Жадынама
|
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Менің тәртіпке деген көзқарасым" шағын пікірталасы – 4 минут
Рефлексия «Тілек ағашы» |
Оқушылар қағаз жапырақтарға сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазып, ағашқа іледі. Мақсаты: оқушылар алған білімдері арқылы ағашты көгалдандырады. |
|
шағым қалдыра аласыз


















