жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тынымбай Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала». Сағыныш
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 4-бөлім. Отбасы құндылықтары |
Мектеп: № 274 орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 27.04.2018 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Кадырбаева Клара |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысқан оқушылар саны: 25 |
Қатыспағандар:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тынымбай Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала». Сағыныш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу 5. Б/С2. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып, бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Көркем шығармадағы негізгі және жанама кейіпкерді портреті мен іс-әрекетін мінездеу, сыртқы келбетін сипаттау арқылы образын ашып, кейіпкерлерді шынайы өмірмен байланыстыра салыстырып, бағалау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: «Анасын сағынған бала» шығармасындағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетіне талдау жасайды, кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып, бағалай алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: шүбаланған, елеуріп, зерек, құжынаған, уыс, тырайып, кіжірейіп. Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар- ға баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясы негізінде адамгершілік, қайырымдық, мейірімділік, бауырмалдық сезімдерін қалыптастыра отырып, адами құндылықтарға баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін –өзі тану, музыка |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Тынымбай Нұрмағамбетов өмірі, шығармашылығы және «Анасын сағынған бала» әңгімесінің мазмұнын өткен сабақтар негізінде біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (4 мин.) |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал туғызу. «Біртілек» барлығы бірдей сабаққа сәттілік тілеу. С. Қызығушылықты ояту. Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі арқылы. Төменде берілген сурет қиындылары арқылы 3 топқа бөлінеді, шығарма мазмұнын болжауға тырысады. ( «Уәде» тобы, «Арман» тобы, «Сағыныш » тобы)
Асыл анам, сенен қуат алайын, Алдым сенен алтын таңның арайын. Сенің ғана жанарыңда тұратын Мейірімді қайдан ғана табайын? (өлеңді қосылып айтады) -Құрастырылған суреттерге және өлеңнің мазмұнына қарап, бүгінгі сабағымызды болжап көріңіздерші? -Бұл суреттер бізге қандай құндылықтарды еске түсіреді? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. Сабақтың тақырыбы «Анасын сағынған бала»әңгімесінің «Сағыныш» бөлімі. |
Сурет қиындыларынан ойын баласы, ана мен бала қауышуын, анасын сағынып отырған баланы бейнелейтін суреттер құрастырылады. М.Бесбаев орындауындағы «Ару ана» әнінің бір шумағын аудиомен бірге орындау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
(2 мин.)
(6 мин.)
( 5 мин.)
(2мин.)
(5 мин.)
( 6мин.)
(6 мин)
|
«Ой қозғау» әдісі . Білу.Түсіну Әңгімені толық оқыған не оқымағанын тексеру мақсатында «Дұрыс-бұрыс» ойыны ойнатылады. Оқушылар қағаздың екі жағына дұрыс/бұрыс деп жазады. Мұғалім сұрақтарды рет-ретімен оқиды, қай сұрақтың жауабы дұрыс болса, оқушылар парақтың дұрыс деген жазуын, ал жауап қате болса, бұрыс деген жазуын көтереді. 1. - Есмағамбет пен Сержан алғашқыда бірін-бірі танымайды - дұрыс 2. Есмағамбет атасы балмұздақ алып бермеді - бұрыс 3. Сержанның анасы қасында жоқ – дұрыс 4. Сержан қалаға аттанып кетті – бұрыс. 5. Анасы баласын атасына қалдырып кетті – дұрыс. 6. Ең бірінші жақсы көретінім – Балмағамбет атам– бұрыс. 7. Есмағанбет қалаға аттанғанда баланың «өңіне бір кірбің,көздеріне де мұң ұялағандай еді...»– дұрыс. 8. Балмұздақтың қалғанын ешкімге бермей, өзім жеймін – бұрыс. Мағынаны тану. С. 2-тапсырма. «Графикалық органайзер» (Ойлар мен бейнелерді сызба арқылы жеткізу) 1. Кейіпкерлерге портреттік мінездеме беру. 2.Берілген сызба негізінде әңгімеден мысалдар жинақтай отырып, негізгі кейіпкерлердің образын сипаттау.
Дескриптор: -кейіпкердің сыртқы бейнесін сипаттай алады; -іс-әрекетін анықтап, мінезі мен көңіл күйін ажырата алады; - кейіпкер образын аша алады. ҚБ. Топтар бір-бірінің жауабын «Сэндвич» әдісі бойынша бағалайды. Қолдану. Жұптық жұмыс: « Көкпар» ойыны 3-тапсырма Кейіпкерлердің шығармадағы портреті мен іс-әрекетіне қатысты сын есімдер немесе мақал-мәтелмен тұжырым жасаңыз. Бірінші жолды аяқтаған соң «салым» деген белгі беріңіз. Ең соңында бірінші жеңіске жеткен оқушы анықталады.
Дескриптор:
ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау
Сергіту жаттығуы «Крест-нөл» Тігінен немесе көлденеңінен туыстық атауына қатысты бірдей дыбыстан басталатын сөздер жазу.
Жеке жұмыс. Сараланған жұмыс 4-апсырма: «Ромб» әдісі Шығармадағы Сержан бейнесі мен өз ойыңыздағы Сержан бейнесін салыстырып, төмендегі сызбаға қарап сыни көзқарас тұрғысынан баға берейік. Сыни көзқарас
Шығармадағы Сержан бейнесі Өз ойымыздағы Сержан бейнесі
Қорытынды Дескриптор:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» Топтық жұмыс. «Қарыштап ойды дамыту» әдісі.
Кейіпкердің шығармадағы өмірін
шынайы өмірмен байланыстыру. Кері байланыс: «Мадақтау сэндвичі»Қорғап болған соң, әр топ бір-біріне «Мадақтау сэндвичі» арқылы ұсыныс-пікір айтады.
1 2-бөлік- сындарлы сын, нені жақсарту керек; 3-бөлік – келешекке арналған коментарий, маған ұнады, бірақ келесі жолы ....(ұсыныс) Жеке жұмыс. Концептуалды кесте Баланың анасына деген сағынышын жазушы қалай суреттейді? Жеке ойларын жазып, өз әсерлерін топқа салып, жоғары деңгейде орындайды.
Қ.Б. «Сыншыл дос» әдісі арқылы бағалауға саламын. |
Дұрыс
Бұрыс
АКТ-ны қолдану. Мәтін мазмұны сөз болады
Интербелсенді тақта, кесте
Кесте таратылып беріледі
Слайд
ұсыныс
Кесте таратылады
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (3 мин.)
(1 мин.)
|
Рефлексия. «Анаға гүл» Гүлдерге әркім бүгінгі сабақтан алған мағызды ақпараттарды және қызықты сәттерді, аналарына тілек жазып тақтаға іледі
Үйге тапсырма: «Менің анам» сурет салу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәлімет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау- оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсы? |
Пәнаралық байланыс - Денсаулық және қауіпсіздік ережелер.
АКТ-мен байланыс. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Топтық жұмыс тапсырмасында нені саралап алу маңызды екендігін анықтау. 2. Жұптық жұмыста кедергіге қалай қарсы жүргені туралы сұралады. 3. Әр оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану.
Рефлексия (жазбашаОқушыларды сабақ барысында сыни бағалауды топтық, жұптық, жеке жұмыстарды жүргізу барысында төменде көрсетілген кері байланыстар арқылы жүзеге асырамын. «Мадақтау сэндвичі»
Оқушылар олардың біраз немесе барлық бағалау критерийлеріне жеткендігін анықтайды. Сабақ соңында оқушы рефлексиясын «Анаға хат» әдісімен жүргіземін |
Сергіту жаттығуы Крест-нөл» Оқушылардың ойлау деңгейін, шапшаңдығын айқындау.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлекция Сабақтың мақсаты Мен оқу міндеттері Орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, Қандай деңгейде өтті? Жоспарланған Саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) |
Жаңартылған мазмұнды бағдарлама негізіндеалынған тапсырмаларбаланың өзін еңбектендіріп, бірлестіріп, өз бетімен білім алуына бағытталып, оқу мақсатына сәйкес келді. Тренер тарапынан үлкен қолдау болды. Әріптестерім оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және қанағаттандырумақсатында төменде көрсетілген сындарлыоқыту тәсілдерін жоғары бағалады:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Мен үшін сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты):
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





-бөлік –
позитивті коментарий, не ұнады;









