жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Т.Медетбек «Тәуелсізбін»
|
Сабақ: қазақ әдебиеті Бөлімі: Ұрпақ тәрбиесі Сабақ тақырыбы: Т.Медетбек «Тәуелсізбін» |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП:7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) |
7.Т/Ж4. Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту 7.А/И3.Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау 7. Б/С3. Ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Өлеңді мәнерлеп оқиды Ақынның патриоттық рухын сезініп, айтқысы келген ойын түсінеді Тақырыпқа байланысты мақал-мәтелдер айтады |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Өлеңнің тақырыбы мен идеясын айтады Ақынның эмоциясын сөзбен жеткізеді Өлеңдегі «мен» сөзінің қолданысын талдайды Өлеңге пікір жазады |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Өлеңнің көркемдік ерекшеліктерін табады Өлеңді талдай отыра, ақынға хат жазады «Мәңгілік ел» бағдарламасымен байланыстырады Өлеңдегі түсініксіз сөз тіркестеріне мағыналық болжау жасайды |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Өлеңдегі автор бейнесін ашады, негізгі ойды анықтайды, өлеңнің көркемдік ерекшеліктерін табады, ұлттық құндылықтар тұрғысынан талдайды, әдеби эссе жазады |
|||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||||||||||||||||||
|
Мәңгілік ел, Тәуелсіздік, азаппен келген азаттық, жаным тәуелсіз, арым тәуелсіз... |
||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: диалог/монолог құрады, өз пікірін білдіреді.... |
||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: «Азаттық» деп айға қарап ұлығам; құсқа айналып кеудемдегі жүрегім, сүйіншілеп келер күнге кетті ұшып...; қырылдық қой қорғап біздер Мәскеуді, ал Мәскеуден қорғана біз алмадық; |
||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийі |
Кейіпкерлер бейнесін ашу Өлеңнен көркемдегіш құралдарды табу Ұлттық құндылығын айту Әдебие эссе жазу |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Т.Медетбектің өмірбаяны мен шығармашылығы |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 3 мин |
Сергіту сәті: «Сағат тілімен достар» Топқа бөлу:Ту, елтаңба суреті
|
Слайд
|
||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 4 мин 5 мин 3 мин 5 мин 3 мин 10 мин 3 мин 5 мин |
Ой қозғау: «Тәуелсіздік» туралы бейнебаяны арқылы тақырыпты болжау. Т.Медетбек «Тәуелсізбін» өлеңі Тәуелсiзбiн! Тәуелсiзбiн мен бүгiн. Келдi, мiне, азаттығым, теңдiгiм. Бостандықта бойлығым мен ендiгiм. Шешiл ендi, шемен болған шерлi үнiм! Қарсы қарап қатал мынау заманға, айналдық бiз қайтпас, қайсар қамалға. А орман, көлiм, д Жанымменiң, қанымменiңтәуелсiз. Арымменiң, жарымменiңтәуелсiз. Заңымменiң, бағымменiңтәуелсiз. Әнiмменiң, дәнiмменiңтәуелсiз. ... Тәуелсiзбiн, ендi, мiне, мен бүгiн. Келдi кiрiп азаттығым, теңдiгiм. Бостандықта бойлығым мен ендiгiм! Шешiл ендi, шемен болған шерлi үнiм. Кеуделердi тарылтпасын кек қысып, кетедi одан өр далама өрт түсiп... Құсқа айналып кеудемдегi жүрегiм сүйiншiлеп келер күнге кеттi ұшып. 1-тапсырма: Өлеңді мәнерлеп оқу, ақынның бейнесін ашу және өз эмоциясын жеткізу (топтық жұмыс). 1-топ: «Хайку» стратегиясы т.д. – өлеңді мәнерлеп оқу, мазмұнын түсіну о.д. – ақынның бейнесін ашатын сұрақтар дайындау ж.д. –алған әсері мен ақынның эмоциясын салыстыра әңгімелеу 2-топ: «Биопоэма» стратегиясы т.д. – сурет салу арқылы автор бейнесін ашу о.д. – автордың негізгі ойын айту арқылы мінездеме беру ж Қ/Б: «Тақтадағы граффити» стратегиясы (өзін-өзі бағалау) 2-тапсырма: Өлеңнің көркемдік ерекшеліктерін тауып, қолданысын талдау (топтық жұмыс). 