Материалдар / Т.Сұлтанбеков. "Көшпелі алтын"

Т.Сұлтанбеков. "Көшпелі алтын"

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ барысында әртүрлі әдістер қолданылды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Қырқүйек 2024
78
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Парасат пайымы

Мектеп: С.Қожанов атындағы 55 орта мектебі

Педагогтің аты-жөні:

Кембілбекова Гулзина

Күні:7.03.2023ж.


Сыныбы: 10 ЖБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Талап Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау

10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану

Сабақтың мақсаты:

Автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтап, шығармадан алынған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану.


Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


5 минут



Ұйымдастыру кезеңі

  1. QR код арқылы бірден топқа бөлу

  2. Сәлемдесу

  3. Түгелдеу

  4. Психологиялық ахуал

«Жүйрік қиял»

1- екі тас

2- тас ценникпен

(жауабын тапқан топтарға ат беріледі: от, алтын)

Алдарыңа ұсынылған заттарға қарап креативті ойлау арқылы жұмбақтың шешімін табамыз. Шығармада кездесетін заттардың атауын табыңыз. Неге ондай жауапқа келгеніңізді айтып беріңіз.

QR кодта 1 саны шыққан оқушылар 1-топ, 2 саны шыққан оқушылар 2-топ партасына отырады.

Амандасады.

Кітап, қалам, дәптерлерін алады, күнді жазады.


Жұмбақтың жауабын іздеу арқылы зейіндерін шоғырландырып сабаққа бұрады.


Тақта Бор

Электронды журнал, АКТ

Дәптер, оқулық, ручка, тастар


Сабақтың ортасы


5 минут


































3 минут





















7 минут









5 минут















3 минут





















2 минут









10 минут



















Қажеттілігіне орайй

Өткенді пысықтау:

«Білгірлер» ойыны

1-кезең тақырыбы: Талап Сұлтанбеков

1. Талап Сұлтанбековтың туған жері – Алматы облысы, Ақсу ауданы

2. Алғашқы шығармалары қай тақырыпқа жазылған? – спорт

3. Анасы Дәмеш Берсүгірова кім болған? – ақын, ұстаз

4. Талап Сұлтанбеков Қазақстандағы қай спорт түрлерін дамытуға үлес қосқан? – дойбы, тоғызқұмалақ

5. Талап Сұлтанбековке немере аға болып келетін қазақ әдебиетінің көрнекті ақыны («Үш бәйтеректің» бірі) кім? – Ілияс Жансүгіров

6. Талап Сұлтанбеков мұғалімдік қызметін бастаған жер – Семей облысы, Абыралы аулы.

7. Талап Сұлтанбеков әдебиет пен спорттан бөлек қай салада қызмет атқарды? – кино

8. Талап Сұлтанбековтің ойын түрлерін насихаттайтын кітаптары – «Дойбы деген не?», «Дойбы, шахмат, тоғызқұмалақ»

9. Көркем әдебиетте Талап Сұлтанбеков қалыптастырған жаңа жанр – ғылыми фантастика

10. Жазушының қандай фантастикалық шығармаларын білесіңдер?-


2-кезең тақырыбы: «Таудағы от» бөлімі

11. Сәмен кімге қонаққа бара жатыр еді?- тау ішіндегі малшы ағасына

12. Сәменнің астындағы торы ат шошынып жалт берген сайдың аты – Шынбұлақ

13. Сәмен оқыған орта мектептің аты – Қоскөл

14. Аңыздағы жігіт кетіп бара жатқан алтынды қалай тоқтатады? – бір тамшы қан тамызып жібереді.

15. Сәмен нелерді құныға оқып жүруші еді? – ғылыми-көпшілік журналдар мен кітаптарды.

16«Көшпелі алтын» әңгімесінің бөлімдері – «Таудағы от», «Шайтантауға сапар», «Үңгірдегі сыр»



Жаңа сабақ:

«Жадыны жаңғырту»

  • Сәмен көрген көшпелі алтын қай жақтан шыққан еді?

  • «Таудағы от» бөлімі қалай аяқталған еді?


Оқулықтың 71-бетін ашып, мына жолдарды оқимыз.

Қалай ойлайсыңдар, бұл бөлімдегі оқиғалар қалай өрбиді?


Жаңа сабақтың өрбуі

Автор және «Сюжетті оқиға» әдісі


Әр топтан екі оқушы автор болып тағайындалады.

1-топ оқушысы 72-бетті, содан соң 2-топ оқушысы 73-бетті оқиды.

Басқа оқушылар «Сюжетті әңгіме» картасындағы фабула бойынша құралған суреттерді бояп, оқиға желісімен жүріп отырады. Плакаттағы суретті бір-біріне көрсетіп, баяндайды.





1-тапсырма «Концептуалды кесте»

Қандай ғылыми терминдер айтылды? Қай пәнде бұл ұғымдар туралы оқисыңдар? Кестені толтырыңдар.

Терминдер

Қай пәнге тән?

Терминдер ұғымын білесіңдер ме?


атмосфера

География

Ауа қабаты

электр

Физика


Темір - Феррум

Химия


разрядталу

физика


Заряд

физика





2-тапсырма. топтық жұмыс

Шығармадағы белгілі бір оқиғалардан автор бейнесінің көрінісін анықтау.

1-топ

Үзіндіде кім туралы айтылып тұр?

Осы жолдардан жазушы нені жақсы меңгергенін байқайсың?



2-топ

Мына үзінділерді оқи отырып Сәмен нені жақсы оқығанын байқадыңыз?

Сәмен мен Талап Сұлтанбековке ортақ не байқадыңдар?

Саралау тасырмасы: жұптық жұмыс

Шығармадан автор бейнесінің көрінісін анықтайтын тағы қандай тұстарын байқай алдыңыз? Жұбыңызбен әңгімеден жауап іздеңіз.



3-тапсырма. көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану.

Жеке жұмыс


Осы үзінділерде берілген оқиғалар желісін негізге ала отырып, 74-бет, 4-тапсырмаға сай оқиғаны өз қиялыңмен аяқтап жаз. Дәптермен жұмыс


Тірек сөздер: қызы-жасыл от, көшпелі алтын, сөніп жоғалған от, Сәмен мен Қажытай. (Берілген тірек сөздерді ғана қолдану шарт емес)


ЕББҚ тапсырмалары. Сабақта басқа оқушылармен оқу мақсатына жетуде қиналатын оқушыға ұсынылатын тапсырма.

Сұрақтар

Өз ойың

Сәлмен Шайтантауға не үшін барды?


Сәлмен мен Қажытай үңгірде не көрді?


Көшпелі алтын көрсең сен не істер едің?



Әр топ 1-кезеңде 5 сұрақтан таңдап жауап береді, 2-кезеңде 3-сұрақтан таңдап жауап береді.



Өткен сабақты еске түсіріп, сұрақтарға жауап береді.


Дескриптор:

- Т. Сұлтанбеков туралы ақпаратты біледі.

- «Таудағы от» бөліміндегі ақпараттарды мән беріп оқыған.

- Жылдам жауап береді.























-Шайтантау.

-Демалыста сырды ашу.





Слайдтағы жолдарды оқиды.







Ойларын айтады.


Екі топтан тағайындалған автор бөлімді бірінен кейін бірі кезектесіп оқиды. Басқалар плакатпен жұмыс жасайды.


Дескриптор:

- мәнерлеп оқиды;

- оқиға желісімен танысады; - картадағы суреттерді бояйды.



Оқушыларға бос кесте беріледі. Олар өздері

концептуалды кестені толтырады.


Дескриптор:

- ғылыми-фантастикалық шығарма ерекшеліктерін таниды.

- тұжырымдарға қатысты өз ойын айта алады.




Шығарма оқиғаларынан автор бейнесінің көрініс табуын анықтай алады.


Топтар ауызша жауап береді.

Дескриптор:

- үзінділерді оқиды

- Т.Сұлтанбеков пен Сәменнің ұқсас тұстарын анықтайды.









Жұптық жұмыс дескрипторы:

- кейіпкер әрекетін табады;

- автор бейнесіне несімен ұқсайтынын айтады.


Қасында отырған оқушымен біріге іздейді.





Үзінділерді оқып, тірек сөздерді қолдана отырып, өз ойларымен фантастикалық әңгімені жалғастырып жазады.


Дескриптор:

- оқиғаның жалғасын өз қиялынша жалғастырады.

- ойын қағазға сауатты түсіре алады.



Дәптерге жазады.









Оқушы жеке орындайды. Басқа оқушылар топтық жұмыс орындау кезінде ұстазға жеке өзі жауабын беріп, тексертіп алады.

«От» тобының партасында сандықшаға салынған от смайлигінің, «алтын» тобында алтын суреті бар кеспе қағаздары болады. Әр топтағы дұрыс жауап берген бала өзіне бір кеспе қағаздан алып отырады. Соңында қай топ қанша кеспе қағаз жиналғаны саналады және дұрыс жауап берген бала бағаланады.































Топтар бір-бірінің плакатына кері байланыс береді.

«Бутерброд» әдісі. 1 –ші ұтымды тұсын, 2-ші кемшілігін

3-ші ұнаған тұсын айтады.



Ауыз әдебиетіндегі Көлтауысар, Таусоғар, Желаяқ, Саққұлақ суреттерімен

2 дескрипторға да толық жауап берген топқа 4 кейіпкер, толық емесс жауап берсе 2 немесе 3 кейіпкер суреті беріледі.





Жазба әдебиетіндегі қиял-ғажайып ертегі кейіпкері «Толағайдың» суреті арқылы бағаланады.


Екі сұраққа толық жауап берсе 2 сурет, толық

болмаса 1 сурет




Тапқан әр жұптағы екі оқушыға жеке-жеке Толағайдың суреті беріледі.







Бағалауға алтынның суреті беріледі.


Екі дескриптор да толық орындалса 2 сурет, толық орындалмаса 1 сурет беріледі.








Орындалуына байланысты 1 немесе 2 оттың суреті беріледі.



Тақта, бор, дәптер


АКТ


Журнал

Дәптер, ручка, АКТ

















































Плакат, суреттер, түсті қағаз,








Фотолар
















Оқулық,


АКТ






Фото Толағай












Фото Толағай









Алтын суреті, дәптер, ручка, АКТ














А4 парақ, ручка, оттың суреті








Сабақтың соңы


5 минут



Кері байланыс: «Зарядталған батарея» әдісі


  1. «Шайтантауға сапар» бөлімін толық түсіндім.

  2. Автор бейнесінің шығармадағы көрінісін анықтай алдым.

  3. Шығармадан алынған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдана алдым.


Үй тапсырмасы:

Әр оқушы стикерге өз атын жазып, осы үш тапсырманы толық орындай алса толық зарядты суретке, екеуін орындаса жарты зарядты суретке, біреуін орындаса аз зарядты суретке аты стикерді жабыстырып кетеді.


Үй жұмысын жазып алады.

Топтардың ұпайын есептеп, көп сурет жинаған топқа шапалақ соғу.


Күнделік кз-жеке оқушыға балл қою



Тақта, батареялар суреті, скотч, стикер, ручка




оқулық
















ЕББҚ тапсырмалары.


Сұрақтар

Өз ойың

Сәлмен Шайтантауға не үшін барды?


Сәлмен мен Қажытай үңгірде не көрді?


Көшпелі алтын көрсең сен не істер едің?






Ерекше білім беруді қажет ететін балаға (ЕББҚ) тек кестені шығарып беру. Саралау немесе жеке жұмыс кезінде беріп, жеке өзінен ғана жауап алу. Басқа оқушылар тапсырма орындап жатқан кезде. Уақытты тиімді пайдалану үшін. Әрі бала басқалардың алдында қолайсыз сезінбеуі үшін.




































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