жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Түзу сызықты бірқалыпты,бірқалыпсыз қозғалыстар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Механикалық қозғалыс |
Мектеп: №3 мектеп-интернат, Жаңақорған кенті |
|||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ақбаева А.С |
|||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Түзу сызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар |
|
|
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.3-түзусызықты бірқалыпты қозғалыс пен бірқлыпсыз қозғалысты ажырата білу |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: түзусызықты бірқалыпты қозғалыс пен бірқалыпсыз қозғалысты ажыратады; Көпшілігі: түзусызықты бірқалыпты қозғалыс пен бірқлыпсыз қозғалысты сипаттайды, мысалдар келтіре алады Кейбіреуі: Өмірмен байланыстыра алады;жоғары денгейлі тапсырманы орындайды; |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
түзусызықты бірқалыпты қозғалыс пен бірқлыпсыз қозғалысты ажыратады |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Терминдер:Бірқалыпты,бірқалыпсыз,түзусызықты,қозғалыс,координата,жол,орын ауыстыру,санақ денесі,материалдық дене,қозғалыс траекториясы. Бірқалыпты-unifor-равномерное; Бірқалыпсыз-no unifor-неравномерное; түзусызықты-tinear-прямолинейное,координата, Speed-жылдамдық-скорость; Motion-қозғалыс-движение; сөзтіркестерімен жұмыс жасайды. |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау-оқушылардың бақылау,талдау және таңдау қабілетін дамыту арқылы өмірде пайдалана білуге дағдыландырады |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика пәні бойынша есептеулер жасай алады(ұзындық,уақыт өлшемін пайдалану) |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жаратылыстану пәні мен сабақтың алдынғы тақырыбынан механикалық қозғалыс,жылдамдық туралы біледі |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы (Басталуы 5 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі:Оқушыларды түгелдеу;сыныпта жайлы атмосфера орта орнату: Сергіту сәті:«Көңілді жаттығу» Топқа бөлу: бірқалыпты,бірқалыпсыз,түзусызықты сөздерінен тұратын шаблондарды пайдалану арқылы Ширату тапсырмалары: Уй тапсырмасын сұрау: (W) «Серпілген сауалдар»: 1.Механикалық қозғалыс деп- Ж:Басқа денелермен салыстырғанда дененің орын ауыстыруын айтамыз. 1.Санақ жүйесі дегеніміз- Ж:Бір-бірімен өзара байланысқан санақ денесінің координаталар жүйесінің және уақытты есептейтін құралдардың жиынтығы. 2.Санақ денесін білу не үшін қажет? Ж: Қарастырылып отырған дененің орны мен осы денемен салыстырылып қарастырады. 3.Координата жүйесін таңдап алу себебі неде? Ж: Дененің қозғалыс бағытын анықтау үшін 4. Ашық теңізде,жағалау көрінбей тұрғанда неліктен қайықтың бағытын көрсетуге болмайды? Ж: Санақ денесінің болмауы 5. Жылдамдық деп- Ж: Жүрілген жолдың уақытқа қатынасын айтады. 6. Жылдамдық қалай анықталады? Ж. V=S/t 7.Қозғалыс траекториясы дегеніміз не? Ж: Дененің немесе материялық нүктенің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалысы кезінде сызық түрінде қалдырған ізі 8.Орын ауыстыру деп- Ж:Дененің бастапқы орны мен соңғы орнын қосатын бағытталған кесінді. 9. Жол мен орын ауыстырудың айырмашылығы неде? Ж: Орын ауыстырудың нұсқамасы бағыты бар екендігін айтады; 10. 72 км/сағ жылдамдық пен 20 м/с жылдамдықпен жүрген баланың қайсысы межеге бұрын жетеді? Ж: Бірдей Қалыптастырушы бағалау: «Смайликтер арқылы», «Ыстық лебіз білдіру»; «Ой қозғау»: 1.-Берілген суреттен не байқап отырсыздар?
|
Шаблондар
Интерактивті тақта,дұрыс жауабы көрсетіл- ген сұрақтар тізбесі
Смайликтер
Суреттер
Электронды оқулық |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану: Мәтінмен жұмыс Тапсырма:(G) 1.«Бірқалыпты қозғалыс» тақырыбын «Пирамида» әдісі арқылы талқылайды 2-топ:Бірқалыпсыз қозғалыс.«Фишбоун» әдісі арқылы талдау. 3-топ: «Бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстың айырмашылығы мен ұқсастығы.(Қосдиаграмма тәсілі); Бағалау: «Екі жұлдық,бір тілек!»тәсілі арқылы. Жұптық тапсырма:(Р) «Мозайка» әдісі: Сурет қиындыларынан:
Қалыптастырушы бағалаудың критерийлер арқылы бағалау түрін қолдану. (Жұптардың жұмысын алмастыру арқылы бағалау) Бағалау критерийлері:Бірқалыпты,бірқалыпты емес қозғалысты ажырата алады Дискрипторлар: 1.Бірқалыпты қозғалысты ажырата біледі; 2. Бірқалыпсыз қозғалысты ажырата алады. Дұрыс жауабы:
Жеке жұмыс( I) Есеп шығару: «Кім жылдам?» Қоянның жылдамдығы 30м/с,ал дельфиннің жылдамдығы 72 км/сағ. Олардың қайсысы үлкен жылдамдықпен жүреді. Бағалау:Эмоция білдіру 2.Тест сұрақтарымен жұмыс Төменде көрсетілген суреттердің қайсысы бірқалыпты түзусызықты қозғалысты білдіреді:
А) Б) В) Г)
2) Бірқалыпты емес қозғалысты сипаттайтын суретті көрсет:
А)
В)
3) Бірқалыпты қозғалыста жолды анықтау формуласы: А) s = vt ; В) s = х1 – x0. С) vорт = s /t ; Д. Vариф = (v1 + v2)/ 2 4) Бірқалыпсыз қозғалыс теңдеуі: А) s = vt ; В) s = х1 – x0; С) vорт = s /t ; Д) x = x0 + vt; 5)Поезд 10 секундта 72 км/сағ жылдамдықпен бір қалыпты қозғалады. Осы уақыт ішінде поезд қанша жол жүреді? А) 7,2 км/сағ; В) 2м/с; С) 720км/сағ; Д) 200м/с Қ.Б:Жауап шаблоны арқылы бағалау.Ауызша кері байланыс жасау. |
Оқулық, Диаграммалар, Интернет мәліметтер
Диаграмма,кесте,
Тест мәтіні, шаблон
Интерактивті тақта
Суреттер
Есеп мәтіні
Тест мәтіні
Жауап шаблоны
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты қорытындылау: (W) «Ой толғау»әдісі бойынша өтілген сабақ және бүгінгі сабақтан алған әсерлері жайлы бөлісу. «Көңіл күй» рефлексиясы. 1.«Басбармақ» әдісі арқылы оқушылардың көңіл-күйін анықтау. 2. «Кері байланыс» шаблонын пайдалану:
Оқушылар өзінің түсінген денгейіне стикер жапсыру арқылы сабақты менгеру денгейлерін көрсетеді және осы кері байланысты ескере отырып, келесі сабаққа жоспар жасалады.
|
«Көңіл күй» Рефлексия Шаблоны
|
||||||||||||||
|
Үйге тапсырма:
|
Түзусызықты бірқалыпты және түзусызықты бірқалыпсыз қозғалыс.
|
Тақырып бойынша оқушылар қозғалыс түрлеріне мысалдарды келтіру,оқулық бойынша бекітуге берілген №1,2 тапсырманы орындау. |
||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||
|
№1 тапсырма: Ұжымдық: Жеңілден күрделіге қарай сынақтан өткізу сұрақтары арқылы; №2 тапсырма: Ұжымдық әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында сурет және электронды оқулық бойынша демонстрация көрсетіледі. Және сыныптың тыңдалым дағдылары төмен болғандықтан нақты неге назар аудару керектігіне тоқталады. №3 тапсырма: Топтық жұмыс: Гетерогенді топ арқылы әр топқа жұмыстың деңгейіне қарай үш түрлі тапсырма беріледі. Топтарға жұмыс жасаудың алгоритмі мен глоссарий ұсынамын.(әр түрлі тапсырма, ресурс арқылы). №5 тапсырма: Жеке жұмыс: есеп арқылы жалпы тапсырма беріледі. Саралау нәтиже және қарқыны арқылы анықталады. Жеке жұмыс барысында тест есебін шығару барысында денгейі төмен оқушыларға мұғалім тарапынан қолдау көрсетіледі
|
Бағалау тәсілдері: 1.Қ.Б: «Смайликтер арқылы», 2.Қ.Б:«Ыстық лебіз білдіру»; 3. Қ.Б: «Екі жұлдыз,бір тілек!» 4.Қ.Б:Жұпты бағалау 5.Қ.Б:Бағалау критерийлері арқылы 6.Қ.БЭмоция арқылы 7.Қ.Б. Жауап кестесі арқылы
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сыныптағы орындықтар мен үстелдің дұрыс орналастырылуын қадағалаймын.Оқушылар гистограммалар мен кестелермен жұмыс жасағанда үстеріне бояу тигізіп алмауларын,мұқият болуларына,топ мүшелерінің жайлы орналасуына көңіл болемін.Сынып бөлмесінің жарық және ауасының таза болуына көңіл аударамын.
|
||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





