Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
Құндылықты дарыту: Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау 5.2.2.1. Арифметикалық амалдардың белгісіз компонентерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу 5.2.2.2. Теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Бөлім:

5.1А Натурал сандар және нөл саны

Мұғалімнің аты-жөні:


Пән/Сынып: 5

Қатысқандар саны: қатыспағандар саны:

Күні:


Сабақтың тақырыбы:

Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу

Оқу бардарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.2.1. Арифметикалық амалдардың белгісіз компонентерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу

5.2.2.2. Теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану

Сабақтың мақсаты:

Теңдеудің түбірін шешеді;

Есеп шартына сай түбірлерін таңдайды.

Құндылықты дарыту:

Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу тақырыбын қарастырамыз


Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

Арифметикалық амалдардың белгісіз компонентерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу

Теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану Ұйымдастыру кезеңі.

Ұйымдастыру сәті

Үй жұмысын тексеру

Сәлемдесу


Үй тапсырмасын тексерту


Топтарға боліну

Белсенділік танытқан оқушыларды мақтау сөздерімен бағалау



Презентация


Оқу құралдары



10 мин

Жаңа сабақ

Жаңа материалды меңгертуге дайындық.

1 тапсырма: Таразының сол жақ табақшасында қауын және 2кг гір тасы, ал оң жақ табақшасында 10 кг гір тасын салғанда екі жағы теңесті. Теңдеу құрып қауынның массасын табыңдар.

Шешуі:

Қауынның салмағын x –пен белгілесек, онда:

Сол жағында - x +2

Оң жағында - 10

Төмендегідей теңдеу аламыз

х+2=10

Бірінші қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен екінші қосылғышты азайтамыз

х = 10-2

х = 8

Жауабы: 8

2 тапсырма: Таразының сол жақ табақшасында 2 дорбашадағы ұн және 1 кг гір тасы, ал оң жақ табақшасында 5 кг гір тасын салғанда екі жағы теңесті. Бір дорба ұнның массасын табыңдар.

Шешуі:

Ұнның салмағын x –пен белгілесек, онда:

Сол жағында - 2x +1

Оң жағында - 5

Төмендегідей теңдеу аламыз

2х+1=5

Бірінші қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен екінші қосылғышты азайтамыз

= 5-1

2х = 4

Көбейткішті табу үшін көбейтіндіні көбейгішке бөлеміз

х = 4:2

х = 2

Жауыбы: 2


Жаңа материалды игеру. Оқушылармен теңдеуді шешу әдістерін қарастырамыз.

Анықтама: Құрамында әріппен белгіленген белгісіз саны бар теңдікті теңдеу деп атайды.

Мысал. Қазір ағасы қарындасынан 5 жас үлкен. 4 жылдан соң, олардың жастарының қосындысы 19 жас болады. Қазір қарындасы неше жаста, ағасы неше жаста?

Шешуі:


Қарындасы

Ағасы

Алғашқы

х

х+5

Соңы

х+4

х+5+4


Есептің шарты бойынша 4 жылдан соң ағасы мен қарындасының жастарының қосындысы 19 жас болады. Онда:

(х+4)+(х+5+4)=19 Тексеру: (3+4)+(3+5+4)=19

2x+13=19 7+12=19

2x=19-13 19=19

2x=6 Қарындасы 3 жаста,

X=3 Ағасы 8 жаста

3+5=8 Жауабы: 3 жаста, 8 жаста.




Сұрақтарға жауап береді


Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады

















Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді.




Слайд

Тақта

Бор


Кітап

Дәптер


Интерактивті тақта


Бағалау парақтары





Слайд

Тақта

Бор


Кітап

Дәптер


Интерактивті тақта


Бағалау парақтары


15 минут









Бекіту тапсырмасы

Ауызша тапсырмалар.




Қалыптастырушы бағалау: Жеке жұмыс.



Жаңа тақырыпты ашу:Топтық жұмыс.(Оқулықпен жұмыс) №104,105

Дескриптор:

  • Бірінші қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен екінші қосылғышты азайтады;

  • Екінші қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен бірінші қосылғышты азайтады;

  • Азайғышты табу үшін айырманың мәніне азайтқышты қосады;

  • Азайтқышты табу үшін азайғыштан айырманын мінін азайтады;

  • Көбейгішті табу үшін көбейтіндінің мәнін көбейткішке бөледі;

  • Көбейткішті табу үшін көбейтіндінің мәнін көбейгішке бөледі;

  • Бөлінгішті табу үшін бөліндінің мәнін бөлгішке көбейтеді;

  • Бөлгішті табу үшін бөлінгішті бөліндінің мәніне бөледі.

Жұптық жұмыс. №106

Сергіту сәті. «Айдаһар, ханзада, ханшайым» ойыны.


Бағалау критерийлері

-теңдеуді шешудің алгоритмін дұрыс құру

-белгісізді дұрыс табу

-түбірлер санын дұрыс анықтау

құрастырылған формулалар арқылы дұрыс есептей алу



Слайд

Тақта

Бор


Кітап

Дәптер


Интерактивті тақта


Бағалау парақтары


10мин

Жеке жұмыс

Жаңа материалды бекіту. Тест.

теңдеуді шеш

А)75 B)76 C)77 D)78

  1. теңдеуді шеш

А)94 B)104 C)114 D)124


теңдеуді шеш

А)50 B)56 C)65 D)136


теңдеуді шеш

А)175 B)275 C)375 D)525


теңдеуді шеш

А)250 B)350 C)450 D)550


теңдеуді шеш

А)8 B)7 C)6 D)5

Тест Тапсырманы орындайды



5 минут








Бүгінгі сабақта:

Теңдеудің түбірін шешеді;

Есеп шартына сай түбірлерін таңдайды

Сабақты бекіту

Рефлексия. Рефлексия. Жаңа білімді жүйелеу. Үй тапсырмасын беру.

Үйге тапсырма: №105/қ/, №108. Т. Алдамұратова, Е Байшоланов

«Атамұра» 2017ж 54-бет.


Рефлексия

Нені білдің?

Нені үйрендің?

Нені білгің келеді?





Тақырыпты меңгергенін анықтау





Презентация










Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.00.2024
107
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі