|
Білім беру ұйымының атауы: |
Талдықорған қаласы, № 16 ОМГ |
|||||
|
Пәні: |
Геометрия |
|||||
|
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Толымбекбаева М.Т. |
|||||
|
Күні: |
09.11.2021ж. |
|||||
|
Сынып: 8 «ә» |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. Пифагор теоремасы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
8.1.3.2 бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы сүйір бұрышының синусын, косинусын, тангенсін және котангенсінің анықтамаларын біледі, жаза алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру |
-сынып оқушыларымен амандасу; -сынып оқушыларын түгендеу; -сабаққа назар аударту; |
Амандасу |
|
|
||
|
Өткен білімді еске түсіру |
|
Оқушылар сөзжұмбақ шешу арқылы өткен тақырыптарды еске түсіреді. |
|
слайд |
||
|
Жаңа білім |
Жаңа материалды меңгеру Саралау тәсілі "Жіктеу" әдіс арқылы 4 топқа бөлу (аралас гендерлік топ) Стикерлерлерде синус, косинус, тангенс, котангенс сөздері жазылған. Оқушылар стикерлер таңдау арқылы топтарға бөлінеді. Белсенді оқу әдісі «Бэкроним» (оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, сөз қорын дамыту) Әр топқа тақырып бойынша анықтамалар таратылады. Тақырыпты оқушылар өз бетімен оқып, топта талдайды. Тақтаға шығып, көрсетілген формаға жазып, қалған топтар үшін жариялап көрсетеді.
Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы сол бұрыштың синусы деп аталады. ІІ топ-Косинус
Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштыңсүйір бұрышына іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы сол бұрыштың косинусы деп аталады. ІІІ топ-Тангенс
Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштыңсүйір бұрышына қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке қатынасы сол бұрыштың тангенсі аталады. ІҮ топ-Котангенс
Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына іргелес жатқан катеттің қарсы жатқан катетке қатынасы сол бұрыштың котангенсі деп аталады. Жұптық жұмыс, оқулықпен жұмыс Деңгейлік тапсырмалар А деңгейі Тапсырма. Екі сурет бойынша бұрыштардың тангенсін және котангенсін табу.
В деңгейі Тапсырма: АВС тең бүйірлі үшбұрышының АС=ВС табаны 10-ға тең, табанына түсірілген биіктігі 8-ге тең. А бұрышының тангенсін табыңдар.
С деңгейі Тапсырма:
А
|
Оқушылар топқа бөлінеді
Дескриптор - Тақырыппен танысады. - Бұрыштың синусы мен косинусы тік бұрышты үшбұрыштың қабырғаларының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын біледі, қатынастарды жаза алады. - Бұрыштың тангенсі және котангенсінің тік бұрышты үшбұрыштың қабырғаларының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын біледі, қатынастарды жаза алады.
Дескриптор: Білім алушы 1. А және В бұрышының тангенсін табады; 2. А және В бұрышының котангенсін табады.
