Тербелмелі қозғалыс 9 сынып ҚМЖ ашық сабақ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тербелмелі қозғалыс 9 сынып ҚМЖ ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Тербелмелі қозғалыс 9 сынып Физика ҚМЖ ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Бөлімі:

Тербелістер және толқындар

Педагогтің аты-жөні:

А.Ж.Т.


Күні:

__/___/_____ж.

Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тербелмелі қозғалыс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру;
9.2.5.2 эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау;
9.2.5.3 формулаларды қолданып, период, жиілік, циклдік жиілікті анықтау

Сабақтың мақсаты:

Еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіреді.
Эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтайды.
Формулаларды қолданып, период, жиілік, циклдік жиілікті анықтайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар







Басы

15 мин


  1. Оқушылармен сәлемдесу.


  1. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру мақсатында «Ойлан тап» ойынын ұсынады



  1. Үй тапсырмасын тексереді

https://quizizz.com/admin/quiz/6070201cc05225001b196d7d/%D1%8D%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%8F%D0%BD%D1%8B%D2%A3-%D1%81%D0%B0%D2%9B%D1%82%D0%B0%D0%BB%D1%83-%D0%B6%D3%99%D0%BD%D0%B5-%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%83-%D0%B7%D0%B0%D2%A3%D1%8B

  1. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады



Оқушылар берілген суреттердің ішінен қатесін анықтайды.



Тест тапсырмасын орындайды








Оқушылар негізгі анықтамаларды дәптерлеріне жазып алады.







Дескриптор:

-барлық сұраққа дұрыс жауап жазған жағдайда – 1 балл.



Жалпы: 1 балл







Презентация




5 мин

Тапсырма-1

Оқыту түрі: :Жұптық жұмыс

https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды топтастырады

Суреттеге қарап еркін және еріксіз тербеліс түрін ажыратады.

Еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіреді деген сабақ мақсатына қол жеткізуге арналған тапсырма.

Жұптар берілген суреттеге қарап еркін және еріксіз тербеліс түрін ажыратады.


























Дескриптор:

-барлық суреттердегі тербелістердің түрін дұрыс ажыратады

-2 балл







Жалпы: 2 балл














Презентация




















10 мин








Тапсырма-2

Оқыту түрі: Топтық жұмыс

https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды жұптастырамыз

Тербелістің амплитудасын, периодын және жиілігін анықтау

Құрал-жабдықтар:

Серіппелі маятник немесе жіпке ілінген жүк

Секундомер

Сызғыш

Орындау реті:

1. Амплитуданы анықтау:

Маятникті бастапқы тепе-теңдік күйінен 5 см-ге ығыстырып, жіберіңіз.

Маятниктің ең үлкен ығысуын өлшеп, амплитуданы анықтаңыз.

2. Периодты өлшеу:

Маятниктің 10 толық тербеліс жасау уақытысын секундомермен өлшеңіз.

Бір тербелістің периодын есептеңіз:

?=?/?

мұнда

t – 10 тербелістің жалпы уақыты,

N=10.

3. Жиілікті есептеу:

Жиілікті келесі формула арқылы есептеңіз:

?=

мұнда

f – тербеліс жиілігі,

T – тербеліс периоды.





Оқушылар жұптаса отырып есептерді шығарады






























Дескриптор:

-амплитудасын анықтайды-1 балл.

-Периодын анықтайды-1 балл.

-Жиілікті анықтайды- 1 балл.




Жалпы: 3 балл











Презентация

карточкалар





10 мин

Тапсырма-4

Оқыту түрі: Жеке жұмыс

Сұрақтарға жауап береді

Тест тапсырмасын ZIPGRADE қосымшасы арқылы тексереді

  1. Эксперименттік жұмысты орындау барысында оқушы серіппелі маятник тербелісінің координатының уақытқа тәуелділік графигін салды. Суретте берілген график арқылы серіппелі маятник тербелісінің амплитудасын, периодын, жиілігін анықта.


Shape1

  1. Амплитудасын, периодын және жиілігін анықтаңыз.

  1. 2 с ішінде маятник 10 тербеліс жасайды. Тербеліс периодын анықтаңыз

  2. Тербеліс периоды 4 с математикалық маятниктің жиілігі:

  3. Тербеліс жиілігі 220 Гц-ке тең материалдық нүкте 4 с ішінде неше тербеліс жасайды:



Оқушылар берілген есептерді шығарады.






































Дескриптор:

-есептің берілгенін жазып, шамаларды ХБЖ көрсетеді-1балл.

-қажет формуланы түрлендіреді-1балл.

-есептеулер жүргізеді-1балл.

-жауабын жазады-1балл.




Жалпы: 4 балл








Презентация

Рефлексия

5 мин

Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы білдіреді.

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

https://www.mentimeter.com сайты арқылы жүзеге асады.

Кері баланыс береді https://www.mentimeter.com сайты арқылы

Бағалау: Өзін өзі дескрипторлар арқылы бағалап отырады.



Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.

Тапсырмаға критерий бойынша құрастырылған дескрипторларды қолдану арқылы, ал критерий оқу мақсатына тікелей негізделген болуы қажет

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.

Сергіту ретінде «Атомдар мен молекулалар» жаттығуы жүргізілді

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.02.2025
164
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
-
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі