|
Білім беру ұйымының атауы |
№51 гимназия |
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ұрпақ тәрбиесі |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Елубаева Жулдыз Абдировна |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
18.04.2024 |
|||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тәуелсізбін мен бүгін! |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- шығармадағы үзінділерді өзіндік көзқарас тұрғысынан талдап, пікір білдіреді; - шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады; - оқиға жалғасын шынайы өмірмен байланыстырады және дамытады; |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- шығармада әсер еткен үзінділердің мағынасын ашып, өзіндік көзқарас тұрғысынан пікір білдіреді, талдайды; - шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады, өлең шығарады; - оқиға жалғасын шынайы өмірмен байланыстыра отырып, қиялын дамытады; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың аяғы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Оқушыларды 4 топқа бөлу. 1-топ, 2-топ, 3-топ; 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Еркін тыныс» рефлексиялық жаттығуын жасайды. Еркін отырып, жаңа сабақты бастауға кіріседі. Өткен тақырыпты қорытындылау, жаңа сабақты анықтау мақсатында umaigra программасында пойызға міну арқылы кедергілерден сұрақтарға дұрыс жауап беріп өтеді. 1 жауапты таңдау мен шындық-жалған сұрақтарына жауап береді. Өткен білімді еске түсіріп, кедергілерден сүрінбей өткен соң, жаңа сабақтың тақырыбы анықталып, оқу мақсаты түсіндіріледі. Тақырып: Тәуелсізбін мен бүгін!
1-тапсырма Жұптық жұмыс Өткеніміз Жұбымен бірге Темірхан Медетбектің «Тәуелсіздігім» өлеңін «Екі жақты күнделік» әдісіне салып, берілген кестені толтырады. Кестенің бір жағына өлеңнен әсер еткен үзінділерді жазады. Екінші жағына үзінділердің мағынасын ашып, өзіндік көзқарас тұрғысынан пікір білдіреді, талдайды.
«Екі жақты күнделік» әдісі
2-тапсырма жеке жұмыс Бүгініміз Оқу мақсатына сәйкес шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады. Таратылған ақ парақты алып, ойша автор образына еніп оқиға желісін өз ойымен дамытады. Қара сөзбен немесе өлең шығарып жалғастыруға болады.
3-тапсырма топтық жұмыс Болашағымыз 1-топ: Топ болып тәуелсіздігімізді алғаннан кейінгі Қазақстанның даму картасын жасайды. Тәуелсіздік алған жылдан бастап бүгінгі күнімізге дейінгі жетістіктер тізбегін құрастырады. Сурет қиындылары арқылы Қазақстанның физикалық картасының ішіне болған оқиғалар мен елеулі жетістіктердің суреттерін орналастырып шығады.
2
3-топ: «Қазақстанды қиын апаттардан қорғаушы жас қаһармандар» тақырыбында топ болып берілген бейнефильмнің үзіндісін дубляждау. Дубляждау барысында жас қаһармандар образына еніп, болашақта Қазақстанды қиын апаттардан шығару жолында күресті дыбыстайды.
Үй тапсырмасы: «Тәуелсіздік-еліміздің баға жетпес байлығы» тақырыбында әдеби эссе жазу. Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы оқушы өзін-өзі бағалауды жүргізеді. Әр топ өздерінің бүгінгі сабақ туралы қорытындысын, өз ойларын талдайды. Жетістікке жеткен тұсы мен қиналаған сәттерді айтады. Бағалау парақтағы баллды есептеп кері байланыс жасайды. |
Ынтымақтасық атмосферасы
Еркін отырып, терең тыныстап жаңа сабақты бастауға кірісу. Үй тапсырмасын пысықтау. Өткен білімді еске түсіру
Umaigra программасымен жұмыс. Пойызға мініп кездескен сұрақтарға дұрыс жауап беру. Шындық немесе жалған тапсырмаларын орындау.
