Тақырыбы
|
Теңдеу. 5
сынып
|
Мақсаты
|
Бастауыш сыныптағы білімдерінің негізінде теңдеу
туралы білімдерін еске қайта түсіре отырып, арифметикалық
амалдардың белгісіз компоненттерін табу ,яғни теңдеудің
шешімін(түбірін) табуды біледі.
|
Күтілетін
нәтиже
|
Тақырып бойынша теңдеуді шешу кезеңдерін
меңгереді.
|
7 модульдің
қолданылуы
|
АКТ”, “Сыни тұрғыдан ойлауға
үйрету”.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Анықтамалар, бағалау парағы, «БББ»
кестесі
|
Қолданылатын
ресурстар
|
Флипчарт, тақта,интербелсенді
тақта,оқулық.
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
Жаңа тақырыпқа байланысты сыныпты 2 топқа
бөлу
-үй тапсырмасын
тексеру
- өткенді
пысықтау
-
жаңа сабаққа кірісу
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты топта жұмыс істеуге
бейімделу
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
|
Теңдеулер
сөйлейді
Сұрақтар арқылы өткен тақырыптар бойынша сұрақ-
жауап
|
-
Теңдеу, теңдеу түбірін
табу
-
Теңдеуді шешу
|
Оқулықпен
жұмыс
-
Анықтамаларды
оқу
-
Өздігінен теңдеу
құру
|
Түсіну
|
Анықтамаларды оқу бойынша
түсінеді
|
Өткен тақырыпты толық меңгеріп жаңа тақырыпқа
сұрақ - жауап қадамы арқылы жаңа сабақтың тақырыбын
ашамыз
Ол
үшін әр топқа арнайы тапсырмалар беріп, сол тапсырмалар төңірегінде
оқушылар талдайды, пікір-алмасау арқылы тапсырманы орындап
түсінгендерін бір-біріне жеткізеді
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген
тапсырмаларды дұрыс түсіне отырып мағанасын ашу, түсініп
білу
Топпен жұмыс
жасау
|
Қолдану
|
Мұғалімнің көмегімен тапсырмалар
орындайды.
|
Әр топқа тапсырма тарату арқылы тараудан не біліп
не үйренгендерін айтып түсіндіреді
Төменде берілген анықтаманы
толықтырыңдар.
Анықтама: Теңдеудегі әріптің орнына қойғанда оны
дұрыс санды теңдікке айналдыртын сан теңдеудің түбірі деп
аталады.
Мысалы: 5+х=12 теңдеуінің шешімі 7 саны
болады,себебі 5+7=12, математикада теңдеудің шешімін теңдеудің
түбірі деп атау қабылданған.
|
Барлық топ өз ойларын тапсырма
бойынша баяндап береді.
|
Сергіту сәті
|
«қызыл өрік»музыкасы бойынша сергіту
|
Оқушылармен бірге сергіту сәтін
жасау
|
Бейнероиктегідей жаттығулар
жасайды.
|
Талдау
|
«Кім білімді»
Топтар жарысы
|
Топтарға тапсырма мен сұрақтар беріледі, әр топқа
уақыт беріледі, қай топ бітсе, сол топ ортаға шығып жауаптарын
көрсетеді
Мұғалім келесі топқа сұрақтар
қойғызады.
|
Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға
нақты жауап беру керек.Қай топтың тапсырмасы мен сұрақтары дұрыс
болса сол топ жеңімпаз болады
|
Жинақтау
|
Оқушылар өздері сабақты жинақтайды
|
Тақырып бойынша білімдерін жинақтау үшін топқа
,сабақта карточкамен жасалган беріледі(қайық желкенін
бояу)
Жасыл-түсіндім
Сары- жартылай түсіндім
Қызыл-түсінген жоқпын
|
топ
тақырыпқа қатысты өздерінің алған білімдерін
көрсетеді.
|
Бағалау
|
Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдарша, бағдар шаммен
бағалайды
|
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын
тарату
|
Өзін өзі топпен бағалайды
|
Үй
тапсырмасын беру
|
Есеп
|
Не
істеу керек екендігін түсіндіріп береді
|
Белгілеп алады.
|
Рефлексия
|
«БББ» кестесін толтыру
|
Оқушыларға «БББ» толтыруды ұсыну(әр оқушы жеке
толтырады)
|
Ұсынылған кестені толтыру
|