|
Білім беру ұйымының атауы |
«Әлихан Бөкейхан атындағы қазақ орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ахметжанова Бейбітгүл Еркінғазықызы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
27.02.2025 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 70сабақ. Тіршілік көзі еңбекте. Есік қаққан Еңбек |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру 4.3.2.1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өз ойын, сезімін, көзқарасын ұқсас оқиғалармен салыстырады, мәтінге жаңа кейіпкер қосады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
АР-ҰЯТ: Адал еңбекті құрметтеу. Амандасу |
||||||||||||||||||||||||||
|
Аптаның дәйек сөзі |
«Бірлік пен жасампаздық – ел бағдары» |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Таныстыру. Жаңа білім Жағдаяттық тапсырма «Менің еңбек етуім» 1-Тапсырма: Жалпы сыныпқа Мәтінмен жұмыс. Сергіту: 2-тапсырма: --Кубик әдісі --Сиқырлы сағат --Мен сөйлеймін Қорытындыла» айдары Үйге тапсырма: Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Інжу: Екі ағам, бір інім, Ортасындағы Інжу деген гүлімін Жалғас: Ата-анамның тұңғышымын сондықтан мен Жалғас ұлмын Жаңа тақырып Өлең жолдары арқылы бүгінгі өтілетін тақырыпты анықтау. Гүл өсірсең терлеп, Мұның аты – еңбек. Кесте тіксең зерлеп, Мұның аты – еңбек. Сабағыңды жөндеп, әзірлесең еңбек. Қиындықтың бәрін, Еңбек қана жеңбек!
Сендер үшін еңбек ету қажет пе, әлде қажет емес пе? Өз пікірлеріңді білдіріңдер. «Менің еңбек етуім» тақырыбына оқушылар өз пікірлерін білдіреді. – Олай болса, балалар, бүгін біз Р.Мәженқызының “Есік қаққан еңбек” мәтінімен танысамыз. Автормен танысу айдары Райхан Мәженқызы (07.05.1956 ж.т., Алматы облысы, Райымбек ауданы, Сарыжаз селосында дүниеге келен.) – жазушы, баспагер, ғалым. 1978 жылы Қазақтың Абай атындағы педагогика институтының математика факультетін бітірген. Түсініп оқы -Мәтінді түсініп, тізбектей оқыңдар.
-Тіршілік үшін еңбектену керектігін қоңыз қалай түсінді? - Барлық жан-жануар Еңбекті не үшін жақсы көреді? Антарктида - суық тоңу Австралия - кенгуру секілді секіру Африка – афро би Америка – караоке айту Евразия – амандасады
1-топ: Есіңе түсір, «Кубик» әдісі
2 - топ: «Сиқырлы сағат» әдісі Тапсырма: Еңбек тақырыбына бірнеше мақал-мәтел жазып, мағынасын түсіндіріңдер. 3 – топ: «Мен сөйлеймін» әдісі Ақ аю 1. Мен суық жерде өмір сүретін жануармын. Аязды ауа райына қалай бейімделіп, азығымды қалай табамын? Маймыл: Мен ағаштарда көп уақыт өткіземін. Жеміс-жидек пен жаңғақ табу үшін қандай еңбек етемін? Кенгуру: 1. Менің күшті артқы аяқтарым мен ұзын құйрығым маған қалай көмектеседі? Коала: 1. Мен эвкалипт жапырақтарын жеу үшін қандай күш жұмсаймын?
-Жазушы саяхатшы Еңбек арқылы нені көрсетпекші болды? Ж: Жазушы Еңбек арқылы бүкіл тіршілік иесі еңбектенетінін айтты.
Сурет бойынша жұмыс.
|
Оқушылар өздерін қонақтарға осылай таныстырып шығады.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. а) Менің еңбек етуім қажет емес, себебі.... ә) Менің еңбек етуім қажет, себебі.... Автор туралы мәлімет алады.
Мәтінді жылдам оқып шығады
Сәйкестендіру-ді орындайды
Сұрақтарға жауап береді.
Оқушылары қимылмен көрсетеді.
Кубикті құрастырып, QR ашып, тапсырманы орындайды.
Тапсырмалар-ды орындайды.
Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді
Сабақты қорытындылайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ: «Жарайсың!»
ҚБ: «Жарайсың!»
ҚБ: «Жарайсың!»
ҚБ: «Жарайсың!»
ҚБ: «Жарайсың!»
ҚБ: «Жарайсың!» |
Автордың сурет
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сәйкестендір |
||
|
Қант қамысы |
Қара қоңыз. |
|
|
Су тамшылары |
Тәттіқұмар балалары. |
Африка |
|
Балық ұстау |
Дәуіт пен Тырна. |
Антарктида |
|
Шыбын-шіркейді аулау |
Теңіз мысығы |
Мұзды мұхит |
|
Жылау аулау |
Бағбан |
Үндістан |
|
Бау-бақша |
Пингвин |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіршілік көзі еңбекте
Тіршілік көзі еңбекте
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Әлихан Бөкейхан атындағы қазақ орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ахметжанова Бейбітгүл Еркінғазықызы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
27.02.2025 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 70сабақ. Тіршілік көзі еңбекте. Есік қаққан Еңбек |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру 4.3.2.1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өз ойын, сезімін, көзқарасын ұқсас оқиғалармен салыстырады, мәтінге жаңа кейіпкер қосады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
АР-ҰЯТ: Адал еңбекті құрметтеу. Амандасу |
||||||||||||||||||||||||||
|
Аптаның дәйек сөзі |
«Бірлік пен жасампаздық – ел бағдары» |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Таныстыру. Жаңа білім Жағдаяттық тапсырма «Менің еңбек етуім» 1-Тапсырма: Жалпы сыныпқа Мәтінмен жұмыс. Сергіту: 2-тапсырма: --Кубик әдісі --Сиқырлы сағат --Мен сөйлеймін Қорытындыла» айдары Үйге тапсырма: Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Інжу: Екі ағам, бір інім, Ортасындағы Інжу деген гүлімін Жалғас: Ата-анамның тұңғышымын сондықтан мен Жалғас ұлмын Жаңа тақырып Өлең жолдары арқылы бүгінгі өтілетін тақырыпты анықтау. Гүл өсірсең терлеп, Мұның аты – еңбек. Кесте тіксең зерлеп, Мұның аты – еңбек. Сабағыңды жөндеп, әзірлесең еңбек. Қиындықтың бәрін, Еңбек қана жеңбек!
Сендер үшін еңбек ету қажет пе, әлде қажет емес пе? Өз пікірлеріңді білдіріңдер. «Менің еңбек етуім» тақырыбына оқушылар өз пікірлерін білдіреді. – Олай болса, балалар, бүгін біз Р.Мәженқызының “Есік қаққан еңбек” мәтінімен танысамыз. Автормен танысу айдары Райхан Мәженқызы (07.05.1956 ж.т., Алматы облысы, Райымбек ауданы, Сарыжаз селосында дүниеге келен.) – жазушы, баспагер, ғалым. 1978 жылы Қазақтың Абай атындағы педагогика институтының математика факультетін бітірген. Түсініп оқы -Мәтінді түсініп, тізбектей оқыңдар.
-Тіршілік үшін еңбектену керектігін қоңыз қалай түсінді? - Барлық жан-жануар Еңбекті не үшін жақсы көреді? Антарктида - суық тоңу Австралия - кенгуру секілді секіру Африка – афро би Америка – караоке айту Евразия – амандасады
1-топ: Есіңе түсір, «Кубик» әдісі
2 - топ: «Сиқырлы сағат» әдісі Тапсырма: Еңбек тақырыбына бірнеше мақал-мәтел жазып, мағынасын түсіндіріңдер. 3 – топ: «Мен сөйлеймін» әдісі Ақ аю 1. Мен суық жерде өмір сүретін жануармын. Аязды ауа райына қалай бейімделіп, азығымды қалай табамын? Маймыл: Мен ағаштарда көп уақыт өткіземін. Жеміс-жидек пен жаңғақ табу үшін қандай еңбек етемін? Кенгуру: 1. Менің күшті артқы аяқтарым мен ұзын құйрығым маған қалай көмектеседі? Коала: 1. Мен эвкалипт жапырақтарын жеу үшін қандай күш жұмсаймын?
-Жазушы саяхатшы Еңбек арқылы нені көрсетпекші болды? Ж: Жазушы Еңбек арқылы бүкіл тіршілік иесі еңбектенетінін айтты.
Сурет бойынша жұмыс.
|
Оқушылар өздерін қонақтарға осылай таныстырып шығады.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. а) Менің еңбек етуім қажет емес, себебі.... ә) Менің еңбек етуім қажет, себебі.... Автор туралы мәлімет алады.
Мәтінді жылдам оқып шығады
Сәйкестендіру-ді орындайды
Сұрақтарға жауап береді.
Оқушылары қимылмен көрсетеді.
Кубикті құрастырып, QR ашып, тапсырманы орындайды.
Тапсырмалар-ды орындайды.
Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді
Сабақты қорытындылайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ: «Жарайсың!»
ҚБ: «Жарайсың!»
ҚБ: «Жарайсың!»
ҚБ: «Жарайсың!»
ҚБ: «Жарайсың!»
ҚБ: «Жарайсың!» |
Автордың сурет
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сәйкестендір |
||
|
Қант қамысы |
Қара қоңыз. |
|
|
Су тамшылары |
Тәттіқұмар балалары. |
Африка |
|
Балық ұстау |
Дәуіт пен Тырна. |
Антарктида |
|
Шыбын-шіркейді аулау |
Теңіз мысығы |
Мұзды мұхит |
|
Жылау аулау |
Бағбан |
Үндістан |
|
Бау-бақша |
Пингвин |
|
шағым қалдыра аласыз




















