|
Пән: Дүниетану Орта мерзімді жоспар бөлімі: 5-тарау «Өнер» |
Мектеп:188 мектеп-гимназия Мұғалімнің аты-жөні:Казакбаева П.К Қатысқандар саны: 28 Қатыспағандар саны:0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Дүниетану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тексерген: |
Дуйсембиева А.Х |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
02.02.2021ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Платформа |
ZOOM Перхан Казакбаева приглашает вас на запланированную конференцию: Zoom. Тема: Түркілер және олардың өмір сүру салты Время: 2 февр. 2021 16:00 Алматы Подключиться к конференции Zoom https://us05web.zoom.us/j/87075212829?pwd=b204YTdsaUk1N0xPaHBMNUcwbkVQUT09 Идентификатор конференции: 870 7521 2829 Код доступа: 188 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы |
3 «Б» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Түркілер және олардың өмір сүру салты |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
3.3.2.1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: ежелгі түріктердің өмір салтын анықтайды Көптеген оқушылар: Қазақстанның ресми, бейресми рәміздерінің маңызын түсіндіреді Кейбір оқушылар: тарихи және мәдени ескерткіштерін қорғаудың маңыздылығын айта алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар : -ежелгі түріктердің өмір салтын анықтайды -өнердің адам өміріндегі рөлін анықтайды -Қазақстанның ресми, бейресми рәміздерінің маңызын түсіндіреді -тарихи және мәдени ескерткіштерін қорғаудың маңыздылығын айта алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминологи • Мәдени мұра • Қазақстанның ресми және бейресми рәміздері • «Алтын адам» «Бәйтерек», «Мәңгілік ел» салтанатты қақпасы Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Талқылауға арналған сұрақтар: -Қазақстанның қандай бейресми рәміздерін білесіңдер? -Қазақстанның қандай мәдени ескерткіштері бар? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану, әдебиеттік оқу ,математика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі: |
Білу,түсіну,қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: Жұмыс ережесін келісу
«Барлық оқушылармен жұмыс» ҚБ: Басбармақ арқылы бір-бірін бағалау. |
.Барлық оқушыларға арналған сұрақтар
Презентация-1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
-Өткен сабағымыздың тақырыбын кім есімізге түсіріп жібереді? – Еліміздің қандай ресми рәміздерін білесіңдер? – Еліміздің қандай ресми емес нышандарымен таныстыңдар? – Есік қорғанынан табылған сақ ханзадасы жайында не білесіңдер? – «Алтын адам» монументі нені білдіреді? ҚБ.Тест сұрақтарына жауап беру. 1.Халқымыздың ресми рәміздерін белгіле: А)бидай ә)таулар б)Гимн 2.Қазақстанның ресми емес рәмізін белгіле: А)ту ә)әнұран б)мәңгілік қақпасы 3. «Алтын адам» қайдан табылды? А)Тараз маңынан ә)Есік қаласы маңынан б)Есіл өзені бойынан 4.Мәңгілік қақпасында бейнеленбеген бейнені көрсет: А)ақсақал ә)самұрық құс б)жауынгер 5.Көкке самғаған қыран ............................ символы. Дұрыс жауаптары:1.б 2.б 3.ә 4.ә 5.еркіндіктің Енді балалар,тақтадағы әріптердің ішінде бүгінгі тақырып жасырынған.Соны кім табады? Аьмлаптүркілерльалд лсьажәнеолььщ щадолардыңтшгт рапөмірсеп Даооррсүрупи рпокгцусалтыжмю. -Бәрекелді!қол соғып қошеметтеп қойыңдар зерек оқушымызды |
Презентация-2
Презентация-13 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Ширату тапсырмасы. Оқулықпен жұмыс жасаймыз. -Оқулықтың 45-бетін ашыңдар.Алдарыңдағы – қазақ халқының шығу тегін баяндайтын ағаш. Бұл ағаштың тамыры – қазақтың арғы бабалары сақтар, ғұндар, түркілер. - Сақтар мен ғұндар жайлы не білесіңдер? Олар қайда өмір сүрді, немен айналысты? Естеріңе түсіріңдер. Тақтадағы картамен жұмыс жасау. Жер аумағын көрсету ,талдау.Каспи теңізі,Балқаш ,Арал көлдерін тауып ол қазір кімнің жерлері екенін талдау.Не себепті онда -Түрік қағанаты- деп жазылып тұр? -Демек,6-ғасырларда біздің еліміздің аумағы Түрік қағандығы құрамында болған.Осы, тағы басқа деректермен ақпараттарды, біз оқулықты оқу арқылы зерттейтін боламыз. -Ал алдымен біз,мәтінде кездесетін жаңа ұғымдардың мағынасын түсініп алайық. Ғұндар-қазақ халқының ежелгі ата тегінде болған тайпалардың бірі. Қаған-түріктердің басқарушысы,басшысы. Арықтар,каналдар-егістік жерлерді суғаруға арналған жасанды өзендер. Үзеңгі-аттың үстінде отыруды ыңғайлы ететін аяққа арналған тіреуіш . Ағаш егер-аттың үстінде ыңғайлы отыруға,шабуға мүмкіндік туғызатын ат әбзелі. Орақ-шөп оруға арналған темір құрал. -Енді мәтінді тізбектеп оқып шығамыз,ал сендер зейінмен тыңдаңдар.Жұмыстың соңында сендермен осы мәтін бойынша ойын ойнаймыз.Егер мәтінді түсінбей қалсаңдар,онда жеңіліп қаласыңдар. Мәтіннің әр бөлігін оқушылар оқып шығып,мазмұнын түсіндіріп кетеді. «Ауыр қаруланған түркі әскері» иллюстрациясын қарап, түркілердің жеңіске жету себептеріне қатысты қорытындылар шыға рады. Семсерлілерде қорғаныс сауыттар тек жауынгерлерде емес, олардың аттарында да болды. Сол себептен түркілердің атты әскері жауға еш бой алдырмады, олардан жеңілмеді. ҚБ-«Дұрыс –бұрыс» ойыны арқылы. Егер мен мәтінде баяндалған дұрыс тұжырымды айтсам-сендер қол соғасыңдар,ал егер жалған пікір айтсам,бастарыңды «жоқ-жоқ!» деп бұлғайсыңдар. Түркілер – ғұндардың ұрпағы. Түркілердің бірінші басшысы-Амір Темір болған. Түркілер – қазақтардың арғы бабасы Тіркілер кеме арқылы жүзген. Түркілер көшпелі малшаруашылығымен айналысқан. Көшпелі өмір дегенді қалай түсінесіңдер? Белсенді оқу тапсырмалары( ұжымда) Оқушылар: Түркі дәуірінде қазақ даласында Тараз, Отырар, Сайрам және басқа да қалалар пайда болды. Түркілердің арасынан көптеген ұлы ғалымдар шықты. Мысалы, әл-Фараби және т.б Көшпелілер дөңгелектегі киіз үйдің орнына жиналмалы киіз үйді ойлап тапты. Ол киіз үйді санаулы сағаттардың ішінде бөлшектеп және жаңа жерге қайта құруға болатын. «Біздің ұлы бабаларымыз Алтайдан Қара теңізге дейінгі Ұлы Даланы иемденіп жатты. Олар бізге өлмейтін батырлық эпостар мен үлкен рухани байлықтар қалдырды. Олар киіз үйді, қылышты, етікті, үзеңгіні, темір қорытуды ойлап тапты. Түркі академиясының құрамында түркі тарихы мен мәдениетін зерттейтін орталық құру керек». Слайд көру және электронды қосымшадан тапсырма орындау. Дескриптор: ежелгі түріктердің өмір салтын анықтайды ҚБ: Бас бармақ арқылы
бір-бірін
бағалау. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пән:
Дүниетану Орта мерзімді жоспар
бөлімі: 5-тарау
«Өнер» Мектеп:188
мектеп-гимназия Мұғалімнің аты-жөні:Казакбаева
П.К
Қатысқандар саны:
28 Қатыспағандар
саны:0 Пәні
Дүниетану
Тексерген:
Дуйсембиева
А.Х Күні
02.02.2021ж Платформа ZOOM
Перхан Казакбаева приглашает
вас на запланированную конференцию:
Zoom. Тема: Түркілер және олардың
өмір сүру салты Время: 2 февр. 2021 16:00
Алматы Подключиться к
конференции Zoom https://us05web.zoom.us/j/87075212829?pwd=b204YTdsaUk1N0xPaHBMNUcwbkVQUT09 Идентификатор конференции: 870
7521 2829
Код доступа:
188 Сыныбы
3
«Б»
Сабақ
тақырыбы
Түркілер және
олардың өмір сүру салты Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаты
3.3.2.1 түрлі
материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын
анықтау
Сабақ
мақсаттары Барлық
оқушылар: ежелгі түріктердің өмір салтын
анықтайды Көптеген
оқушылар: Қазақстанның ресми, бейресми
рәміздерінің маңызын
түсіндіреді
Кейбір
оқушылар: тарихи және мәдени
ескерткіштерін қорғаудың маңыздылығын айта
алады.
Бағалау
критерийлері
Оқушылар
:
-ежелгі түріктердің өмір
салтын анықтайды
-өнердің адам өміріндегі рөлін
анықтайды
-Қазақстанның ресми, бейресми
рәміздерінің маңызын түсіндіреді -тарихи және мәдени
ескерткіштерін қорғаудың маңыздылығын айта
алады.
Тілдік
мақсаттар Пәнге тән лексика мен
терминологи • Мәдени
мұра • Қазақстанның ресми және
бейресми рәміздері • «Алтын адам» «Бәйтерек»,
«Мәңгілік ел» салтанатты
қақпасы Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөздер мен
тіркестер: Талқылауға арналған
сұрақтар: -Қазақстанның қандай бейресми
рәміздерін білесіңдер? -Қазақстанның қандай мәдени
ескерткіштері бар?
Құндылықтарды
дарыту
Оқушыларды
бір-біріне деген құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу.
Пәнаралық
байланыстар
Жаратылыстану,
әдебиеттік оқу ,математика Ойлау
деңгейі: Білу,түсіну,қолдану Әдіс-тәсілдер Сұрақ-жауап, әңгімелеу,
түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
Сабақтың
барысы Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың
басы Психологиялық ахуал
қалыптастыру: Жұмыс ережесін
келісу Сабақта бір-бірімізді
сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты
үнемдейміз! Нақты,дәл жауап
береміз! Сабақта өзіміздің
шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды
көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы
баға аламыз! Өткенге
шолу «Барлық
оқушылармен
жұмыс»
ҚБ: Басбармақ арқылы
бір-бірін
бағалау. .Барлық оқушыларға арналған
сұрақтар
Презентация-1
-Өткен сабағымыздың тақырыбын
кім есімізге түсіріп
жібереді? – Еліміздің қандай
ресми рәміздерін
білесіңдер? – Еліміздің қандай
ресми емес нышандарымен
таныстыңдар? – Есік қорғанынан
табылған сақ ханзадасы жайында не
білесіңдер? – «Алтын адам»
монументі нені
білдіреді? ҚБ.Тест сұрақтарына жауап
беру. 1.Халқымыздың ресми рәміздерін
белгіле: А)бидай ә)таулар
б)Гимн 2.Қазақстанның ресми емес
рәмізін белгіле: А)ту ә)әнұран б)мәңгілік
қақпасы 3. «Алтын адам» қайдан
табылды? А)Тараз маңынан ә)Есік қаласы
маңынан б)Есіл өзені
бойынан 4.Мәңгілік қақпасында
бейнеленбеген бейнені
көрсет: А)ақсақал ә)самұрық құс
б)жауынгер 5.Көкке самғаған қыран
............................
символы. Дұрыс жауаптары:1.б 2.б 3.ә
4.ә 5.еркіндіктің Енді балалар,тақтадағы
әріптердің ішінде бүгінгі тақырып жасырынған.Соны кім
табады? Аьмлаптүркілерльалд
лсьажәнеолььщ
щадолардыңтшгт
рапөмірсеп Даооррсүрупи
рпокгцусалтыжмю. -Бәрекелді!қол соғып
қошеметтеп қойыңдар зерек
оқушымызды Презентация-2
Презентация-13 Сабақтың
ортасы Ширату
тапсырмасы. Оқулықпен жұмыс
жасаймыз. -Оқулықтың 45-бетін
ашыңдар.Алдарыңдағы – қазақ халқының шығу тегін баяндайтын
ағаш. Бұл ағаштың тамыры –
қазақтың арғы бабалары сақтар, ғұндар,
түркілер. - Сақтар мен ғұндар жайлы
не білесіңдер? Олар қайда өмір сүрді, немен айналысты? Естеріңе
түсіріңдер. Тақтадағы картамен жұмыс
жасау. Жер аумағын көрсету
,талдау.Каспи теңізі,Балқаш ,Арал көлдерін тауып ол қазір кімнің
жерлері екенін талдау.Не себепті онда -Түрік қағанаты- деп жазылып
тұр? -Демек,6-ғасырларда біздің
еліміздің аумағы Түрік қағандығы құрамында болған.Осы, тағы басқа
деректермен ақпараттарды, біз оқулықты оқу арқылы зерттейтін
боламыз. -Ал алдымен біз,мәтінде
кездесетін жаңа ұғымдардың мағынасын түсініп
алайық. Ғұндар-қазақ халқының
ежелгі ата тегінде болған тайпалардың
бірі. Қаған-түріктердің
басқарушысы,басшысы. Арықтар,каналдар-егістік
жерлерді суғаруға арналған жасанды
өзендер. Үзеңгі-аттың үстінде
отыруды ыңғайлы ететін аяққа арналған тіреуіш
. Ағаш егер-аттың үстінде
ыңғайлы отыруға,шабуға мүмкіндік туғызатын ат
әбзелі. Орақ-шөп оруға арналған
темір құрал. -Енді мәтінді тізбектеп
оқып шығамыз,ал сендер зейінмен тыңдаңдар.Жұмыстың соңында
сендермен осы мәтін бойынша ойын ойнаймыз.Егер мәтінді түсінбей
қалсаңдар,онда жеңіліп
қаласыңдар. Мәтіннің әр бөлігін
оқушылар оқып шығып,мазмұнын түсіндіріп кетеді. «Ауыр қаруланған
түркі әскері» иллюстрациясын қарап, түркілердің жеңіске жету
себептеріне қатысты қорытындылар
шыға рады. Семсерлілерде қорғаныс
сауыттар тек жауынгерлерде емес, олардың аттарында да болды. Сол
себептен түркілердің атты әскері жауға еш бой алдырмады, олардан
жеңілмеді. ҚБ-«Дұрыс –бұрыс» ойыны
арқылы. Егер мен мәтінде баяндалған
дұрыс тұжырымды айтсам-сендер қол соғасыңдар,ал егер жалған пікір
айтсам,бастарыңды «жоқ-жоқ!» деп
бұлғайсыңдар. Түркілер – ғұндардың
ұрпағы. Түркілердің бірінші
басшысы-Амір Темір
болған. Түркілер – қазақтардың арғы
бабасы Тіркілер кеме арқылы
жүзген. Түркілер көшпелі
малшаруашылығымен
айналысқан. Көшпелі өмір дегенді қалай
түсінесіңдер? Белсенді оқу
тапсырмалары(
ұжымда)
Оқушылар: Түркі дәуірінде қазақ даласында Тараз, Отырар, Сайрам және
басқа да қалалар пайда болды. Түркілердің арасынан көптеген ұлы
ғалымдар шықты. Мысалы, әл-Фараби және т.б Көшпелілер дөңгелектегі
киіз үйдің орнына жиналмалы киіз үйді ойлап
тапты. Ол киіз үйді санаулы
сағаттардың ішінде бөлшектеп және жаңа жерге қайта құруға
болатын.
«Біздің ұлы бабаларымыз
Алтайдан Қара теңізге дейінгі Ұлы Даланы иемденіп
жатты. Олар бізге өлмейтін
батырлық эпостар мен үлкен рухани байлықтар қалдырды. Олар киіз
үйді, қылышты, етікті, үзеңгіні, темір
қорытуды ойлап тапты. Түркі академиясының құрамында түркі тарихы мен
мәдениетін зерттейтін орталық құру
керек».
Слайд көру және электронды қосымшадан
тапсырма орындау. Дескриптор: ежелгі түріктердің
өмір салтын анықтайды ҚБ: Бас бармақ арқылы
бір-бірін
бағалау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||