Дескриптор: Білім алушы 1. Тең бүйірлі үшбұрыш салады; 2. Тең бүйірлі үшбұрыш биіктігін жүргізеді; 3. А бұрышының тангенсін табады. Дескриптор: білім алушы 1.Суреттен тік бұрышты үшбұрыштың элементтерін ажыратады, қатынасын жазады; 2.Сүйір бұрышының тангенсінің (котангенсінің) анықтамасын қолданады; 3.Ағаштың биіктігін анықтауға болатынын біледі. |
|
стикерлер
Үлестірмелі парақтар
«Геометрия» 8 класс, В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов «Мектеп» Атамұра,2018 ж
|
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
Үйге тапсырма: |
Дескриптор: Білім алушы 1.Сүйір бұрышының синусын табады; 2.Сүйір бұрышының косинусын табады; 3. Сүйір бұрышының тангенсін табады; 4. Сүйір бұрышының котангенсін табады. |
|
|
||
|
Кері байланыс |
|
«Алма ағашы» Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
«Алма ағашы» |
Кері байланыс |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. Пифагор теоремасы
|
Білім беру ұйымының атауы: |
Талдықорған қаласы, № 16 ОМГ |
|||||
|
Пәні: |
Геометрия |
|||||
|
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Толымбекбаева М.Т. |
|||||
|
Күні: |
09.11.2021ж. |
|||||
|
Сынып: 8 «ә» |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. Пифагор теоремасы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
8.1.3.2 бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы сүйір бұрышының синусын, косинусын, тангенсін және котангенсінің анықтамаларын біледі, жаза алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру |
-сынып оқушыларымен амандасу; -сынып оқушыларын түгендеу; -сабаққа назар аударту; |
Амандасу |
|
|
||
|
Өткен білімді еске түсіру |
|
Оқушылар сөзжұмбақ шешу арқылы өткен тақырыптарды еске түсіреді. |
|
слайд |
||
|
Жаңа білім |
Жаңа материалды меңгеру Саралау тәсілі "Жіктеу" әдіс арқылы 4 топқа бөлу (аралас гендерлік топ) Стикерлерлерде синус, косинус, тангенс, котангенс сөздері жазылған. Оқушылар стикерлер таңдау арқылы топтарға бөлінеді. Белсенді оқу әдісі «Бэкроним» (оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, сөз қорын дамыту) Әр топқа тақырып бойынша анықтамалар таратылады. Тақырыпты оқушылар өз бетімен оқып, топта талдайды. Тақтаға шығып, көрсетілген формаға жазып, қалған топтар үшін жариялап көрсетеді.
Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы сол бұрыштың синусы деп аталады. ІІ топ-Косинус
Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштыңсүйір бұрышына іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы сол бұрыштың косинусы деп аталады. ІІІ топ-Тангенс
Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштыңсүйір бұрышына қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке қатынасы сол бұрыштың тангенсі аталады. ІҮ топ-Котангенс
Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына іргелес жатқан катеттің қарсы жатқан катетке қатынасы сол бұрыштың котангенсі деп аталады. Жұптық жұмыс, оқулықпен жұмыс Деңгейлік тапсырмалар А деңгейі Тапсырма. Екі сурет бойынша бұрыштардың тангенсін және котангенсін табу.
В деңгейі Тапсырма: АВС тең бүйірлі үшбұрышының АС=ВС табаны 10-ға тең, табанына түсірілген биіктігі 8-ге тең. А бұрышының тангенсін табыңдар.
С деңгейі Тапсырма:
А
|
Оқушылар топқа бөлінеді
Дескриптор - Тақырыппен танысады. - Бұрыштың синусы мен косинусы тік бұрышты үшбұрыштың қабырғаларының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын біледі, қатынастарды жаза алады. - Бұрыштың тангенсі және котангенсінің тік бұрышты үшбұрыштың қабырғаларының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын біледі, қатынастарды жаза алады.
Дескриптор: Білім алушы 1. А және В бұрышының тангенсін табады; 2. А және В бұрышының котангенсін табады.
Дескриптор: Білім алушы 1. Тең бүйірлі үшбұрыш салады; 2. Тең бүйірлі үшбұрыш биіктігін жүргізеді; 3. А бұрышының тангенсін табады. Дескриптор: білім алушы 1.Суреттен тік бұрышты үшбұрыштың элементтерін ажыратады, қатынасын жазады; 2.Сүйір бұрышының тангенсінің (котангенсінің) анықтамасын қолданады; 3.Ағаштың биіктігін анықтауға болатынын біледі. |
|
стикерлер
Үлестірмелі парақтар
«Геометрия» 8 класс, В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов «Мектеп» Атамұра,2018 ж
|
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
Үйге тапсырма: |
Дескриптор: Білім алушы 1.Сүйір бұрышының синусын табады; 2.Сүйір бұрышының косинусын табады; 3. Сүйір бұрышының тангенсін табады; 4. Сүйір бұрышының котангенсін табады. |
|
|
||
|
Кері байланыс |
|
«Алма ағашы» Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
«Алма ағашы» |
Кері байланыс |
||
шағым қалдыра аласыз







ғаштан қандай да қашықтықта тұрған адам оның жоғарғы
ұшын α бұрышымен көреді. Ағаштың биіктігін қалай анықтауға болады
?
















