Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 9-сабақ
|
Бөлім: |
І бөлім: «Атадан қалған асыл сөз» |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төле би нақыл сөздерінің құндылығы. БЖБ 1 |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.3.1.1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 10 минут Сабақтың ортасы 25 минут Сабақтың аяқталуы 10 минут |
І Ұйымдастыру: Оқушылардың назары сабаққа аударылып, сабаққа қатысуы тексеріледі. Жағымды психологиялық ахуал. «Галереяда ой шарлау» стратегиясы арқылы қабырғада ілінген тұжырымды оқып, ой қорытып, сабақтың мақсатын анықтайды.
«Атың жақсы
болса,
|
|||||||||||||||||||||
|
Төле бидің даналығы |
Мақал-мәтелдер |
|
|
|
2
Ерекшелігі
Айырмашылығы
Ерекшелігі
Айырмашылығы
Ұқсастығы
3-топ. Сатылы талдау.
|
Шығарма тақырыбы, идеясы |
|
|
|
|
|
Шығарма сюжеті |
|
|
|
|
|
Қорытынды |
|
|
|
|
Төле би даналығы.
Аққоян жылы кар калың түсіп, көктем созылыңқырап шығыпты. Алшын аулы қыстан жұтап, ашаршылыққа ұшырапты. Күйзелген ел тоқшылық жаққа ауа көшпек болғанда, Әйтеке би оларға токтам салыпты. - Қоныс аударып, бекерге боспаңдар, одандағы Төле би еліне оншақты кісіні астық әкелуге жіберейік, - деп, өзінің баласын бас етіп ауыл адамдарын аттандырыпты. Төле би бұл кезде Ташкентті билеп тұр екен. Келген ағайындарды қарсы алып, тойындырыпты. Көлігі көтергенше астық жинап, өзін сыйлас биіне селемдемеге алты кап бидай, бір жылқы сойыс беріпті. Төле би алшын жігіттеріне біраз әңгіме, аталы сөз айтыпты. "Ал, жолдарың болсын, елдеріңе, Әйтекеңе сәлем айтыңдар" десе, Әйтекенің баласы отырған орнынан қозғала қоймапты. Төле би: - Е, е, балам, жайша тоқталдың ба? - деп сұрапты. Сонда ол: - Әлгінде айтқан аталы өсиетіңіздің аяғын біліп кетсем деп, соған қарап отырмын, - депті. - Пәлі, балам, сөздің қадірін білетін есті бала екенсің, енді ол әңгіменің мәнісін таратып берейін. Жігіт адамға басты кесір - еріншектік, ортаншы кесір - ұйқышылдық, кенже кесір - кежірлік, тілазарлық. Осы үш кесір, әдет бір адамда болса, ол адам өмір бойы оңбайды, - депті.
Дескриптор:
Туындылардың:
- сюжетіндегі ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді
- тақырыбындағы ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді
- идеясындағы ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді.
Бекіту тапсырмасы
«Рөльдік ойын» әдісі арқылы келесі сұраққа жауап беріңіз:
Төле би нақыл сөздерінің тарихи және көркемдік құндылығы неде?
Тапсырмаларды орындап, шешендік сөзге талдау жасаңдар:
«Талқылаушы» әңгіменің тақырыбын, негізгі ойын тарихи және көркемдік құндылығы тұрғысынан анықтайды.
«Белгілеуші» әңгіменің тарихи және көркемдік құндылығына байланысты сұрақтар құрастырады.
«Байланыстырушы» шығарма мазмұнын өмірмен байланыстырады.
«Топ шешені» әңгіме мазмұнына сәйкес қазіргі қолданыстағы мақал-мәтелдерді айтады.
«Қорытындылаушы» шығарманың құндылығына, маңызына баға береді.
Дескриптор:
-
әңгіменің тақырыбын, негізгі ойын тарихи және көркемдік құндылығы тұрғысынан анықтайды;
-
әңгіменің тарихи және көркемдік құндылығына байланысты сұрақтар құрастырады;
-
шығарма мазмұнын өмірмен байланыстырады;
-
әңгіме мазмұнына сәйкес қазіргі қолданыстағы мақал-мәтелдерді айтады;
шығарманың құндылығына, маңызына баға береді.
Оқушылардың назары сабаққа аударылып, сабаққа қатысуы тексеріледі.
Оқушылар «Галереяда ой шарлау» стратегиясы арқылы қабырғада ілінген тұжырымды оқып, ой қорытып, сабақтың мақсатын анықтайды.
Төле бидің өзі қалаған даналығын мақал-мәтелмен салыстырады.
- сюжетіндегі ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді
- тақырыбындағы ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді
- идеясындағы ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді.
Әңгіменің тақырыбын, негізгі ойын тарихи және көркемдік құндылығы тұрғысынан анықтайды;
•әңгіменің тарихи және көркемдік құндылығына байланысты сұрақтар құрастырады;
•шығарма мазмұнын өмірмен байланыстырады;
•әңгіме мазмұнына сәйкес қазіргі қолданыстағы мақал-мәтелдерді айтады;
•шығарманың құндылығына, маңызына баға береді.
Дескриптор:
Төле бидің өзі қалаған даналығын мақал-мәтелмен салыстырады-1б
- сюжетіндегі ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді-1б
- тақырыбындағы ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді-1б
- идеясындағы ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді1б
Әңгіменің тақырыбын, негізгі ойын тарихи және көркемдік құндылығы тұрғысынан анықтайды-1б
•әңгіменің тарихи және көркемдік құндылығына байланысты сұрақтар құрастырады-1б
•шығарма мазмұнын өмірмен байланыстырады-1б
•әңгіме мазмұнына сәйкес қазіргі қолданыстағы мақал-мәтелдерді айтады-1б
•шығарманың құндылығына, маңызына баға береді-2б
Оқулық
9-сынып
«Атамұра» баспасы
2019жыл
Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма
лар жинағы
9-сынып
Оқулық
9-сынып
«Атамұра» баспасы
2019жыл
https://wordwall.net/ru/resource/52307500
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Төле би нақыл сөздерінің құндылығы.БЖБ
Төле би нақыл сөздерінің құндылығы.БЖБ
Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 9-сабақ
|
Бөлім: |
І бөлім: «Атадан қалған асыл сөз» |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төле би нақыл сөздерінің құндылығы. БЖБ 1 |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.3.1.1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 10 минут Сабақтың ортасы 25 минут Сабақтың аяқталуы 10 минут |
І Ұйымдастыру: Оқушылардың назары сабаққа аударылып, сабаққа қатысуы тексеріледі. Жағымды психологиялық ахуал. «Галереяда ой шарлау» стратегиясы арқылы қабырғада ілінген тұжырымды оқып, ой қорытып, сабақтың мақсатын анықтайды.
«Атың жақсы
болса,
|
|||||||||||||||||||||
|
Төле бидің даналығы |
Мақал-мәтелдер |
|
|
|
2
Ерекшелігі
Айырмашылығы
Ерекшелігі
Айырмашылығы
Ұқсастығы
3-топ. Сатылы талдау.
|
Шығарма тақырыбы, идеясы |
|
|
|
|
|
Шығарма сюжеті |
|
|
|
|
|
Қорытынды |
|
|
|
|
Төле би даналығы.
Аққоян жылы кар калың түсіп, көктем созылыңқырап шығыпты. Алшын аулы қыстан жұтап, ашаршылыққа ұшырапты. Күйзелген ел тоқшылық жаққа ауа көшпек болғанда, Әйтеке би оларға токтам салыпты. - Қоныс аударып, бекерге боспаңдар, одандағы Төле би еліне оншақты кісіні астық әкелуге жіберейік, - деп, өзінің баласын бас етіп ауыл адамдарын аттандырыпты. Төле би бұл кезде Ташкентті билеп тұр екен. Келген ағайындарды қарсы алып, тойындырыпты. Көлігі көтергенше астық жинап, өзін сыйлас биіне селемдемеге алты кап бидай, бір жылқы сойыс беріпті. Төле би алшын жігіттеріне біраз әңгіме, аталы сөз айтыпты. "Ал, жолдарың болсын, елдеріңе, Әйтекеңе сәлем айтыңдар" десе, Әйтекенің баласы отырған орнынан қозғала қоймапты. Төле би: - Е, е, балам, жайша тоқталдың ба? - деп сұрапты. Сонда ол: - Әлгінде айтқан аталы өсиетіңіздің аяғын біліп кетсем деп, соған қарап отырмын, - депті. - Пәлі, балам, сөздің қадірін білетін есті бала екенсің, енді ол әңгіменің мәнісін таратып берейін. Жігіт адамға басты кесір - еріншектік, ортаншы кесір - ұйқышылдық, кенже кесір - кежірлік, тілазарлық. Осы үш кесір, әдет бір адамда болса, ол адам өмір бойы оңбайды, - депті.
Дескриптор:
Туындылардың:
- сюжетіндегі ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді
- тақырыбындағы ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді
- идеясындағы ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді.
Бекіту тапсырмасы
«Рөльдік ойын» әдісі арқылы келесі сұраққа жауап беріңіз:
Төле би нақыл сөздерінің тарихи және көркемдік құндылығы неде?
Тапсырмаларды орындап, шешендік сөзге талдау жасаңдар:
«Талқылаушы» әңгіменің тақырыбын, негізгі ойын тарихи және көркемдік құндылығы тұрғысынан анықтайды.
«Белгілеуші» әңгіменің тарихи және көркемдік құндылығына байланысты сұрақтар құрастырады.
«Байланыстырушы» шығарма мазмұнын өмірмен байланыстырады.
«Топ шешені» әңгіме мазмұнына сәйкес қазіргі қолданыстағы мақал-мәтелдерді айтады.
«Қорытындылаушы» шығарманың құндылығына, маңызына баға береді.
Дескриптор:
-
әңгіменің тақырыбын, негізгі ойын тарихи және көркемдік құндылығы тұрғысынан анықтайды;
-
әңгіменің тарихи және көркемдік құндылығына байланысты сұрақтар құрастырады;
-
шығарма мазмұнын өмірмен байланыстырады;
-
әңгіме мазмұнына сәйкес қазіргі қолданыстағы мақал-мәтелдерді айтады;
шығарманың құндылығына, маңызына баға береді.
Оқушылардың назары сабаққа аударылып, сабаққа қатысуы тексеріледі.
Оқушылар «Галереяда ой шарлау» стратегиясы арқылы қабырғада ілінген тұжырымды оқып, ой қорытып, сабақтың мақсатын анықтайды.
Төле бидің өзі қалаған даналығын мақал-мәтелмен салыстырады.
- сюжетіндегі ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді
- тақырыбындағы ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді
- идеясындағы ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді.
Әңгіменің тақырыбын, негізгі ойын тарихи және көркемдік құндылығы тұрғысынан анықтайды;
•әңгіменің тарихи және көркемдік құндылығына байланысты сұрақтар құрастырады;
•шығарма мазмұнын өмірмен байланыстырады;
•әңгіме мазмұнына сәйкес қазіргі қолданыстағы мақал-мәтелдерді айтады;
•шығарманың құндылығына, маңызына баға береді.
Дескриптор:
Төле бидің өзі қалаған даналығын мақал-мәтелмен салыстырады-1б
- сюжетіндегі ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді-1б
- тақырыбындағы ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді-1б
- идеясындағы ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды, баға береді1б
Әңгіменің тақырыбын, негізгі ойын тарихи және көркемдік құндылығы тұрғысынан анықтайды-1б
•әңгіменің тарихи және көркемдік құндылығына байланысты сұрақтар құрастырады-1б
•шығарма мазмұнын өмірмен байланыстырады-1б
•әңгіме мазмұнына сәйкес қазіргі қолданыстағы мақал-мәтелдерді айтады-1б
•шығарманың құндылығына, маңызына баға береді-2б
Оқулық
9-сынып
«Атамұра» баспасы
2019жыл
Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма
лар жинағы
9-сынып
Оқулық
9-сынып
«Атамұра» баспасы
2019жыл
https://wordwall.net/ru/resource/52307500
шағым қалдыра аласыз













