Сабақтың тақырыбы: § 22. Түрік қағанатының құрылуы, дамуы ,
ыдырауы.
Сабақтың мақсаты:
Ежелгі түріктердің шығу тегі мен құрылу даму кезеңдерін туралы білімдерін тереңдету.Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру.
Сабақтың міндеттері:
1.Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды тұлға тәрбиелеу.
2.Сыни тұрғысынан ойлауды дамыту, диалогтық қарым-қатынас құру.
3.Тарихи түсінігі қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге қабілетті, тұлға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар Түрік қағанаты туралы толық мәлімет алады.
Топтық жұмыс арқылы оқушылар ынтымақтастықта жұмыс жасауды үйренеді. Бір-біріне құрметпен қарайды.Жаңа білімді өздігімен меңгереді,талдайды, сараптайды.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақ типі: топтық ізденіс, сабақ
Әдісі: сұрақты ұста әдісі, сызба-кестемен жұмыс, сұрақ-жауап, Кубизм әдісі, постермен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: география, қазақ әдебиеті
Сабақтың көрнекілігі: слайд, ғаламтордан алынған мәліметтер,
АКТ-ны қолдану.
Сабақтың барысы: I Ұйымдастыру кезеңі.
Шаттық шеңбері./ Оқушылар өз есімдерінің 1-ші әрпінен басталатын өз бойындағы қасиеттерді айтады./
Топқа бөлу. /жүздерге бөлу арқылы 1-топ Орта жүз , 2-топ Кіші жүз ,
3- топ Ұлы жүз/
II Миға шабуыл. /Үй тапсырмасын сұрау./
1. Оңтүстік Қазақстан мен Жетісуға буддан дінінің таралуы кімдердің келуімен байланысты болды?
А) соғдылар в) парсылар с)қытайлар д) таңғұттар
2. Шыңғысқан әулетінен таралған этнокалық топ кімдер?
А)төлеңгіт в) султандар с) қожалар д) төре
3. Рим империясы әскерлерімен (250 мың) Аттила әскерлері арасындағы шайқас өтті
А)Керчь бұғазы в)Босфор с) Шалон қаласы д) Дон жері
-
Жауырыншы...
а)Ем-дом жасаушы в)әнші –күйші с) шешен д) балгер
5.Арабтардан шыққан , қазақ жерінеислам дінін таратушылар ұрпағын-
А) султандар в) құлдар с) төрелер д) қожалар
-
Жүздерді құрайтын үлкен ру бірлестігі..
А) ел в) тайпа с) халық д) жақын туыстар
7. «Оңтүстіктегі Қазақстан жеріндегі түркілер көшпелі,ал соғдылар отырықшы ел»деп түсіндірген.
А) Бернштам в) Бартольд с) Байпаков д) М.Қашқари
III .Жаңа
сабақ. 
Жаңа сабақтың тақырыбын түріктер туралы мәлімет пен қатар тудағы суретті талдап кімдердің туы?- деген сұрақтан бастаймыз. Туларын слайдтан көрсете отырып атап тақырыпты айтамын, сабақтың мақсатын оқушыларға айтып беремін. Сонымен қатар сабақтың жоспары тақтаға жазылады. Жаңа сабақты бастамас бұрын қосымша оқушының түрік қағанаты бойынша өздігінен (реферат т.б.) жасалған жұмыс тыңдалады.
Сабақтың жоспары.
-
Түрік қағанаты туралы деректер
-
Түрік қағанатының құрылуы
-
Түрік қағанатының дамуы
-
Түрік қағанатының ыдырауы
Топтарға бағалау парақшасы беріледі де топ басшыларын анықтап алады.
|
№ |
Аты-жөні |
Үй тапсырма бойынша |
Топпен жұмыс қорғауы |
«Тарихи сынақ хат» |
Кубизм сұрақтарына жауап беруі |
Қорытынды баға |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
Оқушыларға түріктер туралы суреттер көрсетіледі де оқулық бойынша тапсырма беріледі.
Үш топқа тапсырма оқулық бойынша бөлініп береді.
Түріктер туралы деректер мен құрылуы дамыу және ыдырауы бойынша оқушылар қорғайды. Әр топқа постерлер арқылы қорғайды.
IV Тарихи сынақ хат
-
1.Түрік қағанаты жөніндегі ең алғашқы дерек ...... Әулетінің заманында енген.
-
2. Түріктердің аренаға алғаш шыққан түрік тайпаларының бірі .............
-
3.Теле одағына ....... тайпа енген.
-
4. Түріктер ....... Солтүстік Монголия жерінде .......... құрды.
-
5.Түріктердің туы ...... байрақ болуымен қатар олардың қорғаушы оққағары да «.......» атанған.
-
6.Шығыс Түрік қағанатының жұрты .............., ал Батыс Түрік қағанатының жұрты....... аталды
-
7. Шығыс немесе екінші түрік қағанатын 744-745 жж. Орхон ......... мен ............... талқандады.
-
8. Күлтегін мен Білге қағандар Түрік мемлекетін сақтап қалу үшін ........ Империясымен жақсы қарым –қатынаста болды.
Кубизм стратегиясы бойынша сабақты талдаймыз.
1.Түрік қағанаты туралы алғашқы дерек көздері кімдер дің пікірлері бар.
2. Түріктердің шығу тегі
3. Түрік тайпасының құрылуы
4. Батыс түрік қағанатының құрылуы
5. Шығыс түрік қағанаты
6. Түріктердің ыдырау себебі.
VII. Сұрақтар- мен жауаптар:
«БББ» кестесін топпен толтырып қорытындылаймыз
|
Білемін |
Білдім |
Білгім келеді |
|
|
|
|
-
Сабақты қорыту. Рефлексия. Осы сабақтан не үйрендім, осы сабақ ұнады ма, т.б ойлары туралы стикерге жазып ілеміз.
-
Бағалау: топтық бағалау, критериалды бағалау.
-
Үйге тапсырма: Түріктер туралы шағын әңгіме жазу
Ұлы жүз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Түрік қағанатының құрылуы, дамуы,ыдырауы.
Түрік қағанатының құрылуы, дамуы,ыдырауы.
Сабақтың тақырыбы: § 22. Түрік қағанатының құрылуы, дамуы ,
ыдырауы.
Сабақтың мақсаты:
Ежелгі түріктердің шығу тегі мен құрылу даму кезеңдерін туралы білімдерін тереңдету.Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру.
Сабақтың міндеттері:
1.Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды тұлға тәрбиелеу.
2.Сыни тұрғысынан ойлауды дамыту, диалогтық қарым-қатынас құру.
3.Тарихи түсінігі қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге қабілетті, тұлға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар Түрік қағанаты туралы толық мәлімет алады.
Топтық жұмыс арқылы оқушылар ынтымақтастықта жұмыс жасауды үйренеді. Бір-біріне құрметпен қарайды.Жаңа білімді өздігімен меңгереді,талдайды, сараптайды.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақ типі: топтық ізденіс, сабақ
Әдісі: сұрақты ұста әдісі, сызба-кестемен жұмыс, сұрақ-жауап, Кубизм әдісі, постермен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: география, қазақ әдебиеті
Сабақтың көрнекілігі: слайд, ғаламтордан алынған мәліметтер,
АКТ-ны қолдану.
Сабақтың барысы: I Ұйымдастыру кезеңі.
Шаттық шеңбері./ Оқушылар өз есімдерінің 1-ші әрпінен басталатын өз бойындағы қасиеттерді айтады./
Топқа бөлу. /жүздерге бөлу арқылы 1-топ Орта жүз , 2-топ Кіші жүз ,
3- топ Ұлы жүз/
II Миға шабуыл. /Үй тапсырмасын сұрау./
1. Оңтүстік Қазақстан мен Жетісуға буддан дінінің таралуы кімдердің келуімен байланысты болды?
А) соғдылар в) парсылар с)қытайлар д) таңғұттар
2. Шыңғысқан әулетінен таралған этнокалық топ кімдер?
А)төлеңгіт в) султандар с) қожалар д) төре
3. Рим империясы әскерлерімен (250 мың) Аттила әскерлері арасындағы шайқас өтті
А)Керчь бұғазы в)Босфор с) Шалон қаласы д) Дон жері
-
Жауырыншы...
а)Ем-дом жасаушы в)әнші –күйші с) шешен д) балгер
5.Арабтардан шыққан , қазақ жерінеислам дінін таратушылар ұрпағын-
А) султандар в) құлдар с) төрелер д) қожалар
-
Жүздерді құрайтын үлкен ру бірлестігі..
А) ел в) тайпа с) халық д) жақын туыстар
7. «Оңтүстіктегі Қазақстан жеріндегі түркілер көшпелі,ал соғдылар отырықшы ел»деп түсіндірген.
А) Бернштам в) Бартольд с) Байпаков д) М.Қашқари
III .Жаңа
сабақ. 
Жаңа сабақтың тақырыбын түріктер туралы мәлімет пен қатар тудағы суретті талдап кімдердің туы?- деген сұрақтан бастаймыз. Туларын слайдтан көрсете отырып атап тақырыпты айтамын, сабақтың мақсатын оқушыларға айтып беремін. Сонымен қатар сабақтың жоспары тақтаға жазылады. Жаңа сабақты бастамас бұрын қосымша оқушының түрік қағанаты бойынша өздігінен (реферат т.б.) жасалған жұмыс тыңдалады.
Сабақтың жоспары.
-
Түрік қағанаты туралы деректер
-
Түрік қағанатының құрылуы
-
Түрік қағанатының дамуы
-
Түрік қағанатының ыдырауы
Топтарға бағалау парақшасы беріледі де топ басшыларын анықтап алады.
|
№ |
Аты-жөні |
Үй тапсырма бойынша |
Топпен жұмыс қорғауы |
«Тарихи сынақ хат» |
Кубизм сұрақтарына жауап беруі |
Қорытынды баға |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
Оқушыларға түріктер туралы суреттер көрсетіледі де оқулық бойынша тапсырма беріледі.
Үш топқа тапсырма оқулық бойынша бөлініп береді.
Түріктер туралы деректер мен құрылуы дамыу және ыдырауы бойынша оқушылар қорғайды. Әр топқа постерлер арқылы қорғайды.
IV Тарихи сынақ хат
-
1.Түрік қағанаты жөніндегі ең алғашқы дерек ...... Әулетінің заманында енген.
-
2. Түріктердің аренаға алғаш шыққан түрік тайпаларының бірі .............
-
3.Теле одағына ....... тайпа енген.
-
4. Түріктер ....... Солтүстік Монголия жерінде .......... құрды.
-
5.Түріктердің туы ...... байрақ болуымен қатар олардың қорғаушы оққағары да «.......» атанған.
-
6.Шығыс Түрік қағанатының жұрты .............., ал Батыс Түрік қағанатының жұрты....... аталды
-
7. Шығыс немесе екінші түрік қағанатын 744-745 жж. Орхон ......... мен ............... талқандады.
-
8. Күлтегін мен Білге қағандар Түрік мемлекетін сақтап қалу үшін ........ Империясымен жақсы қарым –қатынаста болды.
Кубизм стратегиясы бойынша сабақты талдаймыз.
1.Түрік қағанаты туралы алғашқы дерек көздері кімдер дің пікірлері бар.
2. Түріктердің шығу тегі
3. Түрік тайпасының құрылуы
4. Батыс түрік қағанатының құрылуы
5. Шығыс түрік қағанаты
6. Түріктердің ыдырау себебі.
VII. Сұрақтар- мен жауаптар:
«БББ» кестесін топпен толтырып қорытындылаймыз
|
Білемін |
Білдім |
Білгім келеді |
|
|
|
|
-
Сабақты қорыту. Рефлексия. Осы сабақтан не үйрендім, осы сабақ ұнады ма, т.б ойлары туралы стикерге жазып ілеміз.
-
Бағалау: топтық бағалау, критериалды бағалау.
-
Үйге тапсырма: Түріктер туралы шағын әңгіме жазу
Ұлы жүз
шағым қалдыра аласыз













