Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: ІІІ |
Адам жанының құпиясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бертлеуова Клара Алибековна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мектебі |
М.Әуезов атындағы №128 жалпы білім беретін мектептің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: |
9 «А» |
Қaтысқан оқушылар саны: 19 ЕБҚ оқушы саны: 1 |
Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төлегеннің сағынышы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Т.Айбергеновтің «Сағыныш» өлеңіндегі негізгі ойларды анықтайды, талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі ЕБҚ оқушыға |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары деңгейі |
Жоғары деңгей дағдылары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут
7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. 1.Сәлемдесу. «Жүректі тазарту» Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң, қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл күймен сабақ басталады. |
Сәлемдеседі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады. |
Мұғалімнің қошемет сөздері. |
№2 интерактивті тақта слайд, стикер таратылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы: Т.Айбергеновтің өмір жолы туралы ақпараттар жинақтап, «Уақыт тізбесін» құрастыру. |
Т.Айбергеновтің өмір жолы туралы ақпараттар жинақтап, құрастырған «Уақыт тізбесін» жаңа сабаққа қолданады. |
Дескрипторы: -«Уақыт тізбесі» құрастырады -1 балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой қозғау. 2-тапсырма. Тақырып бойынша бірінші қадам. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Оқушылар сандықшадан сұрақтар жазылған парақшаны алып, жұптасып, бір-бірімен ой бөліседі, сұрақтарға жауап береді. 1.Төлегеннің анасы Жібектің көрген қиындығы туралы не білесің? 2.Төлегеннің әкесі Айбергеннің туған жерден кетуіне не себеп болды? Олар туған жерін сағынды ма? 3. Төлегенге ақындық кімнен дарыған? Өлең көбінесе қандай сезімде пайда болады? 4.Төлегеннің Үрнисамен қалай танысқан? Неліктен Үрниса: «Алматы Төлегенге баянды болмады», - дейді. Қалай ойлайсыңдар, Алматы Төлегеннің сағынышын өтей алды ма? 5. Төлегеннің төс түйістерген достары кімдер? Олар бір-біріне деген сағынышын қалай білдірді? 6.Төлеген туралы кімдердің қандай пікірлерін білесің? Төлегенді қандай сағынышпен еске алады? 7. Төлегеннің қандай ерекше қасиеттерін білесің? Сендердің ойларыңша, Төлеген қандай адам? 8. Ақынның сүйегі қайда жерленген? Оны ақтық сапарға кімдер шығарып салған? Олар өз сезімдерін қалай жеткізді? (өлеңмен, естелікпен). Сәйкестендіру» әдісі арқылы сөйлемнің жалғасын анықтау.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, пікір алмасқаннан кейін «Пазл» әдісімен түрлі түсті қағаз қиындыларына жазылған мақал-мәтелдердің жалғасын табады, топтасады.
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, бағалау критерийлері талқыланады. |
Оқушылар сандықшадан таңдап алған сұрақтар жөнінде жұбымен ойланып, сұрақтарға жауап береді. «Галереяға шарлау» әдісімен «Сағыныштан жаратылған ақын» тақырыбында ілінген суреттер топтамасын қолданады.
Сәйкестендіру» әдісі арқылы сөйлемнің жалғасын анықтайды. Оқушылар түрлі түсті қиындыларға жазылған мақал-мәтелдер арқылы топтасады. 1-топ. Сағыну 2-топ. Аңсау 3-топ. Сарғаю Сынып оқушыларымен оқу мақсаты мен бағалау критерийлері талқыланады. |
Мұғалімнің қошемет сөздері Мұғалімнің қошемет сөздері |
№3 интерактивті тақта слайд «Галереяға шарлау» әдісі. «Сағыныштан жаратылған ақын» тақырыбында суреттер топтамасы. №4,5 интерактивті тақта слайд ЕБҚ оқушы үшін: 1)үлестірмелі материал 2) https://learningapps.org/view34402293 Онлайн тест пад. «Жас ойшыл» телеграм арқылы орындайды. №7,8 интерактивті тақта слайд. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут
|
2-тапсырма. Жеке жұмыс Берілген өлең шумақтарындағы негізгі ойды анықтау, талдау. І топқа:
2-топқа:
Сағыныш (Мұхтар
Шахановқа)
3-топқа:
Сағыныш (Мұхтар
Шахановқа)
|
Оқушылар берілген өлең шумақтарындағы негізгі ойды анықтайды, талдайды. Бірін-бірін бағалайды. Ең үздік жұмыста топ алдында жариялайды. |
Дескрипторы: -әр шумақтағы негізгі ойды анықтайды-4 балл -«Ең маңызды ой» әдісімен талдайды (неге олай айтқан?) -1 балл -талдауды «Ашық микрофон» әдісімен жариялайды-1балл |
№ 9,10,11 интерактивті тақта слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 минут |
3-тапсырма. «Суретпен әңгімеле» әдісі. Топтық жұмыс. «Сағыныш» әнін тыңдай отырып, Төлегеннің сағынышын суретпен бейнелеңдер. 1-топ. Ақынның туған жерге, елге сағынышы (ана, жар, туыс, бауыр) 2-топ. Ақынның достарына сағынышы 3-топ. Ақынның поэзияға сағынышы |
Оқушылар өлеңдегі негізгі идеяларды қолдана отырып, топпен сурет салады. Топ алдында қорғайды. |
Дескриптор: -бейнелеу өнері арқылы жеткізеді-1 балл - өлеңдегі ақынның идеяларын қолданады-1 балл - қорғай алады -1 балл |
Төлеген Айбергеновтің «Сағыныш» өлеңі. Аудиожазбаны тыңдай отырып, сурет салады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 2 минут |
Төлеген Айбергеновтің «Сағыныш» өлеңіне мазмұны ұқсас өлеңдерді зерттеу. |
Зерттеу жұмыстарын жүргізеді. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы 3 минут |
Қорытындылау. «Еркін микрофон» әдісімен сабақ бойынша қорытынды жасатады. Рефлексия. Оқушыларға бүгінгі алған білімдерін негізге ала отырып, 8 наурызда Төлеген Айбергеновке жүректен шыққан сағынышты сөздерін стикерге жазу, бөлісу тапсырмасы беріледі. |
Оқушылар сабақ мазмұны бойынша ойтұжырым жасайды.
Ақынға арнаған жүрекжарды сөздерін оқиды.
|
Оқушыларға кері байланыс береді, формативті 10 балдық жүйемен баға береді. |
Түрлі түсті стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Төлегеннің сағынышы (Төлеген Айбергенов "Сағыныш")
Төлегеннің сағынышы (Төлеген Айбергенов "Сағыныш")
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: ІІІ |
Адам жанының құпиясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бертлеуова Клара Алибековна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мектебі |
М.Әуезов атындағы №128 жалпы білім беретін мектептің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: |
9 «А» |
Қaтысқан оқушылар саны: 19 ЕБҚ оқушы саны: 1 |
Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төлегеннің сағынышы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Т.Айбергеновтің «Сағыныш» өлеңіндегі негізгі ойларды анықтайды, талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі ЕБҚ оқушыға |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары деңгейі |
Жоғары деңгей дағдылары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут
7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. 1.Сәлемдесу. «Жүректі тазарту» Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң, қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл күймен сабақ басталады. |
Сәлемдеседі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады. |
Мұғалімнің қошемет сөздері. |
№2 интерактивті тақта слайд, стикер таратылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы: Т.Айбергеновтің өмір жолы туралы ақпараттар жинақтап, «Уақыт тізбесін» құрастыру. |
Т.Айбергеновтің өмір жолы туралы ақпараттар жинақтап, құрастырған «Уақыт тізбесін» жаңа сабаққа қолданады. |
Дескрипторы: -«Уақыт тізбесі» құрастырады -1 балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой қозғау. 2-тапсырма. Тақырып бойынша бірінші қадам. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Оқушылар сандықшадан сұрақтар жазылған парақшаны алып, жұптасып, бір-бірімен ой бөліседі, сұрақтарға жауап береді. 1.Төлегеннің анасы Жібектің көрген қиындығы туралы не білесің? 2.Төлегеннің әкесі Айбергеннің туған жерден кетуіне не себеп болды? Олар туған жерін сағынды ма? 3. Төлегенге ақындық кімнен дарыған? Өлең көбінесе қандай сезімде пайда болады? 4.Төлегеннің Үрнисамен қалай танысқан? Неліктен Үрниса: «Алматы Төлегенге баянды болмады», - дейді. Қалай ойлайсыңдар, Алматы Төлегеннің сағынышын өтей алды ма? 5. Төлегеннің төс түйістерген достары кімдер? Олар бір-біріне деген сағынышын қалай білдірді? 6.Төлеген туралы кімдердің қандай пікірлерін білесің? Төлегенді қандай сағынышпен еске алады? 7. Төлегеннің қандай ерекше қасиеттерін білесің? Сендердің ойларыңша, Төлеген қандай адам? 8. Ақынның сүйегі қайда жерленген? Оны ақтық сапарға кімдер шығарып салған? Олар өз сезімдерін қалай жеткізді? (өлеңмен, естелікпен). Сәйкестендіру» әдісі арқылы сөйлемнің жалғасын анықтау.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, пікір алмасқаннан кейін «Пазл» әдісімен түрлі түсті қағаз қиындыларына жазылған мақал-мәтелдердің жалғасын табады, топтасады.
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, бағалау критерийлері талқыланады. |
Оқушылар сандықшадан таңдап алған сұрақтар жөнінде жұбымен ойланып, сұрақтарға жауап береді. «Галереяға шарлау» әдісімен «Сағыныштан жаратылған ақын» тақырыбында ілінген суреттер топтамасын қолданады.
Сәйкестендіру» әдісі арқылы сөйлемнің жалғасын анықтайды. Оқушылар түрлі түсті қиындыларға жазылған мақал-мәтелдер арқылы топтасады. 1-топ. Сағыну 2-топ. Аңсау 3-топ. Сарғаю Сынып оқушыларымен оқу мақсаты мен бағалау критерийлері талқыланады. |
Мұғалімнің қошемет сөздері Мұғалімнің қошемет сөздері |
№3 интерактивті тақта слайд «Галереяға шарлау» әдісі. «Сағыныштан жаратылған ақын» тақырыбында суреттер топтамасы. №4,5 интерактивті тақта слайд ЕБҚ оқушы үшін: 1)үлестірмелі материал 2) https://learningapps.org/view34402293 Онлайн тест пад. «Жас ойшыл» телеграм арқылы орындайды. №7,8 интерактивті тақта слайд. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут
|
2-тапсырма. Жеке жұмыс Берілген өлең шумақтарындағы негізгі ойды анықтау, талдау. І топқа:
2-топқа:
Сағыныш (Мұхтар
Шахановқа)
3-топқа:
Сағыныш (Мұхтар
Шахановқа)
|
Оқушылар берілген өлең шумақтарындағы негізгі ойды анықтайды, талдайды. Бірін-бірін бағалайды. Ең үздік жұмыста топ алдында жариялайды. |
Дескрипторы: -әр шумақтағы негізгі ойды анықтайды-4 балл -«Ең маңызды ой» әдісімен талдайды (неге олай айтқан?) -1 балл -талдауды «Ашық микрофон» әдісімен жариялайды-1балл |
№ 9,10,11 интерактивті тақта слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 минут |
3-тапсырма. «Суретпен әңгімеле» әдісі. Топтық жұмыс. «Сағыныш» әнін тыңдай отырып, Төлегеннің сағынышын суретпен бейнелеңдер. 1-топ. Ақынның туған жерге, елге сағынышы (ана, жар, туыс, бауыр) 2-топ. Ақынның достарына сағынышы 3-топ. Ақынның поэзияға сағынышы |
Оқушылар өлеңдегі негізгі идеяларды қолдана отырып, топпен сурет салады. Топ алдында қорғайды. |
Дескриптор: -бейнелеу өнері арқылы жеткізеді-1 балл - өлеңдегі ақынның идеяларын қолданады-1 балл - қорғай алады -1 балл |
Төлеген Айбергеновтің «Сағыныш» өлеңі. Аудиожазбаны тыңдай отырып, сурет салады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 2 минут |
Төлеген Айбергеновтің «Сағыныш» өлеңіне мазмұны ұқсас өлеңдерді зерттеу. |
Зерттеу жұмыстарын жүргізеді. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы 3 минут |
Қорытындылау. «Еркін микрофон» әдісімен сабақ бойынша қорытынды жасатады. Рефлексия. Оқушыларға бүгінгі алған білімдерін негізге ала отырып, 8 наурызда Төлеген Айбергеновке жүректен шыққан сағынышты сөздерін стикерге жазу, бөлісу тапсырмасы беріледі. |
Оқушылар сабақ мазмұны бойынша ойтұжырым жасайды.
Ақынға арнаған жүрекжарды сөздерін оқиды.
|
Оқушыларға кері байланыс береді, формативті 10 балдық жүйемен баға береді. |
Түрлі түсті стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














