3- сабақ Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Ішкі энергия |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сегизбаева Д А |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалаларына функционалды сауаттылық тапсырмаларын шығару |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
Температураны өлшеудің физикалық негіздерін түсіндіру. Цельсий және Кельвин шкалаларының айырмашылығын қарастыру және оларды қолдану жолдарын көрсету. Жағдаятты есептер арқылы білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту |
|
Сабақтың мақсаты: |
Температураны өлшеудің физикалық негіздерін түсіну және оны практикада қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 9 мин. Өткен тарауды тексеру 8мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасады. Психологиялық ахуал қалыптастырады. Оқушыларды түгендеу. “Қызығушылығын ояту”: Кейс технологиясы Қара жәшіктің ішінде әртүрлі термометр түрлері салынады Миға шабуыл сұрақтары:- Сұрақ қою: «Температураны өлшеу не үшін маңызды?» «Ауа райын болжау үшін қандай шкалалар қолданылады?
Жоғарыдағы диаграммада 2024 жылдың 1 қаңтарындағы әлемнің 5 астанасындағы ауа температурасы көрсетілген. Температуралар Цельсий градусымен берілген. Осы диаграммадағы мәліметтерге сүйеніп әр топ екі сұрақтан құрастырыңдар |
Орындарынан тұрады, амандасады. Оқушылар қара жәшікті ашып,құрал жабдықтар арқылы сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды,дәптерге жазады Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. |
Оқушылар бірін-бірі бағалайды |
Термотетр ,PASKO термотетрі ДК экран Сұрақтар Ғаламтор ресурстары |
|
Сабақтың ортасы. 30 мин. Топпен жұмыс |
1-тапсырма(Топтық жұмыс)Тақырыпты өз бетінше меңгеруТопқа бөлу Әр топтың тапсырмасы-1-топ “Цельсий және Кельвин шкалалары арасындағы айырмашылықты анықтау”тапсырмасы 2-топ “Цельсий және Фаренгейт шкалалары арасындағы айырмашылықты анықтау”тапсырмасытапсырмасы 3-топ “Кельвин және Фаренгейт шкалалары арасындағы айырмашылықты анықтау”тапсырмасыТемператураны Температураны өлшеудің физикалық негіздерін түсіндіреді. - Цельсий және Кельвин шкалалары арасындағы айырмашылықты нақтылайды. - Шкалаларды қолдану ережелерін көрсетеді.
2-тапсырма(сыныппен жұмыс)Зертханалық жұмыс: Температураны әртүрлі термометрлермен өлшеуді үйрену.Термотетр ,PASKO термотетрі арқылы әртүрлі денелер мен судың температураларын өлшеу ,нәтижені әртүрлі шкалада жазу,есептеу
- Әр топ термометрлердің әртүрлі түрлерін және температура стандарттарын алады. - Термометрлермен қалай қауіпсіз жұмыс істеу керектігін түсіндіреді
1. Әр топтың өлшеулері мен нәтижелерін талқылайды. Сұрақ: өлшеу дәлдігін қалай жақсартуға болады?
3-тапсырма(жеке жұмыс)Функциональдық сауаттылық тапсырмалары:
3-тапсырма: 1-сұрақ. Мәтін:
Тамақ дайындау 2-тапсырма.Америкалық аспаздық кітапта нан пісіру үшін пешті 450 °F-қа дейін қыздыру қажет екені көрсетілген. а)Бұл температура Цельсий бойынша қаншаға тең? б)Мұндай температурада басқа тағам түрлерін пісіруге бола ма? Есеп 4. Зертханалық тәжірибеҒылыми зертханада судың қасиеттерін зерттеуде. Пробиркадағы судың температурасы 350 K. 1.Температураны Цельсий және Фаренгейт шкалаларына ауыстырыңыз. 2.Алынған деректер негізінде су сұйық, қатты немесе газ тәрізді күйде екенін анықтаңыз. Есеп 2. Тоңазытқыш пен мұздатқыш камерасыТоңазытқыштағы температура 4 °C, ал мұздатқыш камерада -18 °C. 1.Әр камерадағы температураны Кельвин шкаласына ауыстырыңыз. 2.Егер термометр Фаренгейт шкаласында өлшесе, температура айырмашылығы қандай болады? Есеп 3. Шетелдегі жазғы демалысАмерикалық танымал ауа райы сайтында жазғы күннің температурасы 86 °F деп көрсетілген. 1.Бұл температура Цельсий бойынша қаншаға тең? 2.Мұндай ауа райында серуендеуге бола ма, әлде үйде қалған дұрыс па |
Жаңа мәліметтерді тыңдайды, жазба жасайды. Топпен талқылайды,жоба қорғайды, есептерді шығарады, нәтижесін ұсынады. 3б Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Термометрлер арқылы өлшеулер жүргізеді,есептейді Кельвиннен Цельсийге ауыстырады. Цельсийден Фаренгейтке ауыстырады. Дұрыс шешім береді. эксперимент жүргізу* - Әртүрлі жағдайларда температураны өлшеу (мұз, қайнаған су). - Бақылаулар мен нәтижелерді жазу.3б
3 кезең: «Балық қаңқасы» талдауы - Жұмыс парағына «Балық қаңқасы»диаграммасын салады - Өзекті мәселені белгілейді - Себептерді санаттарға бөлуеді: өлшеу әдісі, қоршаған орта температурасы, термометрдің күйі, пайдаланушының қателіктері.Әр топ өз жұмыстарын қорғайды Есептеулер жүргізеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді.Топпен талқылайды,жоба қорғайды, есептерді шығарады, нәтижесін ұсынады. 2б
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Термометрлер арқылы өлшеулер жүргізеді,есептейді Кельвиннен Цельсийге ауыстырады. Цельсийден Фаренгейтке ауыстырады. Дұрыс шешім береді. эксперимент жүргізу* - Әртүрлі жағдайларда температураны өлшеу (мұз, қайнаған су). - Бақылаулар мен нәтижелерді жазу.
3 кезең: «Балық қаңқасы» талдауы - Жұмыс парағына «Балық қаңқасы»диаграммасын салады - Өзекті мәселені белгілейді - Себептерді санаттарға бөлуеді: өлшеу әдісі, қоршаған орта температурасы, термометрдің күйі, пайдаланушының қателіктері.Әр топ өз жұмыстарын қорғайды 2б |
Дескрипторлар: Фаренгейттен Цельсийге ауыстырады. Тағамдардың қандай температурада пісетінін біледіДұрыс шешім береді Дескрипторлар: Температураны Цельсий және Фаренгейт шкалаларына ауыстырады Судың күйін анықтайды Фаренгейтті Цельсий шкалаларына ауыстырады Алынған мәлімет бойынша ауа райына баға береді Фаренгейтті Цельсий шкалаларына ауыстырады Алынған мәлімет бойынша ауа райына баға береді Дескрипторлар: Фаренгейттен Цельсийге ауыстырады. Тағамдардың қандай температурада пісетінін біледіДұрыс шешім береді Фаренгейтті Цельсий шкалаларына ауыстырады Алынған мәлімет бойынша ауа райына баға береді
|
Слайд Сызғыш Ақ парақ,маркерлер Термотетр ,PASKO термотетрі
|
|
Сабақтың соңы 5 мин 8мин Рефлекция Бағалау
|
Кері байланыс: Оқушылардың пікірлері мен ұсыныстарын тыңдау,. «Менің көңіл-күйім баспалдағы» Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау
|
Сабақ бойынша кері байланыс береді. Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. |
Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
Дк экран Кітап Стикерлер Смайликтер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалаларына функционалды сауаттылық тапсырмаларын шығару
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалаларына функционалды сауаттылық тапсырмаларын шығару
3- сабақ Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Ішкі энергия |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сегизбаева Д А |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалаларына функционалды сауаттылық тапсырмаларын шығару |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
Температураны өлшеудің физикалық негіздерін түсіндіру. Цельсий және Кельвин шкалаларының айырмашылығын қарастыру және оларды қолдану жолдарын көрсету. Жағдаятты есептер арқылы білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту |
|
Сабақтың мақсаты: |
Температураны өлшеудің физикалық негіздерін түсіну және оны практикада қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 9 мин. Өткен тарауды тексеру 8мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасады. Психологиялық ахуал қалыптастырады. Оқушыларды түгендеу. “Қызығушылығын ояту”: Кейс технологиясы Қара жәшіктің ішінде әртүрлі термометр түрлері салынады Миға шабуыл сұрақтары:- Сұрақ қою: «Температураны өлшеу не үшін маңызды?» «Ауа райын болжау үшін қандай шкалалар қолданылады?
Жоғарыдағы диаграммада 2024 жылдың 1 қаңтарындағы әлемнің 5 астанасындағы ауа температурасы көрсетілген. Температуралар Цельсий градусымен берілген. Осы диаграммадағы мәліметтерге сүйеніп әр топ екі сұрақтан құрастырыңдар |
Орындарынан тұрады, амандасады. Оқушылар қара жәшікті ашып,құрал жабдықтар арқылы сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды,дәптерге жазады Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. |
Оқушылар бірін-бірі бағалайды |
Термотетр ,PASKO термотетрі ДК экран Сұрақтар Ғаламтор ресурстары |
|
Сабақтың ортасы. 30 мин. Топпен жұмыс |
1-тапсырма(Топтық жұмыс)Тақырыпты өз бетінше меңгеруТопқа бөлу Әр топтың тапсырмасы-1-топ “Цельсий және Кельвин шкалалары арасындағы айырмашылықты анықтау”тапсырмасы 2-топ “Цельсий және Фаренгейт шкалалары арасындағы айырмашылықты анықтау”тапсырмасытапсырмасы 3-топ “Кельвин және Фаренгейт шкалалары арасындағы айырмашылықты анықтау”тапсырмасыТемператураны Температураны өлшеудің физикалық негіздерін түсіндіреді. - Цельсий және Кельвин шкалалары арасындағы айырмашылықты нақтылайды. - Шкалаларды қолдану ережелерін көрсетеді.
2-тапсырма(сыныппен жұмыс)Зертханалық жұмыс: Температураны әртүрлі термометрлермен өлшеуді үйрену.Термотетр ,PASKO термотетрі арқылы әртүрлі денелер мен судың температураларын өлшеу ,нәтижені әртүрлі шкалада жазу,есептеу
- Әр топ термометрлердің әртүрлі түрлерін және температура стандарттарын алады. - Термометрлермен қалай қауіпсіз жұмыс істеу керектігін түсіндіреді
1. Әр топтың өлшеулері мен нәтижелерін талқылайды. Сұрақ: өлшеу дәлдігін қалай жақсартуға болады?
