Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Түркістан тарихи қала
Сабақ жоспары
Мұғалімнің аты-жөні |
Мажинова Г.Б. |
||||||||||
Пән/сынып: |
Қазақ тілі мен әдебиеті, 6 Т 2 сынып |
||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: |
9-бөлім:Қазақстан және «Ұлы Жібек жолы» |
||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Түркістан-тарихи қала |
||||||||||
Оқу мақсаты: |
6.1.5.1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау; 6.1.3.1 тұрмыстық әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну. |
||||||||||
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады: тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтайды, тұрмыстық әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсінеді. Көпшілік оқушылар орындай алады: тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтап, жетекші сұрақтарды басқа балаларға қоя алады, тұрмыстық әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсініп, күнделікті өмірде қолданады. Кейбір оқушылар орындай алады: тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтап, жетекші сұрақтарды басқа балаларға қоя алады, қосымша фактілер келтіре алады, тұрмыстық әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсініп, күнделікті өмірде қолданады, осы таққырыпты терең зерттейді. |
||||||||||
Бағалау критерииі: |
мәтін мазмұны бойынша сұрақтарды дұрыс құрастырады; сұрақтарға жауап беру арқылы диалогті толықтырады; ойларын толықтырып айта алады; жазба жұмыстарында эпитет пен теңеуді қолданады. |
||||||||||
Құндылыққа тәрбиелеу |
Біртұтас тәрбие негізінде оқушылардың дүниетанымын кеңейтіп, ел тарихын құрметтеуге, патриоттық сезімдерге баулу. |
||||||||||
Уақыты |
Кезеңдері |
Мұғалім іс - әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||
2 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздер ме, 6-сынып оқушылары! · Әр оқушыға бір жапсырма немесе карточка таратыңыз. Карточкада түрлі табиғат элементтері (ағаш, көл, таулар, жаңбыр, күн, бұлт, гүлдер, жануарлар) суреттері болады. · Оқушылар сол суретке байланысты өздерінің бір топқа бөлінетінін біледі, мысалы: «Жануарлар», «Өсімдіктер», «Климат» деп аталатын топтарға бөлінеді. |
Оқушылар топтарға бөлінеді, суреттері бойынша қандай топқа жататынын анықтайды. |
|
Интербелсенді тақта Суреттер |
|
|||||
5 минут |
Сабақ басы |
Өткен сабақты еске алу Оқушыларға шаңыраққа ілінген карточкалар беріледі. Әр топқа өз шаңырағы болады “Шаңырақ” әдісі І топ Сұрақтары: Ұлы жібек жолы туралы не білесің? Суретте кімнің кесенесі суреттелген? ІІ топ Ұлы Жібек жолы қандай жол? Қазақстанда Талғар қаласында не табылған? ІІІ топ Ұлы Жібек жолында қандай қалалар болған? Қандай жеміс жидектер сатқан? Миға шабуыл Мұғалім оқушыларға өлең оқып береді Түркістан екі дүние есігі ғой Түркістан екі түріктің бесігі ғой Тамаша Түркістандай жерде туған, Түріктің Тәңірі берген несібесі ғой Балалар бүгінгі сабақта қандай қала туралы өтеміз деп ойлайсыздар? Дұрыс айтасыздар, Түркістан тарихи қала туралы өтеміз. Сабақтың мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар өткен сабақты еске түсіреді. І топ Ұлы Жібек жолы сауда саттық жолы. Суретте Қожа Ахмет Яссауи кесенесі ІІ топ Ұлы Жібек сауда саттық жол. Талғар қаласында қол табақ, фарфор, фаянс тостағаны т.б. ІІІ топ Ұлы Жібек Қытай, Визатия, Иран, Үндістан Қант, жүзім, шабдалы, қауын. Мұғалімнің оқыған өлеңін мұқият тыңдайды. Түркістан туралы деп жауап береді. |
ҚБ Қол шапалақ Шаңыраққа жетістік белгісін ілу |
|
|
|||||
27 минут 2-минут 5 минут 10 минут 2 минут 10 минут |
ІІ. Негізгі бөлім |
Жаңа сөздермен таныстыру: Түрік - түрік халқы Өзбекстан Қазақстан Қырғызстан Түркия барлығы түріктер Тау –Алатау, Тянь Шань биік биік шыңдар Хан - повелитель Жер кіндігі - жердің ортасы, Отан Киелі жер - құрметті жер Қазақ хандығы - хандар, Абылай хан, Керей хан Жаңа сөздермен жұмыс “Қызыл және жасыл” ойыны Оқушыларға қызыл және жасыл түстер көрсетіліп тұрады. Қызыл түс жанғанда олар ешқандай сұраққа жауап бере алмайды. Жасыл түс жанғанда сұрақтарға жауап береді. 40 секундта қай топ көп сұраққа жауап береді, сол жеңіске жетеді.
1 - тапсырма Оқылым ТЖ ЖЖ Оқылым алды тапсырма Түркістан туралы не білемін? Тарихи қала Қасиетті жер
Түркістан туралы не білемін? Оңтүстік Қазақстанда орналасқан Оқылым І-ТОП Түркістан –Қазақстан Республикасындағы тарихи қала. Ол бұрын «Ясы» деп аталған. Түркістан Есім ханнан бастап Қазақ хандығының орталығы болған. Осы кезден бастап қала «Түркістан» деп атала бастаған. 1903 жылы Түркістанда теміржол вокзалы салынды. Қазір де Түркістанды дүниежүзі біледі. Ол «қасиетті жер» саналады. ІІ-ТОП Ахмет Ясауи кесенесі-Түркістан қаласында XIV ғасырдың соңында тұрғызылған тарихи ғимарат. Ол ХІІ ғасырда өмір сүрген, бүкіл Шығысқа аты әйгілі ақын. Ахмет Ясауи Оңтүстік Қазақстанда, «Сайрам» деген жерде туған. Оның «Диуани хикмет» атты діни өлеңдер жинағы бірнеше рет басылған. Ахмет Ясауи өлеңдері жақсылыққа, әділдікке шақырады. Кесене 1978 жылдан бастап музей ретінде жұмыс істей бастады. ІІІ-ТОП Қожа Ахмет Ясауи кесенесі “тарихи ескерткіш” саналады. Ол Түркістан қаласында орналасқан. Түркістан Қазақстанның оңтүстік аймағында орналасқан. Мұсылмандар Түркістанды “екінші Мекке” деп атайды. Мен Түркістанға Қожа Ахмет Ясауи кесенесін көруге барамын.
Оқылымнан кейінгі тапсырма Интербелсенді ойын Сұрақтарға жауап беру Дескриптор:
Сергіту сәті ритмикалық “Балбырауын” күйі 2 - тапсырма Жазылым Жазылым алды жұмыс Негізгі ақпарат дегеніміз не? Қосымша ақпарат дегенміз не? Жазылым Мәтін бойынша негізгі және қосымша ақпаратты анықта
Инлюзивті білім беру: Бос орындарға дұрыс сөзді қой
Қожа.....Яссауи кесенесі........ қаласында орналасқан. Түркістан ........ деп аталған. Ахмет Ясауи Оңтүстік Қазақстанда, «............» деген жерде туған.Қожа Ахмет Ясауи кесенесі “...................” деп саналады.
Дарынды баламен жұмыс істеу Комикс жанрында ақпарат беру ЖИ көмегімен Оқушыға кітапша беріледі және ЖИ көмегімен жасалған суреттер беріледі, сол суреттерді пайдалана отырып комикс құрайды.
Дескриптор:
|
Оқушылар жаңа сөздермен танысады. Сөздердің мағынасын түсініп, сөз тіркестерін, сөйлем құрастыра алады.
Картадан таулардың, киелі жерлерді көрсетеді.
Түркістан туралы білетін ақпаратты, жаңа сөздерді қатыстырып сызбаны толтырады.
Мәтінді оқиды. Әрбір тыныс белгісіне назар аударады. Мәтінді түсінуге тырысады.
Интербелсенді ойынмен ойнайды.
Сергіту ритмикалық жаттығу жасайды.
Негізгі ақпарат туралы түсінік береді. Қосымша ақпарат деген ұғымды түсіндіреді. Оқушылар жауабы: Негізгі ақпарат дегеніміз ол фактілер, хронология, терминдер т.б. Қосымша ақпарат дегеніміз фактілерден бөлек берлген ақпарат.
Оқушылар негізгі және қосымша ақпаратты мнен табады, жазады.
Инклюзивті білім алатын оқушылар көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойып жазады.
Қожа Ахмет .Яссауи кесенесі Түркістан қаласында орналасқан. Түркістан “Яссы” деп аталған. Ахмет Ясауи Оңтүстік Қазақстанда, «Сайрам» деген жерде туған.Қожа Ахмет Ясауи кесенесі “тарихи ескерткіш” деп саналады.
|
ҚБ Қол шапалақ Шаңыраққа жетістік белгісін ілу
Шаңыраққа жетістік белгісін ілу
ҚБ Қол шапалақ Шаңыраққа жетістік белгісін ілу
ҚБ Қол шапалақ Шаңыраққа жетістік белгісін ілу
|
ҚР картасы , карточкалар
Оқулық 26 бет 3 тапсырма
https://wordwall.net/ru/resource
Оқулық
Интербелсенді тақта
Дәптер |
|
|||||
6 минут |
Сабақ соңы |
Рефлексия “Пазл” әдісі Әрқайсы топқа сурет қиындылары беріледі Барлық топтан шыққан қиындылардан Қожа Ахмет Яссауи кесенесі шығу керек. Сабақ түсінікті ма? Деген сұраққа жауап беру бағдаршамды басып. І топ Бүгінгі сабақта не үйрендік? Түркістан қандай қала? ІІ топ Түркістанды қандай жер деп санаймыз? Ахмет Ясауи кім? ІІІ топ Кесене қандай ескерткіш? Кесене қайда орналасқан?
Мұғалімнің кері байланысы “Ат жарыс ” әдісі Тақтада ілінген әрбір атқа баланың есімін жазып, кімнің қандай дәрежеде білім көрсеткенін айту. |
Оқушылар әрбір сурет қиындыларының артында жасырылған сұрақтарға жауап береді, тақтаға барып жабыстырады.
Сабақты түсінген болса жасыл бағдаршамды, түсініксіз болса қызыл бағдаршамды, сұрақтары бар болса тоқсарыны басады.
Мұғалімнен кері байланыс алады. |
Бағдаршам Қожа Ахмет Яссауи кесенесініің класстері
Стикер
Ат жарыс |
|

