Тіл алфавиті.Синтаксисі

Тақырып бойынша 23 материал табылды

Тіл алфавиті.Синтаксисі

Материал туралы қысқаша түсінік
накты жазылған
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Б.Соқпақбаев атындағы орта мектеп-гимназиясы»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі







Shape1


Ашық сабақ










Тақырыбы: Тіл алфавиті. Синтаксисі.

Сынып: 6 «Ә»

Пән мұғалімі: А.А.Нусипалиева

























2023-2024 оқу жылы

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: 3.2. Тіл алфавиті  Синтаксис

2-сабақ.

Бөлім: 

3-бөлім.  «рython тілінде программалау» 

Педагогтің аты-жөні:

А.А.Нусипалиева

Күні:

19.01.2024ж

Сыныбы:

Қатысушылар саны:                   Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

3.2. Тіл алфавиті  Синтаксис

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.3.2.1. Рython тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу.

Сабақтың мақсаты:

Pуthon программалау тілінде амалдарды жазу ережелерін беледі.

Pуthon программалау тілінде программа жазуды үйренеді.

Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке  деген дағдысы қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

7 мин.

І.Ұйымдастыру кезеңі:

  • Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

  • https://qazmath.net/ арқылы 1,2,3 топқа бөлінеді.

  • Өткен тақырыпты WordWall-да тапсырма орындау арқылы еске түсіреді.








Жаңа сабаққа кіріспе


Ойтүрткі:

  1. Айнымалы дегеніміз не?

  2. Сызықтық алгоритм дегеніміз не?

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.










Ребус шеші у арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

3.Тілдің әліппесі құрылымы түсіндіру. 

4.Идентификатордың мағынасын айту.

5.Айнымалы мағынасын, айырмашылығын айту.

6.Python тілінің синтаксисі.

8.Сызықтық алгоритмнің анықтамасын айту.

9. Python программалау тіліндегі амалдар мен өрнектерді түсіндіру.

10.Бөлудің  бүтін бөлігі (//) мен бөлудің қалдығының  мәні

11.(%)  есептеу амалдарының әрбіріне 3 мысалдан келтір.

12.Меншіктеу ұғымын түсіндіру. Мысал келтіру.

13.input () функциясын түсіндіру.

14.int(input()) функциясын түсіндіру.

1.Айнымалы дегеніміз – мәні өзгеріп отыратын шама.

2.Сызықтық алгоритм дегеніміз іс-әрекеттің рет-ретімен орындалуы. 

1-суретте берілген іс-әрекет алгоритм және сызықты алгоритм ұғымдарымен қандай байланысы бар?

1-суретте  берілген  іс-әрекеттің орындалуы дұрыс берілген бе? Дұрыс  алгоритмі қандай болу керек? 





























Үлестірмелі материалдан есеп шығарады.




Үлестірмелі материалдан есеп шығарады.









ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен  ынталандыру






Өзін-өзі бағалау







Өзін-өзі бағалау






























Өзін-өзі бағалау






Өзін-өзі бағалау


.  



Презентация







Презентация





















Презентация









Интерактивті панель







ҮМ



ҮМ




Интерактиквті панель

Оқулық


Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

31 мин.

Оқулықпен жұмыс.

(Т) Постер қорғау. Оқулықтағы жаңа тақырып бойынша үш топқа 81 беттегі 1,2,3-тапсырма бөлініп беріледі. Әр топ өз есебінің дұрыс жауабын топ ішінде ақылдасып, постерге өз ойларын, нақты ақпаратты плакатқа түсіреді. Топтар арасында бір-біріне түсіндіру жұмыстары жүреді.

1 -топ:

2- топ: 

3- топ: 









ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен  ынталандыру









Интерактиквті панель

Оқулық


«Түртіп алу» әдісі.


(Д) №1тапсырма: Төменде берілген программа кодтарын жазудағы қателерді тап.



1-код

2-код

3-код

a =  int input()

b =  int intut()

t = А + B

print(c)

a = 8: b =118 

с := а + b

  print(c)

a = int(input())

k=3*(a+b)-4ab

     t=a*b

print(k); print(t)



Дескриптор:       Жалпы - 3 балл.

  • 1-кодтың қатесін табады.

  • 2-кодтың қатесін табады.

  • 3-кодтың қатесін табады 

Оқулық



2 тапсырма

a , b, с бүтін  сандары берілген. Осы сандардың қосындысы мен көбейтіндісінің соңғы цифрларының қосындысын экранға шығар .


Мысалы

Нәтиже

Түсініктеме

9

4

2

7


9*4*2=72

9+4+2=15

2+5= 7


Дескриптор:              Жалпы - 2 балл.

  • А, b, c бүтін сандарының қосындысын шығарады.

  • A, b, c бүтін сандарының көбейтіндісін шығарады.

  • A, b, c бүтін сандарының қосындысы мен көбейтіндісінің соңғы цифрларының қосындысын экранға шығарады.

5-сынып оқулығы, жұмыс дәптері



















Жаңа тақырыпты бекіту


(Ж) № 3 -тапсырма: Айдын, Санжар, Асқар үш дос балық аулауға барып, сәйкесінше k, l және  m сандағы балықтарды аулады. Достар барлығы әділ болу үшін аулаған балықтарын теңдей  бөліп алса, онда оларға қанша балықтан тиеді, қанша балық қалады.  




Мысалы

Нәтиже

Түсініктеме

8

7

11

8

2


Барлық аулаған балық саны 8+7+11=26

26- ны 8- ден тең бөліп алады. 

2 балық қалады.

Дескриптор: Жалпы-2 балл.

  • Балық санының қосындысын шығарады.

  • Соңғы шыққан қосындының  санын теңдей үшке  бөледі.

  • Үшке бөлінген саннан қалған қалдығын шығарады.


Оқулық, жұмыс дәптерлері

(Ж) №4-тапсырма.

Cанның қалдығын анықтау.

Әр оқушы компьютерге отырып, есепті Python программасында теріп, нәтижесін шығарады.


Өзін-өзі бағалайды.

«Қошеметтеу»

әдісі арқылы

бағалайды.


WordWall платформасында ойын ойнау

Жеке жұмыс:

Оқушы панельден тапсырманы орындайды.

«Қошеметтеу»

әдісі арқылы

бағалайды.


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.



«Табыс сатысы» әдісі. 

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Жеке жұмыс:

Оқушы сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.




Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқаныны «өзін-өзі бағалау кестесі» бойынша бағалайды және сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін  

«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.



Үй тапсырмасы

81-бет 3-тапсырма



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.02.2025
153
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі