|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3 А Бөліп шығару |
Мектеп: Ю.Гагарин атындағы орта мектеп |
|||||||||||
|
Күні: 21.01.2019 |
Мұғалімнің аты-жөні: Сатаева Алтыншаш |
|||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: 19 |
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тері ауруларының пайда болу себептері мен салдары(қышыма,теміреткі,безеу,бөртпелері)белгілері мен алдын алу шаралары |
|||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары : |
8.1.5.4 тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Тері ауруларының туындау себептері, белгілері, алдын алу жолдарын тиісті терминологияны пайдалана отырып ауызша жазбаша түсіндіре алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: қышыма, теміреткі, безеу бөртпелер, дерматолог. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Дерматолог- тері ауруларын емдеумен айналысатын дәрігер. Тері ауруларының алдын алу шараларына... жатады. Қышыманың туындауы ... терінің...қабатында дамуына байланысты. Тері ауруларына...жатады. Тері аурулары қауіпті, өйткені... . |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады.Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады.Таныстырылым кезінде өзіне деген сенімділіқ, талдау жасау, ойды жинақтау, идеяларды үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату құндылықтары дамытылады.Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. Топтық немесе жұптық жұмыс кезінде ортақ іс артқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. Жаһандық деңгейде тері ауруларының таралуы мен алдын алу жолдарын қарастыру арқылы жаһандық азаматтық қалыптасады. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тері ауруларының ғаламдық деңгейдегі таралулары, олардың себептері туралы қарастырғанда география пәнімен, тері ауруларының белгілеріне тоқталған кезде алдын алу шараларын қарастырғанда қолданылатын препараттар мен химиялық заттардың түрлері арқылы химия пәнімен, пигменттік дақтың пайда болуына күн сәулесінің әсері туралы қарастырылу арқылы физика пәнмен байланысады. |
|||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар «Жаратылыстану» курсынан тірі ағзалардың ортақ қасиеттері: тыныс алу, бөліп шығару және бөліп шығару өнімдері туралы, 7-сыныптан микроағзалардың түрлері, антисептиктер мен залалсыздандыру жолдарын біледі.8 – сыныптан жұқпалы аурулар туралы терінің құрылысы және қызметі, терінің бөліп шығарудағы маңызын біледі. |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақ қезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Оқыту көздері мен ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
||||||||||||
|
|
Сәлемдесу. Сыныпта ынтыфмақтастық атмосфера құру.Үй тапсырмасын сұрау. «Жапсырманы тап »әдісі.Оқушылар партасында немесе орындығында 1,2,3,4,5,6,7.стикер жапсырылған.Кімде жапсырма болса сол оқушы сұрақтарға жауап береді. -Тері деген не? -Тері неше қабаттан тұрады? -Эпидермис қабатын сипатта -Ортаңғы қабат деген не? -Үшінші қабаты неден тұрады? -Тері қандай қызметтер атқарады? «Қызығушылықты арттыру.Жаңа білімді іздену мен зерттеу кезеңі. «Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қою. А дәрумені,дермотолог,тері аурулары
қандай мағынада кездестірдіңдер?
атауларды қолданудың мысалдарын келтіре аласың ба?
қандай қолданыста болады деп ойлайсыңдар? Топпен бірге «Атаулар кестесін» толтыру
Өзін-өзі бағалау «Қол шапалақтау» әдісімен бағалау. Ой шақыру.Бейнекөрініс Оқушыларға өздерінің білгенінше аурулардың белгілерін айту тапсырылады.
-Терінің
қандай ауруларын білесіздер? Осы сұрақтарды талқылағаннан соң сабағымыз не туралы екен, қандай мақсаттарды қоя аласыздар деп сабақтың тақрыптары мен бағалау критерийлері айтылады. |
Түрлі –түсті стикерлер. Интербелсенді тақта
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
||||||||||||
|
|
Оқушыларға тері аурулары туралы постер жасау ұсынылады. Оқушылар ұсынылған бейне материалдар, слайдтағы және ақпараттық парақшалардағы пайдаланып қажетті мәліметтерді зерттейді. Топтағы оқушылар тері ауруларының белгілері мен себептерін зерттейді. 1-топ. «Өрмекші торы» әдісі «Абайлаңыз, қышыма!». Кері байланыс.Бағалау. «Смайликтер» 2-топ. «Маңызды үштік» әдісі .Теміреткі, саңырауқұлақ аурулары.
Кері байланыс. Бағалау «От шашу» 3-топ. «Баяндама»әдісі. Бөртпе безеу «Жасөспірім және оның проблемалары» Кері байланыс. Бағалау.«Бармақтар» 4-топ. «Гаухарлар иерархеясы»әдісі . «Тері күтімі» Кері байланыс.Бағалау. «Бағдаршам» Критерий:
Кейбір оқушылар саңырауқұлақ аурулары, пигменттік дақтар туралы ақпаратты оқып өз білімидерін тереңдете алады.Қойылған сұрақтарға жауап беріп, мәліметтерді постерде жазады.Мұғалім оқушылардың жұмысына дұрыс бағыттар бере отырып, барлық оқушының қатысуын қадағалап, тиісті кері байланыс ұсынады. |
А-3,пломастер.
М-3
|
||||||||||
|
|
Қорытынды «Әңгімелесетін әріптестер» әдісі: Егер жеке гигиена ережесі сақталатын болса,теріде қандай да бір проблема туындауы мүмкінбе?Әр оқушы өз ойымен бөліседі. |
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
||||||||||||
|
|
Бағалау.Үйге тапсырма:Тақырыпты оқу.Қосымша мәліметтер жинау. Кері байланыс Рефлексия «Көз», «Құлақ», «Жүрек» Оқушылар бүгінгі сабақта не көргендерін стикерге жазып көзге жапсырады. Оқушылар бүгінгі сабақта не естігенің стикерге жазып құлаққа жапсырады. Оқушылар бүгінгі сабақта нені жүрегіне түйді стикерге жазып жүрекке жапсырады.
Б |
стикер |
||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Қабілетті оқушылар тері күтімінің ережесін жасай алады. Кейбір оқушылар саңырауқұлақ аурулары, пигменттік дақтар, қайызғақ, герпес туралы ақпаратты оқып өз білімидерін тереңдете алады -3-қосымша. Кейбір оқушыларға қосымша тапсырмалары, ағылшын тіліндегі тапсырмаларды орындау ұсынылады. |
|||||||||||
|
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Ауызша талқылаулар кезіндегі жауаптары арқылы Постер дайындау кезіндегі талқылаулары мен тапсырманы орындауға қатысуы арқылы Ауруларды ауызша сипаттаулары арқылы Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы арқылы |
|||||||||||
|
Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері |
Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау. Топтық жұмыс кезінде белсенді қозғалыс жасайды |
|||||||||||
Ю.Гагарин атындағы орта мектеп
Тақырыбы: Тері ауруларының пайда болу себептері мен салдары(қышыма,теміреткі,безеу,бөртпелері)
белгілері мен алдын алу шаралары
Пәні:Биология
Сынып: 8
Пән мұғалімдері: Сатаева Алтыншаш
2018-2019 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тері ауруларынын пайда болу себептері мен салдары
Тері ауруларынын пайда болу себептері мен салдары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3 А Бөліп шығару |
Мектеп: Ю.Гагарин атындағы орта мектеп |
|||||||||||
|
Күні: 21.01.2019 |
Мұғалімнің аты-жөні: Сатаева Алтыншаш |
|||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: 19 |
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тері ауруларының пайда болу себептері мен салдары(қышыма,теміреткі,безеу,бөртпелері)белгілері мен алдын алу шаралары |
|||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары : |
8.1.5.4 тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Тері ауруларының туындау себептері, белгілері, алдын алу жолдарын тиісті терминологияны пайдалана отырып ауызша жазбаша түсіндіре алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: қышыма, теміреткі, безеу бөртпелер, дерматолог. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Дерматолог- тері ауруларын емдеумен айналысатын дәрігер. Тері ауруларының алдын алу шараларына... жатады. Қышыманың туындауы ... терінің...қабатында дамуына байланысты. Тері ауруларына...жатады. Тері аурулары қауіпті, өйткені... . |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады.Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады.Таныстырылым кезінде өзіне деген сенімділіқ, талдау жасау, ойды жинақтау, идеяларды үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату құндылықтары дамытылады.Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. Топтық немесе жұптық жұмыс кезінде ортақ іс артқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. Жаһандық деңгейде тері ауруларының таралуы мен алдын алу жолдарын қарастыру арқылы жаһандық азаматтық қалыптасады. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тері ауруларының ғаламдық деңгейдегі таралулары, олардың себептері туралы қарастырғанда география пәнімен, тері ауруларының белгілеріне тоқталған кезде алдын алу шараларын қарастырғанда қолданылатын препараттар мен химиялық заттардың түрлері арқылы химия пәнімен, пигменттік дақтың пайда болуына күн сәулесінің әсері туралы қарастырылу арқылы физика пәнмен байланысады. |
|||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар «Жаратылыстану» курсынан тірі ағзалардың ортақ қасиеттері: тыныс алу, бөліп шығару және бөліп шығару өнімдері туралы, 7-сыныптан микроағзалардың түрлері, антисептиктер мен залалсыздандыру жолдарын біледі.8 – сыныптан жұқпалы аурулар туралы терінің құрылысы және қызметі, терінің бөліп шығарудағы маңызын біледі. |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақ қезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Оқыту көздері мен ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
||||||||||||
|
|
Сәлемдесу. Сыныпта ынтыфмақтастық атмосфера құру.Үй тапсырмасын сұрау. «Жапсырманы тап »әдісі.Оқушылар партасында немесе орындығында 1,2,3,4,5,6,7.стикер жапсырылған.Кімде жапсырма болса сол оқушы сұрақтарға жауап береді. -Тері деген не? -Тері неше қабаттан тұрады? -Эпидермис қабатын сипатта -Ортаңғы қабат деген не? -Үшінші қабаты неден тұрады? -Тері қандай қызметтер атқарады? «Қызығушылықты арттыру.Жаңа білімді іздену мен зерттеу кезеңі. «Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қою. А дәрумені,дермотолог,тері аурулары
қандай мағынада кездестірдіңдер?
атауларды қолданудың мысалдарын келтіре аласың ба?
қандай қолданыста болады деп ойлайсыңдар? Топпен бірге «Атаулар кестесін» толтыру
Өзін-өзі бағалау «Қол шапалақтау» әдісімен бағалау. Ой шақыру.Бейнекөрініс Оқушыларға өздерінің білгенінше аурулардың белгілерін айту тапсырылады.
-Терінің
қандай ауруларын білесіздер? Осы сұрақтарды талқылағаннан соң сабағымыз не туралы екен, қандай мақсаттарды қоя аласыздар деп сабақтың тақрыптары мен бағалау критерийлері айтылады. |
Түрлі –түсті стикерлер. Интербелсенді тақта
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
||||||||||||
|
|
Оқушыларға тері аурулары туралы постер жасау ұсынылады. Оқушылар ұсынылған бейне материалдар, слайдтағы және ақпараттық парақшалардағы пайдаланып қажетті мәліметтерді зерттейді. Топтағы оқушылар тері ауруларының белгілері мен себептерін зерттейді. 1-топ. «Өрмекші торы» әдісі «Абайлаңыз, қышыма!». Кері байланыс.Бағалау. «Смайликтер» 2-топ. «Маңызды үштік» әдісі .Теміреткі, саңырауқұлақ аурулары.
Кері байланыс. Бағалау «От шашу» 3-топ. «Баяндама»әдісі. Бөртпе безеу «Жасөспірім және оның проблемалары» Кері байланыс. Бағалау.«Бармақтар» 4-топ. «Гаухарлар иерархеясы»әдісі . «Тері күтімі» Кері байланыс.Бағалау. «Бағдаршам» Критерий:
Кейбір оқушылар саңырауқұлақ аурулары, пигменттік дақтар туралы ақпаратты оқып өз білімидерін тереңдете алады.Қойылған сұрақтарға жауап беріп, мәліметтерді постерде жазады.Мұғалім оқушылардың жұмысына дұрыс бағыттар бере отырып, барлық оқушының қатысуын қадағалап, тиісті кері байланыс ұсынады. |
А-3,пломастер.
М-3
|
||||||||||
|
|
Қорытынды «Әңгімелесетін әріптестер» әдісі: Егер жеке гигиена ережесі сақталатын болса,теріде қандай да бір проблема туындауы мүмкінбе?Әр оқушы өз ойымен бөліседі. |
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
||||||||||||
|
|
Бағалау.Үйге тапсырма:Тақырыпты оқу.Қосымша мәліметтер жинау. Кері байланыс Рефлексия «Көз», «Құлақ», «Жүрек» Оқушылар бүгінгі сабақта не көргендерін стикерге жазып көзге жапсырады. Оқушылар бүгінгі сабақта не естігенің стикерге жазып құлаққа жапсырады. Оқушылар бүгінгі сабақта нені жүрегіне түйді стикерге жазып жүрекке жапсырады.
Б |
стикер |
||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Қабілетті оқушылар тері күтімінің ережесін жасай алады. Кейбір оқушылар саңырауқұлақ аурулары, пигменттік дақтар, қайызғақ, герпес туралы ақпаратты оқып өз білімидерін тереңдете алады -3-қосымша. Кейбір оқушыларға қосымша тапсырмалары, ағылшын тіліндегі тапсырмаларды орындау ұсынылады. |
|||||||||||
|
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Ауызша талқылаулар кезіндегі жауаптары арқылы Постер дайындау кезіндегі талқылаулары мен тапсырманы орындауға қатысуы арқылы Ауруларды ауызша сипаттаулары арқылы Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы арқылы |
|||||||||||
|
Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері |
Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау. Топтық жұмыс кезінде белсенді қозғалыс жасайды |
|||||||||||
Ю.Гагарин атындағы орта мектеп
Тақырыбы: Тері ауруларының пайда болу себептері мен салдары(қышыма,теміреткі,безеу,бөртпелері)
белгілері мен алдын алу шаралары
Пәні:Биология
Сынып: 8
Пән мұғалімдері: Сатаева Алтыншаш
2018-2019 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз






ағалау
парақшаларын жинап алып, әр оқушының сабақты түсінудеңгейін
анықтап, келесі сабақтарда қандай әдіс - тәсілдер қолдануым
керектігін ойланамын.












