|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Сәндік қолданбалы өнер |
Мектеп: №68 Жібек жолы жалпы орта мектеп |
||||||||||||
|
Күні: 18.09.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Бекишева Балжан |
||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.6.2-Бірқатар заманауи және
дәстүрлі емес материалдарды білу, олардың қасиеттері мен
міндеттерің анықтау |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Өру өнерін және өру түрлерін біледі. Басым бөлігі: Өру өнерінде қолданылатын материалдар мен құрал – жабдықтарды біледі. Кейбір оқушылар: Бұйымды өруде бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданады, олардың қасиеттері мен міндеттерін анықтай алады |
||||||||||||
|
Бағалау критерилері |
|
||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қайыс, жібек жіп, былғары, |
||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Өрудің қандай түрлері бейнеленген? Бұйымды өруде қандай материалдарды қолдануға болады? Бұйымды өруде қандай құрал-жабдықтар жиі қолданылады? Жұмыс барысындағы техника қауіпсіздік ережелерін білесің? |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу. |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ әдебиеті, жаратылыстану. |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар композиция негіздерін, сәндік-қолданбалы өнер тарихы мен негізін біледі. |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сыныпта оқушылардың назарын сабақа аудару және көңіл-күйілерін жақсарту мақсатында «Жылы лебіз» тренингін қолдана отырып, сабаққа көңілін аудару. Оқушыларды құрылымдалған топтарда жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру мақсатында «Атомдар мен молекулалар» әдісі арқылы 2 топқа біріктіру Өткен тақырыпты пысықтау мақсатында «Ашық микрофон» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар бере отырып, үй тапсырмасын пысықтау. 1 Қандай кестенің түрлері білесіңдер? 2 Кестеге қандай материалдар қолдануға болады? 3 Кестелеу барысында қандай техника қауіпсіздік ережелерін білеміз? Оқушыларды ынталандыру және уәждеу мақсатында «Көңілді смайликтер» тарату арқылы қалыптпастырушы бағалау жүргізу. |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма: Өру өнерін және өру түрлерін
анықтау мақсатында интербелсенді тақтада
«Бейне
таспа» әдісі арқылы оқушыларға
тақтада «Өру түрлері» атты бейне роликті көрсете
отырып, « Дескриптор:
Оқушыларды ынталандыру және уәждеу мақсатында «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылардың берген жауаптарына қарай түстерді үлестіру арқылы қалыптастырушы бағалау жүргіземін. Яғни, қызыл түс (әлі тапсырманы толықтыру керек) Сары түс (дұрыс жауап берген, алайда аздап толықтыру керек) Жасыл түс (тапсырманы толық орындағанда) осы түстер беріледі 2-тапсырма: Өру өнерінде қолданылатын материалдар мен құрал – жабдықтарды анықтау мақсатында «Кластер» әдісі арқылы 1 топ өру өнерінде қолданылатын материалдарды. 2 топ өру өнеріндегі қолданылатын құрал жабдықтарды анықтау бойынша тапсырма үлестіремін. Нәтижесінде топтар өру өнерінде қолданылатын материалдармен құрал-жабдықтармаен танысыды. Дескриптор:
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Ауызша мадақтау» арқылы қалыпытастырушы бағалау жүргіземін. 3-тапсырма: Бұйымды өруде бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданады, олардың қасиеттері мен міндеттерін анықтау мақсатында «Венн диаграммасы» арқылы 1 топ Бұйымды өруде бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды айырмашылығы мен ұқсастығын анықтайды. 2 топ «Ойқозғау» әдісі арқылы Бұйымды өруде бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдардың қасиеттері мен міндеттерін анықтайды. Дескриптор:
Оқушылардың берген жауаптарына қарай «Бағалау парақшасы» арқылы топтық қалыптастырушы бағалау жүргіземін. |
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты қорытындылау мақсатында ББҮ кестесі ББҮ стратегиясы оқушыларға бастапқы алған білімдерін бағалауға, өзінің білім деңгейін анықтауға және жаңадан алған білімдерімен өзара байланыстыруға мүмкіндік береді. Алгоритм: 1. Бұл әдісті қолдану үшін, мұғалім оқушыларға кестені жасауды және толтыруды ұсынады. Таблица ББҮ
|
|
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||
|
Тапсырма: Оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында Өрудің күрделі түрлерін анықтау тапсырмасын жоспарладым. Дереккөздер: түрлі ақпарат көздерін пайдалана отырып, өрудің күрделі түрлерін анықтау Қорытынды: Мұғалім тапсырма береді, бірақ жалғыз «дұрыс» жауаптың бағытында жұмыс істеуден гөрі оқушылар өздерінің мықты және әлсіз тұстарына қарай жауап береді. - Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу керек. Бағалау: Оқушылардың берген жауаптарына қарай ынталандыра отырып, кері байланыс ұсынып, жіберген қателіктерін дер кезінде түзетуге мүмкіндік беру. |
«Көңілді смайликтер» Дескрипторлар арқылы «Бағдаршам» «Ауызша мадақтау» «Бағалау парақшасы» Кері байланыс, сабақты қорытындылау «ББҮ» кестесі |
Санитарлық – гигиеналық талаптарды сақтау |
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тоқу өнері. Ілмекпен тоқу
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Сәндік қолданбалы өнер |
Мектеп: №68 Жібек жолы жалпы орта мектеп |
||||||||||||
|
Күні: 18.09.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Бекишева Балжан |
||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.6.2-Бірқатар заманауи және
дәстүрлі емес материалдарды білу, олардың қасиеттері мен
міндеттерің анықтау |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Өру өнерін және өру түрлерін біледі. Басым бөлігі: Өру өнерінде қолданылатын материалдар мен құрал – жабдықтарды біледі. Кейбір оқушылар: Бұйымды өруде бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданады, олардың қасиеттері мен міндеттерін анықтай алады |
||||||||||||
|
Бағалау критерилері |
|
||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қайыс, жібек жіп, былғары, |
||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Өрудің қандай түрлері бейнеленген? Бұйымды өруде қандай материалдарды қолдануға болады? Бұйымды өруде қандай құрал-жабдықтар жиі қолданылады? Жұмыс барысындағы техника қауіпсіздік ережелерін білесің? |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу. |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ әдебиеті, жаратылыстану. |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар композиция негіздерін, сәндік-қолданбалы өнер тарихы мен негізін біледі. |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сыныпта оқушылардың назарын сабақа аудару және көңіл-күйілерін жақсарту мақсатында «Жылы лебіз» тренингін қолдана отырып, сабаққа көңілін аудару. Оқушыларды құрылымдалған топтарда жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру мақсатында «Атомдар мен молекулалар» әдісі арқылы 2 топқа біріктіру Өткен тақырыпты пысықтау мақсатында «Ашық микрофон» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар бере отырып, үй тапсырмасын пысықтау. 1 Қандай кестенің түрлері білесіңдер? 2 Кестеге қандай материалдар қолдануға болады? 3 Кестелеу барысында қандай техника қауіпсіздік ережелерін білеміз? Оқушыларды ынталандыру және уәждеу мақсатында «Көңілді смайликтер» тарату арқылы қалыптпастырушы бағалау жүргізу. |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма: Өру өнерін және өру түрлерін
анықтау мақсатында интербелсенді тақтада
«Бейне
таспа» әдісі арқылы оқушыларға
тақтада «Өру түрлері» атты бейне роликті көрсете
отырып, « Дескриптор:
Оқушыларды ынталандыру және уәждеу мақсатында «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылардың берген жауаптарына қарай түстерді үлестіру арқылы қалыптастырушы бағалау жүргіземін. Яғни, қызыл түс (әлі тапсырманы толықтыру керек) Сары түс (дұрыс жауап берген, алайда аздап толықтыру керек) Жасыл түс (тапсырманы толық орындағанда) осы түстер беріледі 2-тапсырма: Өру өнерінде қолданылатын материалдар мен құрал – жабдықтарды анықтау мақсатында «Кластер» әдісі арқылы 1 топ өру өнерінде қолданылатын материалдарды. 2 топ өру өнеріндегі қолданылатын құрал жабдықтарды анықтау бойынша тапсырма үлестіремін. Нәтижесінде топтар өру өнерінде қолданылатын материалдармен құрал-жабдықтармаен танысыды. Дескриптор:
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Ауызша мадақтау» арқылы қалыпытастырушы бағалау жүргіземін. 3-тапсырма: Бұйымды өруде бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданады, олардың қасиеттері мен міндеттерін анықтау мақсатында «Венн диаграммасы» арқылы 1 топ Бұйымды өруде бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды айырмашылығы мен ұқсастығын анықтайды. 2 топ «Ойқозғау» әдісі арқылы Бұйымды өруде бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдардың қасиеттері мен міндеттерін анықтайды. Дескриптор:
Оқушылардың берген жауаптарына қарай «Бағалау парақшасы» арқылы топтық қалыптастырушы бағалау жүргіземін. |
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты қорытындылау мақсатында ББҮ кестесі ББҮ стратегиясы оқушыларға бастапқы алған білімдерін бағалауға, өзінің білім деңгейін анықтауға және жаңадан алған білімдерімен өзара байланыстыруға мүмкіндік береді. Алгоритм: 1. Бұл әдісті қолдану үшін, мұғалім оқушыларға кестені жасауды және толтыруды ұсынады. Таблица ББҮ
|
|
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||
|
Тапсырма: Оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында Өрудің күрделі түрлерін анықтау тапсырмасын жоспарладым. Дереккөздер: түрлі ақпарат көздерін пайдалана отырып, өрудің күрделі түрлерін анықтау Қорытынды: Мұғалім тапсырма береді, бірақ жалғыз «дұрыс» жауаптың бағытында жұмыс істеуден гөрі оқушылар өздерінің мықты және әлсіз тұстарына қарай жауап береді. - Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу керек. Бағалау: Оқушылардың берген жауаптарына қарай ынталандыра отырып, кері байланыс ұсынып, жіберген қателіктерін дер кезінде түзетуге мүмкіндік беру. |
«Көңілді смайликтер» Дескрипторлар арқылы «Бағдаршам» «Ауызша мадақтау» «Бағалау парақшасы» Кері байланыс, сабақты қорытындылау «ББҮ» кестесі |
Санитарлық – гигиеналық талаптарды сақтау |
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













