Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән : Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Мен және қоғам» Ортақ тақырып: 7.«Тағам және сусындар» Бөлімше: 1.4 «Денсаулық пен қауіпсіздік» Күні: Сынып : 1 |
Қатысқандар саны: 20 Қатыспағандар саны: 0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тазалық – денсаулық кепілі |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.4.1 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру |
||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы туралы мысалдар келтіреді. Көптеген оқушылар: үйде және мектепте жеке бас гигиенасын сақтау маңызын сипаттайды, мысал келтіреді. Кейбір оқушылар: жеке бас гигиена ержелерін құрастыра алады, жеке бас гигиенасын сақтамауда ауру тудыратынын дәлелдейді. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Жеке бас гигиенасына қатысты ережелерді атайды. |
||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Гигиена тақырыбына байланысты сөздік қорларын молайту. Гигиена сөзіне мағұлмат беру. Пәнге тән лексика мен терминология: гигиена – гигиена – hygiene; тазалық – чистота – cleanliness; жинақылық – опрятность – neatness. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: ертеде сабынды майлы жіліктерді қайнатып, оған алабұтаның күлін қосу арқылы дайындаған. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
МЖМБС (стандартқа) сәйкес сабақ барысында оқушылардың бір-бірін тыңдау,көмектесу, жұптасып тапсырма орындау, топқа бөлу кезінде, топтық жұмыс ұйымдастырған уақытта «құрмет», «ынтымақтастық» құндылықтары арқылы жүзеге асады. Жеке бас тазалығын сақтай отырып жинақылыққа, ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу: тазалық туралы мәтіндерді оқу талдау. Дене шынықтыру : қимылды жаттығулар жасайды. |
||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
Бейнетаспа арқылы ширатуды тақырыпқа сай өткізу. Интербелсенді тақта арқылы оқушылар «Аю» әнімен тазалық ережесін орындайды. |
||||
|
Бастапқы білім
|
Дене жаттығулары денсаулық үшін маңызды. Денемізді таза ұстау әр адамның міндеті екенін ұмытпау керек. Жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы туралы мысалдар келтіре отырып, жеке бас гигиена ержелерін құрастырады, жеке бас гигиенасын сақтамауда ауру тудыратынын дәлелдейді. Үйде және мектепте жеке бас гигиенасын сақтау маңызын сипаттайды, мысал келтіреді. |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс – әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 3 минут 2 минут |
1.«Қоржында не бар?» ойыны арқылы бастау. Мақсаты: оқушыларды ынталандыру үшін оқулықтың бас кейіпкері Ботаның қоржынында не бар екенін табуды ұсыну.
Жұмбақ жасыру. (Мұғалімнің көмегімен өлеңді қимылмен көрсете отырып айтады.) Дымқылдап күнде
сен
(Сабын, тіс пастасы, щётка, тарақ ,айна, сүлгі , туралы)
Жауабы: Бұл заттар шашты, тісті, теріні күту үшін қажет. (ҚБ) Жарайсыңдар! Өте жақсы!
2.Топқа бөлу. Оқушыларға сабын, щётка, тарақтың суреттері беріледі. Сол суреттерді топтастыра отырып топқа бөлінеді. |
Ботаның , қоржынның суреттері сабын, тіс пастасы, щетка, айна, сүлгі , тарақтың суреттері
сабын, щётка, тарақтың суреттері |
|||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 3 минут 5 минут 3 минут 2 минут 5 минут Сергіту сәті 2 минут 4 минут 3 минут |
3.Өткен сабақты пысықтау.
«Кім шапшаң?» ойыны арқылы дене жаттығуларын көрсетеді. Аяқта екеу, қолда екеу Көз жанары , ол да екеу Екеуі қас та, құлақ та Жүрек жалғыз бірақта.
1 топқа - Тазалық сақтау не үшін қажет деп ойлайсыздар? 2 топқа - Жеке бас гигиенасы дегенді қалай түсінесіздер? 3 топқа – Денің сау әдемі болғыңыз келе ме?
Дескриптор Білім алушы
(ҚБ) (жеке) «Бағдаршам» әдісінде түстері арқылы оқушылар бірін –бірі бағалайды. Қызыл түс - екі дескрипторды орындаса Сары түс – бір дескрипторды орындаса Жасыл түс – екі дескрипторды орындамаса
Гигиена – (гректің hyqienos – дені сау) денсаулықты сақтау, аурулардың алдын ала сақтану туралы ғылым, медицинаның бір саласы. Оқулықтағы суреттерді салыстырады.
Талқылау барысында тазалық – денсаулық кепілі екенін анықтайды.
(ҚБ) Мұғалім: Жарайсыңдар! Тағы не қоса аласың? -«Үш тілдік» ойын арқылы оқушылар осы сөздерді айтып қарайық. гигиена – гигиена – hygiene; тазалық – чистота – cleanliness; жинақылық – опрятность – neatness.
(ҚБ) (топтық) «От шашу» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. Оқушылар егер дұрыс тапса 5- тен жоғары болса отшашуды жоғарылау шашқандай көрсетеді. Егер 5-тен төмен болса отшашуды төмендеу шашқандай көрсетеді.
Шығармашылық қиялын дамыту. Ертеде сабынды майлы жіліктерді қайнатып, оған алабұтаның күлін қосу арқылы дайындаған.
Дескриптор Білім алушы - Қажетті сөздерді пайдалана отырып бос орынға сөздерді қояды; - Жеке бас гигиенасына қажетті заттарды тауып бояйды; ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Бас бармақты жоғары көтерсе тапсырманы толық орындадым. Бас бармақты жанға көтерсе тапсырманы жартылай орындадым. Бас бармақты төменге көтерсе тапсырманы орындаған жоқпын. Бұл сабақ бойынша өзара бағалау және өзін-өзі бағалау жүргізуге болады, себебі әр оқушы жеке бас гигиенасы ережелерін сақтаудың маңызды екенін түсінуі қажет. «Аю» әнімен оқушылар тазалық ережесін орындайды. 8. (Т) «Кейс стади» әдісі Оқушыларға қысқа жағдаяттық мәтін ұсынуға болады. Мысалы: - Ертеде бір кірқожалақ қыз өмір сүріпті. Оның дүниедегі жек көретін нәрсесі – қолын жуу және жуыну екен. Сол себептен қолында, аяғында пайда болған жаралар денесіне тарайды. Ауыз арқылы ішке кірген микроб қызды ауруға шалдықтырады. Дәрігер қыз баланы тексеріп, ауруды жеңетін ғажайып затты ұсынады.
Дескриптор Білім алушы
ҚБ: оқушылар бір-бірлерінің айтқан сөздерін смайлик арқылы бағалайды.
9 . Қалыптастырушы тапсырманы орындау. 1-тапсырма Суретке мұқият қара. Балаға тазалық сақтауға қажетті заттарды анықтауға көмектес.
Дескриптор Білім алушы - тазалық сақтауға қажетті заттарды анықтайды; - гигиена сақтаудың маңыздылығы туралы әңгімелейді. |
қима қағаздар
«Дүниетану» оқулығы 82 – 83 бет
табиғат , жол, гигиена ережелерінің суреттері
Жұмыс дәптері №58 жұмыс парағы
http://www.yotube com /chonne/ |
|||
|
Сабақтың соңы 3 минут
3 минут
|
Рефлексия. (Т) «Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушылар топта талқылап , сұрақтарға әр топтан бір оқушы жауап береді. -Қолды қашан жуу қажет? -Тісті күніне неше рет жуады? -Адамдар не үшін шаш тарайды? -Күніне неше рет жуыну қажет?
Кері байланыс. Ойды аяқта: берілген суреттер бойынша әрбір топ мүшелері өз ойларын білдіреді.
|
сабын, тіс щёткасы, тарақтың суреттері |
|||
|
Саралау –оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай» тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
Постер құрастырғанда топтық жұмыста саралау тапсырмалары беріледі.Тапсырманың формасы бір болады, материалы әртүрлі болады. Сабағымда «Ой шақыру» арқылы және «Кейс стади» әдісінде топқа ( талдау ) сұрақтарын беремін. Оқулықпен жұмыстағы тапсырмаларға сұрақтарын (диалог және қолдау көрсету) беремін. Әр тапсырмадан кейін бағалаймын. «Жеке бас гигиенасы» ережесін құрастырғанда қолдау көрсетемін. |
Дескриптор арқылы мұғалім оқушылардың жұмысын бағалайды. Әр оқушы жауабын тапқан оқушыны жеке жұмыста «Бас бармақ» әдісімен бағалайды. «Бағдаршам» түстері арқылы бағалайды. «От шашу» арқылы әр топ бір-бірін бағалайды. |
Партада дұрыс отыр, тазалықты сақта, топтық жұмыс кезінде желімге сақ бол. «Аю» әнімен оқушылар тазалық ережесін орындайды. Интербелсенді тақтаны 5минуттан артық пайдаланбау. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||
|
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады? (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||
Ескертулер
ҚБ-қалыптастырушы бағалау
Т.С- топта саралау
МК – мұғалімнің көмегімен
Т – топтық
Ж – жеке
Ө – өзіндік
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тазалық денсаулық кепілі
Тазалық денсаулық кепілі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән : Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Мен және қоғам» Ортақ тақырып: 7.«Тағам және сусындар» Бөлімше: 1.4 «Денсаулық пен қауіпсіздік» Күні: Сынып : 1 |
Қатысқандар саны: 20 Қатыспағандар саны: 0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тазалық – денсаулық кепілі |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.4.1 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру |
||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы туралы мысалдар келтіреді. Көптеген оқушылар: үйде және мектепте жеке бас гигиенасын сақтау маңызын сипаттайды, мысал келтіреді. Кейбір оқушылар: жеке бас гигиена ержелерін құрастыра алады, жеке бас гигиенасын сақтамауда ауру тудыратынын дәлелдейді. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Жеке бас гигиенасына қатысты ережелерді атайды. |
||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Гигиена тақырыбына байланысты сөздік қорларын молайту. Гигиена сөзіне мағұлмат беру. Пәнге тән лексика мен терминология: гигиена – гигиена – hygiene; тазалық – чистота – cleanliness; жинақылық – опрятность – neatness. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: ертеде сабынды майлы жіліктерді қайнатып, оған алабұтаның күлін қосу арқылы дайындаған. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
МЖМБС (стандартқа) сәйкес сабақ барысында оқушылардың бір-бірін тыңдау,көмектесу, жұптасып тапсырма орындау, топқа бөлу кезінде, топтық жұмыс ұйымдастырған уақытта «құрмет», «ынтымақтастық» құндылықтары арқылы жүзеге асады. Жеке бас тазалығын сақтай отырып жинақылыққа, ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу: тазалық туралы мәтіндерді оқу талдау. Дене шынықтыру : қимылды жаттығулар жасайды. |
||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
Бейнетаспа арқылы ширатуды тақырыпқа сай өткізу. Интербелсенді тақта арқылы оқушылар «Аю» әнімен тазалық ережесін орындайды. |
||||
|
Бастапқы білім
|
Дене жаттығулары денсаулық үшін маңызды. Денемізді таза ұстау әр адамның міндеті екенін ұмытпау керек. Жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы туралы мысалдар келтіре отырып, жеке бас гигиена ержелерін құрастырады, жеке бас гигиенасын сақтамауда ауру тудыратынын дәлелдейді. Үйде және мектепте жеке бас гигиенасын сақтау маңызын сипаттайды, мысал келтіреді. |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс – әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 3 минут 2 минут |
1.«Қоржында не бар?» ойыны арқылы бастау. Мақсаты: оқушыларды ынталандыру үшін оқулықтың бас кейіпкері Ботаның қоржынында не бар екенін табуды ұсыну.
Жұмбақ жасыру. (Мұғалімнің көмегімен өлеңді қимылмен көрсете отырып айтады.) Дымқылдап күнде
сен
(Сабын, тіс пастасы, щётка, тарақ ,айна, сүлгі , туралы)
Жауабы: Бұл заттар шашты, тісті, теріні күту үшін қажет. (ҚБ) Жарайсыңдар! Өте жақсы!
2.Топқа бөлу. Оқушыларға сабын, щётка, тарақтың суреттері беріледі. Сол суреттерді топтастыра отырып топқа бөлінеді. |
Ботаның , қоржынның суреттері сабын, тіс пастасы, щетка, айна, сүлгі , тарақтың суреттері
сабын, щётка, тарақтың суреттері |
|||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 3 минут 5 минут 3 минут 2 минут 5 минут Сергіту сәті 2 минут 4 минут 3 минут |
3.Өткен сабақты пысықтау.
«Кім шапшаң?» ойыны арқылы дене жаттығуларын көрсетеді. Аяқта екеу, қолда екеу Көз жанары , ол да екеу Екеуі қас та, құлақ та Жүрек жалғыз бірақта.
1 топқа - Тазалық сақтау не үшін қажет деп ойлайсыздар? 2 топқа - Жеке бас гигиенасы дегенді қалай түсінесіздер? 3 топқа – Денің сау әдемі болғыңыз келе ме?
Дескриптор Білім алушы
(ҚБ) (жеке) «Бағдаршам» әдісінде түстері арқылы оқушылар бірін –бірі бағалайды. Қызыл түс - екі дескрипторды орындаса Сары түс – бір дескрипторды орындаса Жасыл түс – екі дескрипторды орындамаса
Гигиена – (гректің hyqienos – дені сау) денсаулықты сақтау, аурулардың алдын ала сақтану туралы ғылым, медицинаның бір саласы. Оқулықтағы суреттерді салыстырады.
Талқылау барысында тазалық – денсаулық кепілі екенін анықтайды.
