|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы |
Мектеп: №26 Жамбыл атындағы мектеп гимназиясы |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ыбанова Г. Е |
|
Сыныбы: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тік бұрышты параллелепипед (текше) және оның жазбасы. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.5.2.9 жазық фигуралардың және кеңістіктегі геометриялық фигуралардың жазбаларын салу (текше және тік бұрышты параллелепипед) |
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Тік бұрышты параллелепипедтің және текшенің анықтамасын біледі, қасиеттерін ажырата алады. ________________________________________________________________ Оқушылардың басым бөлігі: Тік бұрышты параллелепипед пен текшенің жазықтықтағы сызбасына есептер құрастыра алады. ________________________________________________________________ Кейбір оқушылар: Тік бұрышты параллелепипед пен текшенің жазбасын салып, өмірдегі қолданысына есептер шығара алады. |
|
Бағалау критерийлері |
1. Тік бұрышты параллелепипедті және текшенің анықтамасын біледі. 2. Жазбасы бойынша геометриялық денені анықтайды. 3. Геометриялық денелердің жазбасын салады (тік бұрышты параллелепипед , текше) |
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты терминология: Оқушылар тік бұрышты параллелепипед пен текшені айтады. Тең шамалас фигуралар, тең қабырғалы фигуралар. |
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбек пен шығармашылық , жауапкершілік пен өмір бойы білім алу құндылықтарына баулу топтық жұмыс, жеке жұмыс тапсырмалары арқылы іске асырылады. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Қоршаған ортаны тану арқылы жаратылыстану, технология пәндерімен байланыс. |
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар тік бұрышты параллелепипед және текше туралы түсінікті біледі. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. 2. Топқа бөлу: «Ине жіп» әдісі арқылы, түрлі түсті қағаздарға жазылған сөздерді пайдаланып топқа бөлу: (параллелепипед, текше, квадрат) I-топ Параллелепипед II-топ Текше III-топ Квадрат Геометриялық фигураларды қатыстырып топтар бір-біріне жақсы тілектер айтады. 3.Үй тапсырмасын тексеру (өзін - өзі тексереу). |
Үлестірмелі кестелер |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 28 мин |
Жаңа сабақты ашу. Миға шабуыл. Проблемалық сұрақ 1. Тік бұрышты параллелепипедтің неше қыры бар. 2. Тік бұрышты параллелепипедтің неше төбесі бар. 3. Тік бұрышты параллелепипедтің неше жағы бар. 4. Текше дегеніміз не? Топтық жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс» I топ. Сіріңке қорапшасы.
II топ. Кубик-рубик. III топ. Бор Берілген заттың өлшемдері бойынша сызбасын сызып, жазбасын салу. Дескриптор: - тік бұрышты параллелепипед, текшенің ұзындықтарын, енін, биіктігін таба біледі. - тік бұрышты параллелепипед, текшенің өлшемдерін анықтай алады. - фигуралардың өлшемдерін қолданып, сызбасын сыза біледі. Оқулықпен жұмыс. «Қалауыңды таңда» (№922) Ақ парақтың үстінде, тапсырмалар жазылған 3 түрлі пішінде фигуралар беріледі. Топбасшылар өздері таңдап алады.
Текшенің қырының ұзындығы 2см. Текшенің барлық жақтарының ауданын табыңдар
Текшенің бір
жағының ауданы 49
Текшенің
көлем і 27
2см
49 Дескриптор: -текшенің қырының ұзындықтарын және барлық жақтарының ауданын таба біледі. - текшенің бір жағының ауданын, көлемін таба біледі. - көлемі бойынша текшенің жағының ауданын таба біледі.
Сергіту сәті: Пішіндер әні. |
Оқулық (5 сынып) Сіріңке қорапшасы кубик-рубик бор Слайдтар Видеоролик |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Деңгейлік тапсырмалар. А – тапсырма.
А Д
N E M F
Дескриптор:
В – тапсырма. Суретте қырлары 3 см-ге тең текше берілген. Текшенің жазбасын салыңыз.
