Қысқа мерзім сабақ жоспары
|
Ұзак мерзімді жоспар бөлімі: 5. 2. А Ежелгі көшпелілер өмірі Күні: Сынып: 5 сынып |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: 12 Қатыспағандар саны: 0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Темір өндіру адам өмірін қалай өзгертті |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5. 4. 2. 2. Металл өндірісі жетілуінің шаруашылық саларына тигізген ықпалын түсіндіру |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы біледі: металл өндірісі ежелгі адамның шаруашылығына ықпалын түсіндіру. Басым бөлігі: металды өндіру тәсілдерінің қалай жетілдірілгенін анықтау. Кейбіреулері: ежелгі адамдардың қоғамы қалай өзгерткенін түсіну. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Барлығы: Ежелгі адамның темір өндіру әдісін түсіндіре алады. Көпшілігі: Темір өндіру шаруашылық салаларына тигізген ықпалын анықтайды. Кейбіреулері: Темір өндіру басталғаны адам қоғамын қалайша өзгерткенін түсінеді. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Айтылым:топта пікірін айтады және постер қорғайды Тыңдалым:топта бір-бірін және мұғалімді тындайды Оқылым:оқулықты окып, мәтін мазмұнын меңгереді. Жазылым:дәптерде жұмыс жасайды, постер құрады. Терминдер: металлдар, темір, еңбек құралдар, қару жарақтар, шаруашылық |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу, Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылықтарын темір игеру адам өміріне қандай өзгерістер әкелгенін түсіндіру арқылы баулу. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниежүзі тарихи, жаратылыстану |
|
|
Бастапқы білім |
Металлдар, еңбек құралдары, шаруашылық ұғымдарын біледі. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланғаң кезендері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут 3 минут 3 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «шаттық шеңбер» құрылып, балалар бір-біріне тілектер айтады. «Қазақстанның таулы-металлургиялық кешені» тақырыбында бейнебаян қарайды,білім алушыларға сұрақтар қойылады: бейнебаян не туралы баяндайды? – темір Темірді үйде қалай пайдаланамыз? – шаруашылықта Ежелгі адамда темір өндіруі не өзгертті – шаруашылықты өзгертті Бүгінгі сабақтың тақырыбы ендеше не туралы болмақ? Білім алушылар сабақтың тақырыбын ашып, мақсаттарын айқындайды. |
Ютуб file:///C:/Users/user/Desktop/%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BB%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%8F%20%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%85%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B0%20-%20427%20%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2.%20%D0%9F%D0%BE%D0%B8%D1%81%D0%BA%20Mail.Ru.html |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 1 минут 15 минут 2 минут 10 минут 6 минут |
1. Топқа бөліну: «Пазлы» тәсіл бойынша балаларға 3қиылған 3 суреттің қиындылары беріледі. Олар қиындылардың бір сурет құрастырып, сол бойынша 3топқа бөлініп отырады. Т. Тапсырма 1: Балалар оқулықтан өз тақырыптарына сәйкес мәтін оқиды, топ ішінде талқылайды. 1-ші топ – темір өндірісікайдан пайда болды және ежелгі әдістерды анықтайды 2-ші топ – темір өндірісі шаруашылық салаларына тигізген ықпалын анықтайды 3-ші топ – темір өндірісі адам қоғамың қалай өзгертті Білім алушылар берілген тақырып бойынша постер құрады. Сергіту сәті Топтар постерлерін қорғайды.
ЖТ. 2 тапсырма. Интербелсенді тақтада сұрақтар шығып отырады, оларға білім алушылар дәптерлеріне дұрыс жауаптарын жазып отырады да, сосын өзін тақтадан шыққан кілт бойынша тексере алады. Сұрақтар: 1. Ерте темір кезенінде ең бірінші темір адам қайдан алған – метеориттен 2. Ерте темір кезенінде адам темірден не жасаған – еңбек құралдар мен қару-жарақтарды 3. Адам қоғамында не өзгерілді – жеке меншік пайда болды 4. Темір өндіру қаңша әдіс болған – 2 әдіс 5.Жылқы малын пайдалану қандай жаналық болған – мініс көлік ретінде пайдаланған 6.Жеке меншік адам қоғамын қалай өзгерткен – қоғам кедей мен байға бөлінген
Ж. 3 тапсырма. «Сәйкесін тап» әдісі Жұптасып балалар кестеде сөйлемдерді бір-бірімен сәйкестендіреді.
Тексеру үшін топтас екінші жұппен тапсырмасын ауыстырады да, солардың жұмысының қателерін анықтайды. Дескрипторы: 1В 2А 3Б 4Г 5Ә 6Д Кері байланыс: шапалақтау арқылы |
Оқулық А-3 беттер маркерлер
ИнтерБелсендіТақта |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут
|
Рефлексия: «БББ» кестесін толтыру арқылы жасалады.
Кері байланыс
светофор тәсілі бойынша
Үй жұмысы: 3 сұрақтан тест дайындау (3 вариант жауабымен)
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Темір өндіру адам өмірін қалай өзгертті
Қысқа мерзім сабақ жоспары
|
Ұзак мерзімді жоспар бөлімі: 5. 2. А Ежелгі көшпелілер өмірі Күні: Сынып: 5 сынып |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: 12 Қатыспағандар саны: 0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Темір өндіру адам өмірін қалай өзгертті |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5. 4. 2. 2. Металл өндірісі жетілуінің шаруашылық саларына тигізген ықпалын түсіндіру |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы біледі: металл өндірісі ежелгі адамның шаруашылығына ықпалын түсіндіру. Басым бөлігі: металды өндіру тәсілдерінің қалай жетілдірілгенін анықтау. Кейбіреулері: ежелгі адамдардың қоғамы қалай өзгерткенін түсіну. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Барлығы: Ежелгі адамның темір өндіру әдісін түсіндіре алады. Көпшілігі: Темір өндіру шаруашылық салаларына тигізген ықпалын анықтайды. Кейбіреулері: Темір өндіру басталғаны адам қоғамын қалайша өзгерткенін түсінеді. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Айтылым:топта пікірін айтады және постер қорғайды Тыңдалым:топта бір-бірін және мұғалімді тындайды Оқылым:оқулықты окып, мәтін мазмұнын меңгереді. Жазылым:дәптерде жұмыс жасайды, постер құрады. Терминдер: металлдар, темір, еңбек құралдар, қару жарақтар, шаруашылық |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу, Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылықтарын темір игеру адам өміріне қандай өзгерістер әкелгенін түсіндіру арқылы баулу. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниежүзі тарихи, жаратылыстану |
|
|
Бастапқы білім |
Металлдар, еңбек құралдары, шаруашылық ұғымдарын біледі. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланғаң кезендері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут 3 минут 3 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «шаттық шеңбер» құрылып, балалар бір-біріне тілектер айтады. «Қазақстанның таулы-металлургиялық кешені» тақырыбында бейнебаян қарайды,білім алушыларға сұрақтар қойылады: бейнебаян не туралы баяндайды? – темір Темірді үйде қалай пайдаланамыз? – шаруашылықта Ежелгі адамда темір өндіруі не өзгертті – шаруашылықты өзгертті Бүгінгі сабақтың тақырыбы ендеше не туралы болмақ? Білім алушылар сабақтың тақырыбын ашып, мақсаттарын айқындайды. |
Ютуб file:///C:/Users/user/Desktop/%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BB%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%8F%20%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%85%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B0%20-%20427%20%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2.%20%D0%9F%D0%BE%D0%B8%D1%81%D0%BA%20Mail.Ru.html |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 1 минут 15 минут 2 минут 10 минут 6 минут |
1. Топқа бөліну: «Пазлы» тәсіл бойынша балаларға 3қиылған 3 суреттің қиындылары беріледі. Олар қиындылардың бір сурет құрастырып, сол бойынша 3топқа бөлініп отырады. Т. Тапсырма 1: Балалар оқулықтан өз тақырыптарына сәйкес мәтін оқиды, топ ішінде талқылайды. 1-ші топ – темір өндірісікайдан пайда болды және ежелгі әдістерды анықтайды 2-ші топ – темір өндірісі шаруашылық салаларына тигізген ықпалын анықтайды 3-ші топ – темір өндірісі адам қоғамың қалай өзгертті Білім алушылар берілген тақырып бойынша постер құрады. Сергіту сәті Топтар постерлерін қорғайды.
ЖТ. 2 тапсырма. Интербелсенді тақтада сұрақтар шығып отырады, оларға білім алушылар дәптерлеріне дұрыс жауаптарын жазып отырады да, сосын өзін тақтадан шыққан кілт бойынша тексере алады. Сұрақтар: 1. Ерте темір кезенінде ең бірінші темір адам қайдан алған – метеориттен 2. Ерте темір кезенінде адам темірден не жасаған – еңбек құралдар мен қару-жарақтарды 3. Адам қоғамында не өзгерілді – жеке меншік пайда болды 4. Темір өндіру қаңша әдіс болған – 2 әдіс 5.Жылқы малын пайдалану қандай жаналық болған – мініс көлік ретінде пайдаланған 6.Жеке меншік адам қоғамын қалай өзгерткен – қоғам кедей мен байға бөлінген
Ж. 3 тапсырма. «Сәйкесін тап» әдісі Жұптасып балалар кестеде сөйлемдерді бір-бірімен сәйкестендіреді.
Тексеру үшін топтас екінші жұппен тапсырмасын ауыстырады да, солардың жұмысының қателерін анықтайды. Дескрипторы: 1В 2А 3Б 4Г 5Ә 6Д Кері байланыс: шапалақтау арқылы |
Оқулық А-3 беттер маркерлер
ИнтерБелсендіТақта |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут
|
Рефлексия: «БББ» кестесін толтыру арқылы жасалады.
Кері байланыс
светофор тәсілі бойынша
Үй жұмысы: 3 сұрақтан тест дайындау (3 вариант жауабымен)
|
|
шағым қалдыра аласыз


