
Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі
(Ашық сабақ)
Өткізген: Қантбаева
Айнур Бекзатқызы
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 86-сабақ
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Қантбаева А.Б |
|
|
Күні: |
14.02.2023ж |
|
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: 7 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 6 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру көңіл-күй сыйлау.
- Таңдап алған суреттеріңнің артындағы жазылған топтың атауын оқып сол бойынша 1-ші Айфон тобы, 2-ші Самсунг, тобына бөлініп отыра қалыңдар. - Топ басшысын сайлаймыз. Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе: А)Үй тапсырмасын тексеру. Ә) Сұрақ-жауап: - Өткен сабақтарда қандай тақырыптарды өттік? -Барлық септікті кезекпен атап, сұрақтары мен жалғауларын айтыңдар. -Тәуелденген зат есімдердің біреуін септеп айтыңдар. -Олай болса, бүгінгі сабақта тәуелденген сөздерді септеуге арналған тапсырмалар орындауды жалғастыратын боламыз. Сабақ мақсатын хабарлау. |
Жаттығу жасайды. Топқа бірігеді. Топ басшысын сайлайды. Топ ережесін еске түсіреді. Тапсырма тексертеді. Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Қазақ тілі 4 сынып оқулығы 2-бөлім
|
|
Жаңа білім 19 мин 2 мин 15 мин |
Жаңа сабақ Видео роликке назар аудару 7-жаттығу. «Кім тапқыр» «Ашық микрафон» әдісі. Өлеңді оқып, табыс септіктегі зат есімдерді табыңдар. Тапқан сөздеріңді сөз құрамына талдаңдар. Табағ-ын, қауашағ-ын 8-жаттығу. Берілген сөзді септеп жазыңдар. А.с. жыл құсы І.с. жыл құсының Б.с. жыл құсына Т.с. жыл құсын Ж.с. жыл құсында Ш.с. жыл құсынан К.с. жыл құсымен
9-жаттығу. Төмендегі сөздерді пайдаланып, өтірік өлеңді қалпына келтіріп жазыңдар. Жарып өтіп түнекті, Жеттім Айдың қасына. Түнгі аязда күн өтті, Тымақ киген басына. Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады. Кейбір оқушыға: - Басына сөзін септе. Сергіту сәті: «Күлкі витамин » биі. (Т) 2-тапсырма - «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 10-жаттығу. Сызбаны қолданып, зат есімді тіркес жасаңдар. Ағасында тұрады, ініңе берді, үйіне шақырды, терезені ашты, Мәуленге көмектесті. 11-жаттығу. Мәтінді оқыңдар. Қарамен жазылған сөздерді көшіріп жазыңдар, сөз құрамына талдаңдар. Олардың қай септікте тұрғанын айтыңдар. Ауыл-ға, ата-сы-на, үй-і-не, қырғауыл-ды, қол-ы-на, қалта-сы-нан, қол орамал-ы-н. |
Құстар туралы ақпарат алады Тапсырмамен жұмыс жасайды. Билеп сергиді. Тапсырма орындайды. Пікірін дәлелдейді.
|
Дескриптор: Өлеңді оқып, табыс септіктегі зат есімдерді табады-1балл. Табыс септігіндегі сөзді табады 1балл. Табыс септігіндегі сөзді сөз құрамына талдайды-1балл. Берілген сөзді септеп жазады-1балл. Сөздерді пайдаланып, өтірік өлеңді қалпына келтіріп жазады-1балл. Зат есімді тіркес жасайды-1балл. Хабарламаны жазады-1балл. Қарамен жазылған сөздерді қатесіз көшіріп жазады-1балл. Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдайды -2балл. |
Слайд, видео ролик Интербел-сенді тақта
|
|
Қорытынды 3 мин
|
Кері байланыс - «Тик Ток» әдісі.
Үй тапсырмасы: 12-жаттығу. |
Өзінің жұмысын бағалайды. Жазады. |
ҚБ қойылады. |
Интербел-сенді тақта |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі
Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі

Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі
(Ашық сабақ)
Өткізген: Қантбаева
Айнур Бекзатқызы
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 86-сабақ
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Қантбаева А.Б |
|
|
Күні: |
14.02.2023ж |
|
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: 7 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 6 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру көңіл-күй сыйлау.
- Таңдап алған суреттеріңнің артындағы жазылған топтың атауын оқып сол бойынша 1-ші Айфон тобы, 2-ші Самсунг, тобына бөлініп отыра қалыңдар. - Топ басшысын сайлаймыз. Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе: А)Үй тапсырмасын тексеру. Ә) Сұрақ-жауап: - Өткен сабақтарда қандай тақырыптарды өттік? -Барлық септікті кезекпен атап, сұрақтары мен жалғауларын айтыңдар. -Тәуелденген зат есімдердің біреуін септеп айтыңдар. -Олай болса, бүгінгі сабақта тәуелденген сөздерді септеуге арналған тапсырмалар орындауды жалғастыратын боламыз. Сабақ мақсатын хабарлау. |
Жаттығу жасайды. Топқа бірігеді. Топ басшысын сайлайды. Топ ережесін еске түсіреді. Тапсырма тексертеді. Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Қазақ тілі 4 сынып оқулығы 2-бөлім
|
|
Жаңа білім 19 мин 2 мин 15 мин |
Жаңа сабақ Видео роликке назар аудару 7-жаттығу. «Кім тапқыр» «Ашық микрафон» әдісі. Өлеңді оқып, табыс септіктегі зат есімдерді табыңдар. Тапқан сөздеріңді сөз құрамына талдаңдар. Табағ-ын, қауашағ-ын 8-жаттығу. Берілген сөзді септеп жазыңдар. А.с. жыл құсы І.с. жыл құсының Б.с. жыл құсына Т.с. жыл құсын Ж.с. жыл құсында Ш.с. жыл құсынан К.с. жыл құсымен
9-жаттығу. Төмендегі сөздерді пайдаланып, өтірік өлеңді қалпына келтіріп жазыңдар. Жарып өтіп түнекті, Жеттім Айдың қасына. Түнгі аязда күн өтті, Тымақ киген басына. Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады. Кейбір оқушыға: - Басына сөзін септе. Сергіту сәті: «Күлкі витамин » биі. (Т) 2-тапсырма - «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 10-жаттығу. Сызбаны қолданып, зат есімді тіркес жасаңдар. Ағасында тұрады, ініңе берді, үйіне шақырды, терезені ашты, Мәуленге көмектесті. 11-жаттығу. Мәтінді оқыңдар. Қарамен жазылған сөздерді көшіріп жазыңдар, сөз құрамына талдаңдар. Олардың қай септікте тұрғанын айтыңдар. Ауыл-ға, ата-сы-на, үй-і-не, қырғауыл-ды, қол-ы-на, қалта-сы-нан, қол орамал-ы-н. |
Құстар туралы ақпарат алады Тапсырмамен жұмыс жасайды. Билеп сергиді. Тапсырма орындайды. Пікірін дәлелдейді.
|
Дескриптор: Өлеңді оқып, табыс септіктегі зат есімдерді табады-1балл. Табыс септігіндегі сөзді табады 1балл. Табыс септігіндегі сөзді сөз құрамына талдайды-1балл. Берілген сөзді септеп жазады-1балл. Сөздерді пайдаланып, өтірік өлеңді қалпына келтіріп жазады-1балл. Зат есімді тіркес жасайды-1балл. Хабарламаны жазады-1балл. Қарамен жазылған сөздерді қатесіз көшіріп жазады-1балл. Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдайды -2балл. |
Слайд, видео ролик Интербел-сенді тақта
|
|
Қорытынды 3 мин
|
Кері байланыс - «Тик Ток» әдісі.
Үй тапсырмасы: 12-жаттығу. |
Өзінің жұмысын бағалайды. Жазады. |
ҚБ қойылады. |
Интербел-сенді тақта |
шағым қалдыра аласыз














