Тортай мінер ақ боз ат әңгімесінің тақырыбы мен идеясы

Тақырып бойынша 16 материал табылды

Тортай мінер ақ боз ат әңгімесінің тақырыбы мен идеясы

Материал туралы қысқаша түсінік
6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау. 6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

О.Бөкей "Тортай мінген ақ боз ат" әңгімесінің тақырыбы мен идеясы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау.

6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: О.Бөкей "Тортай мінген ақ боз ат" әңгімесіне сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну.

Көпшілігі: шығармадағы авторлық идеяның әлеуметтік-қоғамдық мәселемен байланысын анықтау.

Кейбір оқушылар:әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.

Жоспар

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы






























Сабақтың ортасы




























І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады.

І. Қызығушылығын ояту.

«Тортай мінер ақбоз ат... менің тақымымда кеткендей еді... иесіне қай- таруға кеш еді...». Жалғастырып диалог құрастырып айту.

  • Қалай ойлайсыңдар, әңгіменің атауы мен Тортай арманының қандай байланысыбар?

  • Әңгіменің реалистік сипатын қалай тануға болады? Сендер әңгімені қалай аяқтар едіңдер?

«Салыстырмалы кесте»

  • Тортай тәрізді балалар қазіргі өмірде кездесе ме?

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.


ІІ. Мағынаны тану.

І топ – «Баяндамашылар»

Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтаңдар.

ІІ топ – «Мінездеме берушілер»

Тортайға тән қасиеттерді топтау сызбасы арқылы көрсетіңдер.

ІІІ топ – «Салыстырушылар»

Венн диаграммасын қолданып, Тортай мен Аян образдарын салыстырыңдар.


Shape1

Дескриптор:

  • шығарма тақырыбы мен идеясын анықтайды;

  • кейіпкерге мінездеме береді;

  • Тортай мен Аян образдарын салыстырады.

ҚБ

2-тапсырма. Берілген үзіндінің шығарма сюжетінің маңызды эпизоды екеніне дәлелдер келтіре отырып, өз көзқарасыңызды білдіріңіз.

Шығармадан үзінді

Менің көзқарасым

- Тортай, сен түбі сол ақ боз атқа мінесің,- дейді досы. - Қайдам!? Қайдан білейін, әкем марқұмның тақымы тайға да тимей кетіп еді... Күзде жайлаудағы барлық балалар оқуға аттанғанда тауда бұзау бағып, жалғыз Тортай қалады. Тортай досына кетерінде ең сүйікті кітабын сыйлап тұрып айтты: «Мен үшін де оқы, бәлкім мен міне алмаған ақ боз атқа сен мінерсің». - Сенің өз ақ боз атың бар емес пе? - Жоқ, менің маңдайыма көк өгіз жазылған. - Онда мен ақ боз атымды сыйға тартамын...


Дескриптор:

  • берілген үзіндінің маңызды эпизод екенін ажыратады;

  • өзіндік көзқарасын білдіреді.

ҚБ

Бекіту. «Ойлаудың алты қалпағы» әдісі арқылы алты топқа бөлініп, өз көзқарастарыңды білдіріңдер.

«Ақ қалпақ» (проблемаға қатысты деректерді талассыз келтіреді), «сары қалпақ» (үзіндінің жағымды тұстарын айтады), «Қара қалпақ» (шығарманың жағымсыз тұстарын айтады), «көк қалпақ» (талдау жасайды, топтар «Не үшін?» «Неге?» «Неге байланысты?» деген сұрақтарға жауап іздейді),

«Жасыл қалпақ» (шығармаға қатысты тың идеялармен болжамдар айтады),

«Қызыл қалпақ» (оқиғаны оқу барысында бастан кешірген сезімдерін тұжырымдайды).

Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады.

Оқушылар берілген үзіндіні жалғастырып, диалог құрастырып айтады.

Сұрақтарға жауап беру арқылы өз пікірлерін білдіреді.



Топтық жұмыс орындыйды. шығарма тақырыбы мен идеясын анықтайды;

Кейіпкерге мінездеме береді;

Тортай мен Аян образдарын салыстырады.








Берілген үзіндінің маңызды эпизод екенін ажыратады;

Өзіндік көзқарасын білдіреді.














«Ойлаудың алты қалпағы» әдісі арқылы алты топқа бөлініп, өз көзқарастарын білдіреді.








Қалыптастырушы бағалау

ҚБ















ҚБ
















ҚБ

ҚБ



6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы






О.Бөкей "Тортай мінген ақ боз ат" әңгімесі



















О.Бөкей "Тортай мінген ақ боз ат" әңгімесі




























Сабақтың соңы


Кері байланыс.














Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.01.2025
932
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
.
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі