Бекітемін:________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 6-сабақ
|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауы. Толғауы тоқсан қызыл тіл . Сыни пікір жазу |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.4.1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жаза алады. |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
• Тәуелсіздік және Отаншылдық Халықтың өткеніне, бүгініне және болашағына қатыстылығын түсіну • Бірлік және Ынтымақ Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу • Әділдік және Жауапкершілік Оқу тапсырмасын орындауда табандылық, еңбекқорлықтың болуы |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 35 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың қатысуын түгендеу Психологиялық ахуал «Тасбақалардың жүгірісі» 2.Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады Ойтүрткі 1.Халық басына түскен ауыртпалықтың себеп-салдарын шығармада қалай бейнелеген? 2.Ақын толғауы арқылы халықты неден сақтандырады? 3.Қазақтың шұрайлы жерлеріне, құнарлы мекендеріне көз тігуінің себебі неде? 4.Шығарманы оқып болған соң, қандай сұрақтар туындады? (ЕББҚ оқушыға) 1-тапсырма Ысқақ Тәкімұлы Дүйсенбаев «Мұрат жас кезінен жиын тойға үнемі араласып, өлең айтуға машықтана бастайды, ел ішінде: “шешен, тапқыр бала» атанып жүреді. Көп ұзамай ол айтысқа да түседі. Мұрат айтыстың асқан шебері болумен қатар үлкен эпик ақын. Оның шығармаларындағы қайшылықтары мен қателіктеріне байланысты дарынды ақынның творчествосы соңғы кезде жөнді бағаланбай келді». Зерттеушінің пікірі бойынша, ақын шығармашылығының жөнді бағаланбау себебін ашып көрсетіңіз. 2-тапсырма Берілген пікірге сүйене отырып, «Үш қиян» толғауындағы ел тағдырының суреттелуіне сыни пікір жазыңыз Исламғалиева Айкен Мұрат шығармаларының екінші саласына жататын шоқтығы биік – “Үш қиян” дастаны. Мұнда оның ел тағдырына байланысты көкейтесті ойлары: халықтың тұрмыс-тіршілігі, өкініші мен күдігі, арманы мен үміті, жұрт бақыты мен ертеңі, жер, қоныс туралы толғаныстары үлкен күңіреніспен сипатталады. Ақын пайымдауынша, ел болашағы барынша бұлдыр, мұнартқан сағым секілді болып көрінеді, сол себепті ол өткенді ойлап, соның қаймағы бұзылмай қайта оралуын көксейді.
ЕББҚ оқушыға тапсырма Мұрат Мөңкеұлы өмір сүрген замандағы қазақ халқының тұрмыс-тіршілігі туралы ойтолғау жаз. Сөз саны 40-50 сөз. Қорытындылау Мұрат ақын үшін туған жер, туған ел, туған тарих, салт-дәстүр құнды. Ақын осы құндылықтарды жоғалтып аламыз ба деп қауіптенді. Ал тәуелсіз елдің ұрпағы ретінде сендерді не толғандырады?
Үйге тапсырма: Толғауда тарихи тұлғалар бейнесі арқылы оқырманның назарын неге аудартқысы келді? Пікір жазып келіңдер. Рефлексия
|
Психологиялық ахуал
«Тасбақалардың
жүгірісі».
Сұрақтарға жауап береді.
Берілген пікірге сүйене отырып, «Үш қиян» толғауындағы ел тағдырының суреттелуіне сыни пікір жазады.
Зерттеушінің пікірі бойынша, ақын шығармашылығының жөнді бағаланбау себебін ашып көрсетіп, сыни пікір жазады.
ЕББҚ оқушы Мұрат Мөңкеұлы өмір сүрген замандағы қазақ халқының тұрмыс-тіршілігі туралы ойтолғау жазады.
Қорытындылау кезеңінде тәуелсіз елдің ұрпағы ретінде не толғандыратыны жөнінде өз пікірлерін білдіреді. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра ды Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -берілген сыни пікірді түсінеді,-1 -берілген сыни пікірге сүйеніп талдау жасайды,-1 -шығармадағы мәселені анықтайды, -1 -сыни пікір жазады,-1 -құрылымын сақтайды.-1 Сауатты жазады-1
ЕБҚ оқушыға Дескриптор Білім алушы -шығармадан халықтың тұрмыс-тірлішілігі туралы айтылған ойларды анықтайды,-1 -пікір жазады.-1 -өз ойын еркін білдіреді-1 Орфографиялық заңдылыққа сүйенеді-1
|
Оқулық 8-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл
ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы
Оқулық 8-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Толғауы тоқсан қызыл тіл. Сыни пікір жазу
Толғауы тоқсан қызыл тіл. Сыни пікір жазу
Бекітемін:________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 6-сабақ
|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауы. Толғауы тоқсан қызыл тіл . Сыни пікір жазу |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.4.1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жаза алады. |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
• Тәуелсіздік және Отаншылдық Халықтың өткеніне, бүгініне және болашағына қатыстылығын түсіну • Бірлік және Ынтымақ Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу • Әділдік және Жауапкершілік Оқу тапсырмасын орындауда табандылық, еңбекқорлықтың болуы |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 35 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың қатысуын түгендеу Психологиялық ахуал «Тасбақалардың жүгірісі» 2.Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады Ойтүрткі 1.Халық басына түскен ауыртпалықтың себеп-салдарын шығармада қалай бейнелеген? 2.Ақын толғауы арқылы халықты неден сақтандырады? 3.Қазақтың шұрайлы жерлеріне, құнарлы мекендеріне көз тігуінің себебі неде? 4.Шығарманы оқып болған соң, қандай сұрақтар туындады? (ЕББҚ оқушыға) 1-тапсырма Ысқақ Тәкімұлы Дүйсенбаев «Мұрат жас кезінен жиын тойға үнемі араласып, өлең айтуға машықтана бастайды, ел ішінде: “шешен, тапқыр бала» атанып жүреді. Көп ұзамай ол айтысқа да түседі. Мұрат айтыстың асқан шебері болумен қатар үлкен эпик ақын. Оның шығармаларындағы қайшылықтары мен қателіктеріне байланысты дарынды ақынның творчествосы соңғы кезде жөнді бағаланбай келді». Зерттеушінің пікірі бойынша, ақын шығармашылығының жөнді бағаланбау себебін ашып көрсетіңіз. 2-тапсырма Берілген пікірге сүйене отырып, «Үш қиян» толғауындағы ел тағдырының суреттелуіне сыни пікір жазыңыз Исламғалиева Айкен Мұрат шығармаларының екінші саласына жататын шоқтығы биік – “Үш қиян” дастаны. Мұнда оның ел тағдырына байланысты көкейтесті ойлары: халықтың тұрмыс-тіршілігі, өкініші мен күдігі, арманы мен үміті, жұрт бақыты мен ертеңі, жер, қоныс туралы толғаныстары үлкен күңіреніспен сипатталады. Ақын пайымдауынша, ел болашағы барынша бұлдыр, мұнартқан сағым секілді болып көрінеді, сол себепті ол өткенді ойлап, соның қаймағы бұзылмай қайта оралуын көксейді.
ЕББҚ оқушыға тапсырма Мұрат Мөңкеұлы өмір сүрген замандағы қазақ халқының тұрмыс-тіршілігі туралы ойтолғау жаз. Сөз саны 40-50 сөз. Қорытындылау Мұрат ақын үшін туған жер, туған ел, туған тарих, салт-дәстүр құнды. Ақын осы құндылықтарды жоғалтып аламыз ба деп қауіптенді. Ал тәуелсіз елдің ұрпағы ретінде сендерді не толғандырады?
Үйге тапсырма: Толғауда тарихи тұлғалар бейнесі арқылы оқырманның назарын неге аудартқысы келді? Пікір жазып келіңдер. Рефлексия
|
Психологиялық ахуал
«Тасбақалардың
жүгірісі».
Сұрақтарға жауап береді.
Берілген пікірге сүйене отырып, «Үш қиян» толғауындағы ел тағдырының суреттелуіне сыни пікір жазады.
Зерттеушінің пікірі бойынша, ақын шығармашылығының жөнді бағаланбау себебін ашып көрсетіп, сыни пікір жазады.
ЕББҚ оқушы Мұрат Мөңкеұлы өмір сүрген замандағы қазақ халқының тұрмыс-тіршілігі туралы ойтолғау жазады.
Қорытындылау кезеңінде тәуелсіз елдің ұрпағы ретінде не толғандыратыны жөнінде өз пікірлерін білдіреді. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра ды Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -берілген сыни пікірді түсінеді,-1 -берілген сыни пікірге сүйеніп талдау жасайды,-1 -шығармадағы мәселені анықтайды, -1 -сыни пікір жазады,-1 -құрылымын сақтайды.-1 Сауатты жазады-1
ЕБҚ оқушыға Дескриптор Білім алушы -шығармадан халықтың тұрмыс-тірлішілігі туралы айтылған ойларды анықтайды,-1 -пікір жазады.-1 -өз ойын еркін білдіреді-1 Орфографиялық заңдылыққа сүйенеді-1
|
Оқулық 8-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл
ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы
Оқулық 8-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз














