Қысқа мерзімді
(сабақ) жоспары
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3 А. Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Даулетбаева Акмарал |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
24.01.2025 ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: |
5 «Е» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тірі ағзалардың қасиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.4.2.1- тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттайды; Өсімдік және жануар жасушаларының құрамбөліктерін анықтайды; Жасуша терминіне анықтама береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу I топ II топ III топ |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. «Киіз үй» әдісі арқылы үш топқа бөлінеді. |
Мақтап, мадақтап отыру Жарайсыңдар! |
Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өткенді пысықтау 5 минут |
Өткен тақырыпты «Сиқырлы кітап» әдісімен, Wordwall платформасы арқылы пысықтау. 1) Жер сілкінісін зерттейтін ғылым? 2) Табиғаттағы қауіпті құбылыстарды ата. 3) Өрттің пайда болу себептері? 4) Өрт сөндіру қызметінің телефон нөмірін ата. 5) Алғашқы «метеорологтар» кімдер болды? 6) Жер сілкінісі кезінде үйдің қай орындары қауіпсіз? 7) Су тасқыны табиғатқа, адам өміріне қандай зиян келтіреді? 8) )«Климат»терминін алғаш рет ғылымға енгізген б.з.д. IIғасырда өмір сүрген ежелгі грек ғалымы? 9) «Климат» сөзі грек тілінен аударғанда қандай мағынаны білдіреді? 10) Қандай құралдардың көмегімен ауа райына және климатқа бақылау жүргізіледі? |
Оқушылар «Сиқырлы кітап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді-1 балл ҚБ: «Ми заряды» әдісі |
https://wordwall.net/ru/resource/52688949 Оқулық Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут Сабақтың соңы 5 мин Рефлексия 5 мин Үйге тапсырма |
Жаңа тақырып «Кім тапқыр» ойыны арқылы сұраққа жауап беріп,жаңа тақырыпты ашады. Мұғалім жаңа тақырыпты тақтаға жазып, презентация арқылы түсіндіреді. Тірі заттарды ағза деп атаймыз. Тірі ағзалардың ортақ қасиеттері мен белгілері болады:жасушадан құрылуы, қоректенуі, тыныс алуы,зәр шығаруы, көбеюі, қозғалуы, тітіркенуі,бейімделуі, өсуі және дамуы. Қоректену – ағзаның тағам арқылы қажетті энергияны және затты қабылдауы. Көбею – белгілі бір тіршілік иелерінің жойылып кетпей, сақталып қалуына көмегін тигізеді. Қозғалыс- тірі ағзалардың тағы бір ерекшелігі. Топтық жұмыс «Ойлан,топтас,бөліс» әдісі. 1 топ: Тірі ағзалардың ортақ қасиеттері мен белгілерін анықтаңыздар.
2 топ: Өсімдік жасушасының органоидтерін жазыңыздар.
3 топ: Жануар жасушасының органоидтерін жазыңыздар.
Жеке жұмыс 1)Жасуша дегеніміз не? 2)Тірі ағзаларға тән қасиеттің бірі? 3)Барлық тірі ағзалар сыртқы әсерді қабылдайды және жауап қайтарады. Бұл қасиетті не деп атайды? Жұптық жұмыс Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма. Мәтін Кез келген тірі ағзаның тіршілік белгілерін сақтайтын ең кіші құрылымдық бөлшегі – жасуша. Хлоропластар өсімдікке жасыл түс береді. Өсімдіктің барлық жасыл мүшелерінде кездеседі. Вакуоль – цитоплазмада орналасады, сыртында қабықшасы бар, іші шырынға толы болатын бөлігі. Ядро – жасушаның реттеуші орталығы.Митохондриялар— жіпше және түйіршік тәрізді органоид. Ол автотрофты және гетеротрофты организмдердің цитоплазмасында кездеседі. Гольджи жиынтығы — өсімдіктер мен жануарлардың біржарғақшалы органоиды. І жұп
ІІ жұп
«Spinner» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. 1)Біржасушалы ағзаларға не жатады? 2)Тірі ағзалардың қасиеттерін ата. 3)Көбею дегеніміз не? 4)Қоректену дегеніміз не? 5)Тірі заттарды не деп атаймыз?
Кері байланыс «Білім шырағы» әдісі
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.
§36. «Тірі ағзалардың қасиеттері» тақырыбын мазмұндау. |
Жаңа тақырыпты ашуға септіктерін тигізеді.
Жаңа тақырыпты түсінеді
Оқушылар топпен бірлесе жұмыс жасайды.
Оқушылар жеке жұмыс жасайды.
Оқушылар жұптасып, алдымен, берілген мәтінмен танысып шығады. Кестені «Google» әдісі арқылы толтырады.
Жұптық жұмыс жасайды.
Тапсырманы орындайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар сабақтан алған әсерімен бөліседі. |
Жарайсыңдар!
Дескриптор: - Тірі ағзалардың ортақ қасиеттері мен белгілерін анықтайды. - Өсімдік жасушасының органоидтерін жазады. - Жануар жасушасының органоидтерін жазады-3 балл
ҚБ: «Ми заряды» әдісі
Дескриптор: -Жасуша терминіне анықтама береді. -Тірі ағзаларға тән қасиетті атайды. -Тітіркену қасиетін анықтайды-2балл ҚБ: «Ми заряды» әдісі
Дескриптор: -Өсімдік және жануар жасушаларының құрамбөліктерін анықтайды- 3 балл
ҚБ: «Ми заряды» әдісі
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1 балл ҚБ: «Ми заряды» әдісі
«Білім шырағы» әдісі
|
Интербелсенді тақта
Оқулық, дәптер, презентация
Суреттер
А3 қағаз, маркер
Қима қағаздар
Суреттер
Жұмыс дәптері
Интербелсенді тақта
Кесте
Қима қағаздар
https://wordwall.net/ru/resource/78763633
А3 қағаз
Оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тірі ағзалардың қасиеті
Тірі ағзалардың қасиеті
Қысқа мерзімді
(сабақ) жоспары
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3 А. Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Даулетбаева Акмарал |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
24.01.2025 ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: |
5 «Е» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тірі ағзалардың қасиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.4.2.1- тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттайды; Өсімдік және жануар жасушаларының құрамбөліктерін анықтайды; Жасуша терминіне анықтама береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу I топ II топ III топ |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. «Киіз үй» әдісі арқылы үш топқа бөлінеді. |
Мақтап, мадақтап отыру Жарайсыңдар! |
Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өткенді пысықтау 5 минут |
Өткен тақырыпты «Сиқырлы кітап» әдісімен, Wordwall платформасы арқылы пысықтау. 1) Жер сілкінісін зерттейтін ғылым? 2) Табиғаттағы қауіпті құбылыстарды ата. 3) Өрттің пайда болу себептері? 4) Өрт сөндіру қызметінің телефон нөмірін ата. 5) Алғашқы «метеорологтар» кімдер болды? 6) Жер сілкінісі кезінде үйдің қай орындары қауіпсіз? 7) Су тасқыны табиғатқа, адам өміріне қандай зиян келтіреді? 8) )«Климат»терминін алғаш рет ғылымға енгізген б.з.д. IIғасырда өмір сүрген ежелгі грек ғалымы? 9) «Климат» сөзі грек тілінен аударғанда қандай мағынаны білдіреді? 10) Қандай құралдардың көмегімен ауа райына және климатқа бақылау жүргізіледі? |
Оқушылар «Сиқырлы кітап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді-1 балл ҚБ: «Ми заряды» әдісі |
https://wordwall.net/ru/resource/52688949 Оқулық Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут Сабақтың соңы 5 мин Рефлексия 5 мин Үйге тапсырма |
Жаңа тақырып «Кім тапқыр» ойыны арқылы сұраққа жауап беріп,жаңа тақырыпты ашады. Мұғалім жаңа тақырыпты тақтаға жазып, презентация арқылы түсіндіреді. Тірі заттарды ағза деп атаймыз. Тірі ағзалардың ортақ қасиеттері мен белгілері болады:жасушадан құрылуы, қоректенуі, тыныс алуы,зәр шығаруы, көбеюі, қозғалуы, тітіркенуі,бейімделуі, өсуі және дамуы. Қоректену – ағзаның тағам арқылы қажетті энергияны және затты қабылдауы. Көбею – белгілі бір тіршілік иелерінің жойылып кетпей, сақталып қалуына көмегін тигізеді. Қозғалыс- тірі ағзалардың тағы бір ерекшелігі. Топтық жұмыс «Ойлан,топтас,бөліс» әдісі. 1 топ: Тірі ағзалардың ортақ қасиеттері мен белгілерін анықтаңыздар.
2 топ: Өсімдік жасушасының органоидтерін жазыңыздар.
3 топ: Жануар жасушасының органоидтерін жазыңыздар.
Жеке жұмыс 1)Жасуша дегеніміз не? 2)Тірі ағзаларға тән қасиеттің бірі? 3)Барлық тірі ағзалар сыртқы әсерді қабылдайды және жауап қайтарады. Бұл қасиетті не деп атайды? Жұптық жұмыс Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма. Мәтін Кез келген тірі ағзаның тіршілік белгілерін сақтайтын ең кіші құрылымдық бөлшегі – жасуша. Хлоропластар өсімдікке жасыл түс береді. Өсімдіктің барлық жасыл мүшелерінде кездеседі. Вакуоль – цитоплазмада орналасады, сыртында қабықшасы бар, іші шырынға толы болатын бөлігі. Ядро – жасушаның реттеуші орталығы.Митохондриялар— жіпше және түйіршік тәрізді органоид. Ол автотрофты және гетеротрофты организмдердің цитоплазмасында кездеседі. Гольджи жиынтығы — өсімдіктер мен жануарлардың біржарғақшалы органоиды. І жұп
ІІ жұп
«Spinner» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. 1)Біржасушалы ағзаларға не жатады? 2)Тірі ағзалардың қасиеттерін ата. 3)Көбею дегеніміз не? 4)Қоректену дегеніміз не? 5)Тірі заттарды не деп атаймыз?
Кері байланыс «Білім шырағы» әдісі
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.
§36. «Тірі ағзалардың қасиеттері» тақырыбын мазмұндау. |
Жаңа тақырыпты ашуға септіктерін тигізеді.
Жаңа тақырыпты түсінеді
Оқушылар топпен бірлесе жұмыс жасайды.
Оқушылар жеке жұмыс жасайды.
Оқушылар жұптасып, алдымен, берілген мәтінмен танысып шығады. Кестені «Google» әдісі арқылы толтырады.
Жұптық жұмыс жасайды.
Тапсырманы орындайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар сабақтан алған әсерімен бөліседі. |
Жарайсыңдар!
Дескриптор: - Тірі ағзалардың ортақ қасиеттері мен белгілерін анықтайды. - Өсімдік жасушасының органоидтерін жазады. - Жануар жасушасының органоидтерін жазады-3 балл
ҚБ: «Ми заряды» әдісі
Дескриптор: -Жасуша терминіне анықтама береді. -Тірі ағзаларға тән қасиетті атайды. -Тітіркену қасиетін анықтайды-2балл ҚБ: «Ми заряды» әдісі
Дескриптор: -Өсімдік және жануар жасушаларының құрамбөліктерін анықтайды- 3 балл
ҚБ: «Ми заряды» әдісі
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1 балл ҚБ: «Ми заряды» әдісі
«Білім шырағы» әдісі
|
Интербелсенді тақта
Оқулық, дәптер, презентация
Суреттер
А3 қағаз, маркер
Қима қағаздар
Суреттер
Жұмыс дәптері
Интербелсенді тақта
Кесте
Қима қағаздар
https://wordwall.net/ru/resource/78763633
А3 қағаз
Оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















