Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
_ЖББ М.Өтемісов орта
мектебі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Тіл
әліппесі. Синтаксис
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
PYTHON тілінде программалау |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау критерийлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
1. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут) |
- Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. - Сабақтың мақсатын түсіндіру. |
- Оқушылардың сабаққа дайындық деңгейін бағалау. |
Сабаққа қатысу деңгейі, ұйымшылдық. |
Дидактикалық материалдар. |
||||||||||||||||||||||||
|
2. Жаңа тақырыпты түсіндіру (10 минут) |
- Python тіліндегі сызықтық алгоритмдердің негізгі құрылымдарын түсіндіру. - Сызықтық алгоритмдердің мысалдарын көрсету. |
- Оқушылар жаңа тақырыпты тыңдап, сұрақтар қояды. |
Python тіліндегі синтаксис және алгоритмдер туралы түсінік. |
Слайдтар, тақта, интерактивті құралдар. |
||||||||||||||||||||||||
|
3. Python тілінде сызықтық алгоритмдер жазу (15 минут) |
- Оқушыларға Python тілінде қарапайым сызықтық алгоритмдерді жазуды көрсету. |
- Оқушылар берілген тапсырма бойынша сызықтық алгоритмдер жазады. |
Тапсырманы дұрыс орындау, Python синтаксисін қолдану. |
Компьютер, Python IDE (немесе басқа орта). |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Тақырыпқа сай практикалық тапсырмалар береді. 1-тапсырма. Жеке жұмыс.* 2-тапсырма.Цифрларды қосу. Дескриптор: -Python программаны іске қосады; - Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады; -цифрларды қосады. Стикер /3 балл/ Жұптық жұмыс 2-тапсырма** 1.3-тапсырма. ***81-бет а,b,c бүтін сандары берілген. Осы сандардың қосындысы мен көбейтіндісінің соңғы цифрларының қосындысын экранға шығар. Дескриптор: -Python программаны іске қосады; - Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады; -цифрлардың қосындысын экранға шығарады. ҚБ: стикер /3 балл/ 3-тапсырма*Топтық жұмыс Шығармашылық тапсырма * Программа пайдаланушының атын сұрау қажет пайдаланушының жасын сұрау қажет кім болып жұмыс істейтінін Мысалы: (Бағдарламада) Сіздің атыңыз кім:Әділет Cіздің жасыңыз нешеде:12 Шығару жауабында Аты:Әділет Жасы:12 Дискрипторы Енгізу командасын қолданады-1б Шығару командасын қолданады-1 б Деректерді экранға енгізеді, нәтижені шығарады-1 б 4-тапсырманы береді. ** A+B (Уақыты: 1 сек. Жад: 16 МБ Күрделілігі: 2%) А және В екі бүтін сандарды қосу керек. Деректерді енгізу INPUT.TXT кіріс файлының жалғыз жолында бос орынмен бөлінген екі натурал сан бар. Сан мәндері 10 9 аспайды . Шығару OUTPUT.TXT шығыс файлының бір жолында бір бүтін санды – А және В сандарының қосындысын басып шығару керек. Мысал
a,b =map(int,input().split()) print(a+b) Дискрипторы Айнымалыны пайдаланады.1б Сандарды қосу программасын жазады.1б
5-тапсырма**
Келесі және алдыңғы (Уақыты: 1 сек. Жад: 16 МБ Күрделілігі: 4%) Бүтін санды оқитын және оның келесі және алдыңғы сандарын көрсететін мәтінді көрсететін бағдарламаны жазыңыз. Деректерді енгізу INPUT.TXT кіріс файлында абсолютті мәнде 1000-нан аспайтын бүтін сан бар. Шығару OUTPUT.TXT шығыс файлында мысалда көрсетілгенге ұқсас мәтінді шығарыңыз. Шығару кезінде барлық бос орындар мен тыныс белгілерін ескеріңіз. Мысал
Шешімді жіберу a = int(input()) print("The next number for the number",a,"is",str(a+1)+".") print("The previous number for the number",a,"is",str(a-1)+".")
Дискрипторы:
6-тапсырма Жеке жұмыс* Д Программаны тереді.-1 б Нәтижені анықтайды.-1 б |
Тапсырмага сай программа кодтарын мұғалім көмегімен жазады. Тапсырмаларды компьютерде орындайды.
2-тапсырм** кодын жазады. 81-бет a=int(input()) b=int(input()) c=int(input()) s=a*b*c p=a+b+c x=s%10+p%10 print(x)
F5 9 4 2 7
3-тапсырма кодын жазады 81-бет
k=int(input()) l=int(input()) m=int(input()) s=k+l+m x=s//3 y=s%3 print(x) print(y)
F5 8 7 11 8 2
Шығармашылық тапсырмаларды орындайды.* Программа кодын жазады name = input("Сіздің атыңызды енгізіңіз: ") print("Сіздің атыңыз: ", name) name = input("Сіздің жасыңыз нешеде? ") print("Сіздің жасыңыз: ", name )
F5 Сіздің атыңызды енгізіңіз: Айгуль Сіздің атыңыз: Айгуль Сіздің жасыңыз нешеде? 14 Сіздің жасыңыз: 14
4-тапсырма программа кодын жазады.**
a,b =map(int,input().split()) print(a+b)
F5 2 3 5
5-тапсырманы орындайды**
Программа кодын жазады a = int(input()) print("Санның келесі саны",a,"is",str(a+1)+".") print("Санның алдыңғы саны",a,"is",str(a-1)+".")
F5 13 Санның келесі саны 13 is 14. Санның алдыңғы саны 13 is 12. 6-тапсырманы орындайды*
Программаны компьютерде жазады Н |
5-10 баллмен бағаланады. Орындаған тапсырмалар баллдары жинақталып бағаланады. Өзін-өзі бағалау
Стикер 3 б
Стикер 3 б
Стикер 3 балл
Стикер 3 балл
Стикер 3 балл
Стикер 2 б |
Алматы күтіп оқулығы 81-бет
АСПМ сайты Едукон сайты
bilim.kz/lesson/197 |
|
|
||||||||||||||||||||||
|
4. Топтық жұмыс (10 минут) |
- Оқушыларды топтарға бөлу және әр топқа алгоритм жазу тапсырмасын беру. |
- Топта жұмыс жасап, Python тілінде сызықтық алгоритмдерді жазады. |
Топтық жұмыс нәтижесі, топ мүшелерінің қатысуы. |
Интерактивті тақта, слайдтар. |
|
|||||||||||||||||||||||
|
5. Сабақтың қорытынды кезеңі (5 минут) |
- Сабақты қорытындылау, оқушылардың пікірлерін тыңдау. - Кері байланыс:
|
- Оқушылар сабақты қорытындылап, өз пікірлерін білдіреді. |
Сабақтың мақсатын жүзеге асыру, қорытынды ойлар. |
Қорытынды сұрақтар. |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы: |
Екі санның қосындысын есептейтін алгоритм. Адамның жасын сұрап, оның жасын шығаратын бағдарлама. Алдымен пайдаланушыдан екі санды енгізу және олардың көбейтіндісін есептеу. Өмірмен байланысты тапсырма: Оқушылар өмірде Python тілінде қолданылатын нақты алгоритмдер мысалдарын зерттеп, оларды жазып келуі керек. Мысалы: Онлайн дүкенде сатып алушылардың тапсырысын өңдеу алгоритмі. Интернет банкинг жүйесінде ақша аудару алгоритмі. |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіл әліппесі. Синтаксис 6-сынып
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
_ЖББ М.Өтемісов орта
мектебі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Тіл
әліппесі. Синтаксис
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
PYTHON тілінде программалау |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау критерийлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
1. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут) |
- Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. - Сабақтың мақсатын түсіндіру. |
- Оқушылардың сабаққа дайындық деңгейін бағалау. |
Сабаққа қатысу деңгейі, ұйымшылдық. |
Дидактикалық материалдар. |
||||||||||||||||||||||||
|
2. Жаңа тақырыпты түсіндіру (10 минут) |
- Python тіліндегі сызықтық алгоритмдердің негізгі құрылымдарын түсіндіру. - Сызықтық алгоритмдердің мысалдарын көрсету. |
- Оқушылар жаңа тақырыпты тыңдап, сұрақтар қояды. |
Python тіліндегі синтаксис және алгоритмдер туралы түсінік. |
Слайдтар, тақта, интерактивті құралдар. |
||||||||||||||||||||||||
|
3. Python тілінде сызықтық алгоритмдер жазу (15 минут) |
- Оқушыларға Python тілінде қарапайым сызықтық алгоритмдерді жазуды көрсету. |
- Оқушылар берілген тапсырма бойынша сызықтық алгоритмдер жазады. |
Тапсырманы дұрыс орындау, Python синтаксисін қолдану. |
Компьютер, Python IDE (немесе басқа орта). |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Тақырыпқа сай практикалық тапсырмалар береді. 1-тапсырма. Жеке жұмыс.* 2-тапсырма.Цифрларды қосу. Дескриптор: -Python программаны іске қосады; - Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады; -цифрларды қосады. Стикер /3 балл/ Жұптық жұмыс 2-тапсырма** 1.3-тапсырма. ***81-бет а,b,c бүтін сандары берілген. Осы сандардың қосындысы мен көбейтіндісінің соңғы цифрларының қосындысын экранға шығар. Дескриптор: -Python программаны іске қосады; - Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады; -цифрлардың қосындысын экранға шығарады. ҚБ: стикер /3 балл/ 3-тапсырма*Топтық жұмыс Шығармашылық тапсырма * Программа пайдаланушының атын сұрау қажет пайдаланушының жасын сұрау қажет кім болып жұмыс істейтінін Мысалы: (Бағдарламада) Сіздің атыңыз кім:Әділет Cіздің жасыңыз нешеде:12 Шығару жауабында Аты:Әділет Жасы:12 Дискрипторы Енгізу командасын қолданады-1б Шығару командасын қолданады-1 б Деректерді экранға енгізеді, нәтижені шығарады-1 б 4-тапсырманы береді. ** A+B (Уақыты: 1 сек. Жад: 16 МБ Күрделілігі: 2%) А және В екі бүтін сандарды қосу керек. Деректерді енгізу INPUT.TXT кіріс файлының жалғыз жолында бос орынмен бөлінген екі натурал сан бар. Сан мәндері 10 9 аспайды . Шығару OUTPUT.TXT шығыс файлының бір жолында бір бүтін санды – А және В сандарының қосындысын басып шығару керек. Мысал
a,b =map(int,input().split()) print(a+b) Дискрипторы Айнымалыны пайдаланады.1б Сандарды қосу программасын жазады.1б
5-тапсырма**
Келесі және алдыңғы (Уақыты: 1 сек. Жад: 16 МБ Күрделілігі: 4%) Бүтін санды оқитын және оның келесі және алдыңғы сандарын көрсететін мәтінді көрсететін бағдарламаны жазыңыз. Деректерді енгізу INPUT.TXT кіріс файлында абсолютті мәнде 1000-нан аспайтын бүтін сан бар. Шығару OUTPUT.TXT шығыс файлында мысалда көрсетілгенге ұқсас мәтінді шығарыңыз. Шығару кезінде барлық бос орындар мен тыныс белгілерін ескеріңіз. Мысал
Шешімді жіберу a = int(input()) print("The next number for the number",a,"is",str(a+1)+".") print("The previous number for the number",a,"is",str(a-1)+".")
Дискрипторы:
6-тапсырма Жеке жұмыс* Д Программаны тереді.-1 б Нәтижені анықтайды.-1 б |
Тапсырмага сай программа кодтарын мұғалім көмегімен жазады. Тапсырмаларды компьютерде орындайды.
2-тапсырм** кодын жазады. 81-бет a=int(input()) b=int(input()) c=int(input()) s=a*b*c p=a+b+c x=s%10+p%10 print(x)
F5 9 4 2 7
3-тапсырма кодын жазады 81-бет
k=int(input()) l=int(input()) m=int(input()) s=k+l+m x=s//3 y=s%3 print(x) print(y)
F5 8 7 11 8 2
Шығармашылық тапсырмаларды орындайды.* Программа кодын жазады name = input("Сіздің атыңызды енгізіңіз: ") print("Сіздің атыңыз: ", name) name = input("Сіздің жасыңыз нешеде? ") print("Сіздің жасыңыз: ", name )
F5 Сіздің атыңызды енгізіңіз: Айгуль Сіздің атыңыз: Айгуль Сіздің жасыңыз нешеде? 14 Сіздің жасыңыз: 14
4-тапсырма программа кодын жазады.**
a,b =map(int,input().split()) print(a+b)
F5 2 3 5
5-тапсырманы орындайды**
Программа кодын жазады a = int(input()) print("Санның келесі саны",a,"is",str(a+1)+".") print("Санның алдыңғы саны",a,"is",str(a-1)+".")
F5 13 Санның келесі саны 13 is 14. Санның алдыңғы саны 13 is 12. 6-тапсырманы орындайды*
Программаны компьютерде жазады Н |
5-10 баллмен бағаланады. Орындаған тапсырмалар баллдары жинақталып бағаланады. Өзін-өзі бағалау
Стикер 3 б
Стикер 3 б
Стикер 3 балл
Стикер 3 балл
Стикер 3 балл
Стикер 2 б |
Алматы күтіп оқулығы 81-бет
АСПМ сайты Едукон сайты
bilim.kz/lesson/197 |
|
|
||||||||||||||||||||||
|
4. Топтық жұмыс (10 минут) |
- Оқушыларды топтарға бөлу және әр топқа алгоритм жазу тапсырмасын беру. |
- Топта жұмыс жасап, Python тілінде сызықтық алгоритмдерді жазады. |
Топтық жұмыс нәтижесі, топ мүшелерінің қатысуы. |
Интерактивті тақта, слайдтар. |
|
|||||||||||||||||||||||
|
5. Сабақтың қорытынды кезеңі (5 минут) |
- Сабақты қорытындылау, оқушылардың пікірлерін тыңдау. - Кері байланыс:
|
- Оқушылар сабақты қорытындылап, өз пікірлерін білдіреді. |
Сабақтың мақсатын жүзеге асыру, қорытынды ойлар. |
Қорытынды сұрақтар. |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы: |
Екі санның қосындысын есептейтін алгоритм. Адамның жасын сұрап, оның жасын шығаратын бағдарлама. Алдымен пайдаланушыдан екі санды енгізу және олардың көбейтіндісін есептеу. Өмірмен байланысты тапсырма: Оқушылар өмірде Python тілінде қолданылатын нақты алгоритмдер мысалдарын зерттеп, оларды жазып келуі керек. Мысалы: Онлайн дүкенде сатып алушылардың тапсырысын өңдеу алгоритмі. Интернет банкинг жүйесінде ақша аудару алгоритмі. |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
искрипторы

