Білім беру саласы: Коммуникативтік дағдыларды дамыту, Балалардың шығармашылық дағдыларын, зерттеу іс-әрекетін дамыту.
Оқу қызметі: Көркем әдебиет.
Пәнаралық байланыс: Сөйлеуді дамыту, Құрастыру, Сурет салу, Мүсіндеу, Жапсыру.
Тақырыбы: Төлдер айтысы.
Мақсаты: Балалардың үй жануарлары туралы түсініктерін тереңдете отырып, олардың төлдерін бір-бірінен ажырата білуге, зейін қойып тыңдауға үйрету.
Көрнекіліктер: Слайд, үй жануарларыны және төлдерінің суреттері, ермексаз, қима суреттер, түрлі- түсті қарындаштар, желім, ақ түсті қағаз майлық.
|
Іс-әрекет бөлімдері |
Педагогтың іс-әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
|
Ынталандыру, сезімді ояту |
Психологиялық дайындық Атам мені, «Құлыным»-
дейді, |
Балалар шеңбер бойына тұрады. |
|
Ізденістер Ұйымдастыру |
-Балалар қазір жылдың қай
мезгілі?
Әже: -Ертегі ұнады ма? -Ертегі не туралы? -Ертегідегі жануарлардың қайсысы ұнады? -Төлдер бір-бірімен не үшін айтысты? – Лақ не деп мақтанды? -Бұзау, бота, құлын лаққа қандай жауап айтты?
-Осы кезде төлдерге адам келіп
не деп айтады?
III. «Даусынан таны»
Сергіту сәті: Тәрбиеші де балалармен бірге қайталайды.
-Қошақаны қойдың, 1.Әліппе-дәптермен жұмыс. Ертегінің мазмұнын сурет бойынша оқиға жүйесін сақтап баяндау. (56 бала айтады.) Бір бала ертегінің басын бастайды. Екінші бала ертегіні педагогтің сұрақтар қоюы арқылы жалғастырады. Балаларға лақ пен құлын диалогін ойнауды ұсынады. 2.Әліппе-дәптермен жұмыс. IV. «Ой шебері» әдісі. -Ал, енді балалар, мен сендердің ой шеберліктеріңді тексерейінші. Төлдер туралы жұмбақ шешу: «Мәә-мәә» деген әні бар, Жібек тоны сәні бар. Өзі сондай момақан, Сүйкімді қай жануар? «Бее-бее» деген әні бар, Енесін тез сағынар. Жібек жүнді, сүйкімді, Мөлдір көзді қай жануар? Кезікті бір жануар Үстінде екі тауы бар. Көкке шаншып құйрығын, Келеді шауып жүйрігім? Тастан- тасқа секiредi, Қалқиып қос құлағы, Ойын болып көкiрегi, Аула оның тұрағы. V.Тапқырлық әдісі:
Ойын: «Төлін тап»
3.Әліппе-дәптермен жұмыс. Төлдердің енесі қалай атаймыз, оларды сызық арқылы сызып қосамыз.
Балаларды 4 топқа бөлу. І-топ «Қошақандар» ІІ-топ «Ботақандар» ІІІ-топ «Құлыншақтар» VІ-топ «Бұзауқандар» І-топ «Қошақандар» ІІ-топ «Ботақандар» ІІІ-топ «Құлыншақтар»
VІ-топ «Бұзауқандар»
|
-Қазір жылдың күз мезгілі. -Түйе, жылқы, сиыр, қой, ешкі.
Құлыншақ, құлыншақ, Шапқылайсың даламен. Дос болсайшы құлыншақ, Мен сияқты баламен. Тентек болма, ақ бұзау, Еріншек болма, ақ бұзау. Кең далада сенімен, Жарысып мен жүгірем. Тарпаң - тарпаң тайлағым, Кіп - кішкене момақан,
Балалар жаттығуды орындайды. Тапсырманы орындайды.
Фланелеграфпен ойнайды.
Балалар 1ден 10-ға дейін тура және кері санайды.
Ермексаздан қошақанды жасайды.
Ботақанның суретін салып, бояйды.
Құлыншақты қима қағаздардан құрастырады.
Геометриялық пішіндерден бұзауқанды қиып, жапсырады.
|
|
Оқу қызметін қорытындылау Рефлекция |
Тәрбиеші қорытынды жасайды. – Үй жануарларының пайдасы қандай? – Сабақ ұнады ма? Ертегіні өзіңнің отбасыңа айтып бер. Рефлексиялық бағалау – өз жұмысын бағалап қорыту. Тәрбиеленушілер ҰОҚдегі өзінің жұмысына баға береді. Ештеңе түсінбедім – қызыл түспен, Түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын – сары түспен, Бәрін түсіндім, басқаға түсіндіріп бере аламын – жасыл түспен. |
Әліппедәптердегі қошқармүйіз оюын түрлі түсті қарындаштармен бояйды.
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Төлдер айтысы
Төлдер айтысы
Білім беру саласы: Коммуникативтік дағдыларды дамыту, Балалардың шығармашылық дағдыларын, зерттеу іс-әрекетін дамыту.
Оқу қызметі: Көркем әдебиет.
Пәнаралық байланыс: Сөйлеуді дамыту, Құрастыру, Сурет салу, Мүсіндеу, Жапсыру.
Тақырыбы: Төлдер айтысы.
Мақсаты: Балалардың үй жануарлары туралы түсініктерін тереңдете отырып, олардың төлдерін бір-бірінен ажырата білуге, зейін қойып тыңдауға үйрету.
Көрнекіліктер: Слайд, үй жануарларыны және төлдерінің суреттері, ермексаз, қима суреттер, түрлі- түсті қарындаштар, желім, ақ түсті қағаз майлық.
|
Іс-әрекет бөлімдері |
Педагогтың іс-әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
|
Ынталандыру, сезімді ояту |
Психологиялық дайындық Атам мені, «Құлыным»-
дейді, |
Балалар шеңбер бойына тұрады. |
|
Ізденістер Ұйымдастыру |
-Балалар қазір жылдың қай
мезгілі?
Әже: -Ертегі ұнады ма? -Ертегі не туралы? -Ертегідегі жануарлардың қайсысы ұнады? -Төлдер бір-бірімен не үшін айтысты? – Лақ не деп мақтанды? -Бұзау, бота, құлын лаққа қандай жауап айтты?
-Осы кезде төлдерге адам келіп
не деп айтады?
III. «Даусынан таны»
Сергіту сәті: Тәрбиеші де балалармен бірге қайталайды.
-Қошақаны қойдың, 1.Әліппе-дәптермен жұмыс. Ертегінің мазмұнын сурет бойынша оқиға жүйесін сақтап баяндау. (56 бала айтады.) Бір бала ертегінің басын бастайды. Екінші бала ертегіні педагогтің сұрақтар қоюы арқылы жалғастырады. Балаларға лақ пен құлын диалогін ойнауды ұсынады. 2.Әліппе-дәптермен жұмыс. IV. «Ой шебері» әдісі. -Ал, енді балалар, мен сендердің ой шеберліктеріңді тексерейінші. Төлдер туралы жұмбақ шешу: «Мәә-мәә» деген әні бар, Жібек тоны сәні бар. Өзі сондай момақан, Сүйкімді қай жануар? «Бее-бее» деген әні бар, Енесін тез сағынар. Жібек жүнді, сүйкімді, Мөлдір көзді қай жануар? Кезікті бір жануар Үстінде екі тауы бар. Көкке шаншып құйрығын, Келеді шауып жүйрігім? Тастан- тасқа секiредi, Қалқиып қос құлағы, Ойын болып көкiрегi, Аула оның тұрағы. V.Тапқырлық әдісі:
Ойын: «Төлін тап»
3.Әліппе-дәптермен жұмыс. Төлдердің енесі қалай атаймыз, оларды сызық арқылы сызып қосамыз.
Балаларды 4 топқа бөлу. І-топ «Қошақандар» ІІ-топ «Ботақандар» ІІІ-топ «Құлыншақтар» VІ-топ «Бұзауқандар» І-топ «Қошақандар» ІІ-топ «Ботақандар» ІІІ-топ «Құлыншақтар»
VІ-топ «Бұзауқандар»
|
-Қазір жылдың күз мезгілі. -Түйе, жылқы, сиыр, қой, ешкі.
Құлыншақ, құлыншақ, Шапқылайсың даламен. Дос болсайшы құлыншақ, Мен сияқты баламен. Тентек болма, ақ бұзау, Еріншек болма, ақ бұзау. Кең далада сенімен, Жарысып мен жүгірем. Тарпаң - тарпаң тайлағым, Кіп - кішкене момақан,
Балалар жаттығуды орындайды. Тапсырманы орындайды.
Фланелеграфпен ойнайды.
Балалар 1ден 10-ға дейін тура және кері санайды.
Ермексаздан қошақанды жасайды.
Ботақанның суретін салып, бояйды.
Құлыншақты қима қағаздардан құрастырады.
Геометриялық пішіндерден бұзауқанды қиып, жапсырады.
|
|
Оқу қызметін қорытындылау Рефлекция |
Тәрбиеші қорытынды жасайды. – Үй жануарларының пайдасы қандай? – Сабақ ұнады ма? Ертегіні өзіңнің отбасыңа айтып бер. Рефлексиялық бағалау – өз жұмысын бағалап қорыту. Тәрбиеленушілер ҰОҚдегі өзінің жұмысына баға береді. Ештеңе түсінбедім – қызыл түспен, Түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын – сары түспен, Бәрін түсіндім, басқаға түсіндіріп бере аламын – жасыл түспен. |
Әліппедәптердегі қошқармүйіз оюын түрлі түсті қарындаштармен бояйды.
|
шағым қалдыра аласыз





















