Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
8.3D Координация және реттелу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Адам денесінде орналасқан тері рецепторлары (терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицепторлар) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.7.8 – терінің сезімталдығын зерттеу. |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Тері рецепторларын анықтайды, оларды жүйелейді. Барлық рецепторларды салыстырады, әр рецептордың өзіне тән ерекшелігін табады. Әрбір рецепторлардың қызметін талдайды. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Негізгі түсініктерді талдау кезінде сыныптасының пікірімен санасу, әркімнің пікірін құрметтеу. Бірге жұмыс істеу мен жоспарлау кезінде өзара ынтымақтастықты қалыптастыру. Дені сау ұрпақ және Қазақстанның зияткерлік әлеуетін арттыру жолында оқушылардың ғылымға деген қызығушылығын арттыру |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Class tools» платформасында топқа бірігуге нұсқау береді. «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады |
«Class tools» платформасында оқушылар топтарға бірігеді. Оқушылар шеңберге тұрып «Менен бір мотивациялық сөз» тәсілі арқылы көңілді орта қалыптастырамыз |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
||||
|
4мин |
ІІ Үй тапсырмасы Оқушылардан «Соқыр теке» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша жауап алады «Кинометафора» әдісі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Соқыр теке» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Кинометафора» тәсілі арқылы қойылған сұрақтарға жауап береді, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. https://youtu.be/i35EfI4LRaA?si=ve1ZfUgKBg-ooacT
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
||||
|
5 мин |
ІІІ Оқулықпен жұмыс Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ Адам денесінің рецепторлары 2-топ Тері рецепторлары 3-топ Теріден тыс рецепторлар таныстырылым жасауды ұсынадына |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды. 1-топ Адам денесінің рецепторлары 2-топ Тері рецепторлары 3-топ Теріден тыс рецепторларына таныстырылым жасайды. Оқушылар жұмыс барысында оқулықпен қатар әлеуметтік желі ресурстарын қолдана алады. Суреттер мен кестелерді, пайдалана отырып тұжырымдамалық карта, тірек сызба түрінде қорғайды. |
Кері байланыс: « Ойды аяқта» әдісі арқылы беріледі
|
А4, А3 форматтар, компьютер, ғаламтор желісі, стикерлер, түрлі түсті қағаздармаркерлер |
||||
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары.
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтуға бағыт бағдар береді.
Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді WORTWALL плотформасында тапсырма орындауға нұсқау беріледі Жаңа сабақты қортындылау тапсырмасын орындау. «Банкомат» әдісі |
1-тапсырма Кубизм стратегиясы. Кубиктің алты жағына жазылған сөздер бойынша жұмыс жасайды. Қандай да бір затты жанжақты талдайды, талқылайды, сол арқылы білімдерін қайталайды, жаңа білім қосады. Сипатта (рецепторларды) Салыстыр (ұқсастығы, айырмашылығы) Ұсын (рецептордың жұмысын қалай білуге болады?) Дәлелде (қалай әсер етеді) Талда (ауру сезімі пайдалы ма?) Ойлап тап (сипап сезу рецепторы арқылы дүниені таныпбілеміз бе?) Кубикпен жұпта немесе топта жұмыс жасайды. 2-тапсырма. WORTWALL плотформасында тапсырма орындайды. 1 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/66097063 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/53597446 3 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/53597446 3-тапсырма Оқулықпен жұмыс «Борт күнделігі» әдісі арқылы адам денесінің рецепторлары туралы мәтінді толық оқиды. Дәптерін ашып сызба сызады.
4-тапсырма «Терінің сезімталдығын зерттеу» зертханалық жұмысын орындау. Жұмыс барысы: Жұмыс жұпта орындалады. 1.Алақанның сыртқы бетінен,білек буынынан басы доғал түйреуішпен тактильді нүктелерді тауып, оны қызыл түсті сиямен белгілейміз. 2.Осы жерлерден суытылған түйреуішпен суықты қабылдайтын нүктелерді тауып, көк түсті сиямен белгілейміз. 3.Терінің ауданындағы 1см2ауданындағы тактильді және суықты қабылдайтын нүктелерді санаңдар.Оқушылардың зерттеу нәтижелері салыстырылып, қорытынды жасалады. Саусақ ұштарында тері сезімталдығы жоғары себебі онда ең көп сезілулер байқалды. Қолдың білегіне қарағанда алақандағы сезімталдық төмен/жоғары деп қорытынды жасайды. Оқушылар«Банкомат» әдісі арқылы тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор: Тері анализаторының физиологиялық ерекшеліктерін талдай отырып анықтайды, баға береді. Рецепторларды салыстырады, ерекшеліктерін айқындайды. Жалпы балл-2 Дескриптор: WORTWALL плотформасында тапсырма орындайды, сұрақтарға жауап береді. Жалпыы балл-2 Дескриптор: Мәтінді толық меңгеріп, өздері білмейтін және білетін материалдарға сараптама жасайды. Білмейтін сұрақтарын талқылайды. Тері рецепторларының түрлерін біледі Жалпы балл -2 Дескриптор: Жұптың бірлігі. Жұптың ортақ шешімге келуі. Тың идеялардың айтылуы. Тері анализаторының физиологиялық ерекшелігін талдайды, қорытынды шығарады Жалпы балл-2
Дескриптор: Сұрақтаға жауап береді, тапсырманы орындайды. Жалпы балл -2 |
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар |
||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «Айфон» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды |
Оқушылар «Айфон» әдісі арқылы кері байланыс жасайды
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Бағалау «Асық» әдісі
|
Кесте |
||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 43 оку |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тері рецепторлары ашыұ сабақ
