Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3С Түзулердің өзара орналасуы |
Мектеп: Подхоз ЖББНМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 21.02.2019ж |
Мұғалім: Мухтарова А.Б |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тік бұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ түрі |
Өткен тақырыппен сабақтастыра отырып, жаңа материалды баяндау сабағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.25 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін дәлелдеу; 7.3.1.26 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығаруда қолдану; 7.3.1.27 тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Тік бұрышты үшбұрыштардың теңдік белгілерін дәлелдейді және теңдік белгілерін есептер шығаруға қолдана біледі. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін білу, бекіту және оларды пайдаланып есеп шығаруда жеке жұмыс жасай білу дағдыларын қалыптастыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
тік бұрышты үшбұрыш теңдігінің белгілерін біледі есепке байланысты қажетті белгіні таңдай алады тік бұрышты үшбұрыш теңдігінің 4 белгісінің кез келгенін қолдана отырып, есепті шығарады тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін қолданып, есеп шығарады; есеп шығаруда 300 бұрышқа қарсы жатқан катеттің қасиетін қолдана біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: ұқсастық пен теңдікті суреттеу және теңдікті анықтау үшін тілде салыстыру мен беттестіруді қолданады. Пәнге қатысты лексика мен терминология Үшбұрыш, тік бұрышты үшбұрыш. Қабырға, бұрыш, катет, тік бұрыш, гипотенуза. Ұзындықты/бұрышты өлшеу Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Мына үшбұрыштар тең. Барлық қабырғалар тең. Барлық бұрыштар тең. ырға/ бұрыш … өлшенеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Бізді қоршаған ортада кездесетін бұрыштар, түзулер, жазықтықтар мен фигуралар. Оларды дизайн мен технология және физика үшін қолдануға болатынын түсіну. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ арқылы сыни тұрғыдан ойлау мен зерттеу дағдыларының дамыту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Параллель түзулер, бұрыштар, үшбұрыштың түрлері, бұрыштар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды сабаққа бейімдеу үшін жақсы психологиялық орта қалыптастыру. Оқушыларды үшбұрыштардың түрлері бойынша жұпқа бөлу. |
Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 10 минут 2 минут 6 минут 4 минут 4 минут 3 минут |
І 1. Тік бұрышты үшбұрыш дегеніміз ... 2. Тікбұрышты үшбұрыш элементтерін атаңдар. 3. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының қосындысы неге тең болады? ІІ. Жаңа ұғымды ұғындыру: Алдымен үшбұрыштар теңдік белгілерін қайталайық.
№1. Екі тікбұрышты үшбұрыш берілген, олардың теңдігін дәлелдейік.
Есеп шартын жазып, сызбасын салайық. Берілгені: АС = А1С1, ВС = В1С1 Дәлелдеу
керек: Дәлелдеу: (екі қабырғасы және арасындағы бұрыш, яғни екі катеті бойынша үшбұрыштар тең) Екі катеті бойынша дәлелдеуді жазыңдар. Мұғалім: Енді осы белгінің тұжырымдамасын кім айта алады? №2. Екі тікбұрышты үшбұрыш берілген, олардың теңдігін дәлелдейік.
№3. Екі тікбұрышты үшбұрыш берілген, олардың теңдігін дәлелдейік(ауызша)
Сонымен, тікбұрышты үшбұрыштың теңдігін білу үшін оның қанша элементін білу керек? №4. Екі тікбұрышты үшбұрыш берілген, олардың теңдігін дәлелдейік(ауызша)
ІІІ. «Мағынаны тану»
№1
есеп. Дәлелдеу
керек:
№2
есеп. АВС үшбұрышының А және С
төбелерінен жүргізілген биіктіктер М нүктесінде қиылысады.
Егер
Жұптық жұмысты бағалау: Оқушылар бірінің жұмысын бірі тексереді. Тексеру жолын мұғалім айтып тұрады. Бұл мұғалімнің айтуымен тексеру, яғни оқушының математикалық терминдерді түсінуі мен жаза білуі өте маңызды. Жеке тапсырма: Тік бұрышты үшбұрыштың тік бұрышынан жүргізілген биссектриса гипотенузамен жасайтын бір бұрышы 700. Осы үшбұрыштың сүйір бұрышын табыңыздар. ( Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасына жүргізілген биіктігі катеттерінің біреуімен 550 бүрыш жасайды. Осы үшбұрыштың сүйір бұрышын табыңыздар.) Жеке жұмысты дескриптор бойынша мұғалім бағалайды. Тік бұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін қайталау. Енді тік бұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қарастырамыз, ол қандай қасиет, оны практикалық жұмыс арқылы өздеріңіз анықтайсыздар. І. Практикалық тапсырма: Зерттеуге арналған тапсырма. 300 -қа қарсы жатқан катеті мен гипотенузасын өлшеңдер және кестені толтырыңыздар;
Қорытынды жасаңыздар: тікбұрышты үшбұрыштың бір бұрышы 300 -қа тең болса олардың қабырғаларының арасында қандай байланыс бар? Тікбұрышты үшбұрышта 300-қа қарсы ________________________________________________ ________________________________________________ II. Жаңа тақырыпты бекіту үшін сыныппен бір есеп шығарылады
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Мухтарова Айтканым Булатовна Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Тік бұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттеріМатериал туралы қысқаша түсінік
Геометрия пәнінен өткізген сабағымның жоспарын жариялап отырмын бір көмегі болар деп
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
.









& 