Дескриптор:
С – тапсырма. Тік бұрышты параллелепипедтің барлық қырларының қосындысы 112см. Оның ұзындығы мен биіктігінің қосындысы 19см, ал биіктігі мен енінің қосындысы 13см. Тік бұрышты параллелепипедтің көлемін табыңдар. Дескриптор:
Үйге тапсырма: Ақ парақтан тік бұрышты параллелепипед пен текше жасап, көлемдерін анықтап келіңдер. |
Слайдтар Үлестірме Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз ? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар сабақ бойы топпен және жеке жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар есептер жинағынан күрделілігі жоғары есептер шығарады. Дарынды оқушылар «С» деңгейлік тапсырманы орындайды. Бір-біріне қолдау көмек көрсетеді. |
|
Қарындаш ты, сызғышты қолдану кезінде сақ болыңдар;
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Екі тілек Бір жұлдыз |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1 ________________________________________________________________ 2 ________________________________________________________________ Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1 ________________________________________________________________ 2________________________________________________________________ Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері (қиыншылықтары ) туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тік бұрышты параллелепипед (текше) және оның жазбасы
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы |
Мектеп: №26 Жамбыл атындағы мектеп гимназиясы |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ыбанова Г. Е |
|
Сыныбы: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тік бұрышты параллелепипед (текше) және оның жазбасы. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.5.2.9 жазық фигуралардың және кеңістіктегі геометриялық фигуралардың жазбаларын салу (текше және тік бұрышты параллелепипед) |
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Тік бұрышты параллелепипедтің және текшенің анықтамасын біледі, қасиеттерін ажырата алады. ________________________________________________________________ Оқушылардың басым бөлігі: Тік бұрышты параллелепипед пен текшенің жазықтықтағы сызбасына есептер құрастыра алады. ________________________________________________________________ Кейбір оқушылар: Тік бұрышты параллелепипед пен текшенің жазбасын салып, өмірдегі қолданысына есептер шығара алады. |
|
Бағалау критерийлері |
1. Тік бұрышты параллелепипедті және текшенің анықтамасын біледі. 2. Жазбасы бойынша геометриялық денені анықтайды. 3. Геометриялық денелердің жазбасын салады (тік бұрышты параллелепипед , текше) |
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты терминология: Оқушылар тік бұрышты параллелепипед пен текшені айтады. Тең шамалас фигуралар, тең қабырғалы фигуралар. |
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбек пен шығармашылық , жауапкершілік пен өмір бойы білім алу құндылықтарына баулу топтық жұмыс, жеке жұмыс тапсырмалары арқылы іске асырылады. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Қоршаған ортаны тану арқылы жаратылыстану, технология пәндерімен байланыс. |
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар тік бұрышты параллелепипед және текше туралы түсінікті біледі. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. 2. Топқа бөлу: «Ине жіп» әдісі арқылы, түрлі түсті қағаздарға жазылған сөздерді пайдаланып топқа бөлу: (параллелепипед, текше, квадрат) I-топ Параллелепипед II-топ Текше III-топ Квадрат Геометриялық фигураларды қатыстырып топтар бір-біріне жақсы тілектер айтады. 3.Үй тапсырмасын тексеру (өзін - өзі тексереу). |
Үлестірмелі кестелер |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 28 мин |
Жаңа сабақты ашу. Миға шабуыл. Проблемалық сұрақ 1. Тік бұрышты параллелепипедтің неше қыры бар. 2. Тік бұрышты параллелепипедтің неше төбесі бар. 3. Тік бұрышты параллелепипедтің неше жағы бар. 4. Текше дегеніміз не? Топтық жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс» I топ. Сіріңке қорапшасы.
II топ. Кубик-рубик. III топ. Бор Берілген заттың өлшемдері бойынша сызбасын сызып, жазбасын салу. Дескриптор: - тік бұрышты параллелепипед, текшенің ұзындықтарын, енін, биіктігін таба біледі. - тік бұрышты параллелепипед, текшенің өлшемдерін анықтай алады. - фигуралардың өлшемдерін қолданып, сызбасын сыза біледі. Оқулықпен жұмыс. «Қалауыңды таңда» (№922) Ақ парақтың үстінде, тапсырмалар жазылған 3 түрлі пішінде фигуралар беріледі. Топбасшылар өздері таңдап алады.
Текшенің қырының ұзындығы 2см. Текшенің барлық жақтарының ауданын табыңдар
Текшенің бір
жағының ауданы 49
Текшенің
көлем і 27
2см
49 Дескриптор: -текшенің қырының ұзындықтарын және барлық жақтарының ауданын таба біледі. - текшенің бір жағының ауданын, көлемін таба біледі. - көлемі бойынша текшенің жағының ауданын таба біледі.
Сергіту сәті: Пішіндер әні. |
Оқулық (5 сынып) Сіріңке қорапшасы кубик-рубик бор Слайдтар Видеоролик |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Деңгейлік тапсырмалар. А – тапсырма.
А Д
N E M F
Дескриптор:
В – тапсырма. Суретте қырлары 3 см-ге тең текше берілген. Текшенің жазбасын салыңыз.
Дескриптор:
С – тапсырма. Тік бұрышты параллелепипедтің барлық қырларының қосындысы 112см. Оның ұзындығы мен биіктігінің қосындысы 19см, ал биіктігі мен енінің қосындысы 13см. Тік бұрышты параллелепипедтің көлемін табыңдар. Дескриптор:
Үйге тапсырма: Ақ парақтан тік бұрышты параллелепипед пен текше жасап, көлемдерін анықтап келіңдер. |
Слайдтар Үлестірме Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз ? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар сабақ бойы топпен және жеке жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар есептер жинағынан күрделілігі жоғары есептер шығарады. Дарынды оқушылар «С» деңгейлік тапсырманы орындайды. Бір-біріне қолдау көмек көрсетеді. |
|
Қарындаш ты, сызғышты қолдану кезінде сақ болыңдар;
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Екі тілек Бір жұлдыз |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1 ________________________________________________________________ 2 ________________________________________________________________ Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1 ________________________________________________________________ 2________________________________________________________________ Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері (қиыншылықтары ) туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

В
С