Тері рецепторлары ашыұ сабақ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
8.3D Координация және реттелу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Адам денесінде орналасқан тері рецепторлары (терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицепторлар) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.7.8 – терінің сезімталдығын зерттеу. |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Тері рецепторларын анықтайды, оларды жүйелейді. Барлық рецепторларды салыстырады, әр рецептордың өзіне тән ерекшелігін табады. Әрбір рецепторлардың қызметін талдайды. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Негізгі түсініктерді талдау кезінде сыныптасының пікірімен санасу, әркімнің пікірін құрметтеу. Бірге жұмыс істеу мен жоспарлау кезінде өзара ынтымақтастықты қалыптастыру. Дені сау ұрпақ және Қазақстанның зияткерлік әлеуетін арттыру жолында оқушылардың ғылымға деген қызығушылығын арттыру |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Class tools» платформасында топқа бірігуге нұсқау береді. «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады |
«Class tools» платформасында оқушылар топтарға бірігеді. Оқушылар шеңберге тұрып «Менен бір мотивациялық сөз» тәсілі арқылы көңілді орта қалыптастырамыз |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
||||
|
4мин |
ІІ Үй тапсырмасы Оқушылардан «Соқыр теке» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша жауап алады «Кинометафора» әдісі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Соқыр теке» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Кинометафора» тәсілі арқылы қойылған сұрақтарға жауап береді, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. https://youtu.be/i35EfI4LRaA?si=ve1ZfUgKBg-ooacT
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
||||
|
5 мин |
ІІІ Оқулықпен жұмыс Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ Адам денесінің рецепторлары 2-топ Тері рецепторлары 3-топ Теріден тыс рецепторлар таныстырылым жасауды ұсынадына |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды. 1-топ Адам денесінің рецепторлары 2-топ Тері рецепторлары 3-топ Теріден тыс рецепторларына таныстырылым жасайды. Оқушылар жұмыс барысында оқулықпен қатар әлеуметтік желі ресурстарын қолдана алады. Суреттер мен кестелерді, пайдалана отырып тұжырымдамалық карта, тірек сызба түрінде қорғайды. |
Кері байланыс: « Ойды аяқта» әдісі арқылы беріледі
|
А4, А3 форматтар, компьютер, ғаламтор желісі, стикерлер, түрлі түсті қағаздармаркерлер |
||||
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары.
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтуға бағыт бағдар береді.
Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді WORTWALL плотформасында тапсырма орындауға нұсқау беріледі Жаңа сабақты қортындылау тапсырмасын орындау. «Банкомат» әдісі |
1-тапсырма Кубизм стратегиясы. Кубиктің алты жағына жазылған сөздер бойынша жұмыс жасайды. Қандай да бір затты жанжақты талдайды, талқылайды, сол арқылы білімдерін қайталайды, жаңа білім қосады. Сипатта (рецепторларды) Салыстыр (ұқсастығы, айырмашылығы) Ұсын (рецептордың жұмысын қалай білуге болады?) Дәлелде (қалай әсер етеді) Талда (ауру сезімі пайдалы ма?) Ойлап тап (сипап сезу рецепторы арқылы дүниені таныпбілеміз бе?) Кубикпен жұпта немесе топта жұмыс жасайды. 2-тапсырма. WORTWALL плотформасында тапсырма орындайды. 1 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/66097063 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/53597446 3 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/53597446 3-тапсырма Оқулықпен жұмыс «Борт күнделігі» әдісі арқылы адам денесінің рецепторлары туралы мәтінді толық оқиды. Дәптерін ашып сызба сызады.
4-тапсырма «Терінің сезімталдығын зерттеу» зертханалық жұмысын орындау. Жұмыс барысы: Жұмыс жұпта орындалады. 1.Алақанның сыртқы бетінен,білек буынынан басы доғал түйреуішпен тактильді нүктелерді тауып, оны қызыл түсті сиямен белгілейміз. 2.Осы жерлерден суытылған түйреуішпен суықты қабылдайтын нүктелерді тауып, көк түсті сиямен белгілейміз. 3.Терінің ауданындағы 1см2ауданындағы тактильді және суықты қабылдайтын нүктелерді санаңдар.Оқушылардың зерттеу нәтижелері салыстырылып, қорытынды жасалады. Саусақ ұштарында тері сезімталдығы жоғары себебі онда ең көп сезілулер байқалды. Қолдың білегіне қарағанда алақандағы сезімталдық төмен/жоғары деп қорытынды жасайды. Оқушылар«Банкомат» әдісі арқылы тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор: Тері анализаторының физиологиялық ерекшеліктерін талдай отырып анықтайды, баға береді. Рецепторларды салыстырады, ерекшеліктерін айқындайды. Жалпы балл-2 Дескриптор: WORTWALL плотформасында тапсырма орындайды, сұрақтарға жауап береді. Жалпыы балл-2 Дескриптор: Мәтінді толық меңгеріп, өздері білмейтін және білетін материалдарға сараптама жасайды. Білмейтін сұрақтарын талқылайды. Тері рецепторларының түрлерін біледі Жалпы балл -2 Дескриптор: Жұптың бірлігі. Жұптың ортақ шешімге келуі. Тың идеялардың айтылуы. Тері анализаторының физиологиялық ерекшелігін талдайды, қорытынды шығарады Жалпы балл-2
Дескриптор: Сұрақтаға жауап береді, тапсырманы орындайды. Жалпы балл -2 |
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар |
||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «Айфон» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды |
Оқушылар «Айфон» әдісі арқылы кері байланыс жасайды
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Бағалау «Асық» әдісі
|
Кесте |
||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 43 оку |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


