3-тапсырма(жеке жұмыс)Функциональдық сауаттылық тапсырмалары:
3-тапсырма: 1-сұрақ. Мәтін:
Тамақ дайындау 2-тапсырма.Америкалық аспаздық кітапта нан пісіру үшін пешті 450 °F-қа дейін қыздыру қажет екені көрсетілген. а)Бұл температура Цельсий бойынша қаншаға тең? б)Мұндай температурада басқа тағам түрлерін пісіруге бола ма? Есеп 4. Зертханалық тәжірибеҒылыми зертханада судың қасиеттерін зерттеуде. Пробиркадағы судың температурасы 350 K. 1.Температураны Цельсий және Фаренгейт шкалаларына ауыстырыңыз. 2.Алынған деректер негізінде су сұйық, қатты немесе газ тәрізді күйде екенін анықтаңыз. Есеп 2. Тоңазытқыш пен мұздатқыш камерасыТоңазытқыштағы температура 4 °C, ал мұздатқыш камерада -18 °C. 1.Әр камерадағы температураны Кельвин шкаласына ауыстырыңыз. 2.Егер термометр Фаренгейт шкаласында өлшесе, температура айырмашылығы қандай болады? Есеп 3. Шетелдегі жазғы демалысАмерикалық танымал ауа райы сайтында жазғы күннің температурасы 86 °F деп көрсетілген. 1.Бұл температура Цельсий бойынша қаншаға тең? 2.Мұндай ауа райында серуендеуге бола ма, әлде үйде қалған дұрыс па |
Жаңа мәліметтерді тыңдайды, жазба жасайды. Топпен талқылайды,жоба қорғайды, есептерді шығарады, нәтижесін ұсынады. 3б Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Термометрлер арқылы өлшеулер жүргізеді,есептейді Кельвиннен Цельсийге ауыстырады. Цельсийден Фаренгейтке ауыстырады. Дұрыс шешім береді. эксперимент жүргізу* - Әртүрлі жағдайларда температураны өлшеу (мұз, қайнаған су). - Бақылаулар мен нәтижелерді жазу.3б
3 кезең: «Балық қаңқасы» талдауы - Жұмыс парағына «Балық қаңқасы»диаграммасын салады - Өзекті мәселені белгілейді - Себептерді санаттарға бөлуеді: өлшеу әдісі, қоршаған орта температурасы, термометрдің күйі, пайдаланушының қателіктері.Әр топ өз жұмыстарын қорғайды Есептеулер жүргізеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді.Топпен талқылайды,жоба қорғайды, есептерді шығарады, нәтижесін ұсынады. 2б
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Термометрлер арқылы өлшеулер жүргізеді,есептейді Кельвиннен Цельсийге ауыстырады. Цельсийден Фаренгейтке ауыстырады. Дұрыс шешім береді. эксперимент жүргізу* - Әртүрлі жағдайларда температураны өлшеу (мұз, қайнаған су). - Бақылаулар мен нәтижелерді жазу.
3 кезең: «Балық қаңқасы» талдауы - Жұмыс парағына «Балық қаңқасы»диаграммасын салады - Өзекті мәселені белгілейді - Себептерді санаттарға бөлуеді: өлшеу әдісі, қоршаған орта температурасы, термометрдің күйі, пайдаланушының қателіктері.Әр топ өз жұмыстарын қорғайды 2б |
Дескрипторлар: Фаренгейттен Цельсийге ауыстырады. Тағамдардың қандай температурада пісетінін біледіДұрыс шешім береді Дескрипторлар: Температураны Цельсий және Фаренгейт шкалаларына ауыстырады Судың күйін анықтайды Фаренгейтті Цельсий шкалаларына ауыстырады Алынған мәлімет бойынша ауа райына баға береді Фаренгейтті Цельсий шкалаларына ауыстырады Алынған мәлімет бойынша ауа райына баға береді Дескрипторлар: Фаренгейттен Цельсийге ауыстырады. Тағамдардың қандай температурада пісетінін біледіДұрыс шешім береді Фаренгейтті Цельсий шкалаларына ауыстырады Алынған мәлімет бойынша ауа райына баға береді
|
Слайд Сызғыш Ақ парақ,маркерлер Термотетр ,PASKO термотетрі
|
|
Сабақтың соңы 5 мин 8мин Рефлекция Бағалау
|
Кері байланыс: Оқушылардың пікірлері мен ұсыныстарын тыңдау,. «Менің көңіл-күйім баспалдағы» Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау
|
Сабақ бойынша кері байланыс береді. Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. |
Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
Дк экран Кітап Стикерлер Смайликтер |
шағым қалдыра аласыз















