Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
Мектеп: Алматы облысы, Райымбек ауданы, Қаратоған ауылы Нұрбапа Өмірзақов ат. о/м |
|||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Куберова Г.Д |
|||||||||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері |
|
|
|||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.4.2.2 -тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттау |
|||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар : тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттайды.Оқушылардың басым бөлігі: тірі ағзалардың құрылымдық деңгейін салыстырады.Кейбір оқушылар: Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін анықтайды |
|||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну |
|||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін анықтайды |
|||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: мәтінді оқи отырып, тірі ағзалардың құрылымдық деңгейімен танысады.Тыңдалым: оқушылар бір-бірін тыңдай отырып, тірі ағзалардың құрылымдық деңгейін сипаттайды.Айтылым, жазылым: суреттермен жұмыс жасай отырып, тірі ағзалардың құрылымдық деңгейін анықтайды.Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тірі ағзалар, құрылымдық деңгей.Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
|
|||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының құндылықтарын негізге ала отырып, өмір бойы білім алу, өз атқарған жұмысына жауапкершілікпен, ұжымдық командада жұмыс істей алу, топта жұмысты ынтымақтастықпен орындау, алған білімдерін сыныптан тыс жерде пайдалана алу, өмір бойы оқуға дайын болуға тәрбиелейді. |
|||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Биология, экология, табиғаттану пәндерімен |
|||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Спиральдық қағидатқа байланысты, оқушылар бұл тақырыппен таныс емес |
|||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер,Ресурстар |
||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
- Оқушылармен амандасу- Оқушыларды түгендеу зейінді шоғырландыруға арналған жаттығу: тренинг «Көршімнің портреті» Табиғаттағы айналымдарға байланысты 3 топқа бөлінеді1топ. Су айналымы 2топ. Ауа айналымы 3топ. Зат айналымы |
Заттардың қасиетіне қатысты әр түрлі суреттер |
||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы20минут |
Тапсырма №1 : Мәтінмен жұмыс «Ой шақыру» әдісі.Жер бетіндегі үлкен тіршілік топтарын бір патшалыққа біріктірген. Төрт жанды табиғат патшалығы бар:
Жер ғаламшарында жанды табиғат күрделі құрылған. Олар біртұтас, бір-бірімен байланысты бөліктерден - жасушалар, организмдер, түр, табиғи қауымдастықтар, экожүйелерден тұрады. Барлық тірі организм – жасушадан тұрады. Жасуша – жеке организм де, көпжасушалы өсімдік немесе жануар организмі де бола алады. Жасуша – тіршіліктің ең кіші бірлігі. Олар тыныс алады, қоректенеді, өседі, көбейеді. Организм – жеке өмір сүре алатын, тұтас, өзін-өзі реттейтін жүйе. Түр – бұл құрылысы, өмір сүруі ұқсас, шағылысу арқылы өсімтал ұрпақ әкелетін және белгілі бір жерді мекендейтін тіршілік жиынтығы. Популяция – белгілі бір жерлерде ұзақ уақыт мекендейтін бір түрдің жиынтығы. Бір жерде бірлесіп мекендейтін және бір-бірімен тығыз байланыста болатын өсімдік, жануарлар, саңырауқұлақтар, микроорганизмдер қауымдастығын - биоценоз деп атайды. Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» Тапсырма №2
Дескриптор - тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерінің атауын жазады; - тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттайды. Қалыптастырушы бағалау: «ҚҚҚ» Тапсырма №3 Аяқталмаған сөйлемдер: Жер ғаламшарындағы барлық тірі организмдер мен олардың тіршілік ететін жалпы табиғи орта жағдайларының жиынтығы …. деңгейді құрайды. Өзіне тән табиғи орта жағдайында, бір түрге жататын белгілі бір аймақта таралған даралардың жиынтығы …. құрайды. …. деңгейде оның құрамындағы жеке органоидтердің өзіне тән құрылысы болады және олар жасушада белгілі бір кызмет атқарады. . . . деңгей – тіршілікке тән ең қарапайым деңгей. Көп жасушалы ағзаларда шығу тегі, құрылысы және атқаратын кызметі біркелкі ұлпалар жиналып, ….. деңгейді құрайды. .... деңгей — тек көп жасушалы организмдерге тән қасиет. Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: «Бармақпен» |
Жаратылыстану оқулығыАлматы кітап баспасы 2017жыл Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы 5-сынып |
||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Рефлексия: «БББ» кестесімен жұмыс |
|
||||||||||||||||||
|
Саралау-сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Саралау тапсырмасында «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі бойынша тапсырма бердім,топтағы оқушылардың деңгейі бірдей болмағандықтан кейбір оқушылар тапсырманы тез орындауы мүмкін.Ол оқушыларға мен қосымша тапсырмалар беремін,ал орындай алмаған оқушыларға қолдау көрсетіп, жетелеу сұрақтарын қойып әрдайым көмектесуге тырысамын |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Ауызша кері байланыс арқылы оқушыларды қолдап, «Екі жұлдыз,бір тілек», «Бармақпен », «қызық, құнды, қиын» әдістері арқылы бағалаймын. |
Денсаулық және қауіпсіз техникасын сақтау Сабақта сергіту сәті жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Сабақта қолданылатын қауіпсіздік техника ережелері сақталады |
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері
Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
Мектеп: Алматы облысы, Райымбек ауданы, Қаратоған ауылы Нұрбапа Өмірзақов ат. о/м |
|||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Куберова Г.Д |
|||||||||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері |
|
|
|||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.4.2.2 -тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттау |
|||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар : тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттайды.Оқушылардың басым бөлігі: тірі ағзалардың құрылымдық деңгейін салыстырады.Кейбір оқушылар: Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін анықтайды |
|||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну |
|||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін анықтайды |
|||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: мәтінді оқи отырып, тірі ағзалардың құрылымдық деңгейімен танысады.Тыңдалым: оқушылар бір-бірін тыңдай отырып, тірі ағзалардың құрылымдық деңгейін сипаттайды.Айтылым, жазылым: суреттермен жұмыс жасай отырып, тірі ағзалардың құрылымдық деңгейін анықтайды.Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тірі ағзалар, құрылымдық деңгей.Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
|
|||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының құндылықтарын негізге ала отырып, өмір бойы білім алу, өз атқарған жұмысына жауапкершілікпен, ұжымдық командада жұмыс істей алу, топта жұмысты ынтымақтастықпен орындау, алған білімдерін сыныптан тыс жерде пайдалана алу, өмір бойы оқуға дайын болуға тәрбиелейді. |
|||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Биология, экология, табиғаттану пәндерімен |
|||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Спиральдық қағидатқа байланысты, оқушылар бұл тақырыппен таныс емес |
|||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер,Ресурстар |
||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
- Оқушылармен амандасу- Оқушыларды түгендеу зейінді шоғырландыруға арналған жаттығу: тренинг «Көршімнің портреті» Табиғаттағы айналымдарға байланысты 3 топқа бөлінеді1топ. Су айналымы 2топ. Ауа айналымы 3топ. Зат айналымы |
Заттардың қасиетіне қатысты әр түрлі суреттер |
||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы20минут |
Тапсырма №1 : Мәтінмен жұмыс «Ой шақыру» әдісі.Жер бетіндегі үлкен тіршілік топтарын бір патшалыққа біріктірген. Төрт жанды табиғат патшалығы бар:
Жер ғаламшарында жанды табиғат күрделі құрылған. Олар біртұтас, бір-бірімен байланысты бөліктерден - жасушалар, организмдер, түр, табиғи қауымдастықтар, экожүйелерден тұрады. Барлық тірі организм – жасушадан тұрады. Жасуша – жеке организм де, көпжасушалы өсімдік немесе жануар организмі де бола алады. Жасуша – тіршіліктің ең кіші бірлігі. Олар тыныс алады, қоректенеді, өседі, көбейеді. Организм – жеке өмір сүре алатын, тұтас, өзін-өзі реттейтін жүйе. Түр – бұл құрылысы, өмір сүруі ұқсас, шағылысу арқылы өсімтал ұрпақ әкелетін және белгілі бір жерді мекендейтін тіршілік жиынтығы. Популяция – белгілі бір жерлерде ұзақ уақыт мекендейтін бір түрдің жиынтығы. Бір жерде бірлесіп мекендейтін және бір-бірімен тығыз байланыста болатын өсімдік, жануарлар, саңырауқұлақтар, микроорганизмдер қауымдастығын - биоценоз деп атайды. Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» Тапсырма №2
Дескриптор - тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерінің атауын жазады; - тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттайды. Қалыптастырушы бағалау: «ҚҚҚ» Тапсырма №3 Аяқталмаған сөйлемдер: Жер ғаламшарындағы барлық тірі организмдер мен олардың тіршілік ететін жалпы табиғи орта жағдайларының жиынтығы …. деңгейді құрайды. Өзіне тән табиғи орта жағдайында, бір түрге жататын белгілі бір аймақта таралған даралардың жиынтығы …. құрайды. …. деңгейде оның құрамындағы жеке органоидтердің өзіне тән құрылысы болады және олар жасушада белгілі бір кызмет атқарады. . . . деңгей – тіршілікке тән ең қарапайым деңгей. Көп жасушалы ағзаларда шығу тегі, құрылысы және атқаратын кызметі біркелкі ұлпалар жиналып, ….. деңгейді құрайды. .... деңгей — тек көп жасушалы организмдерге тән қасиет. Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: «Бармақпен» |
Жаратылыстану оқулығыАлматы кітап баспасы 2017жыл Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы 5-сынып |
||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Рефлексия: «БББ» кестесімен жұмыс |
|
||||||||||||||||||
|
Саралау-сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Саралау тапсырмасында «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі бойынша тапсырма бердім,топтағы оқушылардың деңгейі бірдей болмағандықтан кейбір оқушылар тапсырманы тез орындауы мүмкін.Ол оқушыларға мен қосымша тапсырмалар беремін,ал орындай алмаған оқушыларға қолдау көрсетіп, жетелеу сұрақтарын қойып әрдайым көмектесуге тырысамын |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Ауызша кері байланыс арқылы оқушыларды қолдап, «Екі жұлдыз,бір тілек», «Бармақпен », «қызық, құнды, қиын» әдістері арқылы бағалаймын. |
Денсаулық және қауіпсіз техникасын сақтау Сабақта сергіту сәті жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Сабақта қолданылатын қауіпсіздік техника ережелері сақталады |
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













