«Тұманды альбион елінде», «Ел құрметінде», «Қиянатта», «Жар жағасында».

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Тұманды альбион елінде», «Ел құрметінде», «Қиянатта», «Жар жағасында».

Материал туралы қысқаша түсінік
«Тұманды альбион елінде», «Ел құрметінде», «Қиянатта», «Жар жағасында». Қаныш Сәтбаев роман-эссесінен
Материалдың қысқаша нұсқасы

Б. Атыханұлы атындағы №36 гимназия

Қысқa мерзімді (сабақ) жоспaры

Бөлiм:

Қазақстанның Қанышы

Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:

04.12.2023ж.

Қатысушылар саны:

Ерекше білімді қажет ететін оқушы саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып:

10 «В»

Сабақтың тақырыбы

«Тұманды альбион елінде», «Ел құрметінде», «Қиянатта», «Жар жағасында».

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру

10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау

Сабақтың мақсаты

- көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға береді;

- әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдайды.

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы


5 минут








1. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру.

Сәлемдесу.

Интерактивті тақта арқылы топқа бөлу.
Оқушыларға сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерін таныстыру.




Сәлемдеседі.


Интерактивті тақтада көрсетілген есімдері бойынша топқа бөлінеді.

Оқушылар сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерімен танысады.





1



Сабақтың ортасы


10 минут



















10 минут




















15 минут






Жаңа сабақты түсіндіру, ақпаратпен бөлісу.

1 – тапсырма. Шығарманың композициялық құрылысы:

Сюжеттік басталуы;

Сюжеттік байланыс;

Шиеленісуі:

Шарықтау шегі;

Шығарманың шешімі;

Шығармадағы кейіпкерлер;

Әдеби теориялық ұғымдар:

- теңеулер;

- эпитеттер;


Дескриптор:
Шығарманы түсінеді-1б.
Кестені талабына сай толтыра алады-1б.
Көркемдеуіш құралдарды табады- 1б.



2-тапсырма. «Кубизм» әдісі.

Кубиктің көмегімен төмендегі тапсырламарды бөлу:

  1. Суретте «Тұманды альбион елінде».

  2. Салыстыр («Тұманды альбион елінде», «Ел құрметінде»).

  3. Байланыстыр (бұл туралы ойлағаныңызды көзге елестетіңіз).

  4. Таңда (Неден тұрады? Не үшін?).

  5. Дәлелде («ия», «жоқ» деп оған дәлел келтіру, бұл жақсы ма, әлде жаман ба? Неге?)


Дескриптор:

Екі бөлімді салыстырады- 1б.

Өз пікірін айтады- 1б.

Дәлелдел келтіреді- 1б.



3- тапсырма. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісі.


1-қадам: Шығармадан үзінді оқу барысында оқушылар түсінік беруге лайықты бір немесе бірнеше дәйексөз табады.

2-қадам: Оқушылар дәйексөзді кеспеқағазға жазып, қай беттен, қайдан алғанын белгілеп қояды.

3-қадам: Кеспеқағаздың артқы жағына дәйексөзге берген өз түсінігін жазады. Оқушылар онымен келіспеуіне де болады, оны қалай өзгертем десе де өз еріктері.

4-қадам: Мұғалім дәйексөзді дауыстап оқуға оқушылардың бірін шақырады.

5-қадам: Ол оқып болған соң, мұғалім басқа оқушылардан осы дәйексөзге өз көзқарастарын білдіруін сұрайды. Ең бастысы – пікірталастың бағытын ұстап тұру және пікірге, ащы мысқылға жол бермеу. Сондай-ақ, бұл уақытта мұғалім де өз түсінігін беруіне болады.

6-қадам: Дәйексөз жайында пікірталасты аяқтау үшін мұғалім дәйексөзді оқыған оқушыны шақырады және ол өз түсінігін дауыстап оқиды. Міне, осы жерде пікірталас аяқталады.

Дескриптор:

Шығармадан алынған үзінділер бойынша өз пікірін жеткізеді -1б.
Ерекшелігін айқындайды-1б.
Бөлімнен мысалдар келтіреді-1б.
Пікірталас жасайды- 1б.



Жаңа ақпартты түсінеді.

















Кубиктің көмегімен төмендегі тапсырламарды бөледі.


Екі бөлімді салыстыру арқылы, ойын жеткізеді.
















Шығармадан алынған үзінділер бойынша өз пікірін жеткізеді.






ҚБ. «Бас бармақ»

Оқушылардың бас бармақтарын көрсету арқылы сіз түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін тексеріңіз.

Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса = Мен түсінемін.

Бас бармақ көлденең тұрса = Мен түсінгендеймін.

Бас бармақ төмен қарап тұрса = Мен түсінбедім.









ҚБ. «Үш шапалақ» әдісімен бағалау.

















ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек»

Сыныптастарды бағалау үдерісінде оқушылардан екі жұлдыз қоюды және бір тілек айтуды сұраңыз. Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат Бір тілек =бұл жақсартуға болатын нәрсе.



2

























3



















4

Үйге тапсырма

2 минут

«Ақиқат әрқашан жеңеді» бөлімін оқу.

Тапсырманы берілгеніне қарай дұрыс орындайды. Өтілген тақырыпты қайталайды.

ҚБ. «Жетістік баспалдағы»

5

Сабақтың аяқталуы.

3 минут

«Екі жұлдыз, бір тілек».

Сыныптастарды бағалау үдерісінде оқушылар екі жұлдыз қояды және бір тілек айтады. Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат.

Бір тілек =бұл жақсартуға болатын нәрсе.



6





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.12.2023
588
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі