Сабақтың
тақырыбы:
Түркі халықтарының
музыкалық дәстүрі.
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Айсиева А.С.
Күні:
|
Сынып:
5
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
5.1.1.2 әлем
халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай
топтастыру, түрлі контекстерде
салыстыру;
5.1.3.1 түрлі
әндерді орындау барысында музыканың көңіл-күйімен көркем бейнесін
жеткізу;
5.1.3.1 ән орындау
барысында музыканың көңіл-күйі мен көркем бейнесін
жеткізу
5.1.2.4 ауызша және жазбаша
жұмыстар орындау барысында музыкалық терминалогияны
пайдалану
|
Сабақ
мақсаты
|
-Қазақ, өзбек,
қырғыз халықтарының музыкасы мен аспаптарын білу. Ән орындау
барысында музыканы көңіл-күймен жеткізе
білу.
- Қазақ, өзбек,
қырғыз халықтарының аспаптарын анықтап, топтарға жіктей алу.
Көмеймен ән орындауды анықтай
алу.
- Аспаптардың шығу тарихына
талдау жасау. Музыкалық терминологияны пайдалана
алу.
|
Бағалау
критерийі
|
Қырғыз, өзбек, қазақ
халық музыкасы мен аспаптарын
таныстыру.
Ұлт аспаптарын
жіктеу.
Қазақ халқының «Жетіген
туралы» аңызын тыңдап, аспап туралы
талдау.
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге
арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Жаңа сабақты меңгеру,
сұрақ-жауап, шығармашылық
жұмыс
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
әдебиеті.
|
Сабақ
барысы
|
Уақыт
|
Сабақта жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурс
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру
Үй тапсырмасын
сұрау
3 ұлттың (қазақ,
өзбек, қырғыз) музыкасын тыңдату, сол арқылы топқа
бөлу.
«Дос болайық
бәріміз» әнін орындау.
Аспаптардың
суреттерін көрсету арқылы сабақтың тақырыбын ашып, мақсаты мен
критерийлерін анықтап алу.
|
Кәмпит
қабығы
МР3
|
Сабақтың
ортасы
|
1-тапсырма.
Ресурстармен жұмыс жүргізу арқылы қырғыз, өзбек, қазақ халық
музыкасы мен аспаптарын
таныстыру.
1-топ: Қырғыз халық музыкасы мен
аспаптары туралы таныстыру
2-топ: Өзбек халық музыкасы мен
аспаптары туралы таныстыру
3-топ: Қазақ халық музыкасы мен
аспаптары туралы таныстыру
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Қырғыз, өзбек, қазақ халық
музыкасы мен аспаптарын
таныстыру.
|
Қырғыз, өзбек, қазақ
халықтарының музыкасын
таныстырады
|
Қырғыз, өзбек, қазақ
халықтарының аспаптарын
таныстырады
|
Топтар өзара
бағалау: «Басбармақ»
2-тапсырма.
Аспаптар кестесі.
Аспаптардың
суреттері беріледі, 3 топ өзіне ұсынылған ұлттың аспаптарын бөліп
алып, топтарға бөліп
орналастырады.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Ұлт аспаптарын
жіктеу
|
Қырғыз, өзбек, қазақ
халықтарының музыкалық аспаптарын
ажыратады
|
Музыкалық аспаптарды топтарға
жіктейді
|
«Бағдаршам»
арқылы өздерін бағалау.
3-тапсырма. Тыңда
және талда.
Қазақ халқының
«Жетіген туралы» аңызын тыңдап, аспап туралы
талдау.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Қазақ халқының
«Жетіген туралы» аңызын тыңдап, аспап туралы
талдау.
|
Аңызды мұқият
тыңдайды
|
Аспаптың шығу тарихын
талдайды.
|
Мұғалім
мадақтауы.
Музыка
тыңдау. Еділ Құсайнов «Угәй, угәй, әй,
угәй»
-
Көмеймен ән
орындауды қалай
түсінесің?
-
Мына орындалған
ән қалай орындалды деп
ойлайсыз?
-
Қазақ халқында
«Көмеймен ән орындау» дәстүрі бар
ма?
-
Осы әнді неше
аспапта орындап шықты?
-
Қандай аспаптар
түрлерін байқадыңдар?
Дауыс
жаттығуы
Ән орындау.
И.Нүсіпбаев «Домбырасыз сән
қайда?»
|
Интернет
ресурс
Аспаптардың
суреттері
Видео
Баян
|
Сабақтың
аяғы
|
Кері
байланыс
«Білім ағашы» кері
байланыс
|
Жапырақтар
стикерлер
|
Үйге
тапсырма: «Сиқырлы чатхан» хакас
халқының аңызы туралы ізденіп
келу
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ /
оқу
мақсаттары
шынайы
ма?
Бүгін
оқушылар
не
білді?
Сыныптағы
ахуал
қандай
болды?
Мен
жоспарлаған
саралау
шаралары
тиімді болды
ма?
Мен
берілген
уақыт
ішінде
үлгердім бе?
Мен
өз
жоспарыма
қандай
түзетулер
енгіздім
жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы
Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|