|
Пәні: Қазақстан тарихы Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3 В Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991-1997жж) Сыныбы: 9 |
Мектеп: «Қ.Сәтбаев атындағы №48 ЖОМ» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Мұғалімнің аты-жөні: Калыбаев О. Қатысқандар саны: Қатыспағағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар. Зерттеу сұрағы: 1995 жылғы жаңа Коституцияны қабылдаудың тарихи маңызы неде? |
||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
9.3.1.8– Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын талдау |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1.Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын талдау 2. Қазақстанның қоғамдық саяси жағдайын анықтау 3. Қазақстан мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шараларды бағалау |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын талдау және бағалау |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге тән лексика мен терминология: Тәуелсіздік, валюта, Конституция, рәміздер, Президент, парламент Диалог пен жазылым пайдалы сөздер мен тіркестер: Кесте, сұрақ-жауап |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікті арттыру. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
қазақ тілі,әдебиет, география |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы бөлім: |
Н.Ә.Назарбаев- Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті өмір баянымен танысты |
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Бағалау түрлері |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 минут |
Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топқа біріктіру. Үй тапсырмасын сұрау. Зымыран сұрақтар. ( Сұрақ-жауап)
1. ТМД қашан құрылды? 2.Кеңес Одағының құлау себебі? 3.Қазақстанның тәуелсіздік алуына қарсы болған күштер қандай әрекет жасады? 4. Н.Ә.Назарбаев қай жылы Қазақ КСР-нің Президенті болып сайланды? 5.КСРО-ның құрылуы мен құлаған уақыты? 6. Қазақстан тәуелсіз даму кезеңінде қандай ауыр жолдардан өтті?
Кері байланыс « Мақтау мадақтау» |
Қима-қағаз |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 15 минут |
Бейнебаян корсетіледі. Мұғалім түсіндірмесі. Жаңа сабақты ашу мақсатында оқушыларға топтық тапсырмалар беріледі. Қазақстан тарихы 9-сынып оқулығы 95-97 бет
Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын талдау D –Describe- баяндау, суреттеу (оқығанды көргенді сипаттау) E – Explain –түсіндіру
L – Linkz – байланыс
S - нақты, M - өлшемді, A - қолжетімді, R - шындыққа негізделген, T – уақытпен шектелген дегенді білдіреді.
Дескриптор- - Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын талдау - Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси жағдайын түсіндіру. - Қазақстанның Тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтау - Тірек сөздерді іріктеп алу - Суреттерге түсіндірме беру
Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Слайд оқулық Оқулық, мәтіндер. |
|||||||||||||||
|
Ортасы 17 минут |
Топтық тапсырма. Дәптермен жұмыс. Термин сөздермен жұмыс.
«Кім жылдам» Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын қорытынд
ТМД-ның құрылуы- (21.12.1991 ж Алматы) Тәуелсіз Қазақстанның мемлекеттік рәміздерін қабылдау- (1992 ж 4- маусым) Қазақстан Республикасының БҰҰ мүше болуы- (1992 ж 2- наурыз) Қазақстан Республикасының тұңғыш конституциясын қабылдау-(28.01.1993 ж) 1993 жыл күзде- (Жоғары Кеңестің қабылдануы) 1993 жылы 15 қарашада- ( Ұлттық валюта, тенге күні) Саяси партиялар қозғалыстарының құрылуы-( 1995 ж 30-желтоқсан референдум- (ҚР Конституциясын қабылдау жайында) Қазақстан Республикасының Коституциясы қай жылы қабылданды- (1995 ж 30-тамыз) Конституция бойынша Қазақстан Республикасының құқықтық зайырлы демократиялық мемлекет-(Биліктің қайнар көзі – бұлақ)
Дискриптор
Әр топ келесі топқа кері байланыс береді.
Қалыптастырушы бағалау «Жас математик» әдісі арқылы жаңа сабаққа ой қорыту. (3 мин)
1
3
9 |
Топтық жұмысқа арналған ресурстар Тақырып бойынша түйген білімдерін жазады |
|||||||||||||||
|
Бағалау
6 минут
Кері байланыс 3 минут |
Өзін-өзі бағалау. Кері байланыс
Үйге тапсырма: Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шараларға кесте құрастыру |
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, плакатқа жабыстырады |
|||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? -Күрделігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалары бар корточкаларды пайдалану
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? -Білім деңгейі әр түрлі оқушыларға арналған тапсырмалар беремін. -Оқушылардың қажеттілігіне қарай түрлі кестелер мен тапсырмалар жасаймыз. |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы Байланыс -Баспадан шыққан және электронды дерек көздер пайдалану
|
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар.