1-топ: «Құндылықтар спектрі» стратегиясы т.д. – «Тәуелсіздік» сөзінің мағынасын түсініп, синонимдерін табу. о.д. – өлеңді тақырыптас ақынның өлеңімен салыстыру («Мен-қазақпын» өлеңі). ж.д. – «Тәуелсіз елдің ұрпағы» тақырыбында өлең шығару 2-топ: өлеңнің көркемдік ерекшеліктерін, қолданысын «Прожектор» моделіне салады т.д. – тақырыпқа қатысты сөз тіркестерін табу о.д. – өлеңдегі «мен» сөзінің қолданысын талдап айту ж.д. – өлеңнен метафора, теңеу, синекдоханы тауып, өз ойын дәлелдеу Қ/Б: «Пікір алмасу» стратегиясы (топтық бағалау). 3-тапсырма: Тақырыпты негізге ала отыра эссе жазу «Раундробин» стратегиясы (жұптық жұмыс). т.д. - «Ел, Отан» тақырыбында мақал-мәтелдер айту о.д. – Бүгінгі Қазақстанның жеткен жетістіктерін байланыстыра отыра, өлеңге пікір жазу ж.д. – «Мәңгілік ел» бағдарламасы құндылықтарымен байланыстыра отыра, эссе жазу Қ/Б: Бағалау парақшасын толтырады (өзін-өзі бағалау)
4-тапсырма: «Ақынға хат жазу» стратегиясы (жеке жұмыс) т.д. – өлеңнен алған әсерін жазу о.д. – ұнаған жерін жазып, ұсыныстарын жазу ж.д. – өлеңде тиімді қолданған көркемдік ерекшеліктері мен ұнаған тармақтары бойынша өз ойын талдап жазу Қ/Б: «Бір минут» стратегиясы |
Бейнебаян оқулық Слайд Суреттер нұсқасы, сөз тіркестері жазылған үлестірме қағаз «Мен-қазақпын» өлеңі, Өлең құрылысы прожектор моделінің сызба-нұсқасы Мақал-мәтелдер кітабы, Слайд, «Мәңгілік ел» бағдарламасы, Бағалау парақшасы Хат жазу үлгілері |
||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 4 мин |
Рефлексия:«Конверттегі сұрақ» әдісі
|
Сұрақтар жазылған конверттер |
||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Төмен деңгейлі оқушыларға:
Орта деңгейлі оқушыларға :
Жоғары деңгейлі оқушыларға:
|
«Тақтадағы граффити» стратегиясы (өзін-өзі бағалау) - Онда оқушылар талқыланып отырған сұрақ бойынша өздерінің ойларын жазады. Тақырыпты талқылау соңында граффитиге арналған тақтадағы сұрақтарды қорытып, тұжырым жасау үшін пайдаланады «Пікір алмасу» стратегиясы (топтық бағалау) – әр топ тақырыпқа қатысты 5 сұрақ дайындайды. Стикердің бетіне сұрақ жазады, артына жауабын жазады. Мұғалім белгі бергеннен кейін өз жауабын стикердің артындағы жауаппен салыстырады. Бағалау парақшасын толтыру (өзін-өзі бағалау) – бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалайды. «Бір минут» стратегиясы (өзара бағалау) – оқушылар кезекпен бір минут ішінде өлең жолдарынан естерінде қалған сөздер мен сөз тіркестерін айтады «Конверттегі сұрақ» әдісі – әр оқушы конверттегі үш деңгейлі сұраққа алмаса жауап бере отырып, қаншалықты деңгейде түсінгендерін көрсетеді. |
«Мәңгілік ел» бағдарламасы – Тәуелсіздіктің тұғырына ауыр жолды арқалап жеткен қазақ халқының құндылықтарын түсінеді. Бейнелеу өнері-графикалық органайзерлермен, суреттермен жұмыс істеудің ұтымды екенін біледі. АКТ - белсенді тақта арқылы ақпаратты қабылдайды. Қазақ тілі – тілдік қолданыс пен орфографиялық заңдылыққа сүйене отыра эссе, хат жазады. Қазақстан тарихы – Қазақстанның тәуелсіздікке жету жолындағы азаптары мен жеткеннен кейінгі әлемдік жетістіктерін (ЭКСПО, спорттық олимпиада және т.б.) айтады Өзін- өзі тану- сыныптастарын сыйлауды, пікірімен санасуды үйренеді. |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысбы болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
лды бүгiн
тәуелсiздiк тау, тасым,
аламменен
балам да!
.д. –
түсінбеген сөз тіркестеріне мағыналық болжау
жасау.

