Математика сыры
Сабақ № 21 Сыныбы:________ Күні_________
Сабақтың тақырыбы: Теңдеу және оларды шешу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Теңдеу ұғымын танып біледі. Теңдеу - белгісіз саны бар теңдік екенін, белгісіз санның мәні теңдеудің түбірі екенін яғни теңдеудің шешуі болатынын меңгерту.
Дамытушылық: Оқушылардың танымдық қабілеттерін, ойлау, есте сақтау, байланыстыра сөйлеу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: оқушыларды тапқырлыққа, жылдам ойлауға, ойын қорыта білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі:аралас сабақ
Сабақтың әдіс – тәсілі:түсіндіру, сұрақ – жауап, ой-қозғау.
Көрнекілігі: сызба, қима сандар.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, ана тілі.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Оқушының зейінін сабаққа аудару.
ә) Психологиялық дайындық
Сәлем, алтын күнім
менің,
Сәлем, аспан
көгілдір!
Сәлем, жақын досым
менің,
Қуанышты күн
бүгін!
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
а) Кері есептер.
Болғаны – 80 кг
Сатылғаны – ? кг
Қалғаны – 50 кг
ә Болғаны – ? кг
Сатылғаны – 30кг
Қалғаны - 50 кг
ІІІ. Жаңа сабақ
- Теңдеу дегеніміз
не?
- Белгісіз саны бар теңдікті теңдеу
дейміз.
- Белгісіз сан немен
белгіленеді?
- Теңдеуде белгісіз сан латын әріптерімен
белгіленеді.
- Теңдеу шешу дегеніміз
не?
- Теңдеу шешу дегеніміз - теңдеуді дұрыс
сандық теңдікке айналдыратындай белгісіз санның мәнін
табу.
- Олай болса, мына суретке назар
аударайық:
- Бұл не? -
Таразы.
- Ол қайда қолданылады, не
үшін?
- Бұл дүкендерде заттың массасын өлшеу үшін
қолданылады.
Сурет бойынша сабақ
түсіндіріледі:
- Бұл таразы. Таразының сол жағында 15 кг, х
кг қораптар бар, оң жағында 30 кг картоп бар. Таразының екі жағына
қарап не айтуға
болады?
- Бұл теңдеу. 15
+х=30
- Бұл теңдеуді бірден шешуге бола
ма?
Ол үшін не
істейміз?
15+х=30
х=30
- 15
х=15
---------------
15+15
=30
30=30
Ә) Топпен жұмыс
Тақтада орындалады:
1
топ: 2
топ: 3 топ: 4 топ: 5
топ:
35+х=100
х
-30=60 70 - х =25 х+12=35
х+28=78
80-х=20 5+х=75 х+12=50 95 - х =25 85 - х
=25
Сергіту сәті
Қорбандаған аюдың,
Құлпынайы көп екен.
Теріп – теріп аламыз,
Қалтамызға
саламыз.
№2. Есептейік, дәлелдейік,
тексерейік:
Оқушыларға баған түрінде орындату.
1 топ: 2 топ: 3 топ: 4 топ: 5
топ:
78+10 -------------- 80 - 57 --------- 95 –
83---------50 + 38 ----------- 73 -
61
46+44 ------------ 98 - 35 ----------- 50 +
17---------50 + 18 ----------- 93 -
33
57+29 ----------- 99 - 89 --------- 95 -
65---------38 + 38 ----------- 64 -
44
70+19 ----------- 50 - 38 ----------- 73 -
63---------80 - 40 ----------- 88 -
53
№3. Теңдеу құр және оларды
шеш:
1 топ:
х пен 10-ның қосындысы 60-қа тең
2 топ:
х пен 15-тің айырмасы 5-ке тең
3 топ:
8 бен х-тің қосындысы 48-ге тең
4 топ:
40 пен х-тің айырмасы 30-ға тең
5 топ:
х пен 25-тің қосындысы 40-қа
тең
III. «Еске
түсір!»
Периметр табу деген
не?
- Көпбұрыштың барлық қабырғаларының
ұзындықтарының қосындысы периметр деп
аталады.
1 топ:
Берілген тік төртбұрышты дәптеріңе сыз. Периметрін
тап.
2 топ:
Берілген шаршы дәптеріңе сыз. Периметрін
тап.
3 топ:
Берілген үшбұрышты дәптеріңе сыз.Периметрін тап.
4 топ:
Берілген төртбұрышты дәптеріңе сыз. Периметрін тап.
5 топ:
Берілген көп бұрышты дәптеріңе сыз. Периметрін тап.
IV.
Қорытындылау
-
Есепті мазмұнына бойынша
теңдеулер құр.
V.Рефлексия:
- Бүгінгі сабақта не
үйрендік?
- Ертегі ұнады
ма?
VІ.Үйге
тапсырма: Теңдеулерді
шешу.
VІІ.Бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Теңдеу және оларды шешу
Математика сыры
Сабақ № 21 Сыныбы:________ Күні_________
Сабақтың тақырыбы: Теңдеу және оларды шешу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Теңдеу ұғымын танып біледі. Теңдеу - белгісіз саны бар теңдік екенін, белгісіз санның мәні теңдеудің түбірі екенін яғни теңдеудің шешуі болатынын меңгерту.
Дамытушылық: Оқушылардың танымдық қабілеттерін, ойлау, есте сақтау, байланыстыра сөйлеу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: оқушыларды тапқырлыққа, жылдам ойлауға, ойын қорыта білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі:аралас сабақ
Сабақтың әдіс – тәсілі:түсіндіру, сұрақ – жауап, ой-қозғау.
Көрнекілігі: сызба, қима сандар.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, ана тілі.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Оқушының зейінін сабаққа аудару.
ә) Психологиялық дайындық
Сәлем, алтын күнім
менің,
Сәлем, аспан
көгілдір!
Сәлем, жақын досым
менің,
Қуанышты күн
бүгін!
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
а) Кері есептер.
Болғаны – 80 кг
Сатылғаны – ? кг
Қалғаны – 50 кг
ә Болғаны – ? кг
Сатылғаны – 30кг
Қалғаны - 50 кг
ІІІ. Жаңа сабақ
- Теңдеу дегеніміз
не?
- Белгісіз саны бар теңдікті теңдеу
дейміз.
- Белгісіз сан немен
белгіленеді?
- Теңдеуде белгісіз сан латын әріптерімен
белгіленеді.
- Теңдеу шешу дегеніміз
не?
- Теңдеу шешу дегеніміз - теңдеуді дұрыс
сандық теңдікке айналдыратындай белгісіз санның мәнін
табу.
- Олай болса, мына суретке назар
аударайық:
- Бұл не? -
Таразы.
- Ол қайда қолданылады, не
үшін?
- Бұл дүкендерде заттың массасын өлшеу үшін
қолданылады.
Сурет бойынша сабақ
түсіндіріледі:
- Бұл таразы. Таразының сол жағында 15 кг, х
кг қораптар бар, оң жағында 30 кг картоп бар. Таразының екі жағына
қарап не айтуға
болады?
- Бұл теңдеу. 15
+х=30
- Бұл теңдеуді бірден шешуге бола
ма?
Ол үшін не
істейміз?
15+х=30
х=30
- 15
х=15
---------------
15+15
=30
30=30
Ә) Топпен жұмыс
Тақтада орындалады:
1
топ: 2
топ: 3 топ: 4 топ: 5
топ:
35+х=100
х
-30=60 70 - х =25 х+12=35
х+28=78
80-х=20 5+х=75 х+12=50 95 - х =25 85 - х
=25
Сергіту сәті
Қорбандаған аюдың,
Құлпынайы көп екен.
Теріп – теріп аламыз,
Қалтамызға
саламыз.
№2. Есептейік, дәлелдейік,
тексерейік:
Оқушыларға баған түрінде орындату.
1 топ: 2 топ: 3 топ: 4 топ: 5
топ:
78+10 -------------- 80 - 57 --------- 95 –
83---------50 + 38 ----------- 73 -
61
46+44 ------------ 98 - 35 ----------- 50 +
17---------50 + 18 ----------- 93 -
33
57+29 ----------- 99 - 89 --------- 95 -
65---------38 + 38 ----------- 64 -
44
70+19 ----------- 50 - 38 ----------- 73 -
63---------80 - 40 ----------- 88 -
53
№3. Теңдеу құр және оларды
шеш:
1 топ:
х пен 10-ның қосындысы 60-қа тең
2 топ:
х пен 15-тің айырмасы 5-ке тең
3 топ:
8 бен х-тің қосындысы 48-ге тең
4 топ:
40 пен х-тің айырмасы 30-ға тең
5 топ:
х пен 25-тің қосындысы 40-қа
тең
III. «Еске
түсір!»
Периметр табу деген
не?
- Көпбұрыштың барлық қабырғаларының
ұзындықтарының қосындысы периметр деп
аталады.
1 топ:
Берілген тік төртбұрышты дәптеріңе сыз. Периметрін
тап.
2 топ:
Берілген шаршы дәптеріңе сыз. Периметрін
тап.
3 топ:
Берілген үшбұрышты дәптеріңе сыз.Периметрін тап.
4 топ:
Берілген төртбұрышты дәптеріңе сыз. Периметрін тап.
5 топ:
Берілген көп бұрышты дәптеріңе сыз. Периметрін тап.
IV.
Қорытындылау
-
Есепті мазмұнына бойынша
теңдеулер құр.
V.Рефлексия:
- Бүгінгі сабақта не
үйрендік?
- Ертегі ұнады
ма?
VІ.Үйге
тапсырма: Теңдеулерді
шешу.
VІІ.Бағалау.
шағым қалдыра аласыз