1-тапсырма Жеке ж Т.Медетбектің «Тәуелсіздігім» өлеңін «Екі жақты күнделік» әдісіне салып, кестені жұбымен толтыру. Бір жағына өлеңнен үзінді жазу, екінші жағына үзіндінің мағынасын ашу, жұптық көзқарас білдіру. Дескриптор -жұбымен бірге өлеңнен әсер еткен үзінділерді жазады: 1 -үзіндінің мағынасын ашып, жұптық пікір, көзқарас білдіреді; 1
2-тапсырма Жеке ж. Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу. Автор орнына оқиға желісін өз ойы, қиялымен шарықтатып өлең шығару немесе қара сөзбен жалғастырып жазу. Дескриптор: - шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытады; 2 - өлең шығарады немесе қара сөзбен жалғастырады; 2
3-тапсырма Топтық ж 1-топ: Тәуелсіздіктен кейін жеткен жетістіктерімізді Қазақстанның физикалық картасына орналастыру. Берілген суреттерді жабыстыру арқылы Қазақстанның даму картасын құрастыру. Дескриптор: - күні бүгінге дейін жеткен жетістіктерміздің даму картасын құрастырады; 2 - картадағы оқиғаларды ретімен сипаттайды; 2
2-топ: «Болашақ Қазақстан біздің көзімізбен» деген тақырыпта комикс құрастыру Дескриптор: - тақырыпқа сәйкес комикс жасайды; 2 - комикс мағынасын ашып, талдайды ; 2
3-топ: «Қазақстанды қиын апаттардан қорғаушы жас қаһармандар» тақырыбында бейнефильмнің үзіндісін дубляждау. Дескриптор: - образға еніп, тақырыпты жан-жақты ашады; 2 - тақырыпқа сәйкес бейнефильмнің үзіндісін дубляждайды; 2
Үй тапсырмасын алу Әдеби эссе жазу
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы оқушы сабақты қорытындылайды.
|
Үй жұмысы мен сұрақтарға жауап беру деңгейіне байланысты мадақтау сөздерін айту. -Бәрекелді! -Жарайсың! -Керемет!
1-тапсырма Бағалау критерийі: - шығармада әсер еткен үзінділердің мағынасын ашып, өзіндік көзқарас тұрғысынан пікір білдіреді, талдайды; 2 б.
Өзара бағалау «Дұрыс па? Бұрыс па?» әдісі
Жұптық бағалау тапсырма орындауына қарай бағалау параққа белгілеп отыру
2-тапсырма Бағалау критерийі: шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады, өлең шығарады; 4 балл
Жеке бағалау Дескрипторға сәйкес өзін-өзі бағалау
3-тапсырма Бағалау критерийі: - оқиға жалғасын шынайы өмірмен байланыстыра отырып, қиялын дамытады;
Топтық бағалау «Келісемін, келіспеймін» әдісі
Жиналған ұпай бойынша ҚБ шкласын есептеу
Әр топтың көшбасшысы жиналған ұпайларды Google кестеге енгізеді. Жиналған ұпай бойынша және мұғалімнің бағалауымен қорытынды балл шығады. |
Umaigra
https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=106836
Кесте парағы
Оқулық
Сурет қиындылары
https://youtu.be/ibwIErY43VM?si=zbcUhJMnPZJPuZ_z
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәуелсізбін мен бүгін! 7-класс, қазақ әдебиеті
|
Білім беру ұйымының атауы |
№51 гимназия |
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ұрпақ тәрбиесі |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Елубаева Жулдыз Абдировна |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
18.04.2024 |
|||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тәуелсізбін мен бүгін! |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- шығармадағы үзінділерді өзіндік көзқарас тұрғысынан талдап, пікір білдіреді; - шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады; - оқиға жалғасын шынайы өмірмен байланыстырады және дамытады; |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- шығармада әсер еткен үзінділердің мағынасын ашып, өзіндік көзқарас тұрғысынан пікір білдіреді, талдайды; - шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады, өлең шығарады; - оқиға жалғасын шынайы өмірмен байланыстыра отырып, қиялын дамытады; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың аяғы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Оқушыларды 4 топқа бөлу. 1-топ, 2-топ, 3-топ; 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Еркін тыныс» рефлексиялық жаттығуын жасайды. Еркін отырып, жаңа сабақты бастауға кіріседі. Өткен тақырыпты қорытындылау, жаңа сабақты анықтау мақсатында umaigra программасында пойызға міну арқылы кедергілерден сұрақтарға дұрыс жауап беріп өтеді. 1 жауапты таңдау мен шындық-жалған сұрақтарына жауап береді. Өткен білімді еске түсіріп, кедергілерден сүрінбей өткен соң, жаңа сабақтың тақырыбы анықталып, оқу мақсаты түсіндіріледі. Тақырып: Тәуелсізбін мен бүгін!
1-тапсырма Жұптық жұмыс Өткеніміз Жұбымен бірге Темірхан Медетбектің «Тәуелсіздігім» өлеңін «Екі жақты күнделік» әдісіне салып, берілген кестені толтырады. Кестенің бір жағына өлеңнен әсер еткен үзінділерді жазады. Екінші жағына үзінділердің мағынасын ашып, өзіндік көзқарас тұрғысынан пікір білдіреді, талдайды.
«Екі жақты күнделік» әдісі
2-тапсырма жеке жұмыс Бүгініміз Оқу мақсатына сәйкес шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады. Таратылған ақ парақты алып, ойша автор образына еніп оқиға желісін өз ойымен дамытады. Қара сөзбен немесе өлең шығарып жалғастыруға болады.
