Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тотығу дәрежесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Тотығу дәрежесі тақырыбына қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқамерзімді жоспар


Бөлім:

9.2А Тотығутотықсыздану реакциялары

Педагогтің аты-жөні:

Серік Айгерім Нурланқызы

Күн:

Сыныбы :

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Тотығу дәрежесі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.2.3 -тотығу дәрежесін табудың ережесін білу және қолдану

9.2.2.4 -тотығу және тотықсыздану үдерістері бірбірімен байланысты екенінжәне бір мезгілде жүретіндігін түсіну


Сабақтың мақсаты:

Оқушылар әртүрлі элементтердің тотығу дәрежесін анықтау үшін қажетті негізгі ережелермен танысады және оларды есептер шығаруда қолданады.

Оқушылар тотығу-тотықсыздану реакцияларының теңдеулерін жазуды үйреніп, электрон балансын қолданып, реакцияларды теңестіреді.


Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




5 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

а) «Элементтер шеңбері» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады


«Онлайн» платформада оқушылар топтарға бірігеді.


.

Оқушылар шеңберге тұрып «Элементтер шеңбері» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .


«Онлайн» платформада оқушылар топтарға бірігеді

https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/



Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.



Түрлі түсті стикерлер

5 мин

ІІ Үй тапсырмасы

« Зерттеуші» әдісі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.





«Киноматофера» әдісі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.

Оқушылар « Зерттеуші» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.


«Киноматафера» әдісі арқылы

Бейне роликті көріп отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды


https://youtu.be/I8QyLIAPdeU?si=1Oi-t6gnjb9fgEig


Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б




Экран

Сабақтың ортасы

10

мин

Жаңа сабақ.

Топтық жұмыс

Мұғалім оқушыларға такырыпты бөліп береді.


Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс жасайды.

туралы ақпаратты оқып танысырады .

1-топ « Тотығу дәрежесі ұғымы»

2-топ « Бинарлы қосылыстардың тотығу дәрежесін құру алгоритмі»

3-топ « Күрделі заттардың тотығу дәрежесін табу алгоритмі»

Кері байланыс:

«Рефлексиялық нысана» әдісі арқылы бағалайды

А4 парағы


20 мин

Сабақты бекіту тапсырмалары.





Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады

Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды,

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді.




























Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды,

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді













Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады

Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды,

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді.






























































Wortwall плотформасында тапсырмаларды орындау.














Жаңа сабақты қортындылау тапсырмалары.


Тапсырма №1

Жұптық жұмыс

1 жұп тапсырмасы:

Тотығу дәрежелері бойынша қосылыстың формуласын құрастырыңдар.

А) Алюминий карбиді

В) Көміртек нитриді

С) Йод фториді

Д) Кальций бромиді

Е) Фосфор хлориді

2 жұп тапсырмасы:

Формулалардағы әр элементтің тотығу дәрежесін анықтап, заттарды атаңдар.

MgO SO CS PF IF WO

HNO3, CaCO 3 ,Na2 Si O 3 ,Zn (NO 2 ) 2

3 жұп тапсырмасы: Мына қосылыстардың тотығу дәрежесін анықтаңыз:

MgO, ZnCl3, О2, Fe2O3, CaS, Na3N, P2O5, SiH4, NaH, AsH3, HNO3, CaSO4



Тапсырма №2 Топпен жұмыс. Есептер шығару

1 топ: H2SO4(күкірт қышқылындағы) тотығу дәрежесін табу.

2 топ: KMnO4 (калий перманганатында) марганецтің тотығу дәрежесін табу.

3 топ: CO2 (көмірқышқыл газында) көміртектің тотығу дәрежесін табу.

Тапсырма №3. Топтық жұмыс Ойлан- жұптас, бөліс әдісі

  1. топ Химиялық қосылыс ретінде берілген KClO3\text{KClO}_3KClO3​ затындағы хлор элементінің тотығу дәрежесін анықтаңыз. Есептеулерді толық түсіндіріп жазыңыз. Осы қосылысты қыздырғанда, KClO3ыдырап, KCl және O2түзіледі. Осы реакцияда қандай элементтің тотығу дәрежесі өзгереді және бұл қандай процесс болып табылады (тотығу ма, тотықсыздану ма)?

Тапсырма

  1. Хлор элементінің тотығу дәрежесін табыңыз.

  2. Реакцияда өзгеретін элементтің тотығу дәрежесін салыстырып, бұл процестің тотығу немесе тотықсыздану екенін көрсетіңіз.

2 топ: Аммиакты синтездеу реакциясында N2+3H2→2NH3​ теңдеуі бойынша азот пен сутегі арасындағы химиялық байланыс түзіледі. Төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз:

  1. Азот молекуласында (N2) азот атомының тотығу дәрежесі қандай?

  2. Аммиак (NH3​) молекуласындағы азоттың тотығу дәрежесін анықтаңыз.

  3. Осы реакцияда азоттың тотығу дәрежесі қалай өзгереді және бұл процесс тотығу ма, әлде тотықсыздану ма?

Тапсырма:

  1. N2және NH3​ молекулаларындағы азоттың тотығу дәрежелерін есептеп, тотығу немесе тотықсыздану өзгерістерін анықтаңыз.

3 топ:Темір мен күкірт қышқылы арасындағы реакцияны қарастырыңыз: Fe+H2SO4→FeSO4+H2 Темір (Fe) және күкірт қышқылындағы (H2SO4 ​) күкірт элементінің тотығу дәрежелерін анықтаңыз.

  1. Реакция нәтижесінде түзілген FeSO4\text{FeSO}_4FeSO4​ қосылысындағы темірдің тотығу дәрежесі қандай?

  2. Осы реакцияда темірдің тотығу дәрежесінің өзгеруін анықтаңыз және бұл процестің тотығу немесе тотықсыздану екенін сипаттаңыз.

Тапсырма:

  1. Fe мен H2SO4 молекулаларындағы элементтердің тотығу дәрежелерін анықтап, реакциядағы тотығу-тотықсыздану процесстерін сипаттаңыз

  1. Тапсырма №4 Жұптық жұмыс

Wortwall плотформасында тапсырмаларды оқушылар орындайды

1 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/52028415

2 жұп тапсырмасы

https://wordwall.net/ru/resource/63499527

3 жұп тапсырмасы

https://wordwall.net/ru/resource/63377668



«Банкомат» әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді


Дескриптор:

Жұптық тапсырмасын орындайды. тотығу дәрежелері бойынша қосылыстың формуласын құрастырады формулалардағы әр элементтің тотығу дәрежесін анықтап, заттарды атайды.;

қосылыстардың тотығу дәрежесін анықтайды: Жалпы балл-2


Дескриптор Қосылыстағы белгілі элементтердің тотығу дәрежесін дұрыс анықтай алады.

Тотығу дәрежесін белгісіз элементке қарай теңдеу құру арқылы таба алады.

.Жалпы балл-3




Дескриптор

KClO3​ қосылысындағы калий, хлор және оттегі элементтерінің тотығу дәрежелерін дұрыс анықтайды.

Хлордың тотығу дәрежесін дұрыс анықтау үшін теңдеу құрады.

Тотығу немесе тотықсыздану процесін дұрыс анықтайды, сонымен бірге өзгерістерді сипаттайды.

Берілген реакцияда тотығу және тотықсыздану агенттерін дұрыс анықтайды. Жалпы балл-2




























































Дескриптор

Wortwall плотформасында тапсырмаларды оқушылар орындайды

Жалпы балл-3


Оқулық дәптер.

Сабақтың соңы



4 мин

Кері байланыс

«Химиктер» әдісі

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.


Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.


Кері байланыс

«Химиктер» әдісі


AutoShape 3

Маған сабақта қиын болды .........................

Маған сабақта жеңіл болды ........................

Маған әлі де көмек керек …........................


Бағалау «Домбыра» әдісі арқылы.

1 мин

Үй тапсырмасы

Тотығу дәрежесі.







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
16.02.2025
334
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11