Материалдар / Телефон- байланыс құралы 10 сынып

Телефон- байланыс құралы 10 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Әріптестермен бөлісу
Материал тегін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

«Мектепке дейінгі шағын орталығы бар Д.Қонаев атындағы орта мектеп» КММ

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Сабақтың тақырыбы:Телефон- байланыс құралы

Қазақ тілі Т2

Бөлім

8-бөлім. Бұқаралық ақпарат құралдарындағы гендерлік бейне. Жанболат Ауытбаев «Ашылмаған аралдар» кітабынан «Диктор» деректі әңгімесі

Педагогтің аты-жөні

Имангазиева А.Б

Күні

05.02.2025ж

Сынып: 10

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: Телефон- байланыс құралы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары:

10.3.5.1 мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау.

10.5.1.7 шылаулардың сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану


Сабақтың мақсаты :

Оқушылар телефонның байланыс құралы ретіндегі маңызын терең түсініп, осы тақырып бойынша энциклопедиялық мәліметтерді пайдаланып, ортақ қорытындылар жасайды. Шылаулардың сөйлемдегі қызметін түсініп, оларды мәтіндерінде дәл әрі тиімді қолдана алу дағдылары қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


5 минут






Қызығушылықты ояту


1. «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Нейрожаттығулар ми қабыршығының оң және сол жақ бөліктерін дамыта отырып, адамның сөйлеу тілін, есте сақтау қабілетін, ынтасын, зейінін, қиялын, есту және тыңдау қабілеттерін дамытады екен. Бұл жаттығулар ересектер үшін де, балалар үшін де өте пайдалы.Оны кез келген жерде және кез келген уақытта жасауға болады.Ендеше бүгінгі сабақта белсенді жұмыс жасау үшін ырғақты ән тыңдап, нейрожаттығулар жасайық!

Көтеріңкі көңіл-күймен сабағымызды бастайық!

2."Телефон" сөзіне ассоциация құру (мысалы: байланыс, ақпарат, интернет, ойын, музыка, зиян, пайда, тәуелділік, т.б.). Сабақтың тақырыбы айқындалып, оқу мақсаты хабарланады.

Оқушыларға «Маршрут парағы» таратылып, өзін -өзі бағалау, өзара бағалау әдісі түсіндіріледі.





Слайд/1,2,3/




Маршрут парағының шаблоны


Сабақтың ортасы


35 минут



























3. «Құмсағат» әдісімен өткен тақырыптарға шолу жасау






4. Бейнематериалды тыңдау ұсынылады.

1-тапсырма

Бейнематериалды көріп, мұқият тыңдаңыздар. Бейнематериалдан алған ақпараттар бойынша өз ойыңызды «Төрт сөйлем» әдісімен жеткізіңіз.





2-тапсырма

ҚБ тапсырмасы

Жұптық жұмыс: Оқушылар жұппен тапсырма мәзірінде берілген тақырыптар бойынша ізденіс жұмысын орындайды.


3-тапсырма

«Quizwhizzer» платформасында грамматикалық тапсырма орындайды. Шылауларды тиісті орынға қойып, сөйлемді оқу.

Прямоугольник 1 Прямоугольник 4

Өткен тақырыптар бойынша тілдік бағдарды дамыту мақсатында ережелерді еске түсіреді, сұрақтарға жауап береді.




Бейнематериалды тыңдап, тапсырмалар орындайды.

Тапсырма парағына 4 сөйлем жазады.













Сыныптағы бала санына қарай жұптық тапсырма беріледі.


1 жұп Телефонның пайдасы

2 жұп Телефонның зияны

3 жұп Телефон-байланыс құралы

4 жұп Телефонның болашағы қандай?

5 жұп Телефон -энциклопедия




Телефон байланыс құралы ғана емес. Оның адамдар үшін пайдасы көп пе? Телефон арқылы сөйлескенде, біз ақпаратты жылдам алуға және беруге мүмкіндік аламыз. Сондай-ақ жұмыс барысында әріптестерімізбен немесе достарымызбен хабарласу үшін пайдаланамыз. Бірақ телефон байланысының артықшылықтарымен қатар, кейбір кемшіліктері де бар. Адамдар телефонға тым тәуелді болып, жеке қарым-қатынасты ұмытып кетуі мүмкін. Мысалы, отбасы мүшелері бірге отырса да, әркім өз телефонына қарап, бір-бірімен сөйлеспеуі жиі кездеседі. Сондықтан телефонды пайдаланғанда, шынайы қарым-қатынасты да ұмытпау маңызды.Осылайша, телефон байланысы бізге пайдалы болуы үшін, оны жауапкершілікпен пайдалану керек!


Мадақтау





Дескриптор 4 балл

Қосымша ақпараттарды қолдана отырып,

- 1 сөйлеммен пікір жазады;

- 1сөйлеммен пікірін дәлелдейді;

- 1сөйлеммен өмірмен байланыстырып мысал жазады;

-1 сөйлеммен ортақ қорытынды жазады;


Дескриптор 4 балл

-қосымша ақпараттарды ғаламтордан іздейді;

- әр жұп берілген тақырып бойынша мәтін жазады;

- мәтін құрауда шылауларды орынды қолданады;

- ортақ қорытынды жасайды;


Дескриптор 2 балл

- шылаулардың сөйлемдегі қызметін біледі, айтады;

- шылауларды тиісті орынға қойып, сөйлем құрауда орынды қолданады;

«Құмсағат» шаблоны


Бейнематериал сілтемесі:

https://youtu.be/_9AWycoTQV4?si=wpBubcrGzDFKwOpT


тапсырма парағы























«Quizwhizzer» платформасы

Сабақтың соңы

5 минут


Үй тапсырмасын беру : 8- тапсырма 45-БЕТ


Рефлексия: «Padlet» виртулды тақтасы арқылы сабақтан алған әсерлерін жазады.

«Телефон» әдісімен әріптестерден кері байланысын алу.

AutoShape 1 AutoShape 4


 Сабақты қорыту.

Оқушылар сабақ басында таратылған бағалау парақтарына балдарын жазады. Өзін-өзі бағалайды, өзіне ұнаған жұпқа баға береді.

«Инстаграмм» әдісімен бағалау



Бағалау

Оқушылар жетістіктерін талдап, «Инстаграмм» әдісімен бағалау, журналға қою.




Shape1






«Мектепке дейінгі шағын орталығы бар Д.Қонаев атындағы орта мектеп» КММ










Қысқа мерзімді жоспар

(онкүндік барысындағы ашық сабақ)

Сабақтың тақырыбы: Телефон- байланыс құралы



Пән мұғалімі: Имангазиева А.Б







2024- 2025 оқу жылы




Shape2

Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі