Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
Белгілі көшпелілер мәдениеті. Тұмар ханшайым
туралы аңыз
|
Мектеп:№
29 ЖОББМ КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Жекенова Жұлдыз
Ернарқызы
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Тұмар (Томирис) туралы
аңыз
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.О 1.
Орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды
анықтау.
5. Ж
4. Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба -
кестелер жасау.
5.ТБ
2. Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай
отырып, жай сөйлем құрастыру.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады:
Тұмар (Томирис) туралы аңызды түсінеді, тақырыбы
мен негізгі ойды анықтайды.
Тұмар (Томирис) туралы аңыздағы мәліметтерді
жинақтай отырып, тақырып бойынша "Уақыт тізбегі" сызбасын
толтырады, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай
сөйлем құрастырады.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады:
Тұмар (Томирис) туралы аңызынан есімдіктерді
тауып, есімдік түрлерін анықтайды.
|
Кейбір оқушылар орындай
алады:
Тұмар( Томирис) туралы аңызынан кейіпкерлердің іс
– қимылдарын сипаттай алады.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Аңызды түсінеді, тақырыбы мен негізгі ойды
анықтайды.
-
аңыздан мәліметтерді жинақтайды, тақырып бойынша
"Уақыт тізбегін" толтырады, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін
сақтай отырып, жай сөйлем
құрастырады.
-
Аңыздан есімдіктерді табады, есімдік түрлерін
ажырата алады.
-
Тұмар (Томирис) туралы аңызынан
кейіпкерлердің іс – қимылдарын сипаттай
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады:
Негізгі ойды анықтайды, мәліметтерді жинақтайды,
"Уақыт тізбегі" сызбаны толтырады, сөздердің орын тәртібін сақтай
отырып жай сөйлем құрастырады.
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер:
Патшайым, көпір, жаушы, шегіну, тұтқындау,
шайқас, жаушы, шегіну, айқас алаңы, көз көріп, құлақ естімеген,
сарбаздар
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы
тіркестер:
Ұлын тұтқындайды, қанға құмар, сусының қанғанша,
көз кқру, құлақ есту, көпір салу, жаулап алу,
шегіну.
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
-
Тұмар (Томирис) туралы аңыз мазмұны
қандай?
-
Тұмар бұл әрекеті дұрыс болды
ма?
-
Сен
Тұмардың орнына болсаң не істер
едің?
-
Біз
сақтарды неге ержүрек адамдар
дейміз?
-
Есімдік дегеніміз
не?
-
Есімдіктер қалай
жіктеледі?
|
Не себепті ..... деп
ойлайсыз?
Не
себепті Тұмар мен Кир шайқасты?
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының "Қоғамыздағы
ұлттық бірлік, бейбітшілік, келісім"
тармағы.
Оқушыларды халықтың достық пен келісім дәстүрін,
бірлік пен бейбітшілігін сақтауға
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тариз, география
|
Алдыңғы
оқу
|
Тұмар туралы аңызды
біледі
|
Жоспар
|
Сабақтағы
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы (8 минут)
1 минут
5 минут
1 минут
1 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу,
түгендеу.
Топтарға бөлу
( Интербелсенді тақта бойынша 3 топқа
бөлінеді).
Өткен тақырыпты
қайталау
(Сұрақ жауап
әдісі)
-
Есімдік дегеніміз
не?
-
Есімдік мағынасына қарай қалай
жіктеледі?
-
Жіктеу есімдігіне қандай есімдіктер
жатады?
-
Сілтеу есімдігіне қандай есімдіктер
жатады?
-
Сұрау есімдігіне қандай есімдіктер
жатады?
-
Көшпенділер дегеніміз
кімдер?
-
Көшпенділер қандай шаруашылықпен
айналысқан?
-
Көшпенділер неге байланысты
көшкен?
-
Сақтар қандай адамдар
болған?
-
Неге біз сақтарды ержүрек адамдар
дейміз?
-
Сақтардың патшайымы
кім?
-
Тұмар туралы не
білесің?
Миға шабуыл. Тақырыпты
болжау. ("Суретке қара" әдісі) Интербелсенді тақтадан сурет
беріледі.
Сабақ мақсатымен, бағалау критерийлерімен
танысады.
|
Сурет
|
Сабақтың ортасы (25
минут)
3
минут
15 минут
7
минут
|
1 - тапсырма Ж.
Т.Ж. Оқулықтағы Тұмар (Томирис) туралы аңызды оқиды,
тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды. Оқылған мәтін бойынша «Уақыт
тізбегі» әдісімен сызба – кестесін толтырады,
қорғайды.
Мәтіннен есімдіктерді тауып түрін
ажыратады (көпшілік
оқушылар).
Дескриптор:
-
Тұмар туралы аңызды оқиды,
түсінеді.
-
Сызба кестені толтыра отырып негізгі ойды
анықтайды.
-
Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып
топтар қорғайды.
-
Мәтіннен есімдіктерді тауып түрлерін
ажыратады (көпшілік
оқушылар).
ҚБ. Топтар бірін - бірі "Еі жұлдыз бір тілек"
бағалайды.
2 - тапсырма
Т.Ж.
Оқыған аңыз бойынша, оқулықтан мәліметтерді
жинақтай отырып, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап, мәтін
бойынша екі сұрақтар құрастырады. Топпен алмасып жауап
береді. Тұмар мен Кирдің іс – қимылдарын сипаттай
алады (кейбір
оқушылар).
Дескриптор:
-
Оқыған аңыз бойынша сұрақтар
құрастыр.
-
Топ
бойынша жауап беріңдер.
-
Тұмар мен Кирдің іс – қимылдары сипаттай
алады.
ҚБ. Топтар бірін бірі "Бағдаршам" бойынша
бағалайды.
|
Оқулық
А3
қағазы
|
Сабақтың
соңы (7
минут)
4 минут
3 минут
|
3 - тапсырма
Т.Ж.
"Менің ойым" әдісі арқылы әр топ Тумардың орнында
не істер едім деген сұраққа жауап
береді.
Рефлексия "Бес
саусақ"
1.
Өзімді қалай сезіндім? Маған ұнады
ма?
2.
Басқаларға көмегім тиді ма?
3.
Бүгін көңіл күйім қандай болды?
4.
Бүгінгі сабақ ұнады ма?
5.
Бүгін не үйрендім?
|
Үлестірме қағаз
|
Қосымша
мәлімет
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – денсаулық және
қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен
байланыс (тәрбие
элементі)
|
Барлық
оқушылар:
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
-
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма,
қолжетімді болды ма?
-
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп
ойлайсыз?
-
Сабақ қалай және қандай деңгейде
өтті?
-
Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
-
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
-
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма,
неліктен?
-
Осы жоспарға қандай өзгеріс
енгіземін және неге?
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты):
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал
етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|