|
Педагогтің аты-жөні |
Садыбаева И.С. |
|
|
Күні: |
09.12.2024 |
|
|
Сынып: 2 «ж » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сынып сағатының тақырыбы |
«Тәуелсіздік- теңдесі жоқ байлығым» сынып сағаты Қауіпсіздік сабағы №4 «МҰЗ ҮСТІНДЕГІ ҚАУІПТЕР» (10 минут) ҚТ №8 «Көшелер мен жолдағы қауіпсіздік» |
|
|
ЖЕЛТОҚСАН – БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ АЙЫ
|
||
|
2-апта дәйексөзі: |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді
|
|
|
Құндылық |
тәуелсіздік және отаншылдық |
|
|
Индикаторлар |
• Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау • Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу |
|
Сабақтың барысы
|
Сынып сағат кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Рес урс тар |
|||||||||||
|
Басы 5 минут |
Психологиялық дайындық Мұғалім: -Балалар, біздің еліміз-Қазақстан Республикасы. Еліміз өзінің тәуелсіздігін 1991 жылы алды. Бүгінгі «Тәуелсіздік- теңдесі жоқ байлығым» атты сынып сағатында еліміздің тәуелсіздігі үшін күрескен батыр бабаларымыз туралы білетін боламыз, тәуелсіздік жылдары қол жеткен табыстарымыз бен еліміздің болашағы туралы айтатын боламыз. |
Хор : «Атамекен» орындау Әні: Е.Хасанғалиев |
|
|||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Мұғалім: -Тәуелсіз, егеменді ел болу –біздің ата –бабаларымыздың арманы еді. Батырлар мен хандар, билер мен шешендер еліміз бен жерімізге жау шапқанда үнемі бірлесіп ,оны жаудан сақтап қалды. Бізге осындай кең-байтақ жерді аманат қылып қалдырды. Міне, еліміздің Тәуелсіздік алғанына биыл 33 жыл толады. Осы жылдар ішінде еліміз қарқынды дамып, қаншама белестерден өтті.
|
Балалар кезекпен еліміздің тәуелсіздік жылдары қол жеткізген белестері туралы айтады.
1992
жыл - Тәуелсіз Қазақстанға 1 жыл
толды. Осы жылды Тәуелсіз Қазақстан Республикасының Туы, Елтаңбасы,
Әнұраны қабылданды. Біріккен ұлттар ұйымына мүше болып
кірді. - 1999 жылы Қазақстан Еуропа қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымына кірді, 2010 жылы осы ұйымға төрағалық етіп, осы жылы Астанада Еуропа қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымының саммитін өткізді. - 2011 жыл қысқы АЗИАДА - мен басталды. Киелі қазақ жері осындай атаулы оқиғалардың куәсі болып отыр. «Бірлігі жарасқан еліміз тек биіктен көріне берсін! Алға, Қазақстан! Жаса, Қазақстан!» - 2017 жыл EXSPO 2017 өтті. Жүргізуші: -Бүгінгі таңда Қазақстан өз алдына тәуелсіз мемлекет. Біздің өзіміздің Туымыз, Елтаңбамыз, Әнұранымыз бар. Балалар кезекпен ел рәміздері туралы айтады Қазақстан жалауы
Елтаңба
Әнұран
Оқушы
Оқушы Көз тойғысыз қазағымның жері бар Ну орманы тау өзені көлі бар Аспан түстес туын көкке көтерер Жас жеткіншек ұланы бар, ері бар.
Оқушы Міне осындай егеменді еліміз Кең жазира ұлан байтақ жеріміз Туған елдің қорғаны мен тірегі Біз қазақтың ұланымыз еріміз.
Хор:« Тәуелсіз ел ұраны» ( Балалар хор айтады)
|
Слайд
слайд |
|||||||||||
|
|
- № 4 САБАҚ. «МҰЗ ҮСТІНДЕГІ ҚАУІПТЕР» Сабақтың мақсаты: балалардың қыс мезгілінде су қоймасында қауіпсіз әрекет ету туралы түсініктерін қалыптастыру, сақтық сезімін, өзінің және басқалардың өмірі үшін жауапкершілік сенуге тәрбиелеу. Сабақ барысы 1. Ұйымдастыру кезеңі Жағымды мотивациялық көзқарасты қалыптастыру (1-2 мин). 2. Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы Жұмбақты тап. Айнымайды шыныдан, Қорқады тек жылыдан. - Бұл не? - Мұз. Қыста су мұзға айналады. Тегіс мұзда жүгіру және сырғанау, коньки тебу, хоккей ойнау өте қызықты. Бірақ бұл қауіпті: мұз қатты көрінеді, бірақ кез келген сәтте сынуы мүмкін. - Балалар, бұлай болмас үшін нені білу керек? (Мұздағы қауіпсіздік ережелерін білу керек). - Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар? (Мұздағы қауіптер). 3. Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау - Енді біз «Смешарики» анимациялық сериясынан «Жұқа мұз» мультфильмін көреміз (көру). 4. Бастапқы білімді игеру және оны тексеру Ең қауіпті жерлер 1. Мұз әдетте саяз және жұқа жерлерде болады. Бұтақтар, тақталар және басқа заттар, сондай-ақ бұталардың, ағаштардың және қамыстың жанында қатып қалады. 2. Мұз зауыттар мен фабрикалардың жанындағы су төгетін жерлерге жақын жерде, сондай-ақ ағындар қосылған жерлерде немесе бұлақтар маңында жұқа болады. 3. Қар басқан немесе қар үйінділері басқан жерлерден аулақ болу керек, өйткені қар астындағы мұз әрқашан жұқа болады. 4. Мұз жағаға іргелес жатқан жерлерде өте сақ болу керек. 5. Мұз әсіресе еріген кезде қауіпті, себебі ол ериді және оның үстінде жарықтар пайда болады. Сонымен, қыста мұз үстінде мүлдем жүрмеген дұрыс па? Сенбесеңіз, бармаңыз! Мұз үстінде жүру ережелері. 1. Мұзға аяқ баспас бұрын, жақын жерде төселген соқпақ немесе жаңа іздер бар жоғын қараңыз. - Неге деп ойлайсыз? (Бұл жолды біреу сынап көрді) 2. Егер іздер болмаса, мұз жұқа болуы мүмкін жерлерден аулақ болу үшін мұқият қарап, маршрутыңызды белгілеу керек. 3. Сіз өзіңізбен бірге күшті таяқ алып, оның көмегімен мұздың беріктігін тексеруіңіз керек. Егер мұзға таяқпен соғылғаннан кейін жарықшақ немесе су пайда болса, сіз дереу жағаға өз ізіңізбен оралуыңыз керек. Сонымен қатар табаныңызды мұздан шығармай, аяғыңызды сырғытуға тырысыңыз. - Бұл не сияқты? 4. Шынында да, шаңғымен тоғаннан өту қауіпсіз. Неге? (Мұзға қысым аз.) Ал қауіпті жерлерде және шаңғыда абай болу керек. Қажет болса, оларды тез тастау үшін шаңғы бекіткіштерін ашу немесе босату керек. Шаңғы таяқшаларын қолдарыңызға ілмектер салмай ұстаңыз. 5. Топпен мұз үстінде қозғалу кезінде бір-бірінен кемінде 4-5 метр қашықтықты сақтау қажет. Өзін-өзі құтқару жолдары 1. Сіз дүрбелеңге салынбаңыз. 2. Мұзға шығу үшін. Біз кенеттен қозғалыстар жасамай, кеудемізбен мұзға мүмкіндігінше сырғып кетуге тырысуымыз керек, содан кейін бір аяқты мұздан тартып, содан кейін екіншісін алуымыз керек. 3. Судан мұзға шыққаннан кейін, ешқандай жағдайда сіз бірден аяғыңызға тұра алмайсыз. Сіз қайдан келгеніңізге қарап және мұз тексерілген жерге қарай жылжуыңыз керек. Тек жағаға аяқ басып, жылы жерге тезірек жету керек. 5. Сабақты бекіту - Ал енді ойын арқылы қауіпсіздік ережелерін қалай меңгергеніңді тексереміз. «Иә немесе жоқ» ойыны. 6. Қорытынды - Бүгін сабақта не туралы әңгімелестік? Мұздың қалыңдығын қалай анықтауға болады? Қандай мұз бір адамның салмағын көтере алады? Ал топ ше? 7. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, бейнефильм көреді.
Ойын : Иә,жоқ
Рефлексия «Синквейн» 1-жол – тақырып (бір зат есім); – Мұз 2- жол – заттың сипаттамасы (екі сын есім); – тайғақ, қатты. 3- жол – қимылды сипаттау (үш етістік); – ериді, жарылады, қатады. 4- жол – пәнге қатынасты білдіретін сөз тіркесі; – судың қатты күйі. 5-жол – бір сөз – қауіпті. |
https://www.youtube.com/watch?v=zuriFnOV
https://youtu.be/ISV3IiXdcOU?si=M7QN8NxhtC7KXnzy
|
|||||||||||
|
Соңы 5 мин |
-Балалар, енді бүгінгі сынып сағатынан қандай ой түйдіңдер? |
1-оқушы: Мен Тәуелсіз Қазақстанның жас ұланымын. Болашақта еліміздің экономикасын, мәдениетін, білімін көтеретін азаматымын. 2-оқушы: Мен бақытты елдің ұрпағымын. Өйткені дербес елім, кең байтақ жерім, қасиетті қазынам ана тілім бар. 3-оқушы: Елімнің Туын, Елтаңбасын, Әнұранын қастерлеймін, заңдарын бұлжытпай орындаймын. 4-оқушы: Біз жаңа заман түлектеріміз. Отанымыздың дүниежүзінде алдыңғы қатарлы, әділетті,өркениетті ел болуы үшін аянбай еңбек етеміз.
|
|
|
||||||||||







жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәуелсіздік-баға жетпес байлығым. Сынып сағаты. ҚМЖ және көрнекі құралдары салынған
Тәуелсіздік-баға жетпес байлығым. Сынып сағаты. ҚМЖ және көрнекі құралдары салынған
|
Педагогтің аты-жөні |
Садыбаева И.С. |
|
|
Күні: |
09.12.2024 |
|
|
Сынып: 2 «ж » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сынып сағатының тақырыбы |
«Тәуелсіздік- теңдесі жоқ байлығым» сынып сағаты Қауіпсіздік сабағы №4 «МҰЗ ҮСТІНДЕГІ ҚАУІПТЕР» (10 минут) ҚТ №8 «Көшелер мен жолдағы қауіпсіздік» |
|
|
ЖЕЛТОҚСАН – БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ АЙЫ
|
||
|
2-апта дәйексөзі: |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді
|
|
|
Құндылық |
тәуелсіздік және отаншылдық |
|
|
Индикаторлар |
• Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау • Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу |
|
Сабақтың барысы
|
Сынып сағат кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Рес урс тар |
|||||||||||
|
Басы 5 минут |
Психологиялық дайындық Мұғалім: -Балалар, біздің еліміз-Қазақстан Республикасы. Еліміз өзінің тәуелсіздігін 1991 жылы алды. Бүгінгі «Тәуелсіздік- теңдесі жоқ байлығым» атты сынып сағатында еліміздің тәуелсіздігі үшін күрескен батыр бабаларымыз туралы білетін боламыз, тәуелсіздік жылдары қол жеткен табыстарымыз бен еліміздің болашағы туралы айтатын боламыз. |
Хор : «Атамекен» орындау Әні: Е.Хасанғалиев |
|
|||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Мұғалім: -Тәуелсіз, егеменді ел болу –біздің ата –бабаларымыздың арманы еді. Батырлар мен хандар, билер мен шешендер еліміз бен жерімізге жау шапқанда үнемі бірлесіп ,оны жаудан сақтап қалды. Бізге осындай кең-байтақ жерді аманат қылып қалдырды. Міне, еліміздің Тәуелсіздік алғанына биыл 33 жыл толады. Осы жылдар ішінде еліміз қарқынды дамып, қаншама белестерден өтті.
|
Балалар кезекпен еліміздің тәуелсіздік жылдары қол жеткізген белестері туралы айтады.
1992
жыл - Тәуелсіз Қазақстанға 1 жыл
толды. Осы жылды Тәуелсіз Қазақстан Республикасының Туы, Елтаңбасы,
Әнұраны қабылданды. Біріккен ұлттар ұйымына мүше болып
кірді. - 1999 жылы Қазақстан Еуропа қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымына кірді, 2010 жылы осы ұйымға төрағалық етіп, осы жылы Астанада Еуропа қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымының саммитін өткізді. - 2011 жыл қысқы АЗИАДА - мен басталды. Киелі қазақ жері осындай атаулы оқиғалардың куәсі болып отыр. «Бірлігі жарасқан еліміз тек биіктен көріне берсін! Алға, Қазақстан! Жаса, Қазақстан!» - 2017 жыл EXSPO 2017 өтті. Жүргізуші: -Бүгінгі таңда Қазақстан өз алдына тәуелсіз мемлекет. Біздің өзіміздің Туымыз, Елтаңбамыз, Әнұранымыз бар. Балалар кезекпен ел рәміздері туралы айтады Қазақстан жалауы
Елтаңба
Әнұран
Оқушы
Оқушы Көз тойғысыз қазағымның жері бар Ну орманы тау өзені көлі бар Аспан түстес туын көкке көтерер Жас жеткіншек ұланы бар, ері бар.
Оқушы Міне осындай егеменді еліміз Кең жазира ұлан байтақ жеріміз Туған елдің қорғаны мен тірегі Біз қазақтың ұланымыз еріміз.
Хор:« Тәуелсіз ел ұраны» ( Балалар хор айтады)
|
Слайд
слайд |
|||||||||||
|
|
- № 4 САБАҚ. «МҰЗ ҮСТІНДЕГІ ҚАУІПТЕР» Сабақтың мақсаты: балалардың қыс мезгілінде су қоймасында қауіпсіз әрекет ету туралы түсініктерін қалыптастыру, сақтық сезімін, өзінің және басқалардың өмірі үшін жауапкершілік сенуге тәрбиелеу. Сабақ барысы 1. Ұйымдастыру кезеңі Жағымды мотивациялық көзқарасты қалыптастыру (1-2 мин). 2. Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы Жұмбақты тап. Айнымайды шыныдан, Қорқады тек жылыдан. - Бұл не? - Мұз. Қыста су мұзға айналады. Тегіс мұзда жүгіру және сырғанау, коньки тебу, хоккей ойнау өте қызықты. Бірақ бұл қауіпті: мұз қатты көрінеді, бірақ кез келген сәтте сынуы мүмкін. - Балалар, бұлай болмас үшін нені білу керек? (Мұздағы қауіпсіздік ережелерін білу керек). - Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар? (Мұздағы қауіптер). 3. Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау - Енді біз «Смешарики» анимациялық сериясынан «Жұқа мұз» мультфильмін көреміз (көру). 4. Бастапқы білімді игеру және оны тексеру Ең қауіпті жерлер 1. Мұз әдетте саяз және жұқа жерлерде болады. Бұтақтар, тақталар және басқа заттар, сондай-ақ бұталардың, ағаштардың және қамыстың жанында қатып қалады. 2. Мұз зауыттар мен фабрикалардың жанындағы су төгетін жерлерге жақын жерде, сондай-ақ ағындар қосылған жерлерде немесе бұлақтар маңында жұқа болады. 3. Қар басқан немесе қар үйінділері басқан жерлерден аулақ болу керек, өйткені қар астындағы мұз әрқашан жұқа болады. 4. Мұз жағаға іргелес жатқан жерлерде өте сақ болу керек. 5. Мұз әсіресе еріген кезде қауіпті, себебі ол ериді және оның үстінде жарықтар пайда болады. Сонымен, қыста мұз үстінде мүлдем жүрмеген дұрыс па? Сенбесеңіз, бармаңыз! Мұз үстінде жүру ережелері. 1. Мұзға аяқ баспас бұрын, жақын жерде төселген соқпақ немесе жаңа іздер бар жоғын қараңыз. - Неге деп ойлайсыз? (Бұл жолды біреу сынап көрді) 2. Егер іздер болмаса, мұз жұқа болуы мүмкін жерлерден аулақ болу үшін мұқият қарап, маршрутыңызды белгілеу керек. 3. Сіз өзіңізбен бірге күшті таяқ алып, оның көмегімен мұздың беріктігін тексеруіңіз керек. Егер мұзға таяқпен соғылғаннан кейін жарықшақ немесе су пайда болса, сіз дереу жағаға өз ізіңізбен оралуыңыз керек. Сонымен қатар табаныңызды мұздан шығармай, аяғыңызды сырғытуға тырысыңыз. - Бұл не сияқты? 4. Шынында да, шаңғымен тоғаннан өту қауіпсіз. Неге? (Мұзға қысым аз.) Ал қауіпті жерлерде және шаңғыда абай болу керек. Қажет болса, оларды тез тастау үшін шаңғы бекіткіштерін ашу немесе босату керек. Шаңғы таяқшаларын қолдарыңызға ілмектер салмай ұстаңыз. 5. Топпен мұз үстінде қозғалу кезінде бір-бірінен кемінде 4-5 метр қашықтықты сақтау қажет. Өзін-өзі құтқару жолдары 1. Сіз дүрбелеңге салынбаңыз. 2. Мұзға шығу үшін. Біз кенеттен қозғалыстар жасамай, кеудемізбен мұзға мүмкіндігінше сырғып кетуге тырысуымыз керек, содан кейін бір аяқты мұздан тартып, содан кейін екіншісін алуымыз керек. 3. Судан мұзға шыққаннан кейін, ешқандай жағдайда сіз бірден аяғыңызға тұра алмайсыз. Сіз қайдан келгеніңізге қарап және мұз тексерілген жерге қарай жылжуыңыз керек. Тек жағаға аяқ басып, жылы жерге тезірек жету керек. 5. Сабақты бекіту - Ал енді ойын арқылы қауіпсіздік ережелерін қалай меңгергеніңді тексереміз. «Иә немесе жоқ» ойыны. 6. Қорытынды - Бүгін сабақта не туралы әңгімелестік? Мұздың қалыңдығын қалай анықтауға болады? Қандай мұз бір адамның салмағын көтере алады? Ал топ ше? 7. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, бейнефильм көреді.
Ойын : Иә,жоқ
Рефлексия «Синквейн» 1-жол – тақырып (бір зат есім); – Мұз 2- жол – заттың сипаттамасы (екі сын есім); – тайғақ, қатты. 3- жол – қимылды сипаттау (үш етістік); – ериді, жарылады, қатады. 4- жол – пәнге қатынасты білдіретін сөз тіркесі; – судың қатты күйі. 5-жол – бір сөз – қауіпті. |
https://www.youtube.com/watch?v=zuriFnOV
https://youtu.be/ISV3IiXdcOU?si=M7QN8NxhtC7KXnzy
|
|||||||||||
|
Соңы 5 мин |
-Балалар, енді бүгінгі сынып сағатынан қандай ой түйдіңдер? |
1-оқушы: Мен Тәуелсіз Қазақстанның жас ұланымын. Болашақта еліміздің экономикасын, мәдениетін, білімін көтеретін азаматымын. 2-оқушы: Мен бақытты елдің ұрпағымын. Өйткені дербес елім, кең байтақ жерім, қасиетті қазынам ана тілім бар. 3-оқушы: Елімнің Туын, Елтаңбасын, Әнұранын қастерлеймін, заңдарын бұлжытпай орындаймын. 4-оқушы: Біз жаңа заман түлектеріміз. Отанымыздың дүниежүзінде алдыңғы қатарлы, әділетті,өркениетті ел болуы үшін аянбай еңбек етеміз.
|
|
|
||||||||||







шағым қалдыра аласыз