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар.
|
Пәні: Қазақстан тарихы Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3 В Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991-1997жж) Сыныбы: 9 |
Мектеп: «Қ.Сәтбаев атындағы №48 ЖОМ» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Мұғалімнің аты-жөні: Калыбаев О. Қатысқандар саны: Қатыспағағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар. Зерттеу сұрағы: 1995 жылғы жаңа Коституцияны қабылдаудың тарихи маңызы неде? |
||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
9.3.1.8– Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын талдау |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1.Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын талдау 2. Қазақстанның қоғамдық саяси жағдайын анықтау 3. Қазақстан мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шараларды бағалау |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын талдау және бағалау |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге тән лексика мен терминология: Тәуелсіздік, валюта, Конституция, рәміздер, Президент, парламент Диалог пен жазылым пайдалы сөздер мен тіркестер: Кесте, сұрақ-жауап |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікті арттыру. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
қазақ тілі,әдебиет, география |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы бөлім: |
Н.Ә.Назарбаев- Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті өмір баянымен танысты |
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Бағалау түрлері |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 минут |
Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топқа біріктіру. Үй тапсырмасын сұрау. Зымыран сұрақтар. ( Сұрақ-жауап)
1. ТМД қашан құрылды? 2.Кеңес Одағының құлау себебі? 3.Қазақстанның тәуелсіздік алуына қарсы болған күштер қандай әрекет жасады? 4. Н.Ә.Назарбаев қай жылы Қазақ КСР-нің Президенті болып сайланды? 5.КСРО-ның құрылуы мен құлаған уақыты? 6. Қазақстан тәуелсіз даму кезеңінде қандай ауыр жолдардан өтті?
Кері байланыс « Мақтау мадақтау» |
Қима-қағаз |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 15 минут |
Бейнебаян корсетіледі. Мұғалім түсіндірмесі. Жаңа сабақты ашу мақсатында оқушыларға топтық тапсырмалар беріледі. Қазақстан тарихы 9-сынып оқулығы 95-97 бет
Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын талдау D –Describe- баяндау, суреттеу (оқығанды көргенді сипаттау) E – Explain –түсіндіру
L – Linkz – байланыс
S - нақты, M - өлшемді, A - қолжетімді, R - шындыққа негізделген, T – уақытпен шектелген дегенді білдіреді.
Дескриптор- - Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын талдау - Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси жағдайын түсіндіру. - Қазақстанның Тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтау - Тірек сөздерді іріктеп алу - Суреттерге түсіндірме беру
Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Слайд оқулық Оқулық, мәтіндер. |
|||||||||||||||
|
Ортасы 17 минут |
Топтық тапсырма. Дәптермен жұмыс. Термин сөздермен жұмыс.
«Кім жылдам» Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын қорытынд
ТМД-ның құрылуы- (21.12.1991 ж Алматы) Тәуелсіз Қазақстанның мемлекеттік рәміздерін қабылдау- (1992 ж 4- маусым) Қазақстан Республикасының БҰҰ мүше болуы- (1992 ж 2- наурыз) Қазақстан Республикасының тұңғыш конституциясын қабылдау-(28.01.1993 ж) 1993 жыл күзде- (Жоғары Кеңестің қабылдануы) 1993 жылы 15 қарашада- ( Ұлттық валюта, тенге күні) Саяси партиялар қозғалыстарының құрылуы-( 1995 ж 30-желтоқсан референдум- (ҚР Конституциясын қабылдау жайында) Қазақстан Республикасының Коституциясы қай жылы қабылданды- (1995 ж 30-тамыз) Конституция бойынша Қазақстан Республикасының құқықтық зайырлы демократиялық мемлекет-(Биліктің қайнар көзі – бұлақ)
Дискриптор
Әр топ келесі топқа кері байланыс береді.
Қалыптастырушы бағалау «Жас математик» әдісі арқылы жаңа сабаққа ой қорыту. (3 мин)
1
3
9 |
Топтық жұмысқа арналған ресурстар Тақырып бойынша түйген білімдерін жазады |
|||||||||||||||
|
Бағалау
6 минут
Кері байланыс 3 минут |
Өзін-өзі бағалау. Кері байланыс
Үйге тапсырма: Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шараларға кесте құрастыру |
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, плакатқа жабыстырады |
|||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? -Күрделігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалары бар корточкаларды пайдалану
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? -Білім деңгейі әр түрлі оқушыларға арналған тапсырмалар беремін. -Оқушылардың қажеттілігіне қарай түрлі кестелер мен тапсырмалар жасаймыз. |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы Байланыс -Баспадан шыққан және электронды дерек көздер пайдалану
|
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















