Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ж.Нәжімеденов атындағы негізгі орта мектебі |
|
Бөлімі: |
Тербелістер және толқындар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Садыхова. В. О |
|
Күні: |
6.02.2025ж |
|
Сыныбы: 9Ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тербелмелі қозғалыс |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру; 9.2.5.2 формулаларды қолдану арқылы амплитуда, период, жиілікті анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіреді; - формулаларды қолдану арқылы амплитуда, период, жиілікті анықтайды; |
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылығы:
Талап құндылығы:
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут
Үй тапсырмасы 7 минут Жаңа сабақ 10 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал туғызу Үй тапсырмасы «Жарғы келді, жарғы кетті » әдісі 1)Күш пен оның әрекет ету уақытының көбейтіндісі ----------- деп аталады. 2)Кг* м/с --------------- өлшем бірлігі. 3)Өлшем бірлігі Дж (джоуль) физикалық шамалар: 4)Е= mgh --------- энергия формуласы. 5)Импульстің сақталу заңы ----------------- жүйеде орындалады. 6)Энергияның неше түрі бар? Қандай? 7) Күш импульсінің формуласы 8) Дененің бір бөлігі одан қандай да бір жылдамдықпен бөлінген кездегі қозғалысты ........ қозғалыс деп атаймыз. Мысал келтіріңіз 9)Механикалық жұмысты қандай формуламен есептейміз 10) Импульс сөзі қандай мағына береді «Миға шабуыл» әдісі. Оқушыларға видео бойынша сұрақтар қою Сұрақтар: 1.Күнделікті өмірде, табиғатта, тұрмыста тербелетін денелермен жиі ұшырасамыз. Осы қозғалыс туралы не айтуға болады? Домбыра Алтыбақан Құстардың қанат қағуы Ағаштардың тербелісі Жүрек соғуы Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау Мұғалім түсіндірмесі |
Оқушылар амандасады Оқушылар шеңберге тұру арқылы хатты бере отырып сұраққа жауап береді Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. Формулаларды, өлшем бірліктерді жазып алу |
Бағалау парақтарын таратып беру. «Ми қозғау» әдісі арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды Дұрыс жауап берген оқушы әр дұрыс жауапқа 1 балл Жалпы ұпай 2 балл |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер
видео презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 17 мин |
І. Эксперименттік тапсырма Топтық жұмыс 1. Маятник 20 c қанша тербеліс жасайды. Тербеліс жиілігі неге тең? 2. Серіппеге тербеліп тұрған жүк 10 c та қанша тербеліс жасайды. Тербеліс периодын анықтаңыз
ІІ. Эксперименттік есеп жұптық жұмыс. “Сенімді серіктес” Оқушылар 1 минут ішінде өздерінің жүрек соғысы санын есептеп, период пен жиілікті табады.
ІІІ. Оқулықпен жұмыс. Жеке жұмыс
|
Оқушы тәжірибе жасайды
Оқушылар 1 минут тыныштықта өздерінің жүрек соғысын қолын жүрек тұсына қою арқылы санайды.
Оқушылар тақырып бойынша есептеу жұмыстарын жүргізеді.
|
Дұрыс жауап берген оқушы 2 балл
Дескриптор -тербеліс санының уақытын; - тербеліс периодын, тербеліс жиілігін анықтайды; 2 балл
Дескриптор. -тербеліс амплитудасын тербеіс периодын, тербеліс жиілігін анықтайды; 2 балл
|
Құрал жабдықтар
Дәптер, қаламсап
9 сыныпқа арналған оқулық. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту тапсырмасы
5 мин
|
«Ұяшықтар » әдісі арқылы жеке жұмыс 10 сұрақ:
|
Оқушылар тапсырманы орындайды. Жауаптарын тақтаға орналастырады |
Тапсырманы дұрыс орындаса 2 балл |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут
|
Рефлексия. «Бағдаршам» әдісі Жаңа тақырыпты меңгеру деңгейін бақылау үшін сұрақтарға жауап береді:
Бағалау. Күнделікке 10 баллдық жүйе бойынша бағалау Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. -5.1 жаттығу. №3
|
|
1-10 балл |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

1. Период қандай әріппен белгіленеді? «Ұяшықтар » әдісі Жеке жұмыс
2. Амплитуданың белгілеуі?
3. Амплитуданың өлшем бірлігі
4. Жүйенің толық бір айналым жасайтын уақыты?
5. Жүйе бірлік уақыт ішінде жасайтын тербелістер саны?
6. Жиілік қандай әріппен белгіленеді?
7. Периодтың өлшем бірлігі?
8. Жиіліктің өлшем бірлігі?
9. Периодтың формуласы?
10. Жиіліктің формуласы?
1. Период қандай әріппен белгіленеді? «Ұяшықтар » әдісі Жеке жұмыс
2. Амплитуданың белгілеуі?
3. Амплитуданың өлшем бірлігі
4. Жүйенің толық бір айналым жасайтын уақыты?
5. Жүйе бірлік уақыт ішінде жасайтын тербелістер саны?
6. Жиілік қандай әріппен белгіленеді?
7. Периодтың өлшем бірлігі?
8. Жиіліктің өлшем бірлігі?
9. Периодтың формуласы?
10. Жиіліктің формуласы?
1. Период қандай әріппен белгіленеді? «Ұяшықтар » әдісі Жеке жұмыс
2. Амплитуданың белгілеуі?
3. Амплитуданың өлшем бірлігі
4. Жүйенің толық бір айналым жасайтын уақыты?
5. Жүйе бірлік уақыт ішінде жасайтын тербелістер саны?
6. Жиілік қандай әріппен белгіленеді?
7. Периодтың өлшем бірлігі?
8. Жиіліктің өлшем бірлігі?
9. Периодтың формуласы?
10. Жиіліктің формуласы?
1. Период қандай әріппен белгіленеді? «Ұяшықтар » әдісі Жеке жұмыс
2. Амплитуданың белгілеуі?
3. Амплитуданың өлшем бірлігі
4. Жүйенің толық бір айналым жасайтын уақыты?
5. Жүйе бірлік уақыт ішінде жасайтын тербелістер саны?
6. Жиілік қандай әріппен белгіленеді?
7. Периодтың өлшем бірлігі?
8. Жиіліктің өлшем бірлігі?
9. Периодтың формуласы?
10. Жиіліктің формуласы?
1. Период қандай әріппен белгіленеді? «Ұяшықтар » әдісі Жеке жұмыс
2. Амплитуданың белгілеуі?
3. Амплитуданың өлшем бірлігі
4. Жүйенің толық бір айналым жасайтын уақыты?
5. Жүйе бірлік уақыт ішінде жасайтын тербелістер саны?
6. Жиілік қандай әріппен белгіленеді?
7. Периодтың өлшем бірлігі?
8. Жиіліктің өлшем бірлігі?
9. Периодтың формуласы?
10. Жиіліктің формуласы?

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тербелмелі қозғалыс ашық сабақ 9сынып
Тербелмелі қозғалыс ашық сабақ 9сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ж.Нәжімеденов атындағы негізгі орта мектебі |
|
Бөлімі: |
Тербелістер және толқындар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Садыхова. В. О |
|
Күні: |
6.02.2025ж |
|
Сыныбы: 9Ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тербелмелі қозғалыс |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру; 9.2.5.2 формулаларды қолдану арқылы амплитуда, период, жиілікті анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіреді; - формулаларды қолдану арқылы амплитуда, период, жиілікті анықтайды; |
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылығы:
Талап құндылығы:
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут
Үй тапсырмасы 7 минут Жаңа сабақ 10 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал туғызу Үй тапсырмасы «Жарғы келді, жарғы кетті » әдісі 1)Күш пен оның әрекет ету уақытының көбейтіндісі ----------- деп аталады. 2)Кг* м/с --------------- өлшем бірлігі. 3)Өлшем бірлігі Дж (джоуль) физикалық шамалар: 4)Е= mgh --------- энергия формуласы. 5)Импульстің сақталу заңы ----------------- жүйеде орындалады. 6)Энергияның неше түрі бар? Қандай? 7) Күш импульсінің формуласы 8) Дененің бір бөлігі одан қандай да бір жылдамдықпен бөлінген кездегі қозғалысты ........ қозғалыс деп атаймыз. Мысал келтіріңіз 9)Механикалық жұмысты қандай формуламен есептейміз 10) Импульс сөзі қандай мағына береді «Миға шабуыл» әдісі. Оқушыларға видео бойынша сұрақтар қою Сұрақтар: 1.Күнделікті өмірде, табиғатта, тұрмыста тербелетін денелермен жиі ұшырасамыз. Осы қозғалыс туралы не айтуға болады? Домбыра Алтыбақан Құстардың қанат қағуы Ағаштардың тербелісі Жүрек соғуы Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау Мұғалім түсіндірмесі |
Оқушылар амандасады Оқушылар шеңберге тұру арқылы хатты бере отырып сұраққа жауап береді Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. Формулаларды, өлшем бірліктерді жазып алу |
Бағалау парақтарын таратып беру. «Ми қозғау» әдісі арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды Дұрыс жауап берген оқушы әр дұрыс жауапқа 1 балл Жалпы ұпай 2 балл |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер
видео презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 17 мин |
І. Эксперименттік тапсырма Топтық жұмыс 1. Маятник 20 c қанша тербеліс жасайды. Тербеліс жиілігі неге тең? 2. Серіппеге тербеліп тұрған жүк 10 c та қанша тербеліс жасайды. Тербеліс периодын анықтаңыз
ІІ. Эксперименттік есеп жұптық жұмыс. “Сенімді серіктес” Оқушылар 1 минут ішінде өздерінің жүрек соғысы санын есептеп, период пен жиілікті табады.
ІІІ. Оқулықпен жұмыс. Жеке жұмыс
|
Оқушы тәжірибе жасайды
Оқушылар 1 минут тыныштықта өздерінің жүрек соғысын қолын жүрек тұсына қою арқылы санайды.
Оқушылар тақырып бойынша есептеу жұмыстарын жүргізеді.
|
Дұрыс жауап берген оқушы 2 балл
Дескриптор -тербеліс санының уақытын; - тербеліс периодын, тербеліс жиілігін анықтайды; 2 балл
Дескриптор. -тербеліс амплитудасын тербеіс периодын, тербеліс жиілігін анықтайды; 2 балл
|
Құрал жабдықтар
Дәптер, қаламсап
9 сыныпқа арналған оқулық. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту тапсырмасы
5 мин
|
«Ұяшықтар » әдісі арқылы жеке жұмыс 10 сұрақ:
|
Оқушылар тапсырманы орындайды. Жауаптарын тақтаға орналастырады |
Тапсырманы дұрыс орындаса 2 балл |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут
|
Рефлексия. «Бағдаршам» әдісі Жаңа тақырыпты меңгеру деңгейін бақылау үшін сұрақтарға жауап береді:
Бағалау. Күнделікке 10 баллдық жүйе бойынша бағалау Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. -5.1 жаттығу. №3
|
|
1-10 балл |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

1. Период қандай әріппен белгіленеді? «Ұяшықтар » әдісі Жеке жұмыс
2. Амплитуданың белгілеуі?
3. Амплитуданың өлшем бірлігі
4. Жүйенің толық бір айналым жасайтын уақыты?
5. Жүйе бірлік уақыт ішінде жасайтын тербелістер саны?
6. Жиілік қандай әріппен белгіленеді?
7. Периодтың өлшем бірлігі?
8. Жиіліктің өлшем бірлігі?
9. Периодтың формуласы?
10. Жиіліктің формуласы?
1. Период қандай әріппен белгіленеді? «Ұяшықтар » әдісі Жеке жұмыс
2. Амплитуданың белгілеуі?
3. Амплитуданың өлшем бірлігі
4. Жүйенің толық бір айналым жасайтын уақыты?
5. Жүйе бірлік уақыт ішінде жасайтын тербелістер саны?
6. Жиілік қандай әріппен белгіленеді?
7. Периодтың өлшем бірлігі?
8. Жиіліктің өлшем бірлігі?
9. Периодтың формуласы?
10. Жиіліктің формуласы?
1. Период қандай әріппен белгіленеді? «Ұяшықтар » әдісі Жеке жұмыс
2. Амплитуданың белгілеуі?
3. Амплитуданың өлшем бірлігі
4. Жүйенің толық бір айналым жасайтын уақыты?
5. Жүйе бірлік уақыт ішінде жасайтын тербелістер саны?
6. Жиілік қандай әріппен белгіленеді?
7. Периодтың өлшем бірлігі?
8. Жиіліктің өлшем бірлігі?
9. Периодтың формуласы?
10. Жиіліктің формуласы?
1. Период қандай әріппен белгіленеді? «Ұяшықтар » әдісі Жеке жұмыс
2. Амплитуданың белгілеуі?
3. Амплитуданың өлшем бірлігі
4. Жүйенің толық бір айналым жасайтын уақыты?
5. Жүйе бірлік уақыт ішінде жасайтын тербелістер саны?
6. Жиілік қандай әріппен белгіленеді?
7. Периодтың өлшем бірлігі?
8. Жиіліктің өлшем бірлігі?
9. Периодтың формуласы?
10. Жиіліктің формуласы?
1. Период қандай әріппен белгіленеді? «Ұяшықтар » әдісі Жеке жұмыс
2. Амплитуданың белгілеуі?
3. Амплитуданың өлшем бірлігі
4. Жүйенің толық бір айналым жасайтын уақыты?
5. Жүйе бірлік уақыт ішінде жасайтын тербелістер саны?
6. Жиілік қандай әріппен белгіленеді?
7. Периодтың өлшем бірлігі?
8. Жиіліктің өлшем бірлігі?
9. Периодтың формуласы?
10. Жиіліктің формуласы?

шағым қалдыра аласыз















