|
Пәні: География |
|
№58жалпы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 28.02.18ж. |
|
Мұғалім:Касимова Сауле Айдановна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 « б » |
|
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тұран жазығы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Сабақ барысында ұсынылған тапсырмаларды өзара талқылай, тыңдай отырып білімін қалыптастырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Маңғыстау, Үсірт, Торғай үстірті, Арал маңы, Сырдария бойы, Қызылқұм, Бетпақдала, Мойынқұм, Балқаш-Алакөл аймағы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіздер Тұран жазығының басты ерекшелігі неде деп ойлайсыңдар? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1. Диалог: үй тапсырмасын сұрау барысында –
өткен тақырыпты еске түсіру, «Қарлы кесек» әдісі арқылы сұрақтарына
жауап беру кезінде бір-бірінің қатесін
түзету. Талқылауға арналған тармақтар: - bilimland.kz порталының бейнежазбаларынан түсінгендерін өзара талқылау. Топтағы оқушылар мәтінмен танысып, өзара пікір алмасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар Топтық жұмыс кезінде қажетті терминдерді
дәптерге жазып алу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Шығыс Еуропа жазығы аймағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақ кезіндегі жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгелдеу Топқа бөлу: 1,2,3,4 сандары бойынша 4 топқа топтастыру . Әр топқа екі, үш дарынды баладан бөлу. 2.«Қарлы кесек? әдісімен ашық және жабық сұрақтар беріп оқушының алдынғы тақырып бойынша алған білімін тексеру. Ашық сұрақ — зерттелуші өз ойынан жауап береді.(жоғары деңгейдегі сұрақтар) Жабық сұрақ — зерттелушінің жауабы шектеулі, ол дайын жауаптардың біреуін таңдайды, мысалы: иә-жоқ. 1.Жалпы cырт қырыты, Орал алды үстірті, Каспий маңы ойпаты орналасқан табиғи аудан туралы не айтар едіңіз? (Шығыс Еуропа) 2. Шығыс Еуропа жазығының негізгі байлығының маңызы неде деп ойлайсыз? 3. Суретте Қазақстанның физикалық-географиялық аумақтары сандармен көрсетілген. Әрбір сандарға сәйкес келетін нысандарды атаңыз.
4.Берілген сұрақтың дұрыс жауаптарын таңдап атаңыз. Каспий маңы ойпаты аумағында орналасқан кен орындарды көрсетіңіз.
Смайликтер арқылы бағалау
|
Стикер, плакат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы
|
Қызығушылығын ояту. «Миға шабуыл» тәсілі бойынша интер белсенді тақтадан фото суреттер мен бейнефильм көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу. 1.Бейнефильмнен не көрдік жаңа тақырыпқа қандай қатысы бар? 2. Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? 3. Алдарыңда қандай термин сөздер бар?
Мұғалімнің түсіндіруі. Топқа бөлу Жұптық жұмыс «Кім жылдам» әдісі
Білім алушы жұмысына кері байланысты жазбаша беріңіз
1-Қарақия ойысы 2-Торғай ойысы 3-Алтай тауы 4-Бетпақдала 5-Мұғалжар тауы 6-Шығыс Еуропа жазығы 7-Сарыарқа -Тұран жазығына кіретін аймақтарды анықтайды және аласа таулы аумақты сипаттай біледі; -1 санына сәкес келетін Қарақия ойысын біледі; -2 санына сәкес келетін Торғай ойысын біледі; -4 санына сәкес келетін Бетпақдаланы біледі. «Басбармақ» әдісі арылы бірін-бірі бағалайды. Тапсырма 2 Топтық жұмыс. "Ойлан, жұптас, бөліс" әдісі Тапсырманы постер арқылы қорғау(қалыптастырушы сұрақтар беріп отыру). Топтағы оқушылар мәтінмен танысып, өзара пікір алмасады. Ортақ тұжырым жасайды, ойларын сызба, кестеге арқылы флипчартқа түсіріп, бүгінгі сабақтың негізгі түйінді идеясын айтып тұжырымдайды. Орындалатын тапсырмалар:
2-топ:Торғай үстірті, Арал маңы, Сырдария, Қызылқұм, Бетпақдала, Мойынқұм, Балқаш-Алакөл айырмашылықтарын салыстыру, кестеге түсіру, сендердің болашаққа деген көз қарасың.
3-топ:Пайдалы қазбалар мен климатының негізгі белгілері туралы анықтама беру. Маңғыстаудағы газ бен мұнайдың даму болашағына сендердің көзқарасың қандай? Сызба түрінде көрсету 4-топ: Өзендері мен көлдеріндегі проблемаларды шешуде қандай шаралар жүзеге асу керектігін қалай түсіндіресің? Мысалы: Арал, Балқаш т.б. көлдерге дәлелдер келтір және қандай ой түйіндедіңдер? Дескриптор Білім алушы: -мәтінмен жұмыс жасай алады; -мәтіннің мазмұнын түсінеді; -мәтін бойынша өз ойларын айта алады; -тақырып бойынша нақты дәлелдеме келтіре алады;
«Пікір» әдісі бойынша бірін-бірін бағалайды.
Тапсырма 3 Сынақтан өткізу және кері байланыс беру. «Сынақтан өткізу» әдісі. Жеке жұмыс Тест тапсырмасы. (Балалар тапсырманы орындап болған соң, интербелсенді тақтадан жауабын көрсету). 1.Тұран жазығына тән емес құмды шөлдерді көрсетіңіз.
2. Тұран тақтасының қалыптасуы қай кезеңге жатады?
3. Тұран жазығының ауданы қанша(км2)?
4. Тұран климатының шұғыл континентті болу себебі неде?
5. Тұран жазығында тіршілік етіп, қазір жойылып кеткен жануарларды табыңыз.
Жазбаша бағалау. Көрші топ бағалайды
|
Интербелсенді тақта, слайд, оқулық
Қазақстан Республикасы атласындағы карталар карточкалар.
8- сыныпқа арналған география оқулығы
Слайд, қима қағаз Слайд Карта, атлас
land.kz |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы
|
Сабақты бекіту: Рефлексия (кері байланыс) “Аяқталмаған сөйлем” әдісі Бүгін мен .......................................................................... білдім.
Үй тапсырмасы: Тұран жазығына кіретін аймақтардың жер бедері қалыптасуының геохронологиялық кестесін жасау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпа-раттық –коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
А деңгейлі оқушылар
В деңгейлі оқушылар
С деңгейлі оқушылар
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекция Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау тиімді болдыма Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім? және неліктен? |
|
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Сыни тұрғыдағы жаңа әдіс-тәсілдер. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тұран жазығы
Тұран жазығы
|
Пәні: География |
|
№58жалпы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 28.02.18ж. |
|
Мұғалім:Касимова Сауле Айдановна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 « б » |
|
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тұран жазығы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Сабақ барысында ұсынылған тапсырмаларды өзара талқылай, тыңдай отырып білімін қалыптастырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Маңғыстау, Үсірт, Торғай үстірті, Арал маңы, Сырдария бойы, Қызылқұм, Бетпақдала, Мойынқұм, Балқаш-Алакөл аймағы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіздер Тұран жазығының басты ерекшелігі неде деп ойлайсыңдар? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1. Диалог: үй тапсырмасын сұрау барысында –
өткен тақырыпты еске түсіру, «Қарлы кесек» әдісі арқылы сұрақтарына
жауап беру кезінде бір-бірінің қатесін
түзету. Талқылауға арналған тармақтар: - bilimland.kz порталының бейнежазбаларынан түсінгендерін өзара талқылау. Топтағы оқушылар мәтінмен танысып, өзара пікір алмасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар Топтық жұмыс кезінде қажетті терминдерді
дәптерге жазып алу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Шығыс Еуропа жазығы аймағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақ кезіндегі жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгелдеу Топқа бөлу: 1,2,3,4 сандары бойынша 4 топқа топтастыру . Әр топқа екі, үш дарынды баладан бөлу. 2.«Қарлы кесек? әдісімен ашық және жабық сұрақтар беріп оқушының алдынғы тақырып бойынша алған білімін тексеру. Ашық сұрақ — зерттелуші өз ойынан жауап береді.(жоғары деңгейдегі сұрақтар) Жабық сұрақ — зерттелушінің жауабы шектеулі, ол дайын жауаптардың біреуін таңдайды, мысалы: иә-жоқ. 1.Жалпы cырт қырыты, Орал алды үстірті, Каспий маңы ойпаты орналасқан табиғи аудан туралы не айтар едіңіз? (Шығыс Еуропа) 2. Шығыс Еуропа жазығының негізгі байлығының маңызы неде деп ойлайсыз? 3. Суретте Қазақстанның физикалық-географиялық аумақтары сандармен көрсетілген. Әрбір сандарға сәйкес келетін нысандарды атаңыз.
4.Берілген сұрақтың дұрыс жауаптарын таңдап атаңыз. Каспий маңы ойпаты аумағында орналасқан кен орындарды көрсетіңіз.
Смайликтер арқылы бағалау
|
Стикер, плакат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы
|
Қызығушылығын ояту. «Миға шабуыл» тәсілі бойынша интер белсенді тақтадан фото суреттер мен бейнефильм көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу. 1.Бейнефильмнен не көрдік жаңа тақырыпқа қандай қатысы бар? 2. Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? 3. Алдарыңда қандай термин сөздер бар?
Мұғалімнің түсіндіруі. Топқа бөлу Жұптық жұмыс «Кім жылдам» әдісі
Білім алушы жұмысына кері байланысты жазбаша беріңіз
1-Қарақия ойысы 2-Торғай ойысы 3-Алтай тауы 4-Бетпақдала 5-Мұғалжар тауы 6-Шығыс Еуропа жазығы 7-Сарыарқа -Тұран жазығына кіретін аймақтарды анықтайды және аласа таулы аумақты сипаттай біледі; -1 санына сәкес келетін Қарақия ойысын біледі; -2 санына сәкес келетін Торғай ойысын біледі; -4 санына сәкес келетін Бетпақдаланы біледі. «Басбармақ» әдісі арылы бірін-бірі бағалайды. Тапсырма 2 Топтық жұмыс. "Ойлан, жұптас, бөліс" әдісі Тапсырманы постер арқылы қорғау(қалыптастырушы сұрақтар беріп отыру). Топтағы оқушылар мәтінмен танысып, өзара пікір алмасады. Ортақ тұжырым жасайды, ойларын сызба, кестеге арқылы флипчартқа түсіріп, бүгінгі сабақтың негізгі түйінді идеясын айтып тұжырымдайды. Орындалатын тапсырмалар:
2-топ:Торғай үстірті, Арал маңы, Сырдария, Қызылқұм, Бетпақдала, Мойынқұм, Балқаш-Алакөл айырмашылықтарын салыстыру, кестеге түсіру, сендердің болашаққа деген көз қарасың.
3-топ:Пайдалы қазбалар мен климатының негізгі белгілері туралы анықтама беру. Маңғыстаудағы газ бен мұнайдың даму болашағына сендердің көзқарасың қандай? Сызба түрінде көрсету 4-топ: Өзендері мен көлдеріндегі проблемаларды шешуде қандай шаралар жүзеге асу керектігін қалай түсіндіресің? Мысалы: Арал, Балқаш т.б. көлдерге дәлелдер келтір және қандай ой түйіндедіңдер? Дескриптор Білім алушы: -мәтінмен жұмыс жасай алады; -мәтіннің мазмұнын түсінеді; -мәтін бойынша өз ойларын айта алады; -тақырып бойынша нақты дәлелдеме келтіре алады;
«Пікір» әдісі бойынша бірін-бірін бағалайды.
Тапсырма 3 Сынақтан өткізу және кері байланыс беру. «Сынақтан өткізу» әдісі. Жеке жұмыс Тест тапсырмасы. (Балалар тапсырманы орындап болған соң, интербелсенді тақтадан жауабын көрсету). 1.Тұран жазығына тән емес құмды шөлдерді көрсетіңіз.
2. Тұран тақтасының қалыптасуы қай кезеңге жатады?
3. Тұран жазығының ауданы қанша(км2)?
4. Тұран климатының шұғыл континентті болу себебі неде?
5. Тұран жазығында тіршілік етіп, қазір жойылып кеткен жануарларды табыңыз.
Жазбаша бағалау. Көрші топ бағалайды
|
Интербелсенді тақта, слайд, оқулық
Қазақстан Республикасы атласындағы карталар карточкалар.
8- сыныпқа арналған география оқулығы
Слайд, қима қағаз Слайд Карта, атлас
land.kz |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы
|
Сабақты бекіту: Рефлексия (кері байланыс) “Аяқталмаған сөйлем” әдісі Бүгін мен .......................................................................... білдім.
Үй тапсырмасы: Тұран жазығына кіретін аймақтардың жер бедері қалыптасуының геохронологиялық кестесін жасау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпа-раттық –коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
А деңгейлі оқушылар
В деңгейлі оқушылар
С деңгейлі оқушылар
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекция Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау тиімді болдыма Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім? және неліктен? |
|
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Сыни тұрғыдағы жаңа әдіс-тәсілдер. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
шағым қалдыра аласыз















