Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ: №21 3.3А Шығармашылық және компьютер |
Мектеп: №23 МЕКТЕП - ЛИЦЕЙІ
|
|||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Тажибекова Г.О |
|
|||||||||||
|
Күні:08.02.2019, 09.02.2019 |
Қатысқан оқушылар саны: |
|
||||||||||
|
СЫНЫП:3«Ақ», 3«Бқ», 3«Вқ», 3«Гқ», 3«Ж», 3«Е», 3«Ә», |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Түстер палитрасы |
|||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.2.2.1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану 3.2.4.2 арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдану 3.2.2.2 нысанның сыртқы келбетін өзгерту (қию, бұру, өлшмін өзгерту) 3.1.2.2 компьютер программасында файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылар...
|
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- «Түс таңдау» құралын қолданады; - түстер палитрасына түстер қосады; - үлгі бойынша суретті бояйды; - түстер палитрасының негізгі және қосымша тустерін өзгертеді. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар... Компьютер суретін салу кезеңдерін түсіндіреді, графикалық редактор құралдарының тағайындалуын сипаттайды Графикалық нысандардың сырт келбетін өзгертетін және нысандар құруға графикалық редакторды қолдану Пәндік лексика және терминалогия: Палитра, түс таңдау. Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:
|
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзіне және басқаларға құрмет пен ынтымақтастыққа үйрету, өзіндік жұмыс арқылы- академиялық адалдық, оқушылар сабақтын мақсатымен қойылатын талаптарын болжап атайды –ашықтық. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өнер Қазақ тілі/әдебиет |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
4 Бөлім оқып меңгерген кезде оқушылар графикалық редактормен жұмыс жасаған. |
|||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Оқушылардың Paint редакторында суретті құру және өңдеу практикалық дағдылары қалыптасқан |
|||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||
|
Сабақтың басы 4 мин 6 мин |
Сыныптағы оқушылардың қатысымын тексеру. Әрбір оқушы бір-біріне жылылық сыйлау арқылы амандасып психологиялық ахуал тудырады. Нұсқаулық: (оқушылар қимыл-қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды). Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі сабақты, Біз үлкен отбасы- деп бастайық Миға шабуыл. Бар ойынды жиямын, Ақ қағазды бояймын . (Бояу) Қабы сояу, Дiнi – бояу. (Қарындаш) Қылқалам, Сонымен балалар бұдан басқа тағы қандай құралдар бар? Палитра дегеніміз не? Палитра дегеніміз бұл бірнеше түстерді араластыратын құрал. (Өнер) 2 Мақсатты тұжырымдау
Сабақтын тақырыбы мен сабақ мақсаты түсіндіріліп, оқушылар жаңа сабақтың атын дәптерге жазады. |
Оқулық пен жұмыс дәптері |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут 5 мин |
Ал балалар сурет салуда біз қандай құралдарды пайдаланамыз? Компьютерде берілген суреттерді бояу үшін қандай құрылғы қолданамыз? 3 Жаңа тақырып Түс тандаудағы басты талаптар
Фонның және бояу кезінде түстерді таңдауда түстердің агрессивтік сәйкестігін болдырмау: қызыл-жасыл көк-сар ақ–қара қызыл – көк 4. Сергіту сәті Жаттығу жасау. Дәптермен жұмыс жасайды. Дәптерлеріндегі 38-39 беттер бойынша . 5. Практикалық жұмыс
2 Тапсырма Paint графиктік программасында түрлі-түсті қолданып сурет салады . Жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды тиянақты орындау. 35-36-беттер Дескриптірлер - сурет салуда әртүрлі құралдарды пайдаланады. - суретті түстер палитрасын пайдаланып бояйды; - файлды мәзір командасы арқылы сақтап қояды. Оқушылар практикалық жұмысты орындауға кіріседі. Саралау мақсатында тапсырмалар өсу ретімен күрделенеді. Дескрипторлар арқылы өзара бағалау. Дескрипторлар арқылы оқушылар жұптасып бір бірінің жұмыстарын бағалайды
Қалыптастыру бағалау Paint графиктік программасында жиегі басқа түспен фигура көрсетілген.
