|
Білім беру ұйымының атауы |
«Мұхтар Арын атындағы № 24 мамандандырылған лицейі» КММ |
|
Пәні: |
биология |
|
Бөлім: |
6-бөлім. Тыныс алу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сапаргазинов Б.К |
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
7 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тынысалу – энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.4.1 – тірі ағзалардағы тыныс алу маңызын сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Басым бөлігі: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды.Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді «Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы Үй тапсырмасын тексеру |
Психологиялық ахуал орнату: «Мадақтау» Мақсаты: ойлау қабілетін дамыту,сөз құрастыра білу. Әр адамның бас әрпіне байланысты, сын есімді жақсы сөздер айтылу керек. Мысалы: Дариға-дарынды,Шұға-шыдамды «Зымыран сұрақтар»
|
Дискриптор:Сұрақтарға жауап береді |
ДК экраны https://wordwall.net/ru/resource/37713736 |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа сабаққа кіріспе |
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
1-тапсырма Топтық жұмыс |
“Аквариумдағы балық” әдісі арқылы 2 топқа бөлу Оқушылар аквариумдағы балықты аулап, сурет артындағы жасырын аэробты және анаэробты суреттер арқылы топқа бөлінеді. Тапсырма 1 І топ “Оттектілер” , ІІ топ “Оттексіздер” “Оттектілер” тобы «Тыныс алудың ағза үшін маңызы қандай?» “Оттексіздер” тобы - «Қандай тыныс алу типтері бар?» постер құру ұсынылады. |
Дискриптор: - Тыныс алудың ағза үшін маңызын түсіндіреді - Тыныс алу типтерін анықтайдАы. |
Қима қағаздар А 3 қағаздар |
||||||||||||||||||
|
5 минут |
Функциналдық сауаттылыққа арналған тапсырма Жалпы сыныпқа |
Ағзаны энергиямен қамтамасыз етуге баяланысты үдерістерд мн тыныс алу үдерістерінің байланысы қандай? 1 г нәруыз, майлар ерігенде қанша энергия бөлінеді? |
Дискриптор: Сұраққа жауап береді |
Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||
|
5 минут |
Жеке жұмыс «Өзіндік мысал» әдісінде оқушыларға дәптермен жұмыс жүргізіледі. |
2 – тапсырма. Тірі организмдердің тыныс алу ерекшеліктерін салыстыру.
№3 тапсырма . Берілген мысалдарды қолдана отырып, дәптерлеріне кесте сызып толтырады. 1.Майқышқылды бактериялар. 2. Буынаяқтылардың ішінде тіршілік ететін қарапайымдар. 3. Сіреспе таяқшасы. 4. Ашытқылар. 5. Ірің таяқшалары. 6. Лямблия. 7. Лейшмания. 8.Саңырауқұлақтар. 9. Балдырлар. 10. Жануарлар. 11.Адам
|
Дискриптор: Фотосинтез қызметтерін талдайды |
Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 5 минут |
Рефлексия |
«Шаршылар» (жұп аралық бағалау)
|
|
ДК экраны Стикерлар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тыныс алудың маңызы
Тыныс алудың маңызы
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Мұхтар Арын атындағы № 24 мамандандырылған лицейі» КММ |
|
Пәні: |
биология |
|
Бөлім: |
6-бөлім. Тыныс алу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сапаргазинов Б.К |
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
7 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тынысалу – энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.4.1 – тірі ағзалардағы тыныс алу маңызын сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Басым бөлігі: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды.Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді «Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы Үй тапсырмасын тексеру |
Психологиялық ахуал орнату: «Мадақтау» Мақсаты: ойлау қабілетін дамыту,сөз құрастыра білу. Әр адамның бас әрпіне байланысты, сын есімді жақсы сөздер айтылу керек. Мысалы: Дариға-дарынды,Шұға-шыдамды «Зымыран сұрақтар»
|
Дискриптор:Сұрақтарға жауап береді |
ДК экраны https://wordwall.net/ru/resource/37713736 |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа сабаққа кіріспе |
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
1-тапсырма Топтық жұмыс |
“Аквариумдағы балық” әдісі арқылы 2 топқа бөлу Оқушылар аквариумдағы балықты аулап, сурет артындағы жасырын аэробты және анаэробты суреттер арқылы топқа бөлінеді. Тапсырма 1 І топ “Оттектілер” , ІІ топ “Оттексіздер” “Оттектілер” тобы «Тыныс алудың ағза үшін маңызы қандай?» “Оттексіздер” тобы - «Қандай тыныс алу типтері бар?» постер құру ұсынылады. |
Дискриптор: - Тыныс алудың ағза үшін маңызын түсіндіреді - Тыныс алу типтерін анықтайдАы. |
Қима қағаздар А 3 қағаздар |
||||||||||||||||||
|
5 минут |
Функциналдық сауаттылыққа арналған тапсырма Жалпы сыныпқа |
Ағзаны энергиямен қамтамасыз етуге баяланысты үдерістерд мн тыныс алу үдерістерінің байланысы қандай? 1 г нәруыз, майлар ерігенде қанша энергия бөлінеді? |
Дискриптор: Сұраққа жауап береді |
Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||
|
5 минут |
Жеке жұмыс «Өзіндік мысал» әдісінде оқушыларға дәптермен жұмыс жүргізіледі. |
2 – тапсырма. Тірі организмдердің тыныс алу ерекшеліктерін салыстыру.
№3 тапсырма . Берілген мысалдарды қолдана отырып, дәптерлеріне кесте сызып толтырады. 1.Майқышқылды бактериялар. 2. Буынаяқтылардың ішінде тіршілік ететін қарапайымдар. 3. Сіреспе таяқшасы. 4. Ашытқылар. 5. Ірің таяқшалары. 6. Лямблия. 7. Лейшмания. 8.Саңырауқұлақтар. 9. Балдырлар. 10. Жануарлар. 11.Адам
|
Дискриптор: Фотосинтез қызметтерін талдайды |
Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 5 минут |
Рефлексия |
«Шаршылар» (жұп аралық бағалау)
|
|
ДК экраны Стикерлар |
шағым қалдыра аласыз