3-тапсырма топтық жұмыс Болашағымыз 1-топ: Топ болып тәуелсіздігімізді алғаннан кейінгі Қазақстанның даму картасын жасайды. Тәуелсіздік алған жылдан бастап бүгінгі күнімізге дейінгі жетістіктер тізбегін құрастырады. Сурет қиындылары арқылы Қазақстанның физикалық картасының ішіне болған оқиғалар мен елеулі жетістіктердің суреттерін орналастырып шығады.
2
3-топ: «Қазақстанды қиын апаттардан қорғаушы жас қаһармандар» тақырыбында топ болып берілген бейнефильмнің үзіндісін дубляждау. Дубляждау барысында жас қаһармандар образына еніп, болашақта Қазақстанды қиын апаттардан шығару жолында күресті дыбыстайды.
Үй тапсырмасы: «Тәуелсіздік-еліміздің баға жетпес байлығы» тақырыбында әдеби эссе жазу. Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы оқушы өзін-өзі бағалауды жүргізеді. Әр топ өздерінің бүгінгі сабақ туралы қорытындысын, өз ойларын талдайды. Жетістікке жеткен тұсы мен қиналаған сәттерді айтады. Бағалау парақтағы баллды есептеп кері байланыс жасайды. |
Ынтымақтасық атмосферасы
Еркін отырып, терең тыныстап жаңа сабақты бастауға кірісу. Үй тапсырмасын пысықтау. Өткен білімді еске түсіру
Umaigra программасымен жұмыс. Пойызға мініп кездескен сұрақтарға дұрыс жауап беру. Шындық немесе жалған тапсырмаларын орындау.
1-тапсырма Жеке ж Т.Медетбектің «Тәуелсіздігім» өлеңін «Екі жақты күнделік» әдісіне салып, кестені жұбымен толтыру. Бір жағына өлеңнен үзінді жазу, екінші жағына үзіндінің мағынасын ашу, жұптық көзқарас білдіру. Дескриптор -жұбымен бірге өлеңнен әсер еткен үзінділерді жазады: 1 -үзіндінің мағынасын ашып, жұптық пікір, көзқарас білдіреді; 1
2-тапсырма Жеке ж. Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу. Автор орнына оқиға желісін өз ойы, қиялымен шарықтатып өлең шығару немесе қара сөзбен жалғастырып жазу. Дескриптор: - шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытады; 2 - өлең шығарады немесе қара сөзбен жалғастырады; 2
3-тапсырма Топтық ж 1-топ: Тәуелсіздіктен кейін жеткен жетістіктерімізді Қазақстанның физикалық картасына орналастыру. Берілген суреттерді жабыстыру арқылы Қазақстанның даму картасын құрастыру. Дескриптор: - күні бүгінге дейін жеткен жетістіктерміздің даму картасын құрастырады; 2 - картадағы оқиғаларды ретімен сипаттайды; 2
2-топ: «Болашақ Қазақстан біздің көзімізбен» деген тақырыпта комикс құрастыру Дескриптор: - тақырыпқа сәйкес комикс жасайды; 2 - комикс мағынасын ашып, талдайды ; 2
3-топ: «Қазақстанды қиын апаттардан қорғаушы жас қаһармандар» тақырыбында бейнефильмнің үзіндісін дубляждау. Дескриптор: - образға еніп, тақырыпты жан-жақты ашады; 2 - тақырыпқа сәйкес бейнефильмнің үзіндісін дубляждайды; 2
Үй тапсырмасын алу Әдеби эссе жазу
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы оқушы сабақты қорытындылайды.
|
Үй жұмысы мен сұрақтарға жауап беру деңгейіне байланысты мадақтау сөздерін айту. -Бәрекелді! -Жарайсың! -Керемет!
1-тапсырма Бағалау критерийі: - шығармада әсер еткен үзінділердің мағынасын ашып, өзіндік көзқарас тұрғысынан пікір білдіреді, талдайды; 2 б.
Өзара бағалау «Дұрыс па? Бұрыс па?» әдісі
Жұптық бағалау тапсырма орындауына қарай бағалау параққа белгілеп отыру
2-тапсырма Бағалау критерийі: шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады, өлең шығарады; 4 балл
Жеке бағалау Дескрипторға сәйкес өзін-өзі бағалау
3-тапсырма Бағалау критерийі: - оқиға жалғасын шынайы өмірмен байланыстыра отырып, қиялын дамытады;
Топтық бағалау «Келісемін, келіспеймін» әдісі
Жиналған ұпай бойынша ҚБ шкласын есептеу
Әр топтың көшбасшысы жиналған ұпайларды Google кестеге енгізеді. Жиналған ұпай бойынша және мұғалімнің бағалауымен қорытынды балл шығады. |
Umaigra
https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=106836
Кесте парағы
Оқулық
Сурет қиындылары
https://youtu.be/ibwIErY43VM?si=zbcUhJMnPZJPuZ_z
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз












