Тақырып бойынша 13 материал табылды

Тасмола археологиялық мәдениеті. 5 cынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Тасмола археологиялық мәдениеті. Қазақстан Тарихы
Материалдың қысқаша нұсқасы


275 орта мектеп

Пәні: Қазақстан тарихы


«Бекітемін»

Оқу жұмысы жөніндегі орынбасары

................. Г.К. Кожагулова

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім:

5.3. Сақтар

Педагогтің аты-жөні:

Калымбетова М.К.

Күні: 29.01.24ж.


Сынып: 5 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тасмола археологиялық мәдениеті.

Зерттеу сұрағы: «Мұртты обалардың» ерекшелігі неде?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;

Сабақтың мақсаты

археологиялық ескерткіштерді сипаттау;

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: Ұлттық мұраға ұқыпты қарау;

Талап: Білуге,жаңаны тануға құштар болу;

Ар-ұят:Сөзіне берік,ісіне адал болу;

ЕБҚ бар балалар үшін

-Қарым-қатынас деңгейінде сипап сезу дағдыларын дамыту

  • Денсаулығын ескере отырып оқушыға жеке карточкамен жұмыс жасау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру 8мин

Өзін-өзі тексеру






Өткен білімді еске түсіру


1.Ұйымдастыру:

Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

«Бір қадам» тренинг.

Сынып оқушыларын «Ұлттық ою» бойынша аралас 3 топқа бөледі.1-топ: Тиграхауда,2-топ: Парадарайя,3-топ:Хаомаварга.

Үй тапсырмасын сұрау

«Еске түсірейік» айдары арқылы «Берел қорым» тақырыбы бойынша «Біліміңді таныт» әдісімен сұрақтарға жауап береді.

«Минуттық шешім» әдісі арқылы оқушылардың назарына бейне материал ұсынылады. Келесі сұрақтар төңірегінде сұрақтарға жауап береді:

  • Тасмола мәдениетінің қандай ерекшелігі бар?

  • Бүгінгі сабақ қандай тақырып маңайында өрбиді?

Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.Оқушылар жауаптары тыңдалып болған соң, осы сабақта басты зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландыруға назар аударылады. Жаңа сабақтың тақырыбы ашылады, сабақ мақсаты таныстырылады.

Сынып оқушылары сабаққа «Бір қадам» тренинг жасайды.

«Ұлттық ою» бойынша аралас 3 топқа бөлінеді.Үй тапсырмасын «Біліміңді таныт» әдісі бойынша жауап береді.

Сабақтың мақсатқа сәйкес ой қосады;

Білім алушылар жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сабақ мақсатына жету жолдарын анықтайды;

Бағалау критерийлерімен танысады;

Суретпен танысады

Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері:


Мұғaлімнің мадақтау сөздері

«Ойлан!» «Жарайсың!» «Тамаша!»

Ойлау дағдысы: білу,түсіну,қолдану

Бағалау критерийі:

Берел қорымның кем дегенде үш ерекшелігін анықтайды


Оқушы бағалау «Тайқазан» шкаласын 1 балл

«Ұлттық ою»макеті,Слайд,Бағалау

Жаңа білім


5мин











10 мин




















8 мин

















5мин



Зерттеу мен талдау

Зерттеу сұрағы: «Мұртты обалардың» ерекшелігі неде?

Мұғалім сөзі. Оқулықтағы тірек сөздерді дәптерге жаздырту.

1-тапсырма

Топтық жұмыс

«Сақтардан хат»-мәтінмен жұмыс

Оқушыларға мәтін таратады, тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, Тасмола археологиялық мәдениеті сипаттайды.

1-топ:Орталық Қазақстандағы мұртты обалар

2 топ: Мұртты обалар ерекшеліктері

3-топ:Мұртты обалардан табылған жәдігерлерді атаңыздар


ЕБҚ оқушы тапсырмасы.Заттарды түстермен топтастыр.


2-тапсырма

Жұптық жұмыс

Кестедегі Тасмола археологиялық ескерткіштерін анықтап,төмендегі тұжырымдардың сәйкестендіреңіз

р/с

Тұжырым



1

Тасмола археологиялық ескерткіші табылды

А

Темірді қолданыста болғанын

2

Қазақстанда тасмола ескерткіші табылған саны

В

4 түрі бар

3

Тасмола мәдениеті сол кезгі тайпалардың ерекшелігін көрсетеді

С

Қыш ыдыстар

4

Мұртты обалар түрі

Д

300-ден аса

5

Мұртты обаларда аз кездеседі

Е

Орталық Қазақстаннан

Жауап парағы

1

2

3

4

5

е

в

а

д

с


3-тапсырма

Жеке жұмыс «Ойлан»

«Мұртты обалар» деп аталатын мәтінді қолдана отырып, « Ия , жоқ » кестесін орындау :


Тұжырымдар

ия

жоқ

1)Тасмола мәдениетінің қалыптасқан кезеңі ‑ б.з.б. VII- III ғғ

+


2)Тасмола обаларының ұзындығы20-45 м.


+

3) Тасмола мәдениеті обаларының басқа сақ обаларынан ерекшелігі жоқ


+

4)Тасмола обаларын төбеден қарағанда тас тізбектері мұртқа ұқсас келеді

+


5) Тасмола мәдениеті аримаспы тайпаларынан қалған ескерткіш

+











Оқушы дәптерге тірек сөздерді жазады.

Топтар мәтіннен негізгі идеяны анықтап,кестені толтырады.


Әр топ бір-бірін критерий арқылы бағалайды.


ЕБҚ Дескриптор Заттарды түстермен топтастыра алады-1-4балл

















Оқушылар Тасмола археологиялық ескерткіштерін анықтап,төмендегі тұжырымдардың

сәйкестендіреңіз;












Оқушылар ия немесе жоқ деп толтырады.





Мұғалімнің кері байланысы


Дескриптор

1.Тасмола мәдениетінің кезеңін атайды;

2.Тасмола археология

лық ескерткішінің ерекшеліктерін анықтайды;

3.Тасмола археология

лық ескерткішінентабылған заттарды сипаттайды;

Оқушы бағалауы«Тайқазан» шкаласын 1 балл


Дескриптор:

-Тасмола археологиялық ескерткіштерінің ерекшелігін анықтайды;

- ақпараттарды сәйкестендіреді;

Оқушы бағалауы«Тайқазан» шкаласын 1 -2 балл














Дескриптор:

-Тасмола мәдениетінің ерекшеліктерін анықтап, тұжырымдардың дұрыс, бұрыстығын ажыратады.

Оқушы бағалауы«Тайқазан» шкаласын 1 -2 балл





Қазақстан тарихы, Жалпы білім беретін мектептің 5сыныбына арналған оқулық. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі бекіткен. Назарбаев Зияткерлік мектептері. Астана 2017. Авторлары: С.Р. Ахметова, А.М. Ибраева, А.А. Құлымбетова, А.С. Мағзұмова, А.М. Марқабаева

35-38 беттер

Таратпа материалдар


Қосымша

https://e-history.kz/kz/news/show/2314/



Қосымша №3

https://yandex.kz/images/search?text=%D1%82%D0%BD%DD1%8B%D2%9B+%D0%B6%D3%99%D0%B4%D1%96%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BB%D0%B5%D1%80%D1%96&pos=15&rpt=simage&img_url=http%3A%2F%2Fqasym.buketov.edu.kz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F08%2Fv-kam=tabbar&lr=10295

сілтемеде Тасмола мәдениетінің археологиялық ескерткішінен табылған олжалар суреттері

Тақырыптық кесте

Сәйкестендіру кестесі

Сабақтың соңы

8 мин







1 мин

Сабақты қорытындылау

«Құм сағат» әдісі

Мұғалім оқушыларды бағалау;

Үйге тапсырма беру:

Мұртты обада қазба жұмыстары туралы археолог ретінде зерттеу күнделігін жазыңыздар.

Рефлексия.

«Алтын адам»

  • Өте жақсы түсіндім?

  • Жақсы түсіндім?

  • Әлі де сұрағым бар?


Сабақтың тақырыбын қорытындылау



Бағалау критерийлері бойынша кері байланыс

жасайды.


Мұғалім мадақтауы





Мұғалімнің кері байланысы

https://wordwall.net/ru/resource/66643424




«Алтын адам» суреті




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.02.2025
130
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11