(ҚБ) Мұғалім: Жарайсыңдар! Тағы не қоса аласың? -«Үш тілдік» ойын арқылы оқушылар осы сөздерді айтып қарайық. гигиена – гигиена – hygiene; тазалық – чистота – cleanliness; жинақылық – опрятность – neatness.
(ҚБ) (топтық) «От шашу» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. Оқушылар егер дұрыс тапса 5- тен жоғары болса отшашуды жоғарылау шашқандай көрсетеді. Егер 5-тен төмен болса отшашуды төмендеу шашқандай көрсетеді.
Шығармашылық қиялын дамыту. Ертеде сабынды майлы жіліктерді қайнатып, оған алабұтаның күлін қосу арқылы дайындаған.
Дескриптор Білім алушы - Қажетті сөздерді пайдалана отырып бос орынға сөздерді қояды; - Жеке бас гигиенасына қажетті заттарды тауып бояйды; ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Бас бармақты жоғары көтерсе тапсырманы толық орындадым. Бас бармақты жанға көтерсе тапсырманы жартылай орындадым. Бас бармақты төменге көтерсе тапсырманы орындаған жоқпын. Бұл сабақ бойынша өзара бағалау және өзін-өзі бағалау жүргізуге болады, себебі әр оқушы жеке бас гигиенасы ережелерін сақтаудың маңызды екенін түсінуі қажет. «Аю» әнімен оқушылар тазалық ережесін орындайды. 8. (Т) «Кейс стади» әдісі Оқушыларға қысқа жағдаяттық мәтін ұсынуға болады. Мысалы: - Ертеде бір кірқожалақ қыз өмір сүріпті. Оның дүниедегі жек көретін нәрсесі – қолын жуу және жуыну екен. Сол себептен қолында, аяғында пайда болған жаралар денесіне тарайды. Ауыз арқылы ішке кірген микроб қызды ауруға шалдықтырады. Дәрігер қыз баланы тексеріп, ауруды жеңетін ғажайып затты ұсынады.
Дескриптор Білім алушы
ҚБ: оқушылар бір-бірлерінің айтқан сөздерін смайлик арқылы бағалайды.
9 . Қалыптастырушы тапсырманы орындау. 1-тапсырма Суретке мұқият қара. Балаға тазалық сақтауға қажетті заттарды анықтауға көмектес.
Дескриптор Білім алушы - тазалық сақтауға қажетті заттарды анықтайды; - гигиена сақтаудың маңыздылығы туралы әңгімелейді. |
қима қағаздар
«Дүниетану» оқулығы 82 – 83 бет
табиғат , жол, гигиена ережелерінің суреттері
Жұмыс дәптері №58 жұмыс парағы
http://www.yotube com /chonne/ |
|||
|
Сабақтың соңы 3 минут
3 минут
|
Рефлексия. (Т) «Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушылар топта талқылап , сұрақтарға әр топтан бір оқушы жауап береді. -Қолды қашан жуу қажет? -Тісті күніне неше рет жуады? -Адамдар не үшін шаш тарайды? -Күніне неше рет жуыну қажет?
Кері байланыс. Ойды аяқта: берілген суреттер бойынша әрбір топ мүшелері өз ойларын білдіреді.
|
сабын, тіс щёткасы, тарақтың суреттері |
|||
|
Саралау –оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай» тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
Постер құрастырғанда топтық жұмыста саралау тапсырмалары беріледі.Тапсырманың формасы бір болады, материалы әртүрлі болады. Сабағымда «Ой шақыру» арқылы және «Кейс стади» әдісінде топқа ( талдау ) сұрақтарын беремін. Оқулықпен жұмыстағы тапсырмаларға сұрақтарын (диалог және қолдау көрсету) беремін. Әр тапсырмадан кейін бағалаймын. «Жеке бас гигиенасы» ережесін құрастырғанда қолдау көрсетемін. |
Дескриптор арқылы мұғалім оқушылардың жұмысын бағалайды. Әр оқушы жауабын тапқан оқушыны жеке жұмыста «Бас бармақ» әдісімен бағалайды. «Бағдаршам» түстері арқылы бағалайды. «От шашу» арқылы әр топ бір-бірін бағалайды. |
Партада дұрыс отыр, тазалықты сақта, топтық жұмыс кезінде желімге сақ бол. «Аю» әнімен оқушылар тазалық ережесін орындайды. Интербелсенді тақтаны 5минуттан артық пайдаланбау. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||
|
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады? (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||
Ескертулер
ҚБ-қалыптастырушы бағалау
Т.С- топта саралау
МК – мұғалімнің көмегімен
Т – топтық
Ж – жеке
Ө – өзіндік
шағым қалдыра аласыз


















