Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
І тарау. Атадан қалған асыл сөз |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
24.09.25 |
|
|
Сынып: 9 қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төле би «Ердің бақыты –әйел». Төленің төрелігі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармадағы негізгі кейіпкерлерді және олардың идеялық жүктемесін талдайды.Автор бейнесінің шығарманың мазмұны мен идеясын жеткізудегі рөлін анықтайды. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылармен сәлемдесу.Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру.Құндылықтар (еңбексүйгіштік,кәсіби біліктілік)туралы айту. Қызығушылықты ояту.– "Ердің бақыты – әйел" деген сөздің мағынасын қалай түснесіңдер? "Бақыт" деген ұғымды қалай түсінесің? Ер мен әйел бақытында қандай байланыс бар? |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. Сұраққа жауап береді. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; |
Оқулық, топтама |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту 5минут |
Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады.
Мағынаны ашу–
Төленің төрелігі туралы
үзіндіні оқу немесе тыңдату. |
Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.Өз ойларымен бөліседі. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. |
Бағалау критерийі: Шығармада кездесетін кейіпкерлердің жүйесін және олардың атқаратын қызметін дұрыс анықтайды. Автор бейнесін идеялық және стилистикалық тұрғыдан талдап, оның шығармамен байланысын ашады. Ойлау дағдысының деңгейі: қолдану |
Оқулық Бағалау парқшасы ЖИ https://chatgpt.com/ https://www.youtube.com/watch?v=WgxR1gZNIXw |
||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгергенін тексеру 10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1-тапсырма. Жеке жұмыс.Кейіпкерлерді анықтап, кестеге түсір.
Саралау тапсырмасы: Үш кейіпкердің біріне анықтама бер. |
1-тапсырмада кейіпкерлерді анықтап, кестеге түсіреді.
|
Дескриптор:
|
Оқулық
Бағалау парақшасы
|
||||||||||||||||||||||||
|
10минут |
2-тапсырма. Топтық жұмыс:Автор бейнесіне талдау жасап, оның шығарманың идеялық-стилистикалық тұтастығына әсерін дәлелдеңдер.
Нұсқау:
|
2-тапсырмада постер немесе қысқаша презентация (5-6 сөйлеммен ауызша қорғайды).
|
Дескриптор:
Жалпы балл-2 |
Оқулық
Бағалау парақша сы |
||||||||||||||||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
3-тапсырма.
Жұппен жұмыс.
Шығармадағы кез келген кейіпкердің (әйелі, ер адам, Төле
би) атынан ішкі монолог (ішкі ой-толғанысын)
жазыңыз. Нұсқау:
|
3-тапсырмада
шығармадағы кез келген
кейіпкердің (әйелі, ер адам, Төле би) атынан ішкі монолог (ішкі
ой-толғанысын)
жазады.
|
Дескриптор:
Жалпы балл-5 |
Оқулық, топтама
Бағалау парақша |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3.Қорытын-дылау кезеңі
5минут
|
«Соңғы ой» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекітеді. Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Үйге тапсырма беру. Төле би «Ердің бақыты –әйел». Төленің төрелігін жаттау
Рефлексия «Өзара бағалау» әдісі арқылы парақшаға бағалау |
Сұрақтарға жауап береді. Үйге тапсырма алады. Рефлексия . «Өзара бағалау» әдісі рефлексия жасайды. |
Әр оқушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады |
Әлеумет-тік желі оқулық
Бағалау парақша-сы
|
Тексерген:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Төле би «Ердің бақыты –әйел». Төленің төрелігі.
Төле би «Ердің бақыты –әйел». Төленің төрелігі.
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
І тарау. Атадан қалған асыл сөз |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
24.09.25 |
|
|
Сынып: 9 қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төле би «Ердің бақыты –әйел». Төленің төрелігі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармадағы негізгі кейіпкерлерді және олардың идеялық жүктемесін талдайды.Автор бейнесінің шығарманың мазмұны мен идеясын жеткізудегі рөлін анықтайды. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылармен сәлемдесу.Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру.Құндылықтар (еңбексүйгіштік,кәсіби біліктілік)туралы айту. Қызығушылықты ояту.– "Ердің бақыты – әйел" деген сөздің мағынасын қалай түснесіңдер? "Бақыт" деген ұғымды қалай түсінесің? Ер мен әйел бақытында қандай байланыс бар? |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. Сұраққа жауап береді. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; |
Оқулық, топтама |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту 5минут |
Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады.
Мағынаны ашу–
Төленің төрелігі туралы
үзіндіні оқу немесе тыңдату. |
Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.Өз ойларымен бөліседі. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. |
Бағалау критерийі: Шығармада кездесетін кейіпкерлердің жүйесін және олардың атқаратын қызметін дұрыс анықтайды. Автор бейнесін идеялық және стилистикалық тұрғыдан талдап, оның шығармамен байланысын ашады. Ойлау дағдысының деңгейі: қолдану |
Оқулық Бағалау парқшасы ЖИ https://chatgpt.com/ https://www.youtube.com/watch?v=WgxR1gZNIXw |
||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгергенін тексеру 10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1-тапсырма. Жеке жұмыс.Кейіпкерлерді анықтап, кестеге түсір.
Саралау тапсырмасы: Үш кейіпкердің біріне анықтама бер. |
1-тапсырмада кейіпкерлерді анықтап, кестеге түсіреді.
|
Дескриптор:
|
Оқулық
Бағалау парақшасы
|
||||||||||||||||||||||||
|
10минут |
2-тапсырма. Топтық жұмыс:Автор бейнесіне талдау жасап, оның шығарманың идеялық-стилистикалық тұтастығына әсерін дәлелдеңдер.
Нұсқау:
|
2-тапсырмада постер немесе қысқаша презентация (5-6 сөйлеммен ауызша қорғайды).
|
Дескриптор:
Жалпы балл-2 |
Оқулық
Бағалау парақша сы |
||||||||||||||||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
3-тапсырма.
Жұппен жұмыс.
Шығармадағы кез келген кейіпкердің (әйелі, ер адам, Төле
би) атынан ішкі монолог (ішкі ой-толғанысын)
жазыңыз. Нұсқау:
|
3-тапсырмада
шығармадағы кез келген
кейіпкердің (әйелі, ер адам, Төле би) атынан ішкі монолог (ішкі
ой-толғанысын)
жазады.
|
Дескриптор:
Жалпы балл-5 |
Оқулық, топтама
Бағалау парақша |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3.Қорытын-дылау кезеңі
5минут
|
«Соңғы ой» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекітеді. Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Үйге тапсырма беру. Төле би «Ердің бақыты –әйел». Төленің төрелігін жаттау
Рефлексия «Өзара бағалау» әдісі арқылы парақшаға бағалау |
Сұрақтарға жауап береді. Үйге тапсырма алады. Рефлексия . «Өзара бағалау» әдісі рефлексия жасайды. |
Әр оқушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады |
Әлеумет-тік желі оқулық
Бағалау парақша-сы
|
Тексерген:
шағым қалдыра аласыз













