Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: «Тұрмыс-1» ЖОМ |
Күні: 15.11.2018ж | Мұғалімнің аты-жөні: Болтай Нұрдаулет |
Сынып:8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Тікбұрышты үшбұрыштың биіктігі |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.3.4 тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін дәлелдейді және қолданады; |
Сабақ мақсаттары | Пифагор теоремасын және оған кері теореманы дәлелдеу, бұл теоремаларды есеп шығару барысында қолдану |
Бағалау критерийлері | Егертөмендегіба5алау критерийлерінорындаса, оқушыоқумақсатынажетедітікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін қолданады; |
Тілдік мақсаттар
| Бөлім бойынша лексика және терминология:- тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі;- бұрышқа іргелес жатқан катет;- бұрышқа қарсы жатқан катет; -катеттердің квадраттарының қосындысы;- Египет үшбұрышы;- негізгі тригонометриялық тепе-теңдік;- перпендикуляр, проекция және көлбеу;- катеттердің гипотенузаға проекциялары;- геометриялық орта. |
Құндылықтардыдарыту | Топпен, жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке, академиялық шынайлықа тәрбиелеу |
Пәнаралықбайланыстар | Қазақ тілі, ағылшін тілі |
АКТ қолданудағдылары | Интерактивтік құралдарды пайдалану;Интернет ресурстарын пайдалану. |
Бастапқы білім | Өтілген тақырыпты меңгеру |
Сабақбарысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин | Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау.Бағалау критерийлерін талдау |
|
Сабақтыңортасы2 мин
5 мин
5 мин
8 мин
15 мин
| Білімді жаңартуФормуланы қайталайық, ,
Мұғалім келесі дескрипторлар бойынша бағалайды:
Іскерлік кездесулерСынып 12:00, 3:00, 6:00 және 9:00 кездесу уақыттарын таңдай отырып жұптарға бөлінеді. Әр іскерлік кездесуде оқушылар тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін қолданып есептер шығару дағдыларын қалыптастырып, дамытады .Дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайды (12:00 және 3:00) және мұғалім бағалайды :
12:00Берілген мәндер бойынша үшбұрыштың белгісіз элементтерін табу:h-?, егер-?, егерh
Шешуі:
3.00Берілген мәндер бойынша үшбұрыштың белгісіз элементтерін табу:а-?, егер-?, егерШешуі:
6.00Үшбұрыштың белгісіз элементтерін табу:
9.00
|
|
Сабақтыңсоңы3 мин | Сабақты қорытындылау(дескрипторлармен жұмыс)Рефлексия Екі жұлдыз бір тілек
Біз жаңадан нені білдік, не үйрендік?Не қызықболды, оңайорындалды?Неніқайталаукерек, әлі де неніоқукеректігінойланыңыз?
8. Үй тапсырмасы1. АВС тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы ВС= 20 см. AН биіктігінің ұзындығын табыңыз, егер HC=15 тең болса.2.Тікбұрышты үшбұрышта тік бұрыштан жүргізілген биіктік гипотенузаны 36 см және 64 см кесінділерге бөледі. Үшбұрыштың қабырғаларын табыңыз |
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Оқушылар сабақ бойы топпен және жеке жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі.
| Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды. | Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
|