Бөлім бойынша жиынтық бағалау |
Оқулық пен жұмыс дәптері |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 38-40 минут |
Рефлексия «Бағдаршам»
|
|
||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс |
||||||||||
|
Практикалық тапсырма орындау кезіңде саралау шығармашылықтың кезеңі бойынша іске асады: тапсырмалар өсу ретінде берілген. Тапсырманы орындаған жағдайда мұғалім сұрақтар арқылы немесе нұсқау картасында қадам бойынша алгоритм қолданып қолдау көрсетеді. Оқушылардың барлығы:
Оқушылардың көбісі:
Кейбір оқушылар
|
Бағалау сабақтың әр кезеңіңде жүзеге асырылады: - қиындықтарды анықтап қолдау мақсатында оқушылардың жауптарын қадағалау (жұптық жұмыс). - теориалық материалды түсіну кезеңінде интерактивті тапсырмаларды бағалау үшін қолдану; - практикалық жұмысты орындау кезіңде бағалау дескрипторлар арқылы жұптасып орындалады. - өз-өзінің жұмысын бағалау мақсатында, кері байланыс түрінде сабақтың соңында, оқушылар өз жұмыстарын бағалайды, жетістіктері мен қиындықтарын талдайды. |
Оқушылардың белсенділігін арттыру үшін сабақ барысында топтық жұмыс, сергіту сәті қарастырылған. Компьютермен жұмыс жасап отырған кезде оқушылар дене мүсіні дұрыс болуына, көзбен монитор экранының ара қашықтығына көңіл аударып, жағымсыз ситуациялар пайда болған жағдайда мұғалімге хабарлайды. Практикалық жұмыс орындаған кезде «Дүниетану» пәнімен байланысады. |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Түстер палитрасы
Түстер палитрасы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ: №21 3.3А Шығармашылық және компьютер |
Мектеп: №23 МЕКТЕП - ЛИЦЕЙІ
|
|||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Тажибекова Г.О |
|
|||||||||||
|
Күні:08.02.2019, 09.02.2019 |
Қатысқан оқушылар саны: |
|
||||||||||
|
СЫНЫП:3«Ақ», 3«Бқ», 3«Вқ», 3«Гқ», 3«Ж», 3«Е», 3«Ә», |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Түстер палитрасы |
|||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.2.2.1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану 3.2.4.2 арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдану 3.2.2.2 нысанның сыртқы келбетін өзгерту (қию, бұру, өлшмін өзгерту) 3.1.2.2 компьютер программасында файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылар...
|
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- «Түс таңдау» құралын қолданады; - түстер палитрасына түстер қосады; - үлгі бойынша суретті бояйды; - түстер палитрасының негізгі және қосымша тустерін өзгертеді. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар... Компьютер суретін салу кезеңдерін түсіндіреді, графикалық редактор құралдарының тағайындалуын сипаттайды Графикалық нысандардың сырт келбетін өзгертетін және нысандар құруға графикалық редакторды қолдану Пәндік лексика және терминалогия: Палитра, түс таңдау. Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:
|
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзіне және басқаларға құрмет пен ынтымақтастыққа үйрету, өзіндік жұмыс арқылы- академиялық адалдық, оқушылар сабақтын мақсатымен қойылатын талаптарын болжап атайды –ашықтық. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өнер Қазақ тілі/әдебиет |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
4 Бөлім оқып меңгерген кезде оқушылар графикалық редактормен жұмыс жасаған. |
|||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Оқушылардың Paint редакторында суретті құру және өңдеу практикалық дағдылары қалыптасқан |
|||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||
|
Сабақтың басы 4 мин 6 мин |
Сыныптағы оқушылардың қатысымын тексеру. Әрбір оқушы бір-біріне жылылық сыйлау арқылы амандасып психологиялық ахуал тудырады. Нұсқаулық: (оқушылар қимыл-қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды). Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі сабақты, Біз үлкен отбасы- деп бастайық Миға шабуыл. Бар ойынды жиямын, Ақ қағазды бояймын . (Бояу) Қабы сояу, Дiнi – бояу. (Қарындаш) Қылқалам, Сонымен балалар бұдан басқа тағы қандай құралдар бар? Палитра дегеніміз не? Палитра дегеніміз бұл бірнеше түстерді араластыратын құрал. (Өнер) 2 Мақсатты тұжырымдау
Сабақтын тақырыбы мен сабақ мақсаты түсіндіріліп, оқушылар жаңа сабақтың атын дәптерге жазады. |
Оқулық пен жұмыс дәптері |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут 5 мин |
Ал балалар сурет салуда біз қандай құралдарды пайдаланамыз? Компьютерде берілген суреттерді бояу үшін қандай құрылғы қолданамыз? 3 Жаңа тақырып Түс тандаудағы басты талаптар
Фонның және бояу кезінде түстерді таңдауда түстердің агрессивтік сәйкестігін болдырмау: қызыл-жасыл көк-сар ақ–қара қызыл – көк 4. Сергіту сәті Жаттығу жасау. Дәптермен жұмыс жасайды. Дәптерлеріндегі 38-39 беттер бойынша . 5. Практикалық жұмыс
2 Тапсырма Paint графиктік программасында түрлі-түсті қолданып сурет салады . Жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды тиянақты орындау. 35-36-беттер Дескриптірлер - сурет салуда әртүрлі құралдарды пайдаланады. - суретті түстер палитрасын пайдаланып бояйды; - файлды мәзір командасы арқылы сақтап қояды. Оқушылар практикалық жұмысты орындауға кіріседі. Саралау мақсатында тапсырмалар өсу ретімен күрделенеді. Дескрипторлар арқылы өзара бағалау. Дескрипторлар арқылы оқушылар жұптасып бір бірінің жұмыстарын бағалайды
Қалыптастыру бағалау Paint графиктік программасында жиегі басқа түспен фигура көрсетілген.
Бөлім бойынша жиынтық бағалау |
Оқулық пен жұмыс дәптері |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 38-40 минут |
Рефлексия «Бағдаршам»
|
|
||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс |
||||||||||
|
Практикалық тапсырма орындау кезіңде саралау шығармашылықтың кезеңі бойынша іске асады: тапсырмалар өсу ретінде берілген. Тапсырманы орындаған жағдайда мұғалім сұрақтар арқылы немесе нұсқау картасында қадам бойынша алгоритм қолданып қолдау көрсетеді. Оқушылардың барлығы:
Оқушылардың көбісі:
Кейбір оқушылар
|
Бағалау сабақтың әр кезеңіңде жүзеге асырылады: - қиындықтарды анықтап қолдау мақсатында оқушылардың жауптарын қадағалау (жұптық жұмыс). - теориалық материалды түсіну кезеңінде интерактивті тапсырмаларды бағалау үшін қолдану; - практикалық жұмысты орындау кезіңде бағалау дескрипторлар арқылы жұптасып орындалады. - өз-өзінің жұмысын бағалау мақсатында, кері байланыс түрінде сабақтың соңында, оқушылар өз жұмыстарын бағалайды, жетістіктері мен қиындықтарын талдайды. |
Оқушылардың белсенділігін арттыру үшін сабақ барысында топтық жұмыс, сергіту сәті қарастырылған. Компьютермен жұмыс жасап отырған кезде оқушылар дене мүсіні дұрыс болуына, көзбен монитор экранының ара қашықтығына көңіл аударып, жағымсыз ситуациялар пайда болған жағдайда мұғалімге хабарлайды. Практикалық жұмыс орындаған кезде «Дүниетану» пәнімен байланысады. |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















